Electro Voice Interface D

Zaczęty przez miniabyr, Marzec 15, 2016, 05:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

miniabyr

Phi te to jakieś małe są, moje będą większe  :o :)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

michał_flaga

#1376
dzień dobry,
to mój pierwszy post tu - chyba pasuje bo Paweł, Piotr i Ondrej to model EV-ID, Darek i kilka jeszcze innych osób to korygowane 1503. 
w pisaniu na forum nie jestem: ani zbyt aktywny, ani zanadto wylewny. niemniej jednak w zaciszu mojego mieszkania oraz w niemiłosiernie zakurzonej stolarni znajomego geniusza powstają powoli obudowy replik zestawów EV. nie obyło się bez zmian - to co widać to obudowa zewnętrznej zwrotnicy - ilość otworów zdradza o co chodzi. przy okazji pochwalić chciałem tomka - właściciela obrabiarek CNC do drewna, który uwielbiając wyzwania, włożył b. dużo swojego serca w to, co widać na zdjęciu oraz pomysłów w powstające u niego w stolarni obudowy zestawów.

     Ps. zwrotnica posiada od góry transparentną, wykonaną z pleksy, otwieraną pokrywę - ponieważ i tak wiele osób będzie tam zaglądać i namawiać do zmian,
          zdecydowałem się ułatwić dostęp: oczom i rękom.   

miniabyr

He  witaj  duchu  audio  Michale Flago  ;)   . A ja zamierzam w jakiejś nieodległej przyszłości opisać każdy użyty komponent  mojej zwrotnicy . Zrobię również fotki np. wszystkich rezystorów użytych i nie użytych  w moim projekcie. Muszę mieć trochę więcej czasu na spisanie tych opowieści ,bo jest co opisywać . Może się komuś przydać ,może kogoś zainspiruję ,może inni ominą mielizny nietrafionych podzespołów  . CDN.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

elektroboy

szanowny kolego michale_flaga, twoje nowe obudowy dla zwrotnic sa ladniutenkie, tzw. mniam mniam:) tez marze o podobnych...
jeszcze dla uzupelnienia twojego podsumowania dodaje, ze kolejny czlonek naszego malego klubu EV jest przesympatyczny wlasciciel Delt, kolega Rafał z Radomia :)

Piterski

Cześć ;D
Ja to bym chętnie z bliska zobaczył wtyki w tych trzech otworach.
No chyba, że szykujesz jakieś inne niespodzianki.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

michał_flaga

Od pewnego czasu stoją w warszawskim sklepie NOMOS EV 1503 - gdyby ktoś był zainteresowany to zapraszam. Zestaw został starannie odrestaurowany, obudowa w jasnym, dębowym fornirze. Przetworniki oryginalne, zwrotnica bez korekt i napraw. 100% sprawne i działają dokładnie tak, jak każdy tego typu zestaw przed modyfikacją.

miniabyr

 ;) Dostałem cynk ,że Miflex jest wstanie zrobić dla mnie kondensator o wartości 90uF. Nawet znam wymiary  . Uwaga ! Średnica 100mm/wysokość 500 mm! Tylko ceny jeszcze nie znam ,ale w przyszłym tygodniu będę wiedzieć . Obawiam się tylko ,że tym razem to będzie finansowy horror. CDN....................ale gdybym się zdecydowa to bedzie to jedyna na świecie taka zwrotnica.! 8)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Piterski

Pawle jak postawisz obudowy takich zwrotnic za kolumnami to ktoś pomyśli że to są końcówki mocy ;D

