KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"

Zaczęty przez MartinS, Październik 14, 2018, 12:21

Poprzedni wątek - Następny wątek

McGyver

Przyczyny tego że helix działa prędzej upatrywałbym w tym, że przewody neutralne oraz PEN w istocie tworzą cewkę.

rudy-102

#176
Nie wiem, czy to też jest Helix ale zrobiłem sobie właśnie coś takiego.
Po prostu zwijałem druty do wewnętrznego okablowania "małpiszona" i zanim polutuję chciałem sprawdzić jak to gra. Dolutowałem wtyki i dla testu wpiąłem w cedeka. Gra lepiej niż poprzedni kabel, ale to raczej zasługa czystego srebra.

Old Man Kensey

No cóż, jak to życiu - wszystko opiera się na wierze. Albo jeszcze lepiej - na dwóch wieżach. I jeszcze lepiej - na dwóch srebrnych wieżach... a już najnajnajlepiej - na dwóch wieżach na Srebrnej  >:D

Wybaczcie mi ten żarcik, weekend idzie i skończyłem robotę!
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

rudy-102

Ja tam niewierzący jestem, dla tego chciałem sprawdzić.


Wyszło srebrne, a skromne ;).

MartinS

Cytat: rudy-102 w Luty 01, 2019, 16:12czy to też jest Helix

Coś tak, jakby prawie  ;D
Cytat: rudy-102 w Luty 01, 2019, 16:12ale to raczej zasługa czystego srebra
Co do tego, to mógłbyś mieć pewność tylko wtedy, gdybyś zrobił drugi IC z drutami równoległymi do siebie i porównał oba.

rudy-102

Nie będę robił drugiego z miedzi bo i tak planuję przejść na srebro. Obojętnie co dało taki efekt nowe kable będę zwijał podobnie. Docelowo dostaną jeszcze ekran z taśmy miedzianej. A to już raczej na pewno nie będzie Helix. :)

MartinS

Cytat: rudy-102 w Luty 01, 2019, 18:03Nie będę robił drugiego z miedzi
Z Twojej wypowiedzi wynika, że nie zrozumiałeś mojej. Miałem na myśli to, że aby się przekonać, czy zasługą dobrego brzmienia tego IC jest srebrny przewodnik czy geometria kabla, musiałbyś zrobić drugi IC z takich samych srebrnych drutów, poprowadzonych do siebie równolegle, tj. bez spirali. 

Cytat: rudy-102 w Luty 01, 2019, 18:03raczej na pewno
Oksymoron? ;)

MartinS

No tak...
Wygląda na to, że to ja nie zrozumiałem Twojej wypowiedzi, ale właśnie załapałem o co Ci chodziło :)
Nie odnosiłeś porównania do geometrii obu IC, ale do rodzaju przewodnika, bo jak rozumiem poprzednio używany do CD jest z miedzi. 

rudy-102

Cytat: MartinS w Luty 01, 2019, 18:45Oksymoron? ;)
Bo się zimnociepłego piwa napiłem ;)

rudy-102

Cytat: MartinS w Luty 01, 2019, 18:45z takich samych srebrnych drutów, poprowadzonych do siebie równolegle, tj. bez spirali.
Zakładałem, że skoro jesteśmy w tym wątku to chodzi o skręcane. :)

MartinS

Cytat: rudy-102 w Luty 01, 2019, 20:12chodzi o skręcane
Nie obraź się, ale myślę, że coś kręcisz  ;D

rudy-102


Pablo_NL

Koszulki PVC zakładane na IC w moim przypadku nie zdały egzaminu. Coś się pogmatwało w dźwięku i zdjąłem je szybciej niż założyłem. A takie ładne, amerykańskie były.... no dobra, chińskie. Ale ładnie wyglądało. Zostawiam jak było, czyli gołe.

dino

Tak przy okazji tematu kręcenia kabli.
Ciekawy artykuł, tym razem poprawny naukowo i też o skrętce. Ale nie takiej jak sobie "bloger" "wymyślił".
To co on proponuje jest kompletna bzdurą. Natomiast poniżej udowodniono, że skręcane L i N i prosta żyła PE ma sens.

dino

Całość niestety w angielskim poniżej. Chyba zacznę robić sieciówki  :D

MartinS

Cytat: dino w Luty 11, 2019, 20:30To co on proponuje jest kompletna bzdurą.
Niech Ci będzie, że "bzdurą". Poświęć jednak proszę trochę czasu i grosza. Zrób Helixa, nawet z przewodów LGY, ale zgodnie z podanym przepisem i wypróbuj. Jak nie zadziała, to dopiero krytykuj. No chyba, że już zrobiłeś, wypróbowałeś i oceniasz z autopsji (własnej   ;)).

