Electro Voice Interface D

Zaczęty przez miniabyr, Marzec 15, 2016, 05:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

MAC

Moje trzy bite lata spędzone na dobieraniu kondensatorów do DACa, pre i końcówek mocy powiedziały mi jedno o kondensatorach Mundorf - to są zamulacze z przewalonym basem, które nadają się jedynie do upgreade jazgotliwych systemów.
Im seria Mundorfa wyższa tym ten efekt jest mniejszy ale ich charakter zawsze jest ten sam.
Już to kiedyś pisałem. Dlatego u mnie nigdy na dłużej nie zagościła ta firma i po tamtych doświadczeniach trzymam się od Mundorfa z daleka. Już nawet tanie Audyny brzmią o niebo lepiej i o wiele bardziej radzą sobie z basem.

miniabyr

Maciek ale mi  seria ZN gra bardzo dobrze (z cyną) Tylko ten Mcap na basie   był nieporozumieniem . Mam sprawdzić V-Cap oimp . Bardzo to może być ciekawe
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

MAC

Będą nowe czy juz ułożone?
Bo wiesz jak jest z Vcapem?
Grałem na CuTF i TfTf. Oil Impregnated Metalized Polypropylene nie miałem nawet w rękach. Ciekawe jak zagrają.
Jak na Vcapy sa bardzo, bardzo tanie. Może to być coś fajnego ale ich nie znam.

SVART

W sumie Piterski miał wpaść pierwszy do mnie, ale zbiegiem okoliczności (na odsłuch EV wybierał się inny wspólny kolega) ja pierwszy stawiłem się na odsłuch u Piterskiego :).

Co prawda nie jestem fanem tego typu konstrukcji, ale muszę przyznać, że w EV drzemie potencjał, w tym szczególnie podobała mi się średnica. Interesująco wypadły też porównania różnych wydań tej samej płyty, EV ewidentnie i bardzo wyraźnie różnicują nagrania, wiec nie bez powodu stały w studiach nagraniowych.

Ciekawe jak wyjdzie po tuningu/odświeżeniu kolumn, za co trzymam mocno kciuki :). Może być bardzo ciekawie. Podstawki pod te kolumny to jednak mus. Jeszcze raz dzięki za pokaz/odsłuch :).

Jakub

Cytat: miniabyr w Maj 27, 2016, 14:19
Jest ktoś kto wyjaśni mi tą zagwostkę
Gra zawsze cały układ. Prąd to nie woda w rurach, nigdzie nie płynie. Praktycznie takie samo znaczenie mają elementy "w torze sygnału" i te łączące sygnał z masą.

Poza tym, zamiana elektrolitu na polipropylen w zwrotnicy to nie jest działanie 1:1, jest zbyt dużo różnic pomiędzy parametrami dwóch rodzajów kondensatorów, zwłaszcza przy takich pojemnościach.

miniabyr

Cytat: Jakub w Maj 30, 2016, 12:06
Cytat: miniabyr w Maj 27, 2016, 14:19
Jest ktoś kto wyjaśni mi tą zagwostkę
Gra zawsze cały układ. Prąd to nie woda w rurach, nigdzie nie płynie. Praktycznie takie samo znaczenie mają elementy "w torze sygnału" i te łączące sygnał z masą.

Poza tym, zamiana elektrolitu na polipropylen w zwrotnicy to nie jest działanie 1:1, jest zbyt dużo różnic pomiędzy parametrami dwóch rodzajów kondensatorów, zwłaszcza przy takich pojemnościach.
I właśnie tą róznicą i wpływem na resztę pasma tak jestem zaskoczony. Jak pisałem dziś wypożyczam V-capa oimp o wartosci 10 uF . zobaczymy co on zmieni.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Jakub

Możesz też spróbować z bipolarnymi Mundorfami Ecap. 100uF (+/- 5%) kosztuje 14 zł. Kupić, zmierzyć pojemność i zbocznikować mniejszym Mcap'em tak żeby było idealnie 100uF.

