Telefunken-magnetofon szpulowy.

Zaczęty przez miniabyr, Grudzień 22, 2015, 21:22

Poprzedni wątek - Następny wątek

miniabyr

Ok jak już będzie pewne kiedy trzeba go odebrać-dam znać.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

pmcomp


pmcomp

#27
Poszperałem trochę w necie.

Wygląda na to, że Telefunken M10 występował w dwóch wersjach: lampowej i tranzystorowej.
TW tranzystorowej M10 podobno siedzą te same karty elektroniki co w M15 (nie w M15A).

Tutaj wypowiedź jednego usera o tych trzech maszynach (M10, M15, M15A):

mhm... as I recently had the experience of comparing my M 15a a few times now with my mixes for vinyl-cutting to a discrete M 15 in the cutting studio I can tell at least for those two generations that my M 15a (with the very late Studer butterfly heads) is more flat (actually very flat, max. + 0,3 dB) in the frequency response while the M 15 goes down a bit more in the mids - but the M 15 is more musical and vivid sounding where the M 15a seems a bit more straight and stiff (nothing bad though as it stays very exact to what comes from the console) - but: though the decks look the same the deck of the M 15a is better, the tape runs smoother and rolls up much more even so there was some progress on the mechanical side. My bet would be therefore that the deck of the M 15 also should run better than the M 10 so if you have the same amps and heads (or even better, later heads) the M 15 should be more desireable than a M 10a as long as you don`t go for an all-tube M 10 - as the quality of the deck also is a great part of the machines sound... just guessing, but with some reason ; )



Inny wpis:

Some information from a yahoo group in german: (I translate)
The difference between the M10 and M10a lies not so much in the amps but in the transport. In the M10 (and M15) for transport was used the Tonwelle Synchronmotoren; while in the M10a (and M5) they used System Pabst for transport. The first M10a's had valve amps (...) Only since 1966 the next versions of this model got transistors.

https://de.groups.yahoo.com/neo/grou...ns/topics/1907

So beside the M10 also the first versions of the M10a had Valve amps...



Inny wpis gdzie gosć opisuje róznice pomiędzu M10 i M10A twierdząc o róznicy w silnikach:

M10 und M10A unterschieden sich primär nicht durch die
Verstärker,sondern durch den Antrieb:In M10(und M15)wurden für den
Antrieb der Tonwelle Synchronmotoren eingebaut,die M10A(und
M5A)erhielten Außenläufermotoren"System Papst".Das habe die
Gleichlaufschwankungen halbiert(siehe auch meinen Text in der HP von
Christoph Rose,die Du ja kennst)Zunächst wurde die M10A mit den
Röhrenverstärkern weiter gebaut,erst so um 1966 habe sie
Transistorverstärker bekommen.Ich habe Stromlaufpläne des
Verstärkermagazins mit V396/V397 vom März 1967.

Also,ich kopiere Dir das Manual der M10A,und dann kannst Du
sehen,welche Version Du hast.Ich weiß nicht,ob die M10A neue Nummern
bekam,oder ob die Seriennumnmern der M10 weiterliefen.Wenn ja,dann
sind Deine Maschinen definitiv M10A.Ich kann mir auch nicht
vorstellen,daß von der M10 (ohne "A")mehr als 5000 Exemplare gebaut
worden sein sollen:Von der M15A,die als erfolgreichste Maschine von
AEG-Telefunken gilt,gibt es nur wenig mehr.Und dehalb halte ich es für
wahrscheinlicher,daß die Serien-Nummern durchliefen.Ich weiß
allerdings nicht,ab welcher Nummer dann die M10 M10A waren.
Wenn das Baujahr,das Du nennst,stimmt,sind das ebenfalls auf jeden
FAll M10A.
Aber:Die Maschinen liefen relativ lange,und wurden oft umgebaut.Es
kann also auch sein,daß das Baujahr sich auf so einen Umbau bezieht.Es
gibt M5 ,die in Konstanz nachträglich ein elektronisches Zählwerk,ein
neues Verstärkermagazin(das der M5c)oder eine Locator bekommen
haben(M5"Rapid").
Und dann sind M10/M10a Laufwerke primär auch von anderen Firmen
,z.B.Siemes(wie bei Deinen Maschinen)/Neumann etc,aber auch von
kleinen Anbietern wie ABE,mit anderen Verstärkern ausgerüstet
worden.Und es wäre denkbar,daß AEG-Telefunken für die noch eine
Zeitlang M10 abverkauft hat(Relativ wenig wahrscheinlich,da die Teile
nicht auf Vorrat gebaut worden sind).

Ich habe vieleicht die Möglichkeit,das mit den Serien-Nummern
herauszubekomen.Ich melde mich wieder,wenn ich soweit bin.
Oder weiß jemand aus dem Club genaueres??
Viele Grüße
Frank


Pozdro

miniabyr

Ten który do mnie trafi to M10 czyli wersja tranzystorowa.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

pmcomp

Cytat: miniabyr w Styczeń 01, 2016, 11:37
Ten który do mnie trafi to M10 czyli wersja tranzystorowa.


Wg. tego co napisałem literka A nie oznaczała różnicy elektroniki czy lampa/tranzystor a jedynie wersję silników napędowych. Tak piszą.

Lampowa wersja M10 to podobno jakiś cenowy kosmos rzędu 10000-15000 EUR.


Some information from a yahoo group in german: (I translate)
The difference between the M10 and M10a lies not so much in the amps but in the transport. In the M10 (and M15) for transport was used the Tonwelle Synchronmotoren; while in the M10a (and M5) they used System Pabst for transport. The first M10a's had valve amps (...) Only since 1966 the next versions of this model got transistors.


Pozdro


miniabyr

Piotr jak ten  kupiony pramp się sprawuje ? Milczysz ,więc pytam .Dzieki za lin do aukcji z kablami .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

pmcomp


miniabyr

No to szykuje sie mała ekspedycja do Rogalowa . Odbieram Telefunkena 26 stycznia. Towarzyszyć mi będą koledzy z forum. Zrobimy fotki ,może coś nakręcimy . Na pewno relację  wrzucimy na nasze forum. Zacytuję klasyka(Pmcompa) "Oj będzie się działo" 8)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

kawosz

To kto dostąpi zacnej funkcji kierowcy  ;D Będziecie losować  ;)
Będzie się działo , szerokiej drogi

miniabyr

Cytat: kawosz w Styczeń 13, 2016, 20:13
To kto dostąpi zacnej funkcji kierowcy  ;D Będziecie losować  ;)
Będzie się działo , szerokiej drogi
Elektroboy i jeszcze jeden nasz zawodnik .To oczywiście nie tajemnica. Musze mieć kogoś do pomocy ,bo sam magnetofon wazy 55 kg i dodatkowo moduły przedwzmacniaczy też swoje ważą .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

kawosz

Paweł ja sobie zażartowałem kto będzie mniej opijał  ;) Czekam na zdjęcia i relację cieszę się z Tobą z nowego zakupu  :)

miniabyr

Cytat: kawosz w Styczeń 13, 2016, 20:20
Paweł ja sobie zażartowałem kto będzie mniej opijał  ;) Czekam na zdjęcia i relację cieszę się z Tobą z nowego zakupu  :)
O cholera zapomniałem o urżnięciu się.Dobrze żeś przypomniał . Czyli czyj się zaproszony. Będzie co opijać.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

pelot

Hmmm brak zainteresowania tematem u kolegów ? A pobyt w Rogalowie mógłby wiele wnieść , nie jednemu  bywalcowi tego forum. Osobiście nie byłem , ale lada chwila się wybieram , a nawet muszę być. Po rozmowach telefonicznych z Wojckie wnoszę iż ma nieprzeciętną wiedzę w kwestii dźwięku analogowego, jak i całej otoczki z tym związanej. Jak dla mnie, Gość pretenduje u mnie, do miana góru w tej materii . Paweł może by tak za zgodą, oczywiście Wojcka (o ile wyrazi taką zgodę) popełnić tu na tym forum, wątek na  temat:  Rogalów Analogowy.  Po naszych pobytach myślę że będzie  się czym   podzielić , z innymi. O, zainteresowanie już jest , chwilę zwlekałem z wysłaniem postu a tu proszę.

miniabyr

Jak najbardziej tak .Trzeba pisać o tym miejscu bo jest unikatowe jak i jego właściciel. Na pewno będa zdjęcia. Może udało by się Wojcka namówić na jakieś zwierzenia.Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

pelot

O ile się nie mylę to  jest chyba jedyne studio w pełni analogowe w europie  , czyż nie tak? A może i na świecie??? eeee tam,  amerykanie i japońce pewnie coś mają , o może jeszcze na Kubie, tam lata 50te  wiecznie żywe. Ale i  u nich zaczyna się zmieniać , Jankeska odwilż do nich zaczyna docierać , to tak na marginesie.

elem

#41
Cytat: pelot w Styczeń 13, 2016, 20:39Paweł może by tak za zgodą, oczywiście Wojcka (o ile wyrazi taką zgodę) popełnić tu na tym forum, wątek na  temat:  Rogalów Analogowy.

jest już

http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=495.0

Cytat: pelot w Styczeń 13, 2016, 21:20O ile się nie mylę to  jest chyba jedyne studio w pełni analogowe w europie

chyba nie, na pewno jest Toerag studio, mam Lp nagrywane u nich, brzmi świetnie



Emily z koleżankami nagrywa coś nowego, tez AAA, póki co z Toerag jest to:


Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

frywolny trucht

Dave Grohl z Foo Fighters ma analogowe studio, no i Jack White chwali się, że ostatni album "Lazaretto" powstał w pełni analogowo, choć to akurat jest antypromocja analogu na winylu.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

pelot

#44
Cytat: frywolny trucht w Styczeń 13, 2016, 21:32
Dave Grohl z Foo Fighters ma analogowe studio, no i Jack White chwali się, że ostatni album "Lazaretto" powstał w pełni analogowo, choć to akurat jest antypromocja analogu na winylu.
Powiem ci że chyba ani jedna płyta Jacka nie jest nagrana przyzwoicie , kocham jego gitarowe granie , ale jak się słucha tych realizacji to się poprostu odechciewa . Coś podobnego jest  także w realizacji u Bonamassy, jakoś słabo brzmią te płyty.


pelot

Cytat: elem w Styczeń 13, 2016, 21:30jest już
No tak , no tak przecież czytałem kidyś , zapomniałem .


pmcomp

Nie wiem po co komu takie wycieraczki.
Niewyskalowane to raz. Dwa brak regulacji poziomów wejsciowego i wyjsciowego.
Nadaje się jako baza do przeróbki.

Pozdro

miniabyr

A znalazłem taką wypowiedź Wojcka o telefunkenie m10 na jednym z portali poświęconych  vintage .http://museumofmagneticsoundrecording.org/ManufacturersTelefunken.html
Szkoda życia na chujowy dźwięk !