Jakub

#191
Cytat: dino w Luty 11, 2019, 20:30Natomiast poniżej udowodniono, że skręcane L i N i prosta żyła PE ma sens

Zwykły przewód z drenem.
Przy czym nie bardzo wiem na czym polega ten sens w przypadku przewodu zasilającego, w którym jedyna częstotliwość to 50Hz  >:D

McGyver

Cytat: MartinS w Luty 11, 2019, 20:56Niech Ci będzie, że "bzdurą".
Moim zdaniem bzdurą nie jest to że helix  działa. Bzdurą jest to w jaki sposób facet tłumaczy to że działa. Uważam że wpadł na to przypadkiem (trafiło się ślepej kurze ziarno), sprawdziło się brzmieniowo, ale nie rozumie dlaczego, i dorabia dziwne i bzdurne teorie.

MartinS

Cytat: McGyver w Luty 11, 2019, 23:15Bzdurą jest to w jaki sposób facet tłumaczy to że działa.
Może masz rację.
Może rzeczywiście facet wpadł na to przypadkiem, co w świecie wynalazków i nauki nie jest czymś nadzwyczajnym i nawet się zdarzało (np. teflon). Wyjaśnij mi jednak proszę, w sposób prosty, przystępny dla takiego lajkonika jak ja (wiedza moja z zakresu elektroniki bardzo skromna przy Twojej, chociaż słuch b.dobry i być może nie gorszy od Twojego), dlaczego gość nie ma racji twierdząc, że nie będzie sprzęgu magnetycznego (indukowania zakłóceń w przewodzie sąsiednim, ale tego pewnie nie muszę tłumaczyć, więc robię to dla porządku),  przy zaproponowanej przez niego geometrii kabla.

McGyver

Moim zdaniem nawet i to twierdzenie nie jest prawdą, bo ten, jak powiadasz "sprzęg" będzie. Moim zdaniem to że helix gra jak gra bierze się głównie z tego, że on jest w istocie cewką włączoną w szereg z zasilaniem, czyli filtrem.

MartinS

Cytat: McGyver w Luty 12, 2019, 15:16helix gra jak gra
A tak na marginesie, to skąd wiesz jak helix gra?
Ufasz tym, którzy spróbowali go zrobić i użyć, czy również go zrobiłeś i używasz?

McGyver

Nie zrobiłem helixa, nie mam czasu. Nie to że "ufam", raczej widzę że istnieją przesłanki techniczne po temu, by helix wpływał na brzmienie, poza tym jest sporo relacji że wpływa. Natomiast sposób w jaki twórca tłumaczy jego dzałanie jest bzdurny od początku. Facet mierząc napięcie na kablach przy przełącznikach od światła przyjął błędne założenie że napięcie które pokazał mu miernik się wyindukowało. Tymczasem wszystko wskazuje na to że tam nie wystąpiło sprzężenie indukcyjne tylko pojemnościowe. Bo przecież nie mierzył napięcia pomiędzy dwoma końcami tego do niczego nie podłączonego przewodu, tylko mierzył napięcie pomiędzy tymże przewodem, a uziomem. I teraz paradoks, walcząc z rzekomym sprzężeniem indukcyjnym sporządził kabel który ma o niebo większą indukcyjność niż prosty drut. Co więcej, powinien walczyć z pojemnością, może choć to mu wyszło przez przypadek? Nie, przez przypadek, a raczej przez przyjęcie błędnych założeń zwiększył także pojemność faza-neutral (bo pojemność zależy m.in. od powierzchni okładek kondensatora, a on drastyczne zwiększył powierzchnię jednej z okładek. De facto przez przypadek skonstruował kabel będący filtrem złożonym z indukcyjności w szereg z zasilaniem oraz pojemności równoległej do zasilania.

MartinS

Twoja odpowiedź brzmi sensownie. Ciekawi mnie, co na to pomysłodawca helixa.
Jak się dowiem, to nie omieszkam o tym napisać.
Pozdrawiam.

dino

Cytat: Jakub w Luty 11, 2019, 21:00Przy czym nie bardzo wiem na czym polega ten sens w przypadku przewodu zasilającego, w którym jedyna częstotliwość to 50Hz  >:D
RTFM  ;D ;D ;D

dino

A wracając do efektu (czy wpływu) "helixa" na dźwięk - tak jak twierdzi MC tak cewka może na dźwięk wpływać, szczególnie jako kabel głośnikowy.
Pytanie tylko jak ? Bo brak jakichkolwiek podstaw teoretycznych może skutkować losowymi skutkami wpływu na dźwięk w rożnych systemach i konfiguracjach.
Taka sytuacja odsyła to rozwiązanie do audio mitów bo wszystko jest oparte na "odczuciach" słuchającego i przypadkowych efektach użycia cewki.
Trochę ni to przypomina cudowne moduły lampizatora  ;D