Autor Wątek: SABA Professional 1300 - hi-end za 2000 zł - do kupienia  (Przeczytany 23718 razy)

Offline tatachabera

• maniak
Odp: SABA Professional 1300 - hi-end za 2000 zł - do kupienia
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 15, 2016, 20:51 »
Wymieniać wszystkie kable czy tylko niektóre?  ( nie śmiać się zielony jestem w temacie)
Denon DP-59L, Kenwood KD-8030, Pre Phono MPW,  DL-103R, AT-430E, Elac ESG 796, Emotiva XPA-2, Emotiva XSP-1, Aria 926, CT-S710, Denon 3910,
STR-GX70ES, ST-SB 920 QS

Offline tatachabera

• maniak
« Odpowiedź #51 dnia: Listopad 15, 2016, 20:51 »
Pominiesz regulację czy zostawiasz jak w oryginale ?

Mógłbyś rozwinąć ?
Denon DP-59L, Kenwood KD-8030, Pre Phono MPW,  DL-103R, AT-430E, Elac ESG 796, Emotiva XPA-2, Emotiva XSP-1, Aria 926, CT-S710, Denon 3910,
STR-GX70ES, ST-SB 920 QS

kawosz

• Gość
« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 15, 2016, 21:04 »
Masz potencjometry tak jak w Delatach . Chłopaki zrezygnowali z tych potencjometrów . Tzn pokrętła zostały ale są nie podłączone żeby nie degradować dźwięku

Offline tatachabera

• maniak
« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 15, 2016, 21:08 »
Masz potencjometry tak jak w Delatach . Chłopaki zrezygnowali z tych potencjometrów . Tzn pokrętła zostały ale są nie podłączone żeby nie degradować dźwięku

Trzeba było tak od razu :)
Jeszcze się nad tym nie zastanawiałem. Jeśli białoby być lepiej to jak najbardziej to pominę tylko żebym czegoś nie spartolił   :o
STR-GX70ES, ST-SB 920 QS

Offline tatachabera

• maniak
« Odpowiedź #54 dnia: Listopad 15, 2016, 21:22 »
Pmcomp polecał kabel Beldena 9497. Czy on nie jest ździebełko przygruby? Tam same takie cieniaski siedzą.
STR-GX70ES, ST-SB 920 QS

Offline Melepeta

• maniak
« Odpowiedź #55 dnia: Listopad 15, 2016, 22:01 »
On gruby? Nie. On jest cienki.
Ja mam nim okablowane Pioneery. Na bas jest podwójnie i od gniazd do zwrotnicy też.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

Offline pmcomp

• maniak
« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 15, 2016, 23:57 »
Zanim wywalisz te potencjometry zauważ, że one tutaj mają trochę inne działanie :). A przynajmniej na jeden z nich, ten prawy.

Warto zajrzeć na schemat zwrotnicy. Poza tym jak się wywala potencjometry to trzeba w ich miejsce coś wstawić nieprawdaż? I wiedzieć co żeby osiągnąć zamierzońy efekt.

Ale przecież kawosz wie lepiej  8).
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2016, 00:05 wysłana przez pmcomp »

MAC

• Gość
« Odpowiedź #57 dnia: Listopad 16, 2016, 00:28 »
Nie jest prawdą, że wywalając w piz...u regulacje będzie lepiej. Nie będzie. To jest okaleczanie konstrukcji i funkcjonalności. W swoich Tannayach po zakupie pierwsze co zrobiłem to przywróciłem regulacje do stanu fabrycznego.
To, że koledzy od EV tak robią... no cóż, oni różne rzeczy robią aby te kolumny zagrały  ;D
W każdym razie nie daj się wciągnąć w wywalanie regulatorów. Jedyne co zrób to wymień okablowanie wewnętrzne (Belden 9497 będzie tu bardzo dobry) oraz powymieniaj elementy zwrotnicy. Ale tylko te, które wskazują na zużycie. Nie kombinuj na ślepo w wymianę dla zasady bo inni tak robią. Nie jest to jedyna i słuszna droga. Tylko te, które ze starości nie trzymają parametrów. Ewentualnie cewki jeśli są rdzeniowe to warto wymienić na powietrzne. Nic poza tym.

Offline tatachabera

• maniak
« Odpowiedź #58 dnia: Listopad 16, 2016, 09:45 »
Na razie zbieram informacje i z góry dziękuję za pomoc. Nie zamierzam nic pochopnie robić. Na pierwszy ogień pójdą kable ( Beldena 9497 ).
Regulatory pozostaną. Nie kumam o co chodzi w jednym z nich chodzi  ( tym o którym wspominał pmcomp ) ale doczytam :)

powymieniaj elementy zwrotnicy. Ale tylko te, które wskazują na zużycie. Nie kombinuj na ślepo w wymianę dla zasady bo inni tak robią. Nie jest to jedyna i słuszna droga. Tylko te, które ze starości nie trzymają parametrów. Ewentualnie cewki jeśli są rdzeniowe to warto wymienić na powietrzne. Nic poza tym.

No i tutaj dla mnie zaczynają się schody  :( W jaki sposób ocenić które z podzespołów należy wymienić a które nie ?

STR-GX70ES, ST-SB 920 QS

kawosz

• Gość
« Odpowiedź #59 dnia: Listopad 16, 2016, 09:56 »
Na pierwszy ogień pójdą kable ( Beldena 9497 ).
Jak tam uważasz . U mnie ten kabel się nie sprawdził . Dla mnie był do bani choć tak zachwalał go kolega pmcomp . No chyba że przyjmiesz że jest on wyrocznią .

Offline pmcomp

• maniak
« Odpowiedź #60 dnia: Listopad 16, 2016, 09:57 »
Mozna zaczac od elektrolitow. Ten potencjometr sluzy do ustawiania parametrow sceny 3D. Zapewne zmienia albo fazę albo moc odkladana na jednym z glosnikow wysokotonowych. Gdybam bo nie widzialem schematu.

Pozdro

Offline pmcomp

• maniak
« Odpowiedź #61 dnia: Listopad 16, 2016, 09:59 »
Jak tam uważasz . U mnie ten kabel się nie sprawdził . Dla mnie był do bani choć tak zachwalał go kolega pmcomp . No chyba że przyjmiesz że jest on wyrocznią .

Zapewne juz sie tu nauczyles ze jesli co s sie gdzies sprawdza to nie znaczy ze sprawdzi sie gdzie indziej. Tak dziala audio.
Co do wyroczni. Ja nie powtarzam zasłyszanych sadów w tematach o ktorych nie mam pojecia. Pisze z wlasnego doswiadczenia. Tym sie roznimy ... w audio.

Offline tatachabera

• maniak
« Odpowiedź #62 dnia: Listopad 16, 2016, 10:04 »

U mnie ten kabel jako głośnikowy ( z Focalami ) też się nie sprawdził. Mam nadzieję że Sabie jako wew. będzie OK. Ewentualnie może być Sommer Goblin którego użył jeden z forumowiczów w tych kolumnach choć sam w końcu stwierdził że Belden to lepsza opcja w tym przypadku.
STR-GX70ES, ST-SB 920 QS

kawosz

• Gość
« Odpowiedź #63 dnia: Listopad 16, 2016, 10:11 »
U mnie ten kabel jako głośnikowy ( z Focalami ) też się nie sprawdził.
To zawsze jest indywidualna sprawa . Zrób podobne doświadczenie . Zresztą nawet jak zmienisz , odłączysz itp to przecież nie są to zmiany z których nie można się wycofać . Robisz to dla siebie a nie dla oklasków gwiazdora pmcompa ;)

Offline elem

• maniak
« Odpowiedź #64 dnia: Listopad 16, 2016, 10:43 »
Jacek,

schemat zwrotnicy ściągniesz z tej strony
http://www.radiomuseum.org/r/saba_professional_1300.html

Potencjometr z prawej służy zapewne do regulacji balansu między głośnikami wysokotonowymi promieniującymi w lewo i w prawo. W związku z tym, ze są ustawione po prawej stronie każdej z kolumn, to taka regulacja tym bardziej ma znaczenie dla prawidłowego ustawienia sceny.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Offline miniabyr

