Uniwersalny sterownik obrotów – Zontek

Zaczęty przez rudy-102, Luty 28, 2016, 18:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

rudy-102

Cytat: Piterski w Marzec 17, 2017, 10:34
U mnie mocno mrugał gdy się uczył. Jak wchodzi na obroty to się nie pali jak wejdzie to się zapala. Jak przejadę szczoteczka po płycie i go przyhamuje to tez zgaśnie.
Identycznie jak u mnie. Ale to znaczy, że wszystko jest w porządku.
Ja mam w sumie trzy kontrolki, które się palą podczas pracy. Zdjęcie jest tutaj: http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=1198.msg88190#msg88190
Podczas słuchania palą się wszystkie trzy. Do tego dochodzą jeszcze te od przedwzmacniacza itp.

peezeet

Mruganie diody oznacza że sterownik właśnie dokonuje korekt prędkości. Nic mi nie wiadomo o zewnętrznej możliwości korekcji samego mrugania. Fabryczne ustawienia startu i utrzymania prędkości są zoptymalizowane pod mój talerz, który jest ponad dwa razy cięższy. Zapewne z lżejszym talerzem dzieje się tak że sterownik podaje pierwsze napięcia startowe sporo za duże a później talerz zwalnia do właściwej prędkości. Jak ktoś chętny to może sobie dokonać korekcji i zoptymalizować to dla lżejszego talerza AF w dołączonym programiku w zakładce settings jest tam kilka okienek odpowiedzialnych za każdy etap cyklu start/utrzymanie prędkości. Można to eksperymentalnie zmieniać. Sugerował bym jednak zrobić sobie print screena z bazowymi ustawieniami tak na wszelki słuczaj, gdyby się coś namieszało to będzie jak znalazł by powrócić do wypróbowanego. Miłej zabawy jak ktoś chętny, sam jestem ciekaw efektów.

Piterski

Faktycznie tak jest że początkowo dostaje większej prędkości ale nie za dużo. W ciągu około 60 sekund jest już wszystko ustabilizowane.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Paweł Flieger

tak to wygląda
Ad-Fontes, sterownik Zontek, pre MM Phoenix, AKG K1000, Goodmans Axiom 200, Zale supertweeter, Heco sub steowany Velodyne SMS 1 , Sonics Argenta, Audio Agile Step CD, Nordost Red Down interkonekt i głośnikaow  itd

Paweł Flieger

U mnie ta odwrotnośC świecenia wzięła sie z mojej nieporadności  chcąc przylutować drucikdo diody podobno spaliłem takie małe coś (znajomy elektronik pokazywał mi taki maleńki element) Pewnie wlutował go odwrotnie. Ale jak już wcześniej pisałem to mi odpowiada
Ad-Fontes, sterownik Zontek, pre MM Phoenix, AKG K1000, Goodmans Axiom 200, Zale supertweeter, Heco sub steowany Velodyne SMS 1 , Sonics Argenta, Audio Agile Step CD, Nordost Red Down interkonekt i głośnikaow  itd

rudy-102

Cytat: peezeet w Marzec 17, 2017, 11:28Mruganie diody oznacza że sterownik właśnie dokonuje korekt prędkości. Nic mi nie wiadomo o zewnętrznej możliwości korekcji samego mrugania. Fabryczne ustawienia startu i utrzymania prędkości są zoptymalizowane pod mój talerz, który jest ponad dwa razy cięższy. Zapewne z lżejszym talerzem dzieje się tak że sterownik podaje pierwsze napięcia startowe sporo za duże a później talerz zwalnia do właściwej prędkości.
Hmm. Może też mam coś źle podpięte, ale u mnie nic nie mruga. Mrugało tylko podczas dziewiczego uruchomienia na samym początku. Teraz jak sterownik ma coś do skorygowania to po prostu dioda na chwilę gaśnie. Np. po przejechaniu szczoteczką.
Podczas uruchamiania gramofonu puszczam lekko w ruch talerz i dopiero potem włączam zasilanie sterownika. Obroty stoją na ogół po 5 - 8 sekundach.