miniabyr

Dzięki za podpowiedź . Ale stwierdzam ,że w moim systemie świetnie sprawują się Mundorf mcap ZN z dodatkiem cyny. . Jeśli nie znajdę nic lepszego od tych ZNów to bedzie to kondensator do całej zwrotnicy z pominieciem pasma basowego .Jak brzmią te ZNy?mają świetny detal ,są jasne ale krzykliwe i szybkie i duzo przestrzeni . Co im zarzucam? Jeszcze nie wiem ,ale jak porównam je z czymś lepszym to będę mógł to opisać . Na dzień dzisiejszy najlepiej się wpasowują w moja estetykę brzmienia.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Acoustic Lab

Witam szacowne grono. Postanowiłem się tutaj zarejestrować. Mirek jak usłyszał EV to był mocno podekscytowany i mi naopowiadał co nie co. Ja znając jak AN grało u miniabyra byłem zaciekawiony nowymi kolumnami. Wczoraj posłuchałem i już wiem że jest się czym ekscytować.

Piszesz że ZNy są krzykliwe?
Według mnie to czerwone Janki drą ryja. ZN są w miarę neutralne. A te zielone kostki to zamulacze.
To co u Ciebie prezentuje M-Cap to porażka. Nie dziwię się że masza pisze że Mundorf to burczy bas - jeśli mowa o serii M-Cap i Supreme to pełna zgoda. Za to Aluminium EVO Oil to już inne granie.

Może spróbuj jak już ktoś poradził E-Cap'a. Mam u siebie 47uF równolegle na basie i gra.

Po wczorajszym słuchaniu to boję się inwestować w dwa 47uF EVO, bo wydam kilka stówek i jak ma być że elektrolit zagra o niebo lepiej to można popaść w depresję ;-)

miniabyr

#209
Cholerra wydał się mały błąd. Miało być napisane "nie krzykliwe"  a wyszło jak zwykle kiedy klepie tekst z tabletu. Kondensatory. Mudnorf mcap ZN nie są krzykliwe. Właśnie wpiąłem do zwrotnicy vcap oimp. Grzeję gadziny  :)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

elektroboy

#210
Cytat: masza w Maj 30, 2016, 11:20
Moje trzy bite lata spędzone na dobieraniu kondensatorów do DACa, pre i końcówek mocy powiedziały mi jedno o kondensatorach Mundorf - to są zamulacze z przewalonym basem, które nadają się jedynie do upgreade jazgotliwych systemów.
Im seria Mundorfa wyższa tym ten efekt jest mniejszy ale ich charakter zawsze jest ten sam.
Już to kiedyś pisałem. Dlatego u mnie nigdy na dłużej nie zagościła ta firma i po tamtych doświadczeniach trzymam się od Mundorfa z daleka. Już nawet tanie Audyny brzmią o niebo lepiej i o wiele bardziej radzą sobie z basem.
Moje doświadczenie z Mundorfem jest biedne i ogranicza się do jedynego modelu, na którym się niestety wyjątkowo spaliłem.
Kupując bardzo wysoki model Supreme Silver Oil 0,47uF x2, chciałem sobie zapewnić gwarancję pierwszego i ostatniego udanego strzału w w gonitwie za doskonałym kondensatorem. Wiem, taki nie istnieje, ale parę lat temu byłem jeszcze nie doświadczonym kondensatorowym idealistą. Nic bardziej mylnego.
Dawałem im szans przynajmniej 8-10 krotnie. W preampach lampowych jak wyjsciowy cap (Luxman, Technics), w zwrotnicach moich kolumn (Infinity Ren 90, ESS AMT1, EV Int Delta).
Niestety zawsze s takim samim kiepskim, nieakceptowalnym efektem.
W każdym z ww urządzeń Silver Oil powodował krzykliwy, niemuzykalny, denerwujący , po prostu totalnie nieznośny dzwięk. Paradoksalnie nie pamiętam by powodował problemu na basie, ale może tego przez tą krzykliwość nie byłem w stanie nawet zauważyć.
Takie jest moje osobiste doświadczenie z Mundorfem. Od tej pory się s tą marką spotkałem w systemach znajomich, miedzy innymi miniabyra. Niestety ani inne modele, z wyjątkiem modelu ZN, nie dadzą mi powodu do rehabilitacji marki. ZN są dla mnie jednak jakimś światełkiem w tunelu.
W Deltach brzmią bardzo fajnie, zgodnie z Pawła preferencjami i oczekiwaniami. Zapewniają świętną kontrole i rozdzielczość zachowując muzykalność i przyjemność słuchania.
Ja na razie jednak preferuję na moje ucho perfekcyjne rosyjskie hybrydowe K75-10.
Może są trochę mniej precyzyjne od ZN, ale to mi osobiście nie przeszkadza skoro mam w domu zupełnie inną akustyke od Pawłą. K75-10 są natomiast bardziej otwarte i według mnie troche bardziej muzykalne od ZN. Coś za coś.
W każdym bądż razie jeden i drugi model są świetną opcją do Interface Deltas.
Może raz spróbuję wsadzić ZN do swoich Delt :)   


