Autor Wątek: Akustyka na poziomie przedszkolaka.  (Przeczytany 25540 razy)

Offline Acoustic Lab

• maniak
  • *
Odp: Akustyka na poziomie przedszkolaka.
« Odpowiedź #175 dnia: Styczeń 09, 2019, 15:54 »
Kolega Acustic o ile się nie mylę miał okazję robić pomiary u mojego kolegi . Dużo to nie dało poza walorami poznawczymi że o sporo lżejszym portfelu kolegi Przemka nie wspomną . A wystarczyło by kupić kolumny o odpowiednich gabarytach i charakterystyce .
Tak, rok temu robiłem pomiary w tym pokoju.
Wnioski:
- system grał powyżej 2kHz o 10dB ciszej
- czas pogłosu pomieszczenia 0,5 sekundy
- pomieszczenie to było jednocześnie pokojem odsłuchowym i bawialnią dla dzieci, więc musiała być zachowana możliwość wyniesienia wszystkiego w kilka minut. A to koliduje z wieszaniem kolejnych ustrojów na ścianach.
- po kilku godzinach wyznaczyłem optymalne ustawienie kolumn i miejsca odsłuchowego

Według mnie efekt znaczący.

Koszt pomiarów i zakres prac były ustalone przed moim przyjazdem. Nie każdego stać na Maserrati, nie każdego stać na hi-end i adaptację akustyczną.

Sugerujesz że na pomiary powinienem przyjeżdżać z kilkoma parami kolumn, wzmacniaczami, kablami i ustrojami akustycznymi?
Moim zdaniem każdy ma inny gust i czego innego szuka, więc odnośnie brzmienia mogę jedynie wyrazić swoją prywatną opinię. A system każdy sam kompletuje pod siebie.

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #176 dnia: Styczeń 09, 2019, 20:01 »
Tak na mój gust to pomieszczenia z reguły nie interesuje się jakie kolumny w nim stoją. Jeżeli coś tnie albo dodaje to raczej tak samo.
Oczywiście przy specyficznie zestrojonym zestawie, który sam z siebie coś dodaj lub ujmuje może być dodatkowy problem.
Jeżeli powyżej 2KHz był spadek aż o 10dB ?! to raczej z zestawem było coś nie tak albo pokój składał się głównie z ustrojów akustycznych  ;D ;D ;D

Offline Jakub

• maniak
  • Taniofil
« Odpowiedź #177 dnia: Styczeń 09, 2019, 20:04 »
Może tweetery były spalone  >:D >:D >:D
Braun PS500 | CD4 | CSV13 | Snell E/III

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #178 dnia: Styczeń 09, 2019, 20:37 »
Może tweetery były spalone  >:D >:D >:D
Mogło tak być bo prawie 2x ciszej powyżej 2 Khz  ;D ;D ;D

Offline jacek-k-wawa

• maniak
  • **
« Odpowiedź #179 dnia: Styczeń 09, 2019, 20:57 »

Tak na mój gust to pomieszczenia z reguły nie interesuje się jakie kolumny w nim stoją. Jeżeli coś tnie albo dodaje to raczej tak samo.

No niekoniecznie. Jeśli weźmiesz pod uwagę że różne kolumny mają np różne charakterystyki kierunkowe (i w pionie i w poziomie) to może sie okazać, że interakcja kolumn z pomieszczeniem daje zupełnie różne efekty dla kolumn o różniących się tylko tym parametrem.

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #180 dnia: Styczeń 09, 2019, 22:00 »
O tym wspominałem (nakładanie się charakterystyk). Prawidłowy pomiar powinien być robiony "płaskimi" głośnikami. Wtedy wiemy co daje od siebie samo pomieszczenie. Analizując wtedy fabryczną charakterystykę kolumn rozwiązanie problemów jest prostsze bo jak się to wszystko ponakłada ...

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #181 dnia: Styczeń 10, 2019, 09:32 »
I tak jakie by kolumny nie były to graja w określonym pomieszczeniu tak więc wykonanie pomiaru i skorygowanie akustyki robi się przecież dla konkretnych kolumn i pomieszczenia.
Z tego co się orientuje nasz kolega bada właściwości akustyczne pomieszczenia za pomocą specjalistycznego sprzętu bez używania kolumn jakie będą tam grały.
Sprzęt: Elektro Voice Delta, Luxman CL36, Marantz Sm-9, Pionier PL70II, DV-20x2L, Ortofon Rohman, Sensor2, Denon 3910, Marantz CD-17Ki, Sony CDP-XA50ES.
Kable IC: Stereovox HDSE, TMR Ramzes, Furutech Reference III, Cardas Neutral Reference.
Kable Głośnikowe: Furutech Reference III.

Offline kazan

• maniak
« Odpowiedź #182 dnia: Styczeń 10, 2019, 11:18 »
Nie wiem jak u innych ale u mnie Mirek robił pomiary na bazie moich Kudosów i wyszło super
Kuzma Stabi SD + Stogi Ref313VTA + Dynavector DV-20X2LO , Jelco 750EB + Ortofon MC10 Supreme ,Dynavector DV-10X5 (shibata) , Husaria .
Burmester 051+052 , Kudos Super 10

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #183 dnia: Styczeń 10, 2019, 18:48 »
Można na własnych a można na wzorcowych (wielościan z głośnikami). Zależy od fazy projektu bo czasami jak wspominałem samo pomieszczenie może nam podpowiedzieć co kupić a czego unikać.
Generalnie - warto pomierzyć nawet amatorskim sprzętem.
A dobór gratów i brzmienie ... to dopiero zabawa. I trochę współczuje firmom robiącym pomiary i adaptacje bo czasami po prostu trzeba zmienić sprzęt a do tego trudno przekonać klienta.

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #184 dnia: Styczeń 10, 2019, 20:03 »
(wielościan z głośnikami)
Właśnie tego podobnież używa do pomiaru akustyki pomieszczenia. Tak zeznawał mi kolega.
Sprzęt: Elektro Voice Delta, Luxman CL36, Marantz Sm-9, Pionier PL70II, DV-20x2L, Ortofon Rohman, Sensor2, Denon 3910, Marantz CD-17Ki, Sony CDP-XA50ES.
Kable IC: Stereovox HDSE, TMR Ramzes, Furutech Reference III, Cardas Neutral Reference.

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #185 dnia: Styczeń 10, 2019, 20:55 »
Taki ?

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #186 dnia: Styczeń 10, 2019, 23:03 »
Nie widziałem tego na własne oczy więc nie wiem na pewno.

Offline Acoustic Lab

• maniak
  • *
« Odpowiedź #187 dnia: Styczeń 11, 2019, 11:28 »
Pomiary robię z subwoofera, kuli i systemu klienta.

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #188 dnia: Styczeń 11, 2019, 11:36 »
Pomiary robię z subwoofera, kuli i systemu klienta
Czyli jak najbardziej zgodnie ze sztuką  :np: