Electro Voice Interface D

Zaczęty przez miniabyr, Marzec 15, 2016, 05:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jakub

Cytat: miniabyr w Marzec 28, 2016, 20:15Chyba  K75-10  wartość 1,5uF  +/-10% 250V

Spróbuj jeszcze k40u9, te są jeszcze lepsze od tych zielonych, też olejowe.
Mam je we wzmaku jako sprzęgające i w kolumnach jako boczniki do M-Capów Mundorfa.

miniabyr

Ok wracamy do moich zwrotnic.  Na próbę przepiąłem mundorf 10uf na ruską pralkę (to średnica odcinająca srednie od góry ) Choć ruska pralka "wygrzana" to  bardziej podoba mi sie w tym miejscu Mundorf  MCap. Choć świeży to gra chyba ciekawiej. Ale róznice na średnim pasmie są bardzo subtelne ,zupełnie inaczej niż na górze pasma ,bo tu zmiany są wyczuwalne natychmiast.Fajna zabawa. Ok Jakub dzięki za wskazówkę.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Jakub

Nie myślałeś nad zrobieniem zwrotnicy z polaryzacją bateryjną?

pmcomp

Ho, ho, ho ... grubo :).

A nie lepiej po prostu wywalić to pasywne barachło i postawić lampową zwrotkę aktywną?

A do tego preamp i trzy stereofoniczne końcówki ;).

miniabyr

Cytat: Jakub w Marzec 28, 2016, 22:25
Nie myślałeś nad zrobieniem zwrotnicy z polaryzacją bateryjną?
Nie mam pojęcia o czym piszesz,bo nie mam takiej wiedzy.Czym jest polaryzacja bateryjna w zwrotnicy?  Czym jest lepsza od wersji "standardowej"?
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Jakub

W tych wielkich JBL'ach to jest popularny mod.

W miejsce kondensatora w zwrotnicy wstawiasz dwa o dwukrotnie większej wartości połączone szeregowo, a pomiędzy nie wpinasz równolegle baterię 9V i rezystor 500K.
Efekt jest niby taki, że kondensator jest zawsze pod napięciem i niby pracuje bardziej liniowo.
Pierwotnie to było pomyślane do zastosowania z kondensatorami elektrolitycznymi, ale podobno z polipropylenami też działa.

http://www.enjoythemusic.com/diy/0911/charge_coupled_crossovers.htm

miniabyr

Dobrze zapytam fachowców co o tym sądzą  Sprawa otwarta,bo docelowo zwrotnica będzie na zewnątrz  więc będzie łatwy do niej dostęp i eksperymenty będa mile widziane.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

Odpadłem od kondensatora Jantzen Z-cap 1,5uF . No kurde nie da się znieść  ,po prostu boli mnie łeb od jakiejś częstotliwości którą on uwypukla. Bardzo ładnie brzmi na górze pasma i ta ładność kojarzy mi się z brzmieniem srebra . Trochę podsusza wysokie częstotliwości i robi to ładnie  to nie przeszkadza i brzmi wytrawnie (takie mam skojarzenia) . Ale na  "dole wysokich " podbija  częstotliwość od której boli dosłownie głowa. Mnie boli  :o . Ok niewygrzany ,ale ja nie zniosę tego pisku. Wypiąłem i zamieniłem na rosyjski .uffffff jak miło. Zostaje i niech się układa.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

pmcomp

Cytat: miniabyr w Marzec 29, 2016, 22:16
Odpadłem od kondensatora Jantzen Z-cap 1,5uF . No kurde nie da się znieść  ,po prostu boli mnie łeb od jakiejś częstotliwości którą on uwypukla. Bardzo ładnie brzmi na górze pasma i ta ładność kojarzy mi się z brzmieniem srebra . Trochę podsusza wysokie częstotliwości i robi to ładnie  to nie przeszkadza i brzmi wytrawnie (takie mam skojarzenia) . Ale na  "dole wysokich " podbija  częstotliwość od której boli dosłownie głowa. Mnie boli  :o . Ok niewygrzany ,ale ja nie zniosę tego pisku. Wypiąłem i zamieniłem na rosyjski .uffffff jak miło. Zostaje i niech się układa.


Zapewne 4kHz.

Pozdro

pmcomp

Cytat: Jakub w Marzec 29, 2016, 20:21
W tych wielkich JBL'ach to jest popularny mod.

W miejsce kondensatora w zwrotnicy wstawiasz dwa o dwukrotnie większej wartości połączone szeregowo, a pomiędzy nie wpinasz równolegle baterię 9V i rezystor 500K.
Efekt jest niby taki, że kondensator jest zawsze pod napięciem i niby pracuje bardziej liniowo.
Pierwotnie to było pomyślane do zastosowania z kondensatorami elektrolitycznymi, ale podobno z polipropylenami też działa.

http://www.enjoythemusic.com/diy/0911/charge_coupled_crossovers.htm

Dopisze jeszcze, że potrzebujesz dwa razy więcej kondensatorów ale podobno mogą byc "podłej jakości" ;).

miniabyr

Wczoraj  bawiłem się dwoma kondensatorami,które obsługują średnie tony od góry .Kondensatory o wartości 10uF ,dwie rózne firmy oraz rózna  budowa . Rosyjska  MBGT 160 W(chyba taki symbol)"pralka " i współczesny Mundorf M-cap .Mi bardziej podoba się Mundorf . Brzmi bardziej gładko i nie przykuwa uwagi niczym drażniącym . W tym miejscu jest bardzo dobry i kosztuję 32 zł/szt
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

Dziś wraz z Ondrejem zrobiliśmy bardzo ciekawy test . Głośniki wyskotonowe występowały w dwóch odmianach czyli starszej i nowszej. Ja mam te nowsze a Ondrej te starsze. I dziś porównaliśmy obie wersje . Nie da się ukryć ,że wersja starsza brzmi lepiej. Od razu to słychać bo dźwięk jest aksamitny ,spokojny . Będę musiał  te moje wymienić ta ten własnie  starszy model. Na szczęście już został komplet zakupiony . Myslę ,że w przyszłym tygodniu do mnie dotrze  ta parka. Słuchaliśmy również zmian jakie wprowadza  zamkniecie otworu basreflex  w tych kolumnach. I po wszystkim stwierdzilismy ,że u mnie i w mojej akustyce lepiej brzmi opcja z zamknietymi otworami bass refleks . To zostało przewidziane przez producenta ,więc odpowiednie zaślepki mam na wyposażeniu . W przyszłym tygodniu odbieram cewki .................i zabawa od nowa.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

W ramach sąsiedzkiej pomocy to ja dziś pomagałem Ondrejowi w apgrejdzie jego Elektro Voice . Wymieniony został kabel głosnikowy od głośnika basowego z pominięciem pewnych punktów lutowniczych. Nie zepsuliśmy dźwięku,ale czy poprawiliśmy to się dopiero okaże ,kiedy będzie można przygrzmocić trochę mocy w te paki. Niestety te kolumny to kolumny" dwuosobowe " i jeden audiomaniek nie da sobie redy z noszeniem ..............no chyba że Pudzianowski  bo my obaj z Ondrejem to chucherka dwa . ;D
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

Dziś przyszły pierwsze cewki .0,33mH "na wysokie" tony . Wczoraj oprócz słuchania bawiłem się rezystorami które ponoć nie robią brzmienia. No to w ramach eksperymentu ,równolegle do głośnika  wysokotonowego wymieniłem  rezystor ceramiczny na inny . Jakież było moje zdziwienie oj,oj ,oj kiedy jednak róznica jest i to słyszalna. Mówię więc wszystkim niedowiarkom tak: oj ,oj ,oj  spróbujcie  a powiecie oj,oj,oj. :P
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

Kamień na kamieniu nie zostanie.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

miniabyr

Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 05, 2016, 18:56
Kamień na kamieniu nie zostanie.
Zostanie ,zostanie .Ale nie ukrywam ,że zwrotnica będzie przebudowania (komponenty) znacznie . Wartości pozostaną nieruszone.Nie jest łatwo to wszystko osłuchać bo zmiennych jest bardzo wiele ,a "grzanie " kondensatorów upierdliwe i czasochłonne. Przy okazji zaglądania tej konstrukcji w bebechy zastanawia niefrasobliwość ludzi odpowiedzialnych za jakość. Bo o ile stolarka jest na normalnym poziomie ,to bałagan np.w kablach niewyobrażalny. Np. w jednej kolumnie kable od zwrotnicy do głośników są różne . Tzn. jedna żyła jest miedziana ,a druga miedź srebrzona. W  drugiej kolumnie wszystkie kable jednakowe-miedziane. I widać ,że w obu kolumnach kable nie były zmieniane od nowości . W kolumnach Ondreja podobnie. Rożne wielkości kondensatorów ,mimo tych samych wartości ,same kondensatory  były różnej wielkości .Jeden większy gabarytowo od drugiego ,ale nadruk i kolor obudowy taki sam......i wszystko made in Switzerland. A trzeba pamiętać że produkt był skierowany na rynek pro audio . Ok ,nie narzekam ,bo te paczki zaryczały tak dobrze(bez ingerencji) ,że zapragnąłem je mieć . I mam.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

pmcomp

W zwrotnicach głosnikowych słychac wyraźnie wymianę każdego elementu.
A najgorsze jest to, że to na tych elementach producenci najbardziej oszczędzają. Mam na mysli przede wszystkim współczesne konstrukcje.

Pozdro

miniabyr

#42
A zapomniałem dodać ,że kolumny zostaną okablowane kablem Belden , zwrotnice również . Już mi go Pmcomp zamówił .....leci do mnie . 8)
Cytat: pmcomp w Kwiecień 05, 2016, 19:51
W zwrotnicach głosnikowych słychac wyraźnie wymianę każdego elementu.
A najgorsze jest to, że to na tych elementach producenci najbardziej oszczędzają. Mam na mysli przede wszystkim współczesne konstrukcje.

Pozdro
To fakt tanio nie jest . Jak zrobię cały apgrejd to policzę i  powiem co ile kosztowało. Na pewno na kondensatory   Duelundy mnie nie stać, ale szukają zamienników lub alternatywnej wersji można się wiele nauczyć . A tego nie kupię w sklepie.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !


miniabyr

 :o O kurcze  a to niespodzianka .Dzięki. :D
Szkoda życia na chujowy dźwięk !


vasa

Patriotyzm każe brać do porównań.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

miniabyr

Przyszły głosniki wysokotonowe te "stare" wersje .Jutro montaż  i porównanie  . Te wersje stersze mają inne rozmieszczenie magnesu i sam magnes jest większy . Posłuchamy ,napiszemy co i jak .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

Plan wykonany ,głosniki zamontowane. Wydaja się nieco  głośniejsze oraz mam wrażenie ,że "niżej" grają . Potwierdza to Ondrej że wykresy wersji starej (obecnie zamontowanej w kolumnie ) i tej nowszej róznią się właśnie tym szczegółem .To słychać. C.D.N.  8)     
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

gratefullde

Czy po tych wszystkich zmianach to są jeszcze te same głośniki?
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9