miniabyr

Pierwsze wrażenia po wpięciu V-Cap OIMP w mój system. Kondensator pożyczony z KBL Sound . Kondensatory były juz wygrzane ,ale od dłuzszego czasu nie grały w żadnym systemie . Przy pierwszym odsłuchu to brzmiało karykaturalnie ,ale z każdą godziną wszystko się zmieniało . Wyszedł też znak firmowy V-Capów  tzw czarne tło(jeśli coś takiego istnieje). To cecha znana mi z najdrozszych v-capów CuTf ,ktore miałem przez rok w swoim systemie. To ciekawe ,bo te OIMP są zupełnie innej budowy niz CuTf. Jak brzmią te kondensatory? Bardzo ,bardzo "grzeczne" ,brzmienie jest poukładane łagode -nic się nie wybija .Przypomnę ,że ten kondensator odcina pasmo średnie od góry. Bardzo w brzmieniu przypomina rosyjski k75-10 !!!!! (rosyjski jest za ułamek ceny v-capa) Jest tylko jedno ale ! Po wpięciu Mundorfa mcap ZN wraca muzyka do pokoju . Żywe, otwarte brzmienie robi ogromne wrażenia.  Ok czas na dalsze wygrzewanie vcapów Zobaczymy co pokażą  za tydzień.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Piterski

#212
Ja dzięki uprzejmości Pawła i Ondreja mierzę mój słuch z dwoma typami kondensatorów.
Oba na średnicy w filtrze dolno przepustowym głośnika średniotonowego. Oba o tej samej wartości 10mF.

Jednym jest wspomniany biały MCap.



Przestrzenny to on jest, nie przeczę bo buduje głęboką scenę, ale muzykalności to nie ma dla mnie za grosz.
Jego brzmienie jest wyblakłe z barw, skrzypce mało co się różnią od altówek, basu też za dużo w nim nie ma.
Powiedział bym, że podstawa jest co nieco za chuda, a przecież moje kolumny stoją jeszcze bezpośrednio na podłodze więc jak "wyjadą" w górę to będzie mi tu śpiewał kastracik  ;)

Po wypruciu zbędnych metrów kabli i rezystorów jest pewna różnica nad którą się zastanawialiśmy. U mnie gra to bez rezystorów, które są u chłopaków. Jak zrozumiałem założyli je bo u nich głośnik wysokotonowy grał za inwazyjnie. U mnie wysokotonówka zachowuje się kulturalnie mimo, że mam jej nowszą wersje ale z metalowym kapturkiem nie plastikowym jak to jest w późniejszych odmianach.

Drugim kondensatorem, który zakładam w zwrotnicy jest widoczna na zdjęciu radziecka brązowa puszka.



Scena się na nim wypłyca i nie ma takich hektarów ale bas jest i to aż za potężny, może podniesienie kolumn to poprawi. Instrumenty są mocniej nasycone i to mi się podoba, ale jest kłopot z górnym skrajem pasma bo mam wrażenie, że jest lekko przygaszone i wycofane. Dlatego w planach są jeszcze odsłuch tych zielonych puszek o których wspomina Ondrej i cynowych ZN Pawła. Może uda się wstrzelić w złoty środek.

Wcześniej jednak wymienię zbyt miękkie zawieszenie głośnika niskotonowego, założę okablowanie beldena do głośników i podniosę kolumny do góry.

CDN.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

miniabyr

He he no basu to ten biały mcap raczej mieć nie będzie, bo odcina średnicę na 1,5kHz . Moja rada. Na razie nie podejmuj żadnych działań w zwrotnicy  dopóki nie postawisz tych kolumn na odpowiedniej wysokosci. Teraz to jest zakłamany obraz grania! Bas dudni ,wysokie tony robią depilacje jąder a średnice gotuje płyn rdzeniowi-mózgowy . Postaw te kolumny nawet na skrzynkach po piwie  nie dłub w zwrotnicy kiedy te kolumny grają z podłogi!!! Przypomnij sobie jak zagrały postawione wyżej . Rewelacja.! .............cewki czekają na Ciebie i daj jeszcze czas aby ten ZN się ułożył ! On ci pięknie "zmięknie" .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

Lejdis und dżentelmen gra fajnie ale z kondensatorami Mundorf mcap ZN . Na vcapach na średnicy + rosyjskich k75-10 ( zielone ) na wysokich tonach gra do Dupy .Oczywiście dalej grzeje vcapy  ,ale co jakiś czas sprawdzam sprawdzam stan na ZN'ach . To wszystko wyjaśnia.  8) Proste organoleptyczne doświadczenie a ile nauki.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Piterski

Zgadzam się z tobą Pawle, że to ustawienie przekłamuje ale jakiś ogólny pogląd na temat tych kondensatorów jest i pokrywa się z grubsza z pozycją na krzesełkach. Nadzieje pokładam w tej chwili w zielonych KT75 i cynowych ZN.
Zdaje sobie sprawę z tego, że ustawienie jest kluczowe i dlatego mam już pomysł na tymczasowe podstawki, wybieram się do Castoramy, ale też do Pana Głowackiego by załatwić sprawę zawieszenia głośnika niskotonowego.
Do kondensatora ZN w filtrze głośnika wysoko tonowego zastrzeżeń nie mam. Grzeję go grając i zamieniając kondensatory. Biały MCap odcina górną część pasma dla średnio tonowego, to wiem ale i tak ma to wpływ na ilość basu i to mnie zaskakuje.
Po cewki do Ciebie zawitam, odezwę się wcześniej to się umówimy, pożyczył bym też zielone 1,5 mF do porównań z zielonymi 10mF. Ondrej sugerował żeby posłuchać w parach, osobno cynowe i osobno zielone.
To w nawiązaniu do tego co i Ty sugerowałeś by zachować spójną sygnaturę brzmienia. 
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

miniabyr

Ok możesz zielone kondy pożyczyć ode mnie . Mogę też pożyczyć ci vcapy (na chwilkę)  i sam się przekonasz. Ja zamawiam 8 ZN'ów dla pasma środkowego ,odcinającego bas.  :)  Coś do przodu . Następna rzecz to cewki do wymiany lub nie . Ale z tym elementem zaczekam na konsultację kogoś bardzo doświadczonego.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Piterski

Możę Was trochę zaskoczę ale wróciłem dziś do tych starych niebieskich kondensatorów, oczywiście na górze cały czas grzeje się ZN.
Różnica jeśli jest to w stosunku do pralek jest nie wielka. Zastanawiam się czy kluczem nie jest niższa pojemność tych niebieskich przez co punkt podziału na średnicy wypada wyżej. Na ten trop naprowadził mnie Ondrej. Równie dobrze to może być auto sugestia bo różnica jeśli jest to ciężko mi ją do końca zdefiniować.

