Magnetofony kasetowe

Zaczęty przez Yacek, Maj 27, 2014, 22:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

wojtek41

Neo. Jak wypada porownanie Technics`a RS-M88 z Sony 730 ES. Wiem, ze to inna liga...Ale ciekawosc panie, ciekawosc.... :D

rudy-102


frywolny trucht

Cytat: il cattivo w Marzec 06, 2015, 18:11Czy dobrze rozumiem, że bez specjalnej taśmy testowej się nie obędzie?

Wyczyść głowicę  namoczonym wacikiem ( nie wiem czym się teraz moczy, może jakiś bezalkoholowy płyn do szyb?), zdejmij osłonkę kieszeni, sprawdź czy taśma trafia miedzy prowadnice głowicy równo ( przeźroczysta kaseta, silna latarka- albo zdjęcie frontu magnetofonu), jeśli tak, pogmeraj śrubką mocującą głowicę ( tą gdy taśma mija już głowicę) i pobaw się czy słychać, czy coś co rokuje. Jeśli nie- problem leży w innym miejscu.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

il cattivo

Dzięki Panowie za rady. W niedzielę, o ile kac morderca mnie nie dopadnie, pogmeram co nieco przy magnetofonie.

neomammut

>>il cattivo
Zanim zaczniesz kręcić głowicą (tylko w ostateczności się to robi) to ją najpierw przeczyść jak napisał Frywolny i użyj demagnetyzera!

>>wojtek41
TC-K730ES: piękna góra, magiczna średnica i konkretny bas. Ten magnetofon dosłownie czaruje nagranie, jest magicznie i miło. Świetny dźwięk... Bardzo dobrze radzi sobie z obcymi nagraniami.
RS-M88: bardziej konkretny, stara się odtworzyć nagranie bez przekłamania, nie ma już tak fajnej góry, ale za to ma twardszy bas :)

il cattivo

Głowicę czyściłem, nic to nie dało niestety. Ok, czyli zanim zacznę kręcić, najpierw zaopatrzę się w demagnetyzer. Czy takie ustrojstwo firmy Analogis wystarczy?

rudy-102

Na ibaju powinny być do dostania jeszcze jakies kasety. Te są wygodniejsze.


neomammut

Można kasety, ale ja używam właśnie takiego jak wstawił il cattivo.

>>il cattivo
I jeszcze jedno, głowicą kręć w ostateczności - ja też kiedyś kupiłem K990ES i też, zamiast sprawdzić całą resztę toru, zacząłem kręcić głowicą, dobrze, że tylko tam. Na szczęście, dorwałem serwisanta, który mi ją ustawił jak trzeba. Możesz zrobić fotkę tego toru?

il cattivo

Cytat: neomammut w Marzec 10, 2015, 16:43Możesz zrobić fotkę tego toru?
Oczywiście, niestety dopiero jutro będzie to możliwe. Dobrze, że nie poszedłem na żywioł z tą głowicą, bo bym pewnie niezłego ambarasu narobił. Fajnie, że można na Was liczyć, Panowie!


Cytat: rudy-102 w Marzec 10, 2015, 11:22
Na ibaju powinny być do dostania jeszcze jakies kasety. Te są wygodniejsze.
Dzięki za linki, będę miał nowe zlecenie dla kolegi z Niemiec :)

frywolny trucht

Neo, dlaczego tak się boisz kręcenia głowicą? Mówię ci, że nie ma nic bardziej podniecającego :)
Zdjęć trzeba nam. Na śrubki  i głowice.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102

Cytat: neomammut w Marzec 10, 2015, 16:43I jeszcze jedno, głowicą kręć w ostateczności
Też nie wiem czego aż tak sie boisz. To prawie jak ustawianie VTA, czy azymutu w gramofonie. W dawnych czasach, jak się słuchało przeważnie z kaset to od czasu do czasu trzeba było wymienić głowicę i ją ustawić. Nigdy nie miałem z tym problemu.

neomammut

Chłopaki, by sobie głowicą pokręcić to trzeba mieć kasety testowe, instrukcję serwisową i oscyloskop i wiedzieć na 100%, że reszta mechanicznie i elektronicznie jest zgodna z instrukcją serwisową. Uwierzcie mi, że to nie przykręcanie parkietu.

Azymut co prawda można sobie wyregulować, ale to też nie jest takie proste, bo każdy z producentów miał inne ustawienia.

Mało tego, jak się pokręci wszystkimi trzema to umarł w butach - nie do ustawienia. To samo tyczy się rolek, głowicy kasującej itd. Jeśli wszystkie elementy toru będą rozregulowane to bez podanych wyżej akcesoriów jest to nie do ustawienia. Jak jeszcze jest naciąg rozregulowany to też takie kręcenie głowicą nic nie da.

A kaset testowych jest jak na lekarstwo - w zasadzie to ich nie ma. A jak już są, to w cenach 400 zł za sztukę. Ja jednak kupiłem parę takich taśm, w tym kaseta lusterko i kaseta do sprawdzania naciągu.

rudy-102

Przypominam sobie tylko dwie śruby i wszystko ustawiałem na słuch. Widocznie straszny ignorant wtedy byłem, ale wszystko potem działało.

neomammut

Rudy, ja tylko piszę, że to trza jednak ostrożnie, bo można sobie biedy napatoczyć. Ja napatoczyłem sobie z K990ES i też tak myślałem na początku, że sam sobie zrobię :) Teraz bym zrobił, doświadczenie robi swoje, ale też robię to w ostateczności :)

rudy-102

K990ES to piękna maszyna. Te w których wtedy mieszałem były mniej skomplikowane.

rudy-102

Ach no i sprzęt do odsłuchu miałem wtedy zupełnie inny. Jeśli gdzieś się "przekręciłem" to nawet nie miałem możliwości, żeby to wychwycić słuchowo.

neomammut

Rudy, jak zacznie się analizować zależności w takim mechaniźmie - to się dopiero patrzy na to zupełnie inaczej. A są one różne, proste, skomplikowane, ale zawsze zasada jest ta sama :) Wydaje mi się, że precyzja tutaj jest ważna, bo wszystko jest mniejsze w porównaniu do Szpulaków :)

il cattivo

Panowie, wybaczcie, że ociągałem się okrutnie z wrzuceniem zdjęć głowic z mojego magnetofonu. Miałem po drodze trochę innych rzeczy do zrobienia, dlatego dopiero dziś zamieszczam fotografie.
Są to głowice z mojego Technicsa RS-B555, bardzo liczę na Waszą pomoc w prawidłowym ustawieniu tego mechanizmu.

rudy-102

Wygląda na to, że najpierw potrzebujesz czyszczenia.

il cattivo

Tak, zgadza się. Magnetofon trochę stał od ostatniego czyszczenia, bo nie miałem czasu się zająć gratem. Ale poprzednie czyszczenie nie dało zamierzonego efektu, dlatego też zapytałem o inne możliwości naprawy brzmienia.
Co do czyszczenia - wiadomo, że głowice i rolki należy przetrzeć alkoholem. A co z resztą, przedmuchać?

neomammut

Jedyne co widać na tych zdjęciach to oryginalne laki na głowicy odtwarzająco-zapisującej, więc kręcić tam nie trzeba. Rozbierz magnetofon, tzn. zdejmij pokrywę górną, spróbuj też zdjąć panel przedni, weź sprężone powietrze i psiknij porządnie :)

Po drugie, zrób sobie taką taśmę jak ja kiedyś, niżej fotka:


Jak zrobisz taką spreparowaną taśmę, wrzucasz do magnetofonu, bierzesz latarkę i patrzysz jak taśma układa się podczas odtwarzania. Daj znać o wszelkich anomaliach. Jak masz taśmę 120 minut np., ale na straty, to też wrzuć i zobacz, czy Ci ją zgniecie :)

Na razie tyle :) Powodzenia!

wojtek41

Zapomnialem, ze mam Sony TC 188 SD. Moze jutro znajde czas na maly przegladzik  ;)


wojtek41

W Sony paski do wymiany.  >:(
Pytanie o Nakamichi BX-2. Dobry, przecietny...? Zastanawiam sie nad kupnem.... ???

wojtek41

Cos temat przymiera....Slucham Sony TC 750 ES i rozdziewiczam kasety  ;)
Zdjecie z neta, wygodny jestem...)