Fonica MF 100

Zaczęty przez frywolny trucht, Grudzień 26, 2014, 18:17

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

Wkładka MF100- i jej siostry 102,103,104 i 105- królowała w latach 80-tych, montowana przez Fonicę w gramofonach swojej produkcji. MF100 była licencjonowaną kopią holenderskiej wkładki MM Tenorel 2001, która pojawiła się w 1975 roku, występującej z igłami 2001, 2001 ED, 2001 SD (ostrze Shibata). Co ciekawe Tenorel 2001 jest ponoć kopią wkładki Goldring 800 http://www.vinylengine.com/library/goldring/g-800.shtml:)

Oto dane techniczne holenderskiego protoplasty w wersji ED ( otrze eliptyczne):

Type: moving magnet   
Output Voltage: 5.5mV   
Frequency Response: 15Hz - 45kHz   
Tracking Force: 1-3g   Mass: 7g
Channel Separation: > 25db   
Channel Balance: < 1.2db   
Load Impedance: 47k ohms   
Output Impedance:520 ohms   
Stylus Tip: elliptical   
Dynamic Compliance: 25x10-6cm/Dyne 

Przykładowe zdjęcia z internetu:






miniabyr

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 26, 2014, 18:17Dynamic Compliance: 25x10-6cm/Dyne 
Podatność 25!!!!! to na jakim ramieniu ją wieszają?  Ze  słomki?
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

vasa

Cytat: miniabyr w Grudzień 26, 2014, 18:40Ze  słomki?
Bez przesady, zaraz słomka. Pomiędzy 5 a 10g vinylengine pokazuje 129 ramion :)
Było na czym wieszać.
Tylko czy sens był.

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

#3
Polskie produkty na zagranicznych forach uchodzą za gorzej wykonane od Tenorela. Seria nie wyskoczyła też- poza jednym przypadkiem- ponad ostrze sferyczne. Tymczasem Tenorel słynął z dobrej jakości igieł o różnym stopniu zaawansowania. Wspomnianym przypadkiem i wyjątkiem od reguły w PRL-owskiej produkcji jest Wkładka MF 10E z ostrzem eliptycznym  ( czerwona obudowa igły, nacisk zaledwie 1,25g). Biały kruk.

Wkładki MF natomiast  różniły się obciążeniem, poziomem nacisku, oraz obudową igły. Osobną rodzinę stanowiły numery parzyste i osobną nieparzyste.
Dane techniczne: http://www.technique.pl/mediawiki/index.php/Wk%C5%82adki_serii_MF1xx
i tak pasmo przenoszenia wg producenta:
MF-100, 20-20000 Hz
MF-101, 20-18000 Hz
MF-102, 40-21500 Hz
MF-104, 20-20000 Hz
MF-105, 20-20000 Hz

Tłumienie przeniku międzykanałowego:
MF-100,  20 dB
MF-101,  22 dB
MF-102,  24 dB
MF-104,  25 dB
MF-105,  25 dB

Np. MF102- 47kOhm/370pF, MF 101, 105 - 47kOhm/ 470pF, wszystkie one nacisk 1,5g, a np. MF100- 2g.
Producent dramatycznie słabo oceniał trwałość igieł: ok. 600 godzin dla MF 101, a dla MF 102 ledwie 400 godzin.

Tymczasem testowaliśmy MF100 w wątku: http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=387.0 gdzie można znaleźć zdjęcia wkładki, schemat podłączenia, można pobrać próbki dźwiękowe i porównać jak to się ma do innych testowanych w tamtym wątku wkładek gramofonowych.

miniabyr

Ech dla użytkowników wkładek mc podatność 25 to abstrakcja. Ale faktem jest ,że większość wkładek  mm to miętkie raczej som nie twarde. ;D
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

il cattivo

#5
Cytat: frywolny trucht w Grudzień 26, 2014, 20:111. Pasmo przenoszenia
MF-100 40-12500 Hz

Zadziwiająco niska wartość (12,5 kHz) dla tej (i w sumie jakiejkolwiek) wkładki. Czy to na serio miało tak wąskie pasmo przenoszenia, czy nastąpił jakiś błąd "w druku"?

vasa

To błąd.
W papierach jest 20-20 jak należy.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

gratefullde

e tam, brzmienie się liczy.  W tabeli excela to number one analogowego świata.  Jakość się zaczyna i kończy na tej znakomitej wkladce :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

gratefullde

Poza tym, kiedyś wieszano wszystko na czym popadło. Dziś jest inaczej a to rodzi problemy. 
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

frywolny trucht

Cytat: il cattivo w Grudzień 26, 2014, 20:32Zadziwiająco niska wartość (12,5 kHz) dla tej (i w sumie jakiejkolwiek) wkładki. Czy to na serio miało tak wąskie pasmo przenoszenia, czy nastąpił jakiś błąd "w druku"?