Hubertrs

Ja mam identycznie, wydaje mi sie, ze nawet jesli talerz jest lzejszy niz w zontku to takze silnik ad fontesa jest slabszy i to sie jakos wyrownuje, pare sek na start i wszystko smiga, dioda czasami zgasnie jak za mocno przycisne szczoteczke przy zmianie plyty

Piterski

Czyli mamy podobnie. Ja po prostu nie popycham talerza, to trwa to chwilę dłużej i pomiar czasu robiłem obserwując tarczę stroboskopową.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

peezeet

No dobra dobra już spadam.  ;)


Myślałem że kogoś namówię żeby się pobawił bo ja nie mam czasu haha.

frywolny trucht

Cytat: Paweł Flieger w Marzec 17, 2017, 11:50tak to wygląda

Ślicznie, dziękować. Jak sobie poradziłeś z fotodiodą "zliczającą" obroty? Wierciłeś w plincie?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Paweł Flieger

Ad-Fontes, sterownik Zontek, pre MM Phoenix, AKG K1000, Goodmans Axiom 200, Zale supertweeter, Heco sub steowany Velodyne SMS 1 , Sonics Argenta, Audio Agile Step CD, Nordost Red Down interkonekt i głośnikaow  itd

Paweł Flieger

Tak to wyląda od tyłu fontka
Ad-Fontes, sterownik Zontek, pre MM Phoenix, AKG K1000, Goodmans Axiom 200, Zale supertweeter, Heco sub steowany Velodyne SMS 1 , Sonics Argenta, Audio Agile Step CD, Nordost Red Down interkonekt i głośnikaow  itd

Paweł Flieger

Żyroskop w moim telefonie trochę zawyża  o 0,2 obrotu na minutę . Nie wiem czy ten zrzut ekranu będzie wystarczający dla analizy wow/flutter. Pewnie lepszy byłby film z odtwarzania całejj płyty
Ad-Fontes, sterownik Zontek, pre MM Phoenix, AKG K1000, Goodmans Axiom 200, Zale supertweeter, Heco sub steowany Velodyne SMS 1 , Sonics Argenta, Audio Agile Step CD, Nordost Red Down interkonekt i głośnikaow  itd

pan-troglodytes

Super to wyglada. Możesz pokazać ten wykres w mniejszej skali? RPM sam zmniejsza skale po chwili kręcenia. Ile próbek zlicza program do policzenia średniej?

Paweł Flieger

Właśnie nie bardzo. Jeśli żyroskop myli się o około 0,2 obrotu na min to daje Ok 0,6%. Musiałbym spróbować z innym urządzeniem może nowsze są dokładniejsze. To na 5 więc starociu już. Tarcza strobo ani drgnie , dlatego nyślę że to telefon. Przy okazji sprawdzę na lepszym sprzęcie
Ad-Fontes, sterownik Zontek, pre MM Phoenix, AKG K1000, Goodmans Axiom 200, Zale supertweeter, Heco sub steowany Velodyne SMS 1 , Sonics Argenta, Audio Agile Step CD, Nordost Red Down interkonekt i głośnikaow  itd

Paweł Flieger

Ad-Fontes, sterownik Zontek, pre MM Phoenix, AKG K1000, Goodmans Axiom 200, Zale supertweeter, Heco sub steowany Velodyne SMS 1 , Sonics Argenta, Audio Agile Step CD, Nordost Red Down interkonekt i głośnikaow  itd

pan-troglodytes

Dokładność iPhone 5 jest niewielka w porównaniu do nowszych jabłek. iPhone 7 pokazuje wyniki zgodne z PlatterSpeed i oscyloskopem. Mam starą 5, chciałem z niej zrobić podręczne narzędzie pomiarowe ale niestety, nic z tego.

pan-troglodytes

Tak wygląda to u mnie na Jasmine

Jakub

Z ciekawości ściągnąłem sobie ten programik. Bardzo fajny.

Oto wynik z mojego 45-letniego gramofonu, oczywiście bez elektronicznej stabilizacji.
Myślę, że nieźle, biorąc pod uwagę skalę wykresu.


pan-troglodytes

#169
A tu Pro-Ject The Classic, zwany Linnem dla biedaków. Ktoś pokaże wykres z Linna dla bogaczy?

Jakub

Zrobiłem drugi pomiar po jakiejś pół godzinie kręcenia. Gramofon stał ponad tydzień nie ruszany, więc ten pomiar po "rozgrzaniu" łożyska będzie bardziej miarodajny. Pomiar z największym dostępnym próbkowaniem, więc bez ściemy.

Myślę, że nieźle, jak na gramofon z napędem paskowo-idlerowym  8)


peezeet


Jakub


peezeet

Euforia kolegi niestety legła by w gruzach haha.

Jakub

Cytat: peezeet w Marzec 20, 2017, 20:46Euforia kolegi niestety legła by w gruzach haha.

Jaka euforia? Mnie wystarczy, że pomiar się mieści w granicach deklarowanych przez producenta 49 lat temu (Model z 1968 r.). Wynik zamieściłem tylko w celach poglądowych, żeby koledzy mogli sobie porównać.