Idler. Czyli Lenco, Dual, Garrard i inne...)

Zaczęty przez wojtek41, Sierpień 27, 2014, 22:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

julius-6

Cytat: tomasz_pianista w Marzec 18, 2018, 21:56
Myślę, że warto uporządkować sobie najpierw pewne rzeczy:

- Lenco 75/78 było produkowane przez bardzo długi okres, w związku z tym miało też różne plinty - oryginalna z pierwszej wersji jest sama w sobie dość ciężka. Jeden egzemplarz który miałem miał z kolei plintę z jakiegoś gównianego plastiku (!). Ogólnie im później, tym większa budżetówka, a to w sumie zawsze był gramofon dość masowej produkcji, więc nikt nie wpadłby na to, by sprzedawać to w 25 kilogramowej plincie.

-Zawieszenie pojawiało się w różnych wariantach, czasami pływało tylko chassis, czasem dolna płyta miała sprężyny, czasem jeszcze inaczej...Osobiście gram na L78 i wywaliłem sprężyny (raczej takie "dampery") i mam na sztywno. Napędu nie słychać.

-Waga plinty nie ma wpływu na to, czy ramie powinno być lekkie, czy ciężkie, gra zawsze całość. U mnie bardzo fajne sprawdza się Lenco+Jelco 750+Denon 103. Ale wcześniej miałem na tym napędzie SME3009+Ortofon 540 lub AT20SA i też było spoko.

-Sam napęd kupisz dość tanio, natomiast warto pewne rzeczy wymienić (kółko idlera - 200zł, nowe łożyska do silnika - 100zł, podkładka z delrinu do łożyska talerza, materiały do wytłumienia). Do tego koszt plinty + pokrywa i moim zdaniem warto zmienić oryginalne ramie.  Moim zdaniem warto iść na całość, bo trudno jest znaleźć tak muzykalny napęd. Pooglądaj sobie projekty z PTP, które są z reguły najbardziej radykalne, może coś Cię zainspiruje.
Projekty PTP?

Cały wątek tutaj już czytałem, powoli będę zabierał się i za lencoheaven, ale nie mam już mocy - mimo wszystko po angielsku ciężej mi się czyta i wymaga to większego skupienia. :)
Czy mogąc kupić 78 warto kłopotać się 75? Z tego co czytałem nie licząc półatuomatu, który odpadnie przy wymianie ramienia nie ma zbyt wielkich różnic... Ile powinien ważyć dobry, stary lenco78? Czy zwrócic na cos uwage przy zakupie, żeby dostać model z lepszego/starzego okresu?

Jak pisałem - chcę Lenco, aby pobawić się z budami, więc oryginalna raczej odpada. Biorę pod uwagę przemalowanie chassis więc równie dobrze mogę kupić w słabym stanie, z kosztów typu kółko ildra, smary itp zdaję sobie sprawę - to juz doczytałem.

Na ramię Lenco nie napalam się za bardzo - nie mam pod to wkładki, AT OC9 ml II to najmniej podatna wkładka jaką mam na dzień dzisiejszy, mocno myślałem o 12 Jelco, ale raczej Sme 3009 na początek będzie rozsądniejsze, bo tutaj mam kilka wkładek MM - więc trochę kosztów na początek odpada. A z czasem może uda się sme 3012 upolować. Może do drugiej sztuki jak mi się spodoba?

tomasz_pianista

L75 jest łatwiejsze w grzebania, ale ogólnie to jest to samo. Zwracaj uwagę na kółko idlerowe, najgorsze modele miały zrobione z taniego, czarnego plastiku. Tańsze modele modele miały też trzy prędkości zamiast 4.

Skąd jesteś jeśli mogę spytać?
Grupa ratowania poziomu.

malg


julius-6

Cytat: tomasz_pianista w Marzec 18, 2018, 22:48
L75 jest łatwiejsze w grzebania, ale ogólnie to jest to samo. Zwracaj uwagę na kółko idlerowe, najgorsze modele miały zrobione z taniego, czarnego plastiku. Tańsze modele modele miały też trzy prędkości zamiast 4.

