Autor Wątek: Braun CSV13  (Przeczytany 5555 razy)

Jakub

• Gość
Odp: Braun CSV13
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 15, 2017, 13:36 »
Zamontowałem wczoraj nową kwadrę lamp mocy.
Zdecydowałem się spróbować z 6P14P-ER, bo cenowo nie zabijają, a opinie mają dobre.

Pierwsze wrażenie w porównaniu z używanymi dotychczas lampami JJ jest takie, że kontury instrumentów są nieco dokłądniej "wykrojone". Pewnie za sprawą nieco mocniejszej góry. Dół pasma stał się bardziej zróżnicowany, dużo lepiej słychać wibracje strun kontrabasu, zwłaszcza jak jest schowany w miksie gdzieś z tyłu i jest częściowo zagłuszany przez inne instrumenty.

W odwracaczu fazy i preampie dalej mam Jan GE 5751.

Zamówiłem wczoraj w Niemczech nowe trafa głośnikowe firmy Welter Electronic. To taki ich Ogonowski. Firma specjalizuje się w trafach głośnikowych i zasilających i ma w ofercie sporo modeli do klasycznych wzmacniaczy (Fisher, Quad, itd).
Nowe trafa mają taki sam rozkład odczepów i wymiary jak stare, więc wymiana będzie banalnie prosta. Dodatkowym bonusem jest to, że są wykonane we współczesnej technologii z wyżarzanych kształtek, impregnowane próżniowo, posiadają izolację między warstwami uzwojeń i same uzwojenia mają więcej warstw.
Efekt jest taki, że przy zachowaniu oryginalnych wymiarów, pasmo przenoszenia wynosi -0,25 dB dla 20 Hz i -0,5 dB dla 30 kHz. (Oryginalnie -3dB dla 20 Hz i -0,5 dB dla 15 kHz). Bardzo jestem ciekaw tego jak to zagra.

Jamówię

• Gość
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 16, 2017, 08:40 »
Ech zazdroszczę,że potrafisz to samodzielnie ogarnąć. Co do JJ,to wszystkie lampy tego producenta, zawsze miały dla mnie bułowaty bas i rozlazłe kontury. Ciekawe dlaczego?

Jakub

• Gość
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 21, 2017, 16:13 »
Trafa dojechały.  :)

« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2017, 19:01 wysłana przez Jakub »

Offline Jakub

• maniak
  • Taniofil
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 10, 2017, 21:56 »
Sprawiłem mojemu staruszkowi soft-start, żeby trochę uchronić lampy przed udarem prądowym przy włączaniu zasilania.
Kupiłem gotowy kit od AVT. Wybrałem wersję bez żadnych elementów aktywnych, czyli AVT1226.

Na zdjęciu widoczny układ po zamontowaniu, w górnym prawym rogu.

Mam jeszcze w planie małą poprawkę zasilania anodowego, ale o tym napiszę jak już będzie zrobione.

Poza tym, zrezygnowałem z obejścia układu korekcji tonów i przywróciłem pierwotną funkcjonalność przełącznika filtra niskich częstotliwości (sam filtr zmodyfikowałem już wcześniej, żeby działał poniżej 20Hz, a nie 90Hz jak to było w oryginalnym układzie.
Wprowadziłem też drobne poprawki w samym układzie korekcji, żeby miał w pełni liniową charakterystykę w zerowym położeniu potencjometrów. Sama topologia układu jest klasyczna i znana pod nazwą James.

Na obrazkach widać symulację zachowania układu ze zmodyfikowanymi wartościami elementów. Korzystałem z aplikacji Tone Stack Calculator.

Z innych ciekawostek, zdjęcie płyty tylnej po ostatnich przeróbkach.

Tak to teraz wygląda:

To pewnie nie ostatnia wersja, bo chyba jednak zrezygnuję z tych dinów i zrobię normalne gniazda RCA. Ale to jak złożę Nudę mini.

No i założyłem w końcu te srebrne bezpieczniki od Maszy. Bardzo ładnie wyglądają  ;D
I span the genres. I am the genre spanner.

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 10, 2017, 22:31 »
Sprawiłem mojemu staruszkowi soft-start
No i nie wiem czy jest coraz mniej Brauna w Braunie? Czy wręcz przeciwnie - urodził się właśnie superBraun na sterydach :o ???

:D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+stepup z Pre Q-Audio+Pionieer Lyngdorf+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

Offline Jakub

• maniak
  • Taniofil
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 10, 2017, 22:45 »
Soft-start nie gra przecież, a lamp szkoda. :) Ale specjalnie wybrałem taki, w którym nie ma żadnych tranzystorów, nie wymagający dodatkowego zasilania.

Offline Jakub

• maniak
  • Taniofil
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 14, 2017, 10:38 »
Wprowadziłem wczoraj małą przeróbkę w zasilaczu anodowym.  W rozwiązaniu oryginalnym napięcie idące do traf głośnikowych jest pobierane zaraz za mostkiem prostowniczym i filtrowane pojedynczym kondensatorem 100uF. (Dalej są ułożone kaskadowo filtry RC dla zasilania anodowego lamp mocy, sterujących, przedwzmacniacza itd).  W ramach przeróbki, rozdzieliłem zasilanie traf głośnikowych dla każdego kanału osobno i dodałem przed każdym trafem filtr RC z kondensatorem 100uF. Powinno to poprawić stabilność zasilania traf i trochę poprawić separację kanałów.