• maniak
« Odpowiedź #65 dnia: Listopad 16, 2016, 11:02 »
To, że koledzy od EV tak robią... no cóż, oni różne rzeczy robią aby te kolumny zagrały
Odpowiedź jest prosta! My nie idziemy na kompromis i nie spoczywamy na laurach.-)
wyPad 2020

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #66 dnia: Listopad 16, 2016, 12:26 »
W Deltach wywalenie regulatorów ma sens bo to jest konstrukcja przystosowana do pracy w studiach nagraniowych z możliwością takiej zmiany konfiguracji jakiej żadne Tanoye czy Saby nie mają.
Stąd nasze zmiany są uzasadnione i dają poprawę dźwięku, oczyszczają go ze śmieci i kolumna pokazuje swój potencjał.

Generalnie im niej ingerencji tym lepiej, a jak je robić to z głową.

Jedyne co zrób to wymień okablowanie wewnętrzne (Belden 9497 będzie tu bardzo dobry)

Czy będzie lepiej nie dowiesz się puki nie wypróbujesz innych wariantów.
Ondrej zostawił kable fabryczne, Miniabyr poszedł w Delunda nie Beldena.

[...] powymieniaj elementy zwrotnicy. Ale tylko te, które wskazują na zużycie. [...] Tylko te, które ze starości nie trzymają parametrów.

Z tym się zgodzę ale jakie elementy to już musisz dojść kierując się wskazówkami z forum i własnym słuchem.

Ewentualnie cewki jeśli są rdzeniowe to warto wymienić na powietrzne.

Poważne nadużycie i zupełnie nie polecam tego działania w ciemno. Doświadczenia Miniabyra wykazują (przynajmniej w przypadku kolumn Delta) na coś zupełnie odmiennego. Mało tego doświadczenia Ondreja pokazują, że najlepiej w cewkach nie dłubać a jak już trzeba to należy znaleźć jej najbardziej wierny odpowiednik.

No i tutaj dla mnie zaczynają się schody  :( W jaki sposób ocenić które z podzespołów należy wymienić a które nie ?

Trzeba je pomierzyć, a reszta to już kwestia eksperymentów i bazowaniu na doświadczeniach z modyfikacji tej samej konstrukcji.

MAC

• Gość
« Odpowiedź #67 dnia: Listopad 16, 2016, 12:53 »

Piotrek, byłem zmuszony wypróbować bo kupiłem je z ominiętymi regulatorami.
Przywróciłem do stanu fabrycznego i nie jest ani lepiej ani gorzej. Czyli jest... funkcjonalniej :)

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #68 dnia: Listopad 16, 2016, 15:31 »

Piotrek, byłem zmuszony wypróbować bo kupiłem je z ominiętymi regulatorami.
Przywróciłem do stanu fabrycznego i nie jest ani lepiej ani gorzej. Czyli jest... funkcjonalniej :)
Maćku odniosłem się do twojego postu bo Ty trafnie ująłeś kilka istotnych kwestii związanych z modyfikacjami.

Co do regulatorów w Sabie i z tego co czytałem, to faktycznie ich rola może mieć istotne znaczenie, z tym nie polemizuje.
Będąc na twoim miejscu pewnie bym też przywrócił funkcjonalność Tanoyom. W Delcie sygnał szedł metrami taśmy jak w komputerze więc werdykt był jednoznaczny. 

Generalnie chodziło mi o wymianę okablowania wewnątrz, jak widać na podanych przykładach obaj moi koledzy poszli różnymi drogami w tej materii, myślę że po prostu trzeba próbować.
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2016, 17:13 wysłana przez Piterski »

Offline tatachabera

• maniak
« Odpowiedź #69 dnia: Listopad 19, 2016, 14:29 »
Mam problem z ogarnięciem basu. Jest go za dużo. Lubie dociążony dźwięk z dobrze zaakcentowanym basem ale tu go za dużo. Przy dłuższym słuchaniu staje się męczące.  Podniesienie wyżej kolumn nic nie zmieniło. Jakieś pomysły? Może pomieszczenie za małe ( około 16m2 ) ?
STR-GX70ES, ST-SB 920 QS

Offline tomasz_pianista

• maniak
« Odpowiedź #70 dnia: Listopad 19, 2016, 15:03 »
Może kwestia pomieszczenia, albo wytłumienia, ale pokombinuj z ustawieniem.

