Kasety magnetofonowe - do zadań specjalnych

Zaczęty przez GregWatson, Listopad 04, 2017, 15:14

Poprzedni wątek - Następny wątek

GregWatson

Zakładam nowy wątek dotyczący kaset specjalistycznych tzn takich jakie wykorzystujemy do działań technicznych na magnetofonach. Jest na rynku trochę różnych kaset przeznaczonych li tylko do działań typowo technicznych względem magnetofonu. Do tego rodzaju kaset możemy zaliczyć kasety o różnych funkcjach:
- kasety typowo czyszczące,
- kasety pomiarowe,
- kasety demagnetyzujące,
- i pewnie inne o których jeszcze nie wiem, że są.  :)

Ponieważ jest to bardzo wąska grupa kaset chciałbym abyśmy na podstawie własnych doświadczeń określili co jest dobre dla naszych magnetofonów a co jest niekoniecznie dobrym pomysłem i nie zdaje egzaminu w naszym codziennym życiu.

Na początek wspomnę o kasetach magnetofonowych typowo czyszczących. Na naszym rynku możemy spotkać kilka rodzajów tych kaset w zależności od zastosowanej metody/techniki jak i budowy takiej kasety.
- kaseta z materiałem/taśmą czyszczącą,
- kaseta z mechanizmem czyszczącym (filcem).

Które najbardziej są dostosowane i wskazane do sprzętu powiedzmy ciut lepszego Waszym zdaniem? albo, które zdarza się Wam stosować?



Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

#1
Drugim jakby rodzajem kaset magnetofonowych są kasety pomiarowe. Nie wiem czy ktokolwiek z Was wykorzystywał je w swojej zabawie z magnetofonem czy też nie ale w każdym razie zapewne służą do prawidłowego ustawienia głowicy taki swoisty protraktor gramofonowy dla magnetofonów. Ja spotkałem się z kilkoma modelami ale zapewne służącymi do tego samego.



Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

#2
Spotkałem się też i kasetami demagnetyzerami głowic i układu prowadzącego:

Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

#3
Czy ktoś jeszcze napotkał w swoim życiorysie jakieś ciekawe wynalazki jeśli chodzi o kasety magnetofonowe tego typu?
Trochę tego i trochę tamtego też.

rudy-102

Miałem kilka kaset czyszczących, ale takich zwykłych z taśmą. I dwie demagnetyzyjące. Jedną może jeszcze w jakimś pudle znajdę. Miała dosyć kosmiczną konstrukcję.


GregWatson

Jak się okazuje istnieje cała masa kaset specjalnych. Nawet kasety typowo czyszczące możemy podzielić na kilka różnych "modeli" ze względu na budowę, sposób czyszczenia czy użyty materiał czyszczący. Jest to o tyle ciekaw, że w zależności od delikatności naszego sprzętu (głowicy) zalecane jest stosowanie tylko wybranego typu kasety czyszczącej.

Jak się okazuje podobnie rzecz się ma co do kaset rozmagnesowujących - istnieje kilka różnych typów w zależności od konstrukcji takiej kasety ale sam efekt końcowy sprowadza się do jednego - rozmagnesowania głowicy.

Trzecim rodzajem taśm - kaset magnetofonowych są kasety pomiarowe a w tym kasety serwisowe. Kasety serwisowe są przeznaczone do regulacji, kontroli, napraw i konserwacji różnych różnych typów urządzeń rejestracji magnetycznej. Składają się one z kilku części przeznaczonych do:
- regulacji napięcia wyjściowego toru odczytywania,
- regulacji prostopadłości szczeliny roboczej głowic magnetycznych,
- sprawdzenia i regulacji charakterystyki częstotliwości toru odczytywania i korekcji,
- kontroli regulacji prędkości i nierównomierności przesuwu taśmy.

Ostatnim rodzajem taśm czy też kaset są kasety laboratoryjne - ale są one na tyle szczegółowo techniczne, że nie będę ich prezentował na forum a jedynie zachęcę do zapoznania się z treścią pozycji książkowej jaką ostatnio wspominaliśmy w innym wątku a wręcz niezbędną każdemu użytkownikowi i miłośnikowi magnetofonu niezależnie dużemu czy też małemu.

"Kasety magnetofonowe i magnetowidowe" - Barbara Iwanicka, Edmund Koprowski. Cena mała ale zasób wiedzy technicznej i praktycznej w tej pozycji książkowej wręcz nieoceniony.


Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Łyknąłem taką kasetę zobaczymy na ile faktycznie działanie jej wpływa na jakość odtwarzanego dźwięku.



Trochę tego i trochę tamtego też.