Jaki gramofon vintage do przeróbek?

Zaczęty przez jamówię, Kwiecień 10, 2015, 16:17

Poprzedni wątek - Następny wątek

jamówię

Panowie,piękna sprawa.
Mam pytanko,czy do tych Duali,ktoś próbował ożenić inne ramiona? SME na przykład?

frywolny trucht

#1
Tak jak przegrzebuję internety, to się nie spotkałem Dual 1019. Są wdzięczniejsze mechanizmy do podpinania ramion najwyraźniej.
Po pierwsze: długie ramię odpada bo buja się cały mechanizm, talerz z ramieniem względem plinty. Po usunięciu ramienia i zamocowaniu dłuższego w nowej plincie- ramię będzie stałe, a talerz będzie się bujał.
Nawet jeśli da się wstawić inne ramię, to firmowe jest od spodu upchane mechanizmami automatu. Trzeba by połowę gratów wypierdzielić, pytanie co z manipulatorami start-stop-auto, oraz doboru średnicy płyty? Też tracą sens.

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

jamówię


Jakub

#3
Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 09, 2015, 15:58Próbuję dociec jak to się stało, że Dual był sprzedawany równolegle jako Grundig.

Grundig zaczynał od produkcji mebli pod zabudowę audio (radiole) W tamtych czasach wielu producentów odbiorników radiowych montowało w swoim sprzęcie werki innych firm. Grundig do swoich odbiorników radiowych montował werki Duala, i jak widać robili też własne plinty.

Podobnie zresztą można kupić gramofony Garrard montowane w plintach i obudowach firmowanych przez innych producentów.

Cytat: jamówię w Kwiecień 10, 2015, 16:17
Panowie,piękna sprawa.
Mam pytanko,czy do tych Duali,ktoś próbował ożenić inne ramiona? SME na przykład?

Jakbyś szukał fajnego napędu z epoki, do którego pasuje ramię SME, to zainteresuj się Braunem PCS 52 (już ze SME na pokładzie) lub PCS 5 (z ramieniem Brauna, ale można zamontować SME bez problemu).

Wygląda tak:






jamówię

Dzięki Jakubie,piękny. Jak to gra Twoim zdaniem?

jamówię

I to jest właśnie to,co kosztuje tyle kasy,nawet w zaawansowanych paskowcach? ;)
Czy ktoś,może kangie,mógłby mi po inżyniersku wyjaśnić,dlaczego idler,albo DD został właściwie wyparty przez paskowce? Bez misji,tak po chłopsku po proszę :D

Jakub

Cytat: jamówię w Kwiecień 11, 2015, 13:02dlaczego idler,albo DD został właściwie wyparty przez paskowce?

Bo jest tańszy w produkcji i nie wymaga zaplecza inżynierskiego.

Cytat: jamówię w Kwiecień 11, 2015, 11:39Jak to gra Twoim zdaniem?

Tam jest ciekawie rozwiązany napęd idlerowo-paskowy. U moim gramofonie mam wersję rozwojową tego pomysłu z dodaną korekcją prędkości i stroboskopem. Powinno grać z przytupem, tzn. niezły prat i do tego dosyć przestrzennie i detalicznie.

jamówię

Cytat: Jakub w Kwiecień 11, 2015, 14:40
Cytat: jamówię w Kwiecień 11, 2015, 13:02dlaczego idler,albo DD został właściwie wyparty przez paskowce?

Bo jest tańszy w produkcji i nie wymaga zaplecza inżynierskiego.

Cytat: jamówię w Kwiecień 11, 2015, 11:39Jak to gra Twoim zdaniem?

Tam jest ciekawie rozwiązany napęd idlerowo-paskowy. U moim gramofonie mam wersję rozwojową tego pomysłu z dodaną korekcją prędkości i stroboskopem. Powinno grać z przytupem, tzn. niezły prat i do tego dosyć przestrzennie i detalicznie.


Patrząc na gramiaki SME,Kuzmy,czy inne horrendalnie drogie,to z tym tańsze chyba nie do końca wyszło :))
Są też konstrukcje paskowe bardzo zaawansowane inżyniersko,chyba TechDas i jego Air Force właśnie takie są.
Za mną od kiedy posłuchałem Garrarda u intensera,chodzi właśnie idler,takiego cudeńka,które masz,chętnie bym posłuchał. Ile kosztuje taki Braun?

Jakub

#8
Cytat: jamówię w Kwiecień 11, 2015, 14:46Ile kosztuje taki Braun?