Il cattivo i vasa- dzięki za czujność. Byłem pewny źródła, wkleiłem, nie sprawdziłem i dupa zbita.

Swoją drogą wkładka MF 103 uchodzi za jakiegoś potwora z Loch Ness. Niby ludzie odnotowują, że była, a jak co do czego- nikt nie miał. Albo mnie pamięć zawodzi, albo ja ją miałem. Uległem ułudzie jakiejś, czy faktycznie istniała?

frywolny trucht

Zaintrygowany parametrami MF 102 nabyłem na wiadomym portalu aukcyjnym taką, o magicznym układzie kolorów, nieużywaną:




GregWatson

Dostałem od znajomego starego headshelka na którym wisiała wkładka MF-100 jak na foto:



napis od góry identyczny ( TENOREL made in HOLLAND) ale od czoła logo Unitry - typowa litera "U" ale nie wypalona jak na pozostałych wkładkach tylko naklejony fornir lekko wypukły. Nie wiem czy ktoś się już z takim modelem spotkał.?  Na samej igle ładnie wybite na czarno Mf-100 (igła uszkodzona).
Zaciekawiła mnie ta wersja no i szukam do niej odpowiedniej igły (nie zamiennika). Jak ktoś coś ma pod nią to proszę o info ewentualnie cynk co najlepiej polecacie.

(Jutro przy świetle dziennym zrobię jakąś fotkę i wstawię jak to dokładnie wygląda).
Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

#12
To dobrze wróży, że tylko naklejka, ale i tak najwięcej będzie zależało od ostrza. Trza szukać 2001 SD (Shibata) :)

rudy-102

link=topic=416.msg17156#msg17156 date=1422648741]Zaciekawiła mnie ta wersja no i szukam do niej odpowiedniej igły (nie zamiennika). Jak ktoś coś ma pod nią to proszę o info ewentualnie cynk co najlepiej polecacie.[/quote]

Nie wiem, czy sięopłaca bo strasznie drogo.
http://www.pickupnaalden.com/english/turntable_needles.asp?M=Tenorel_T-2001-SD__6066
http://www.pickupnaalden.com/english/turntable_needles_detail.asp?M=Tenorel_T-2001-ED__6065_1144
Cytat: GregWatson

frywolny trucht

Rany, co zrobiłeś, że to wygląda jak wygląda :)
Pierwsza pozycja, ta droga, to igła quadro i niby do MF 102
Nie ukrywam, że sprawa mnie przerasta- dlaczego akurat do 102?

GregWatson

W załączeniu obiecane fotki Mf-100.

Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

Gdybyś zamówił tę igłę z drugiego linka, wiedzielibyśmy jaki był punkt wyjściowy i ile spieprzyła Fonica.
Tylko, że nie da się jej kupić.

Można kupić sfery: http://www.pickupnaalden.com/english/search.asp?N=00622

GregWatson

Wrzuciłem jako też ciekawy w sumie materiał porównawczy. W końcu część z nas też brała w tym udział;

http://www.audiostereo.pl/test-wkladek-gramofonowych_110957.html

Się naszukałem...
Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

Inicjatywa była jak najbardziej dobra. Jednak jak te pliki od StaregoM puszczało się przez DACa na dobrym systemie, to był dramat. Brzmienie było dość dalekie od brzmienia dobrych plików. I jak tutaj sugerować się różnicami w brzmieniu tych wkładek, skoro grało to na jakieś 40% możliwości? To moje zdanie.

GregWatson

Taką kupiłem na szybkiego, posłucham jak to gra.

Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

Jeśli przyjąć założenie, że system gra tak jak najsłabszy element, to sprowadziłeś Tenorel'a do poziomu Foniki.
Tymczasem właśnie Tenorel był ceniony, nie tyle za wkładki, co za igły.

rudy-102

Jest jeszcze jedna szansa. Tak na 100 % nie jestem pewny, ale ponoć Goldring G800 i Goldring D110 były identyczne z Tenorel 2001.

frywolny trucht

Goldring D110 to igła, ale cieńka przy tym co potrafił wyrzeźbić Tenorel. Przypominam o Shibata.
http://www.stylusplus.co.uk/goldring-d110-lp-stylus-7198-p.asp

rudy-102

Cytat: frywolny trucht w Styczeń 31, 2015, 11:40Gdybyś zamówił tę igłę z drugiego linka, wiedzielibyśmy jaki był punkt wyjściowy i ile spieprzyła Fonica.
Tylko, że nie da się jej kupić.

Teraz znów można.

frywolny trucht

Teraz trzeba tylko wykonać ten niewielki krok, który będzie tak wiele znaczył dla ludzkości.