Skąd jesteś jeśli mogę spytać?
Wrocław, czy to kółko da się sprawdzić łatwo 'zdalnie'? Raczej nie będę oglądał go i odbierał osobiście, a załatwi mi temat ktoś przy okazji. Za bajurę, którą wydam w obie strony to można drugą sztukę Lenco kupić  8)

Jakub

Kółko i tak idzie do wymiany. Audio Silente robi nowe kółka na wymianę.

Michał

Cytat: julius-6 w Marzec 18, 2018, 21:18
A grasz jeszcze na nim?
Pomyślałem, że to dobry napęd 'na początek', bo jest inny niż paskowy Dual Golden, którego mam i niż Ken kd990, którego uwielbiam i ma potencjał do rozbudowy, ale szkoda mi go niszczyć.

Lenco można kupić w fajnych pieniądzach, z tego co wstępnie oglądałem plinty od wewnątrz nie wymagają bóg wie jak zaawansowanych wycięć w środku.
Z tego co wyczytałem L78 ma bardziej zaawansowane zawieszenie. Pytanie na ile problem 'gorszej' gry dotyczy ciężaru/ rozmiaru plinty, a na ile dobrego/lepszego od fabrycznego odizolowania mechanizmu od plinty?
Niestety już nie.

krzysiow122

Witam - mam Lenco L-75 z oryginalnym ramieniem, jaką polecacie wkładkę MM, która dobrze by się z nim zgrywała?
I jeszcze jeden problem, element  na którym opiera się ramię by można było go opuścić ma taką jak by śrubę do regulacji. U mnie czy kręcę w prawo czy w lewo to nic nie daje, jak to cholerstwo rozebrać w celu naprawy?
DIY Klon Sun Audio 2A3/6sn7,  Monobloki DIY SET 300B/6SN7,  kolumny DIY Audio Nirvana Super 10" i CASTLE ISIS; CD  Grundig 8400 MK II,   Lenco L-75 Mod - Nuda Mini, Ad Fontes - Dl 110,  PC audio: HP 5740 Daphile -> DAC PCM 1794 + XMOS U8, RPI4/AlloBoss 1.2

Old Man Kensey

Cytat: krzysiow122 w Marzec 20, 2018, 11:48Witam - mam Lenco L-75 z oryginalnym ramieniem

Cześć Krzysiek, tu Łukasz. Ogromnie jestem ciekaw tego Twojego Lenco. Mam nadzieję, że jutro sobie posłuchamy :)
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

masza19

Przeleciałem wątek i zwróciłem uwagę na padające tu ceny...
No i śmiechem się zanoszę  ;D

Pboczek

No i ja przeleciałem, bo mi się wygooglował  :)
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

tomasz_pianista

Cytat: tomasz_pianista w Luty 07, 2017, 10:52Niestety ceny Garrardów jak i innych "kultowych" gramofonów rosną jak szalone. W najbliższych latach taniej nie będzie. To jest trochę absurdalne, ale obecnie trzymanie w domu takiej 401 to jak trzymanie uncji złota, heh.

Widzicie, wpis sprzed 4 lat, miałem nosa:P
Grupa ratowania poziomu.

Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

krzysiow122

Witam - głośno ostatnio na naszym forum w temacie "idlerów" a w szczególności pięknego Garrard'a 401.
Pomyślałem, że warto ożywić temat innych idlerów. Sporo ostatnio słuchałem mojego Lenco L75 i też czytałęm forum Lenco Heaven, gdzie można znaleźć dużo informacji nt przeróbek gramofonu w celu osiągnięcia jeszcze lepszych odsłuchów. Natchniony pomysłami innych, kupiłem dodatkowy talerz od gramofonu Telefunken S600 i zrobiłem odpowiednią przedłużkę dla szpindla. Tak się dobrze składa, że podstawa ramienia w Lenco jest dość długa i można ją wysunąć dość wysoko by odpowiednio ustawić prowadzenie igły. Jest tylko mały problem bo nie można skorzystać z windy i trzeba ostrożnie opuszczać ramię na płytę z tzw "ręki".

