Przyrządy pomocnicze do lutowania

Zaczęty przez paul_67, Styczeń 14, 2018, 14:39

Poprzedni wątek - Następny wątek

jimmi

Cytat: malg w Sierpień 30, 2018, 11:20to raczej nie wina cyny, tylko spawacza
cyna ze srebrem wymaga większej temperatury i trudniej się ją lutuje
dlatego Ahaja polecił tą powyżej

Wszystko jest prawda. Ale kogo obhodzi co kto poleca? Prawda jest w czlowieku, niezaleznie od umiejetnosci, kazdy sobie w prowizorycznych perypetiach poradzi, jesli ktos w tym go odpowiednio ukierunkuje. Nalezy wierzyc w siebie!
Kolumny podstawkowe: ATC SCM 11 v.2. Wzmazniacz: Musical Fidelity M6si. Streamer/dac: Azur 851n. Tuner FM: Creek Destiny v.2. Gramofon (T4P) :Technics Sl-QL1 (Wkladka Technics 310MC). Pre Gramofonowe DYI z zamyslu kolegi Waldi na elementach dyskretnych. Koncowka mocy DYI na elementach dyskretnych dual-mono. Przedwzmacniacz stereofoniczny na lampkach 6111WM. Okablowanie: Harmonix CS-120 Improved.

moon

Cytat: ahaja w Sierpień 29, 2018, 17:24moon: taką kupisz na wolumennie w pawilonie to koło Ciebie przecież

jesli to ten sklep, co jest na allegro, to pracuje 9-17 w dni powszednie, bez szans tam zdazyc dla mnie:)
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

malg

Cytat: moon w Wrzesień 17, 2018, 15:46
Cytat: ahaja w Sierpień 29, 2018, 17:24moon: taką kupisz na wolumennie w pawilonie to koło Ciebie przecież

jesli to ten sklep, co jest na allegro, to pracuje 9-17 w dni powszednie, bez szans tam zdazyc dla mnie:)
wolumen to generalnie jest czynny do 17-tej, a niektóre do 16-tej
jutro będę,
jak chcesz to mogę Ci kupić cynę, a odbierzesz przy okazji np u mojej corki, tam gdzie odbierałes in-akustika

moon

myslalem ze ktorys z tych elektronicznych tez czynny bywa w soboty czy niedziele, jak mozesz, to kup, odbiore jak niedlugo oddam cedeka
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

pierotez

Cytat: paul_67 w Lipiec 14, 2018, 10:14
KupiŁem rozlutownicę ZD 915.Niedrogo i chciałem spróbować jak będzie to działać.Na razie się wprawiam.Elementy rozlutowuje w ekspresowym tempie.W konwencjonalny sposób nawet sobie tego nie wyobrażam :)

Marzenie każdego adepta diy-lutowania :)
Sam się przymierzałem no ale właśnie troche drogo.
Stacyjke mam fajną klonka Hakko o nazwie QUICKO STC-OLED na groty że zintegrowaną grzalką T12 i rączką kopia 952 a nie jakiś zakręcany ciężki ulep. Operuje się jak flamastrem.

Pany, hoty 858d bywają na pewnym portalu już za 80zl i miej. Nadaje się to wogle do użytku? termokurczki,  jakieś diye, nauka smd.

McGyver

Cytat: pierotez w Październik 25, 2018, 10:10hoty 858d bywają na pewnym portalu już za 80zl i miej. Nadaje się to wogle do użytku?
https://imged.pl/yihua-858d-stacja-lutownicza-hot-air-w-wa-2185418.html takie?
Z kształtu rączki wynika że toto nie ma pompki, tylko wiatrak wbudowany w kolbę. IMHO to kiepskie, może być co najwyżej do obkurczania termokurczy.
Kup coś z pompką w głównej obudowie, jak nie chcesz wydać za dużo kasy to może zaczaj się na używkę w dobrym stanie.

pierotez


moon

czesc

uzupelnilbym sobie stacje lutownicza kilkoma grotami, jakiego typu kupic (sciete itp.) pod katem lutowania klonu EARa? bo chyba ten podstawowy ze lutownica moze byc za duzy...
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

