Autor Wątek: Marmurowe cokoły do kolumn, zamiast drewnianych  (Przeczytany 4123 razy)

Offline brucewszechmogący

• *
Marmurowe cokoły do kolumn, zamiast drewnianych
« dnia: Listopad 26, 2015, 13:21 »
Witam, wszystkich.
Mam pytanie jak w temacie. Zaznaczę, że nie chodzi o samą kolejną podstawkę z kamienia( czytałem temat {Standy i kolce pod kolumny}) pod kolumny, ale wymianę oryginalnego około 2 kg cokołu z mdf, na około 6-7 kg cokół z kamienia.Przykręcenie go w miejsce poprzedniego. Według mnie lepiej docisnęło by to kolumnę, stałą by się też cięższa ( teraz z 20 kg), stabilniejsza dzięki wadze właśnie na dole.
Pytanie czy ktoś już taki pomysł zrealizował :), czy gra warta świeczki???

PS. Celowo nie pisze co za kolumny, bo może ktoś napisze, że za tanie, czy coś tam. Dodam, że do środka nie włożę polecanej kostki brukowej, bo kolumna ma wewnętrzne wzmocnienia, przez które nie przejdzie na dół kostka.

Dzięki

Offline rudy-102

• maniak
Odp: Marmurowe cokoły do kolumn, zamiast drewnianych
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 26, 2015, 13:29 »
Kolumnę na pewno to lepiej dociśnie do podłoża, ale obawiam się że może wzbudzić jakieś nie porządne wibracje.
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2015, 14:07 wysłana przez rudy-102 »

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 26, 2015, 15:47 »
Lepszy od tytułowych marmurów będzie granit, ponieważ ma bardziej jednorodną strukturę.
Muzyka ponad polityką!

Offline pmcomp

• maniak
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2015, 17:46 »
Witam, wszystkich.
Mam pytanie jak w temacie. Zaznaczę, że nie chodzi o samą kolejną podstawkę z kamienia( czytałem temat {Standy i kolce pod kolumny}) pod kolumny, ale wymianę oryginalnego około 2 kg cokołu z mdf, na około 6-7 kg cokół z kamienia.Przykręcenie go w miejsce poprzedniego. Według mnie lepiej docisnęło by to kolumnę, stałą by się też cięższa ( teraz z 20 kg), stabilniejsza dzięki wadze właśnie na dole.
Pytanie czy ktoś już taki pomysł zrealizował :), czy gra warta świeczki???

PS. Celowo nie pisze co za kolumny, bo może ktoś napisze, że za tanie, czy coś tam. Dodam, że do środka nie włożę polecanej kostki brukowej, bo kolumna ma wewnętrzne wzmocnienia, przez które nie przejdzie na dół kostka.

Dzięki

To jest "przykrywka" przykręcana z góry do kolumny?
Co to za kolumny?

Pozdro

Online frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 26, 2015, 19:57 »
Takie dociążanie może skończyć w różny sposób. Zabieg, który pomoże w jednym przypadku, zaszkodzi u kogoś innego. Jest tyle składowych ( różne kolumny, pomieszczenie, podłoga, rodzaj muzyki, głośność odsłuchów, indywidualne oczekiwania), że trudno przez internety doradzić- "zrób tak". Trzeba samemu poeksperymentować.
ZESTAW 1: Ad Fontes z dwoma ramionami, Benz Micro Glider SL i Philips GP 412 Mk2, pre Husariaa, MAP 306, MCD 204, Haydn Grand, JBL ES 150P, Sennheiser HD 598, OPPO PM-2, HA-1, Takstar 80 PRO V2, Akai GX 620, Teac X-1000M, Albedo Blue.
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93, Kimber Cable 8VS, Pioneer Monitor

Offline brucewszechmogący

• *
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 26, 2015, 20:42 »
To jest "przykrywka" przykręcana z góry do kolumny?
Co to za kolumny?
Napisałem "wymianę oryginalnego około 2 kg cokołu z mdf, na około 6-7 kg cokół z kamienia.Przykręcenie go w miejsce poprzedniego".
Nie spotkałem się z firmowymi cokołami u góry kolumny głośnikowej, prędzej w architekturze ;)
Uznałem skoro cokół jest, to można zamienić na 2-3 razy cięższy, gorzej chyba nie będzie. Dodatkowe 4 kg zawsze coś. Czy nie ?
Nikt nie pokusił się o takie rozwiązanie ? Zaczekam, może ktoś się odezwie.
Ustawianie kolumny z cokołem drewnianym na kolejnym cokole granitowym, wygląda nie co dziwnie(mniejsza z tym), jest mało stabilne, a nawet wywrotne (kolce na niedużej marmurowej płytce)) . Choć nie neguję. może poprawia brzmienie.
Tak więc zaczekam na  opinie ludzi z planowanym rozwiązaniem, czyli zamiany cokołu oryginalnego na marmurowy

Online gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
  • Wolę błąd en­tuzjas­ty od obojętności mędrca
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 26, 2015, 20:45 »
Cokół to coś pod kolumnę a więc gówno wniesie brzmieniowo. Ale pozytywnie wpłynie na stabilność całości.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac ~ Accuphase clone amplifier by China Mean ~ Audio Nirvana - InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Raspberry Pi 3 Digi Plus Pro ~  Tomanek ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Online frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 26, 2015, 20:46 »
Mógłbym prosić jednak fotkę owego?

