Płytowe bestsellery

Zaczęty przez WOY, Grudzień 21, 2015, 17:40

Poprzedni wątek - Następny wątek

WOY

Organizacja Recording Industry Association of America zrzesza amerykańskich wydawców muzyki i zajmuje się między innymi ochroną praw autorskich twórców czy prowadzeniem statystyk dotyczących muzycznego biznesu. RIAA odpowiada również za przyznawanie złotych (500 tysięcy sprzedanych egzemplarzy) i platynowych (milion sprzedanych egzemplarzy) płyt za sprzedaż w Stanach Zjednoczonych oraz za publikowanie zestawień najlepiej sprzedających się płyt wszech czasów (oczywiście chodzi tu o terytorium Ameryki)

Jak podaje RIAA, w tym roku sprzedaż legendarnego albumu "Thriller" Michaela Jacksona przekroczyła 30 milionów egzemplarzy (30-krotna platyna). Tym samym Jackson zajął pierwsze miejsce zestawienia i pokonał odwiecznych rywali z Eagles. Dla wielu zaskoczeniem będzie zapewne wysoka pozycja Billy'ego Joela, który zepchnął na czwarte miejsce Led Zeppelin.

Pierwsza dziesiątka wygląda następująco (w nawiasach sprzedaż w milionach egzemplarzy):   

1. Michael Jackson - Thriller (30)
2. Eagles - Their Greatest Hits 1971-1975 (29)
3. Billy Joel - Greatest Hits Vol. I and II (23)
4. Led Zeppelin - IV (23)
5. Pink Floyd - The Wall (23)
6. AC/DC - Back in Black (22)
7. Garth Brooks - Double Live (21)
8. Fleetwood Mac - Rumours (20)
9. Shania Twain - Come On Over (20)
10. The Beatles - The Beatles (19)

Miejsce jedenaste przypadło Guns N'Roses i ich "Appetite for Destruction" (18 mln), a Metallica z czarnym albumem wylądowała na miejscu 21. Co ciekawe, The Rolling Stones uplasowali się dopiero na 40 miejscu i zostali bezpośrednio pokonani przez bestselerowy debiut Pearl Jam "Ten".

WOY


rudy-102

Cytat: WOY w Grudzień 21, 2015, 17:40Dla wielu zaskoczeniem będzie zapewne wysoka pozycja Billy'ego Joela, który zepchnął na czwarte miejsce Led Zeppelin.
Dla mnie największym zaskoczeniem jest tutaj Shania Twain, ale pewnie na muzyce się nie znam ;)

WOY

Powiem szczerze, jak to przeczytałem to utwierdziło mnie w przekonaniu że amerykanie są poryci na maksa.
Nawet nie potrafię tego skomentować.

rudy-102

Ten Garth Brooks to też jakiś regionalny wybryk zza Oceanu. Prędzej nawet o uszy mi się nie obił.

elem

Cytat: rudy-102 w Grudzień 21, 2015, 18:07Ten Garth Brooks to też jakiś regionalny wybryk zza Oceanu

Countrowiec, nawet całkiem sympatyczny. Nie powinno sie takich pozycji brać pod uwagę w rankingu "international", bo to praktycznie lokalny artysta.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

frywolny trucht

Coś Madonnę słabo kupują, a królowa jest ponoć tylko jedna.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

WOY

Nawet te amerykańskie dzikusy nie kupują Tiny Turner.