Do sedna. Jest tak jak opisywali inni na ww forum
Wszystkie dźwięki wybrzmiewają lepiej i wyraźniej, lekko powiększyła się przestrzeń a bas stał się taki bardziej konkretniejszy jak by zyskał mocniejszą podstawę do wybrzmień. Prosta rzecz a cieszy.



DIY Klon Sun Audio 2A3/6sn7,  Monobloki DIY SET 300B/6SN7,  kolumny DIY Audio Nirvana Super 10" i CASTLE ISIS; CD  Grundig 8400 MK II,   Lenco L-75 Mod - Nuda Mini, Ad Fontes - Dl 110,  PC audio: HP 5740 Daphile -> DAC PCM 1794 + XMOS U8, RPI4/AlloBoss 1.2

Old Man Kensey

Krzysiu, elegancko to wyszło. Trzymam kciuki za dalsze prace nad rozwojem tego zacnego sprzętu 😉
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

Pemo

Witam, stoję przed decyzją wyboru ramienia na pokład Lenco miedzy Jelco 750" 9" a Ortofonem 212. Wkładka MC Quintet bronze i w planach AT OC9.
Focal Zoller Expression;Amplifon Set42;NudaMM/MC;Dual 750-1;741Q;Ortofon Quintet Bronze;Shure V15III

vasa

Cytat: Pemo w Luty 04, 2022, 11:04
Witam, stoję przed decyzją wyboru ramienia na pokład Lenco miedzy Jelco 750" 9" a Ortofonem 212. Wkładka MC Quintet bronze i w planach AT OC9.
Nie jestem jakimś wielkim fanem długich ramion ale widzę że celujesz w MC a tu chyba ramię Ortofona może sprawdzić się nieco lepiej. Z drugiej strony cholera wie w jakim stanie będzie to ramię a nowe Jelco będzie nowe.
Przypuszczam że różnice soniczne będą małe lub żadne.

Jak będziesz kupował OC9 to pamiętaj że ver III jest bardzo podatna co może powodować kłopoty na ramionach o masie zastępczej rzędu 13g.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

wojtek41

#192
Jeśli masz oryginalną ładną plintę, to pomyśl o Ortofonie. Powinien pasować be żadnych przeróbek plinty. Fajnie jest też zamontować świetną windę z tego ramienia.

Pemo

Generalnie to Lenco mam w oryginalnej obudowie, nieco podciuchranej ale póki co nie chcę tego zmieniać, ma to swój urok tym bardziej jak przyjdzie jakiś świeżak co nie ma pojęcia to zalicza mały opad szczeny.  ;D
Na tym że Lenco mam już Jelco i tak sobie gram, ale mam też Telefunkena w ładnym stanie w którym złamało sie ramię, będę zamawiał zepsutą obudowę i nie wiem czy zamówić w pakiecie łożyska, kabelki itp. doprowadzić je do ładu i wrzucić na Lenco... Dochodzi jeszcze problem windy itd. trochę zabawy i kosztów a efekt może być żaden w porównaniu z Jelco, tym bardziej że celuję w MC a Ortek ma chyba 14gasy efektywnej do 20g Jelco.
Focal Zoller Expression;Amplifon Set42;NudaMM/MC;Dual 750-1;741Q;Ortofon Quintet Bronze;Shure V15III

vasa



Cytat: Pemo w Luty 04, 2022, 17:25Ortek ma chyba 14gasy efektywnej do 20g Jelco.
Nie jestem o tym przekonany.
Warto sprawdzić.
Moja (ułomna) pamięć podsuwa mi że Jelco to 13g a Ortofon, w zależności od ustaień, ma 13 do 18g masy efektywnej.
Oczywiście mogę się mylić [emoji3064]
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Pemo

No własnie tak to jest z tymi ramionami Ortofon w zależności od założonej przeciwwagi a jelco od headshella.
Focal Zoller Expression;Amplifon Set42;NudaMM/MC;Dual 750-1;741Q;Ortofon Quintet Bronze;Shure V15III

vasa

Cytat: Pemo w Luty 04, 2022, 18:27
No własnie tak to jest z tymi ramionami Ortofon w zależności od założonej przeciwwagi a jelco od headshella.
Tak czy inaczej gdybyś kupowałOC9 to warto poszukać wersji II lub I.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.