Cokół to coś pod kolumnę a więc gówno wniesie brzmieniowo.

Czasem jak gwizdek blisko słuchacza i sie kolumnę podniesie- słychać :)
ZESTAW 1: Ad Fontes z dwoma ramionami, Benz Micro Glider SL i Philips GP 412 Mk2, pre Husariaa, MAP 306, MCD 204, Haydn Grand, JBL ES 150P, Sennheiser HD 598, OPPO PM-2, HA-1, Takstar 80 PRO V2, Akai GX 620, Teac X-1000M, Albedo Blue.
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93, Kimber Cable 8VS, Pioneer Monitor

Online gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
  • Wolę błąd en­tuzjas­ty od obojętności mędrca
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 26, 2015, 20:54 »
Mógłbym prosić jednak fotkę owego?

Cokół to coś pod kolumnę a więc gówno wniesie brzmieniowo.

Czasem jak gwizdek blisko słuchacza i sie kolumnę podniesie- słychać :)
To nie musi być z kamlota zaraz ;)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac ~ Accuphase clone amplifier by China Mean ~ Audio Nirvana - InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Raspberry Pi 3 Digi Plus Pro ~  Tomanek ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 26, 2015, 21:16 »
Czy to coś wniesie in plus trudno powiedzieć, na pewno kolumna będzie bardziej stabilna.
To są moje stare kolumny, które nie miały nigdy żadnych cokołów. Stosowałem w nich takie z MDF-u, a ostatecznie granitowe.
Na zdjęciu są bez kolcy, które są wkręcane w granit. Co ciekawe podstawa trzyma się jak przymurowana, a jest przyklejona na blutack.

MDF pewnie lepiej tłumi drgania ale jeśli kolumny są mało stabilne to myślę, że warto spróbować z granitowym cokołem.
Sprzęt: Elektro Voice Delta, Luxman CL36, Marantz Sm-9, Pionier PL70II, DV-20x2L, Ortofon Rohman, Sensor2, Denon 3910, Marantz CD-17Ki.
Kable IC: Stereovox HDSE, TMR Ramzes, Furutch Reference III, Cardas Neutral Reference.
Kable Głośnikowe DIV Barka z Lukarnet.

kawosz

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 26, 2015, 21:19 »
A mi się wydaję że jak Ci to poprawi samopoczucie przed gwiazdką to sobie zmieniaj . A czy to coś da ? zobaczysz jak zmienisz .

Online frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 26, 2015, 21:20 »
Zdjęcia o tyle wnoszą, że nie ma wątpliwości o co chodzi. Czy to są panele? Co chcesz poprawić zmieniając cokół?

Online frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 26, 2015, 21:25 »
Soreczka. Nie zauważyłem, że to zdjęcia Piterskiego. O takie cokoły biega?

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 26, 2015, 21:38 »
[...] Czy to są panele? [...]
No wiesz co Frywolny .... bo się obrażę za te panele.

Prawdziwy audiofil i panele a fuj... :P

O jedna rzecz się poprawiła u mnie po tej zamianie, są mniejsze podbarwienia rezonansowe w zakresie basu.
Sprzęt: Elektro Voice Delta, Luxman CL36, Marantz Sm-9, Pionier PL70II, DV-20x2L, Ortofon Rohman, Sensor2, Denon 3910, Marantz CD-17Ki.
Kable IC: Stereovox HDSE, TMR Ramzes, Furutch Reference III, Cardas Neutral Reference.
Kable Głośnikowe DIV Barka z Lukarnet.

Online frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 26, 2015, 21:43 »
Dobrze, że nie panele. Jesteś do przodu o dwie płyty chodnikowe  ;D

Offline Achmed

• maniak
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 04, 2016, 19:01 »
Pod te cokoły granitowe daj cztery kawałki filcu , na to cokoły granitowe i kolumny musowo z kolcami i głuchy usłyszy różnice .

bas stanie sie bardziej kontrolowany , nie będzie dudniał i stanie sie punktowy a nie ciągnący.

sam jestem fanem stosowanie granitu i wiele widziałem ( nawet granit na kolumnach głośnikowych ) i nie uważam tego za coś dziwnego

u mnie lekko mikrofonują lampy w przedwzmacniaczu i z mojego pomysłu zastosowałem wieloszczeblowy system izolacji urządzeń audio od podłogi
 ( podłoga -> filc >granit> filc >kolce > stolik z okrągłymi nogami zasypanymi suchym piaskiem >kolce > blat>filc>kolce>urządzenie )
Różnica jest ogromna a mikrofonowania nie słychać przy okazji urządzenia nie są podatne na żadne już drgania co też jest słychać