PCE5 jak już znajdziesz, to koło 400 ojro, PCE52 pewnie więcej (widziałem wystawionego raptem raz),

PS500, z racji popularności i sporej dostępności, dostaniesz za ok. 250 ojro,

PS1000AS (ponoć najlepszy gramofon Brauna - napęd jak w PS500 ale nieco dłuższe ramię i końcowy wyłącznik optoelektryczny) nie mniej niż 700 ojro.

Oczywiście mówię o egzemplarzach zadbanych, a nie zardzewiałych szrotach z wystawki.

W prasie HiFi z epoki, napęd PS500/PS1000 był oceniany na równi z tym w Garrardach 301 i 401. Garrardy są tu o tyle lepsze, że można im założyć dowolne ramię. PCE5 to trochę starsza konstrukcja, ale spokojnie staje w szranki z topowymi Dualami i idlerowymi Thorensami z epoki.

A wracając do tematu, Arku, słuchałeś już czegoś na tym gramofonie, czy dalej go remontujesz?

jamówię

Dzięki Jakubie :)cholernie mnie nosi z takimi maszynami,do Garrarda,full restored bez plinty,bez 6 koła nie ma co startować,z drugiej strony trafiają się Garardy w bylejakiej plincie z SME '12 po 5 koła,stan oczywiście zawsze mintowy ;) jak twierdzą sprzedawcy,myślę...

wojtek41

Jaki gramofon vintage do przeróbek? Lenco L 75. Bardzo dobry naped.


wojtek41

.

frywolny trucht

Cytat: Jakub w Kwiecień 11, 2015, 14:40Cytat: jamówię w Dzisiaj o 13:02
dlaczego idler,albo DD został właściwie wyparty przez paskowce?

Bo jest tańszy w produkcji i nie wymaga zaplecza inżynierskiego.

Bo jest łatwiej zmniejszyć szum przez pominiecie szumiącego elementu. W przypadku idlera do kompletu szumiącego łożyska talerza, silnika, dochodziło łożysko kółka. DD? Napęd paskowy pozwala wypierdzielić silnik hen daleko, czyli pominąć szum silnika. Tanio i skutecznie.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Cytat: Jakub w Kwiecień 11, 2015, 14:55A wracając do tematu, Arku, słuchałeś już czegoś na tym gramofonie, czy dalej go remontujesz?

Posłuchałem i grał :) Tu nie ma za bardzo co remontować. Plinta trochę styrana ( podrapany lewy dolny róg i ślady przyklejania ramienia z pędzelkiem w lewym górnym rogu) i mało audiofilska :) Straszne z niej pudło rezonansowe. Zostawię, żeby był oryginał w razie czego. Nową plintę albo zamówię u stolarza, albo kupię w internetach gotowca. Moich roboczogodzin za wiele to nie zabierze.  Ot, wymiana kabli zostanie z remontu.


ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

wojtek41


frywolny trucht

#15
Trudne pytanie :) Do Fontka to mu raczej sporo brakuje, choć porównanie jest niesprawiedliwe np ze względu na nieznany stan wkładki Stanton w Dualu. One nie będą zresztą ze sobą rywalizować, mają się uzupełniać. Dual do płyt mono.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

jamówię

L-75 to klasyk,ale gdzie takiego nabyć w dobrym stanie i w ładnej plincie?

frywolny trucht

Da się na OLX  i alegru- 500- 800zł. Jednego przegrałem i poszedł za 750 właśnie. Stan tip top się wydawał.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

wojtek41

Takze rozgladam sie za  drugim L 75. Coraz trudniej znalezc w dobrym stanie i rozsadnej kwocie. Pierwszy egzemplarz mam w oryginale i nic nie bede zmienial. Drugi ma byc wlasnie do przerobki.
Arek, jaka tam jest wkladka ? Pytam z ciekawosci.
Teraz doczytalem...)

wojtek41

Siedze i slucham Lenco z wkladka Yamaha MC 9 i zlego slowa nie moge powiedziec. Stary idler a gra pieknie.  :)

frywolny trucht

Stanton 500 AL z jakimś zamiennikiem igły. Ktoś ostrych rzeczy słuchał bo ramię było ustawione na nacisk 4,5 g :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

wojtek41

To nie jest zbyt lekkie ramie do takiego nacisku ?

frywolny trucht

Do Lenków też są fajne gotowe plinty. Ale też widać, że ramionko jak dłuższe, trzeba pokombinować, żeby zamaskować dziursko.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

gratefullde

A ja bym jakiegoś DD chciał przygarnąć.  Może jakieś Sony by tak?
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

wojtek41

Z Lenco kombinacji jest od cholery i troche. )