ANALOGOWO > magnetofony

Biblia pmcompa

(1/23) > >>

pmcomp:
Mamy Nowy 2016-y to obalmy jeden magnetofonowy mit.

Nie każda taśma nadaje się do każdego szpulaka.


Ufffffff. Ale bzdet.
Do magnetofonów szpulowych w 95% produkowano taśmy żelazowe. Tylko niektóre japońskie magnetofony były przystosowane do taśm chromowych, oznaczenie EE i wymagały innego prądu podkładu.

Generalnie prawdą jest, ze na naszym magnetofonie taśma A np BASF zagra dobrze, a taśma B np. Maxell zagra źle. To normalne. Do danego typu taśmy należy nasz magnetofon przystosować tzn. skali rować. Wtedy zagra dobrze z każdą taśmą, do której zostanie skalibrowany.

Dlatego kupując magnetofon należy podjąć męską decyzję, na jakich tasmach zamierzamy pracywać. Dotyczy to przede wszystkim nagrywania, przy odtwarzaniu poprawnie nagranej taśmie skalibrowanej do magnetofonu, na ktorym byla nagrana, nie bedziemy mieli problemow. Co najwyzej rozne beda poziomy wysterowania ale to Pan Pikuś. Charakterystyka czestotliwosciowa i dynamika bedą OK.

Jesli wiec ktoś ma np. magnetofon japoński skalibrowany fabrycznie do tasm japonskich to kupowanie BASFa, EMtECa czy AGFAy mie ma sensu.

proponuję wszystkim posiadaczom magmetofonow juz na poczatku podjac decyzje z jakich tasm beda korzystać.

Jedyna słuszna w Polsce to BASF/EMTEC PER528, którą mozna zakupic  z  Polskiego Radia, nową po 50 zł za 1000 mb. To znakomita brodacastowa taśma o grubosci 50um. I skalinrowac magmetofon do tej tasmy. Wtedy bedzie mozna uzywac bez dodatkowej rekalibracji i innych problemow tasmy BASF, EMTEC, RMG, AGFA o symbolach: PER528, LPR35, LGR50, SM811, SM468. To najpopularniejsze tasmy dostepne w Europie.

I wyedy nie wolno dotykac sie zadnych: Ampex, Quantegy, Maxell, TDK, Sony itp.

Mam nadzieje ze raz na zawsze wyjasnilem temat.

BTW w studiach na magnetofonach profesjonalnych uzywano wyłacznie tasm zelazowych, zazwyczaj SM911 w Europie i Ampex 456.

Pozdro

PS. frywolny, podwiś proszę tem post bo to jest biblia magnetofonowa.

frywolny trucht:
Dzięki.
Jak rozumiem każdy magnetofon- jak nie ma na zewnątrz- ma gdzieś w środku potencjometry do przeprowadzenia takiej kalibracji. No OK, ale kiedy wiadomo, że już jest dobrze?

miniabyr:
Dzięki Piotr. To ważna informacja dla osób zainteresowanych kupnem i eksploatacją magnetofonu szpulowego. Biblia dla każdego.

mirek24:

--- Cytat: frywolny trucht w Styczeń 02, 2016, 11:05 ---Dzięki.
Jak rozumiem każdy magnetofon- jak nie ma na zewnątrz- ma gdzieś w środku potencjometry do przeprowadzenia takiej kalibracji. No OK, ale kiedy wiadomo, że już jest dobrze?

--- Koniec cytatu ---

Sam o tym pisałeś :-)stąd: http://bajker.co.uk/tasmy-magnetofonowe/

Skręcasz prąd podkładu na minimum, podajesz 10KHz -20 dB zwiększasz prąd podkładu na max poziom a jak zacznie spadać to ustawiasz na parametr delta S10 dla danej taśmy. (Bias drop) ,masz tam w tabelce.
Dla naszej ulubionej PER528 i małej studyjnej to -3.5dB

pozdrawiam

Mirek

MAC:
 8)Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej