Gdzie jest faza, czyli polaryzacja kabli sieciowych w HI-FI

Zaczęty przez Therion, Październik 18, 2017, 22:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Therion

Zrobiłem sobie sieciówki. I mam zagwozdkę. O ile wtyczka do gniazda we wzmacniaczu wchodzi tylko w jednej pozycji (ma taki kształt, że nie da się jej obrócić) to przecież wtyczkę Schuko do listwy można podłączać dowolnie - nie ma bolca uziemiającego, zatem możemy ją "okręcić" i do wzmacniacza puścić fazę na inny wtyk. Poza tym, skąd mam wiedzieć, który wtyk we wzmacniaczu ma być "gorący"? Zwracacie na to uwagę, jak macie podłączony sprzęt?

I druga sprawa. Lapp kabel ma ekran. W starej sieciówce miałem go podłączony tylko z jednej strony do uziemienia. Od strony wtyczki wzmacniacza, w ogóle nie był podpięty. Lepiej żeby był podłączony z obu stron? Wiem, że są różne szkoły, dlatego pytam. Jak mają referencyjne kable sieciowe? Zaglądaliście kiedyś?

HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.


tomasz_pianista

Oprócz tego warto sprawdzić czy nie ma jakiś kwiatków w instalacji i czy nie jest na odwrót.

Tak często bywa w podwójnych gniazdkach, jedno ma prawidłowo "fazę " , drugie na odwrót.
Grupa ratowania poziomu.

dyletant

Cytat: tomasz_pianista w Październik 18, 2017, 23:41Tak często bywa w podwójnych gniazdkach, jedno ma prawidłowo "fazę " , drugie na odwrót.
Oczywista oczywistość, że w takim wypadku bolec odwraca polaryzację. Dlategoż warto sprawdzić próbnikiem, w ktorej dziurce jest przysłowiowe "światło w tunelu".

Therion

HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Therion

To jeszcze tylko się upewnię, żeby mieć pewność, że rysunki powyższe mówią o stronie wtyczki - ma być jak poniżej, zgadza się?
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.


Therion

Na Maszę można zawsze liczyć :)

Na kable sieciowe niestety nie.

Wzmacniacz i Audiolab CD zaakceptowały lepsze sieciówki (nic nie wniosły, ale nie pogorszyły), natomiast Marantz NA6005 (odtwarzacz sieciowy) zmuliło, więc będzie pracował na "urzędowym" sznurku.

HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Old Man Kensey

Therion, zajefajne sieciówki zrobiłeś!

Ja mam taką zasadę: każdy jeden sprzęt podłączam w ten sposób, że faza jest po prawej stronie patrząc od frontu. Chyba, że producent zaleca inne podłączenie i oznacza to w jakiś sposób na swoim urządzeniu (np. czerwona kropka, znaczek "~", itp.). Warto też zapytać producenta, czy przewiduje konkretny sposób podłączenia żyły gorącej do swojego urządzenia. Niektóre firmy mają funkcję sprzętowego odwracania fazy (u mnie ma tak Cyrus CD-t).
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

Melepeta

Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Melepeta

Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

frywolny trucht

#13
Cytat: Therion w Październik 20, 2017, 11:49
To jeszcze tylko się upewnię, żeby mieć pewność, że rysunki powyższe mówią o stronie wtyczki - ma być jak poniżej, zgadza się?

No chyba właśnie nie. Jeśli mamy prawidłowo podłączone gniazdko, gdzie faza jest z lewej strony ( dla uziemienia u góry) to na tym zdjęciu faza powinna być na prawym bolcu ( patrząc od tej strony)?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Czyli to by leciało jakoś takoś. Proszę o zweryfikowanie czy głupot nie zapodaję. Jestem elektrycznym lajkonikiem.
U góry zdjęcie, które jest odpowiednikiem z wcześniejszego wpisu, oraz poniżej ułożenie jakby wtyki łączył przewód.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

I jeszcze gniazdo, które mamy w sprzętach. Wygląda, że wszystko pasi. L z wtyku trafia w L gniazda  >:D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

paul_67

Na oryginalnej zalewanej wtyczce od czajnika była odwrotnie zaznaczona faza.Tak więc łatwo o pomyłkę.Prawidłowo jest tak jak pokazał Frywolny.