Tak jak wspomniałeś w innym wątku, od pewnego czasu dzięki uprzejmości Twojej i Onderja robię porównania kondesatorów w zwrotnicy.
Staram się to zrobić w myśl zasady by punkty podziału z obu stron miały kondesatory tego samego typu.
Pierwsze przymiarki były na tyle obiecujące, że pomorduje ten temat, a pogłowie szwenda się myśl by oprócz cynowych Mundorf Mcap ZN
spróbować rodziny Mundorf Supreme. Zastanawiam się nad tą podstawową bo jest tylko około 30% droższa od ZN.
Silver podobnież nie do końca jest dobrym rozwiązaniem, a ich topowe Mundorf Supreme Silver/Gold/Oil sa pierońsko drogie, no chyba żeby spróbować nimi bocznikować to ceny były by jeszcze do przełknięcia.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

miniabyr

Moim zdaniem (na moje ucho )to bocznikowanie nie jest opcją którą lubię. Ten sposób "oszukiwania" ucha  na w sobie coś nieładnego  . Nie wiem czego słucham  bo wypadkowa w brzmieniu jest dziwna. U mnie się to nie sprawdziło . Jeszcze raz napiszę ,że według mnie najlepiej sprawdza się jednolite zastosowanie komponentów ,choć przysparza problemów (pojemność  jak i cena ) to  daje najlepsze końcowe brzmienie. Ja mam nawet okablowanie kolumny jak i zwrotnicy  jednym rodzajem kabla -Duelund......................cholera obiecałem że napiszę o wszystkich elementach które użyłem do swojej zwrotnicy ,taki leksykon  brzmieniowy podzespołów . Ale kiedy zacząłem robić pierwsze przymiarki do tej epopei to po prostu wymiękłem  :o . Kurcze ile tego jest ! . Ale ok  pierwsza część niebawem .I będą to cewki . CDN
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Piterski

Z bocznikowaniem to tylko taka luźna na razie myśl, nie wiem czy będę próbował. Wyjdzie w praniu :)
Rozglądam też się za kablami do kolumny. Rozważam Duelunda ale też i miedź UP-OCC najlepiej chyba w izolacji teflonowej.
Spotkałem się z opiniami że to najlepsze rozwiązanie. Neotech ma coś takiego w sprzedaży.
Obecnie mam w kolumnach kable Jantzen Audio, też miedziane i dzięki Grześkowi posłuchałem ich też jako głośnikowych.
Dla mnie za bardzo uspokajają brzmienie, a ja chciałbym by były jak najbardziej transparentne przewody.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Acoustic Lab

Które Jantzeny Ci uspokajają? Chyba nie takie bardzo sztywne w niebieskiej otulinie, bo te u mnie mocno wyostrzały i poszły w kąt za szafę.  ;)

miniabyr

Ja namawiam wszystkich do kabli Duelund . To drut miedziany w polocie bawełniany. Jak brzmi ? Jest bardzo wyrównany i nic w nim nie przeszkadza. Mam nim okablowaną kolumnę oraz zwrotnicę w miejscach gdzie było to niezbędna.https://www.hificollective.co.uk/wire/duelund-awg20-solid-copper-wire-cotton-oil-insulated.html
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Melepeta

Ja mam DCA16GA i też wszystkich namawiam.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

tomasz_pianista

Dopisuję się do klubu z czarnymi sznurówkami:)
Grupa ratowania poziomu.

miniabyr

Tomasz a których używasz ?
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

tomasz_pianista

DCA16GA, jak Melepeta powyżej.
Grupa ratowania poziomu.

miniabyr

Ok . Może coś napiszecie o tych kablach Duelunda. Ja napiszę o drucie 20awg.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Piterski

Cytat: Acoustic Lab w Sierpień 20, 2017, 18:21
Które Jantzeny Ci uspokajają? Chyba nie takie bardzo sztywne w niebieskiej otulinie, bo te u mnie mocno wyostrzały i poszły w kąt za szafę.  ;)
No właśnie te niebieskie z dwoma drutami, jest jeszcze wersja z czterema.
Będę jeszcze robiło porównanie moich Bartków z Beldenem i Jantzenem. Dla mnie ta miedź zagrała miękko, aż za miękko ale ja ciągle coś dłubię i zmieniam.
Tak, że sytuacja się ciągle zmienia. Poprzednio mój CD 17Ki poszedł do szafy i grałem na Denonie 3910 ale ostatnio sytuacja się odwróciła i to Marantz stanowi główne źródło cyfrowe.

Dziś pożyczyłem od Ondreja kondesatory o małych wartościach w tym Mundorf Supreme Silver Oil.
Wpiąłem je na filtrze głośnika średnio tonowego wraz z posiadanymi rosyjskimi olejkami i ... spodobało mi się.
Muszę się z tym na spokojne osłuchać bo nie zawsze używam do porównań tego samego materiału mużycznego ale zagrały bardzo otwarcie i dźwięcznie bez oznak wyostrzenia czy też osuszenia/odchudzenia dźwięku. Wręcz zyskał na masie w obrębie średnicy właśnie. U mnie gra trochę inaczej niż u Pawła czy Ondreja ale nie chciało mi się ich usuwać z zwrotnicy by sprawdzić wpływ.
Może efekt się utrzyma, a nie będzie tylko chwilową euforią. Czekam na odpowiednie pojemności ZN-ów i bawię się dalej.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

nook736

Czyli twierdzicie że Dualund uspokaja brzmienie? Pytam bo mam w moich tubach na średnicy, tweeterze i super tweeterze Belden a 9497. Znajomy mi mówił że ten kabel gra sucho i wyostrza dźwięk. Warto go zastąpić duelundem czy może czymś innym?

miniabyr

Ja w tym moim wątku to opisywałem wcześniej -przeczytaj. Dla przypomnienia kolumny i zwrotnice okablowałem kablem Belden 9497 . Ale mnie korciło do eksperymentów i zmieniłem na drut Duelunda. Różnica ogromna . Powietrze ,barwa i kontrola na basie ! . Co ciekawe  ten Duelund to drut o przekroju 0,8mm a belden był chyba 2 razy grubszy i nie dawał takiej kontroli jak cieńszy duelund. Przegrzeb ten wątek ,a znajdziesz sporo informacji.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

nook736

Zaraz zajrzę.. Na bas dałeś podwójny przebieg czy pojedynczy?

Piterski

Cytat: nook736 w Sierpień 21, 2017, 14:18
Zaraz zajrzę.. Na bas dałeś podwójny przebieg czy pojedynczy?
Na bas dał pojedynczy to dało u Miniabyr'a lepszą kontrolę tego zakresu.
Paweł ma inaczej strojona obudowę bo ma otwory częściowo przymknięte. U mnie to juz nie zdaje egzaminu a próbowałem kilkakrotnie to robić na rożnych etapach.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

miniabyr

Cytat: Piterski w Sierpień 21, 2017, 14:39
Cytat: nook736 w Sierpień 21, 2017, 14:18
Zaraz zajrzę.. Na bas dałeś podwójny przebieg czy pojedynczy?
Na bas dał pojedynczy to dało u Miniabyr'a lepszą kontrolę tego zakresu.
Paweł ma inaczej strojona obudowę bo ma otwory częściowo przymknięte. U mnie to juz nie zdaje egzaminu a próbowałem kilkakrotnie to robić na rożnych etapach.
Tak mam pojedyncze "przebiegi" ...................Piotr ty piszesz o grubości kabla u siebie ,czy o zamykaniu otworu basrefleksowego? Bo się pogubiłem.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Piterski

Pawle pisałem i o kablu i o obudowie, że mamy inaczej zestrojone na basie.

OPSS Error .....  mieliśmy Pawle bo po dzisiejszych eksperymentach i ja zamknąłem obudowę :)

Miałem pewne zastrzeżenia co do basu bo przy zmianach jakie zacząłem robić stał się bardziej mięsisty i zrobiło się go więcej.
Kiedyś jeden z kolegów powiedział, że jak na tak duże kolumny to grają delikatnie.
No teraz wykop jest, a zamknięte mam kanały i nie odczuwam efektu kompresji jak to miało miejsce wcześniej.
Na razie pierwszy raz po kilku próbach widzę pozytywne aspekty :)

Ktoś się kiedyś w tym wątku stwierdził, że lepiej kupić kolumny dopasowane do swoich upodobań niż rzeźbić.
Ja się nie zgodzę bo ta kolumna ma potencjał i można ją dopasować pod siebie i resztę systemu.

Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

miniabyr

No co ty gadasz ! Zamkłeś jeden z portów basowych  :o .....................to witaj w klubie. ;D A zamówione  kondensatory przyszły już?
Szkoda życia na chujowy dźwięk !