Stare kolumny bardzo często ustawiało się przy ścianie, lub blisko niej, w przeciwieństwie do współczesnych słupków:)

Nic więcej tu nie wymyślisz bez radykalnych zmian w systemie.
Grupa ratowania poziomu.

Jakub

• Gość
« Odpowiedź #71 dnia: Listopad 19, 2016, 15:11 »
Jakie są wymiary pomieszczenia?

Producent podaje niby pasmo przenoszenia tych kolumn na 20Hz - 26kHz. Nawet jeżeli to jest ze spadkiem -6dB na dole pasma, to mogą wzbudzać jakiś mod pomieszczenia, którego przy Focalach nie zauważałeś.

Obudowa zamknięta ma dużo mniej stromy spadek częstotliwości niż bass reflex.
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2016, 15:18 wysłana przez Jakub »

kawosz

• Gość
« Odpowiedź #72 dnia: Listopad 19, 2016, 15:11 »
Może się przydadzą jednak te potencjometry ? . Jest go za dużo czy jest bułowaty i stąd masz takie wrażenie ?
Jak zmieniliśmy z Ondrejem u mnie kondy na basie to bas mi się pogorszył . Różnice robiły też kable . Dużo zmiennych i fajnej zabawy będziesz miał .

Offline miniabyr

• maniak
« Odpowiedź #73 dnia: Listopad 19, 2016, 15:13 »
To nie problem kubatury pokoju,no chyba że masz podloge na legarach i dudni . Z moich doswiadczeń wynika że grubość kabla wcale nie przekłada się na poprawę np. basu . Czasem kabel o przekroju mniejszym robi  dla tej częstotliwości więcej dobrego niz mozna byłoby się spodziewac. Jak dasz za gruby kabel  to mozesz mieć efekt kompletnego rozluźnienia tej częstotliwości i braku kontroli. Tak na prawdę to wszystko co włozysz do zwrotnicy bedzie  słyszalne i nie jest to podświadome odczucie tylko bardzo wyraźny efekt (cewka rezystor kondensator ) . Dam ci przykład . Mam na basie cewki o róznych wartościach . W oryginale byłu to cewki drutowe . (jedna na rdzeniu) Jak grały oryginalne to bass wylewał się po pokoju i za cholerę nie mogłem go okiełznać. Ale w drodze odsłuchów zastosowałem nową ,tasmową cewke Jantzen i oryginalną cewkę drutową na rdzeniu. Cewka taśmowa spowodowała że ten bas dostał jakiś ram -juz tak się nie rozłazi  ma wyraźny atak ,wybrzmienie i zanikanie. Do tego zastosowałem kondensatory elektrolityczne za przysłowiowe 5 złotych które  brzmią znacznie lepiej niż 6 krotnie droższe konstrukcje .To oczywiscie tylko przykład i to przykład z mojego systemu . Na twoim miejscu spróbowałbym od rezystorów i jeśli masz jakiś na basie to polski PathAudio może to poprawić. Ale musisz pamietać ,że zmiana czegokolwiek na jednej częstotliwości powoduje słyszalne zmiany na pozostałych.
wyPad 2020

Offline gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
  • Wolę błąd en­tuzjas­ty od obojętności mędrca
« Odpowiedź #74 dnia: Listopad 19, 2016, 15:23 »
Zgadzam się z tym co Paweł napisał. Moje Tannoy w obecnych warunkach odsłuchowych (mały pokój a w zasadzie jego fragment) nie powinny grać a graja wyśmienicie. Basu jest więcej niż z poprzednich paczek (Focal) ale to akurat dobrze. Jest go więcej ale jakościowo jest taki, że chciało by się go zeżreć ;)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9