EV mają jeszcze jedną zaletę. Otóż kiedy grały Tempo i wychodziłem z pokoju to dźwięk jaki się wydobywał był raczej hałaśliwy, a tu można sobie zrobić w kuchni herbatkę lub kanapkę i da się przy okazji z przyjemnością słuchać muzyki.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Piterski

Byłem dziś u Ondreja i Pawła. Dzięki ich uprzejmości z wizyty przytargałem siatkę kondesatorów i jeszcze większe rozterki :-X. W jaki sposób podołam wycisnąć z tych kolumn brzmienie zbliżone do tego jakie mają Oni  ???.
Każdy z nich ma trochę inną sygnaturę głównie chodzi o bas ale i tak dzieli mnie jeszcze droga świetlna do takiego poziomu. Sytuacji na pewno nie ułatwia to, że moja elektronika jest gdzieś daleko w tyle.
To naprawdę przypomina trochę wyprawę Hobita, a moja wyprawa do Włoch to było dopiero przekroczenie progu drzwi.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

kawosz

Piotrek nie łam się Ty masz chociaż EV . A u mnie wprawdzie jeszcze iskierka nadziei do końca nie zgasła ale dużo nie brakuje .
Poza tym masz mega zabawę  ;D . Pozytywnie zazdroszczę i trzymam kciuki za powodzenie wyprawy  :)

elektroboy

#220
Cytat: Piterski w Czerwiec 01, 2016, 21:54
Możę Was trochę zaskoczę ale wróciłem dziś do tych starych niebieskich kondensatorów, oczywiście na górze cały czas grzeje się ZN.
Różnica jeśli jest to w stosunku do pralek jest nie wielka. Zastanawiam się czy kluczem nie jest niższa pojemność tych niebieskich przez co punkt podziału na średnicy wypada wyżej. Na ten trop naprowadził mnie Ondrej. Równie dobrze to może być auto sugestia bo różnica jeśli jest to ciężko mi ją do końca zdefiniować.

EV mają jeszcze jedną zaletę. Otóż kiedy grały Tempo i wychodziłem z pokoju to dźwięk jaki się wydobywał był raczej hałaśliwy, a tu można sobie zrobić w kuchni herbatkę lub kanapkę i da się przy okazji z przyjemnością słuchać muzyki.

Aktualnie mnie mocno rajcuje ten przepiękny podwójny amerykański kondensator Aerovox!
Ma idealne pojemności 15 oraz 9uF!!! Oprócz tego wygląda solidnie, jest Made in USA i głównie!!!
Obsłuży jednocześnie i synchronicznie całego VMR-a! T.j. będzie identyczna faza, wspólne drgania, temperatura...
Konstrukcyjnie polyprop+allufoil w topowym oleju. Wypełniony oryginalnym olejem marki ESSO!!!
Faktycznie tak piszą w datasheet. W końcu tradycyjna amerykańska marka tak jak Electro Voice! :)
Za tą cene chyba warto zaryzykować...
http://www.ebay.de/itm/Aerovox-Capacitor-1964MF-15uF9uF-400-Volt-NEW-/111752372826



miniabyr

ładnie rozrysowany schemat  Interface D.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Piterski

O świetny schemat, zanim wyrzucę zwrotnicę na zewnątrz to wykorzystam ten przejrzysty układ do połączeń i pominę zworki.

Napisałem do sprzedawcy czy może sparować parkę tych kondensatorów i je kupię będzie jakaś cegiełka do wspólnego projektu i ode mnie.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

miniabyr

Piotrek  "słuchałeś" już jakiegoś kondensatora?
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Piterski

Tak próbowałem VCapa ale mieliśmy gościa i to takie słuchanie nie słuchanie z tego wyszło, a po 22 żona mnie spacyfikowała.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.