McGyver

Ja lutuję wszystko, z SMD włącznie, dobrą polską transformatorówką z przełącznikiem mocy (ZetDeZet). Dodatkowo mam jeszcze rozlutownicę i hot aira do wylutowywania elementów.
Stację lutowniczą też mam, ale źle mi się nią pracuje, zdecydowanie wolę transformatorówkę.

moon

ale ja mam stacje i musi tak zostac:) czy powinienem miec jakies groty, o bardziej dedykowanym ksztalcie, jakos tam ulatwiajace lutowanie elementow na plytkach itp.?
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

daris666

Cytat: McGyver w Listopad 14, 2018, 13:08
Ja lutuję wszystko, z SMD włącznie, dobrą polską transformatorówką z przełącznikiem mocy (ZetDeZet). Dodatkowo mam jeszcze rozlutownicę i hot aira do wylutowywania elementów.
Stację lutowniczą też mam, ale źle mi się nią pracuje, zdecydowanie wolę transformatorówkę.

Lutujesz układy smd transformatorówką? Kurczę, ja bez minifali nie potrafię pracować.

McGyver

Cytat: daris666 w Listopad 14, 2018, 21:56
Cytat: McGyver w Listopad 14, 2018, 13:08
Ja lutuję wszystko, z SMD włącznie, dobrą polską transformatorówką z przełącznikiem mocy (ZetDeZet). Dodatkowo mam jeszcze rozlutownicę i hot aira do wylutowywania elementów.
Stację lutowniczą też mam, ale źle mi się nią pracuje, zdecydowanie wolę transformatorówkę.

Lutujesz układy smd transformatorówką? Kurczę, ja bez minifali nie potrafię pracować.

Tak, bo się przyzwyczaiłem. Gdy próbuję coś zlutować stacją to po krótkiej chwili cholera mnie bierze.
Tu przykład scalaka wlutowanego transformatorówką. Sorry za niezbyt dokładnie zmytą kalafonię:

rudy-102

Jak się ma wprawę to można. Ja jednak takie coś wolę powietrzem.

moon

Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

McGyver

Pewnie hot airem. I owszem, wylutować można bardzo skutecznie. Ale wlutować hot airem to sobie nie wyobrażam.

moon

hm, nawet nie wiem, z czym to sie je.
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

LampowY

Lutowanie gorącym powietrzem.
Taka precyzyjna opalarka do farby  ;D

moon

i ze takim hotairem lepiej bedzie mi sie lutowac elementy do plytek? :)
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

LampowY

Ja nie wiem. Jestem wierzący ale niepraktykujący  :)

Jakub

Potrzeba do tego specjalnej pasty lutowniczej. Lutuje się bardzo szybko.

moon

Cytat: Jakub w Listopad 15, 2018, 11:14Potrzeba do tego specjalnej pasty lutowniczej. Lutuje się bardzo szybko.

i pewnie precyzyjniej niz amator lutowania jak ja zrobi to klasyczna lutownica ?
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

rudy-102

Cytat: Jakub w Listopad 15, 2018, 11:14
Potrzeba do tego specjalnej pasty lutowniczej. Lutuje się bardzo szybko.
Dokładnie tak jest, tylko z tym szybciej to nie zawsze mi wychodzi. Za to o wiele precyzyjniej  i wygląda też ładniej. :).

moon

to ew. jaki hotair warto kupic dla takich doraznych pracy typu klon EARa?;)
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

rudy-102

Czy warto to już każdy za siebie musi zdecydować. Najtańsze kosztują około 50 euro.



Ja mam trochę droższy model bo akurat potrzebujemy go w pracy do innych zastosowań i przy okazji przydaje się do zabawy w lutowanie.


Uważam, ze warto mieć, ale jak lutujesz coś raz na rok to może jednak szkoda kasy. A z lutowaniem EARa poradzisz sobie na pewno zwykłą lutownicą.

moon

jakies Chinole firm typu WEP, z ktorej mam stacje lutownicza, sa po 120 pln i okolice, ale moze to syf, edit tamte to jakis Zhaoxin czy cus
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand