Autor Wątek: Coś tam coś tam, czasami :)  (Przeczytany 2777 razy)

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
  • muzyka jest jedna, słuchaczy wielu, a sprzętu ...
Odp: Coś tam coś tam, czasami :)
« Odpowiedź #75 dnia: Czerwiec 27, 2018, 12:18 »
soryy, ze sie wtrącę,
to znaczy maja to być szerokopasmowe kolumny ?

Tak, moje będą szeroko-pasmowe, ale niektórzy stosują filtrowanie średnicy.
Ciekawi mnie na jakich driverach ?
i to filtrowanie średnicy (przy szerokopasmowcu?) - mógłbyś coś na ten temat więcej

Offline daris666

• Moderator
  • Życie jest jak pudełko czekoladek :)
« Odpowiedź #76 dnia: Czerwiec 27, 2018, 12:26 »
i to filtrowanie średnicy (przy szerokopasmowcu?) - mógłbyś coś na ten temat więcej

Tomek ma głośniki 10" Audio Nirvany.

Offline tomekkk1

• Lampocholik zdeklarowany, praktykujący.
  • Moderator
  • Ta "taniofilia" coraz drożej mnie wychodzi... ;)
« Odpowiedź #77 dnia: Czerwiec 27, 2018, 19:59 »

Nie mogę znaleźć teraz tej stronki, gdzie gościu wyrównał górkę na średnicy. Nie pamiętam dokładnie, ale to był filtr podobny do tego z foto poniżej. Chyba mniej elementów w torze :)
Natomiast mam inne foty, gdzie założeniem było wyrównanie całego pasma 10" głośników w wersji "Super" - czyli ze stożkiem (moje to wersja "Classic"):

Nie wiem jak wpływa na jakość dźwięku, ale wiem iż zastosowanie z pewnością obniża efektywność kolumny ;)
#1 TEAC TN-300, AT95E; ProJect Phono Box II; Marantz CD-52 mkII SE+Mod; PC; NOS DAC TDA1543; ECF82, 6CA7-Z Class A PP+Mod / 6SN7GTB, 6S33S-V Class A SET; Głośniki w budowie - mój projekt zatwierdzony do fabrykacji; VDH The First Ultimate mkI & mkII; VDH Optocoupler mkII; VDH CS-122; Kimber Kable Yello; Clearer Audio Copper Line Alpha One; Atacama Evoque Eco Custom Bamboo+Mod;

#2 Naim Mu-so;

Offline daris666

• Moderator
« Odpowiedź #78 dnia: Czerwiec 27, 2018, 20:21 »
Chodzi o to aby przetwornik nie darł ryja na średnicy ( jak ryje). Jak bawiłem się szerokopasmowymi niezbędna była korekcja średnicy. Jednak tu jest inna klasa przetwornika. Sam sprawdzisz.

Offline tomekkk1

• Moderator
« Odpowiedź #79 dnia: Czerwiec 27, 2018, 20:49 »
Chodzi o to aby przetwornik nie darł ryja na średnicy ( jak ryje). Jak bawiłem się szerokopasmowymi niezbędna była korekcja średnicy. Jednak tu jest inna klasa przetwornika. Sam sprawdzisz.

Dokładnie :)
"Classic" ryja na szczęście nie drze, to ponoć "Super" ma taką tendencję - ale to raczej w mniejszych obudowach, gdzie bas siłą rzeczy jest na dalszym planie. Do tego znaczenie ma rodzaj i ilość wytłumienia - źle zaaplikowane sprawi, że stracimy nad głośnikiem kontrolę, gdyż fale stojące średnicy są często lekceważone. No, a to kończy się niestety przykrymi niespodziankami ;)

Mój "Classic" otrzyma sporą budę, zajmę się też porządnie tym co dzieje się za membraną - może będzie dobrze :D
#1 TEAC TN-300, AT95E; ProJect Phono Box II; Marantz CD-52 mkII SE+Mod; PC; NOS DAC TDA1543; ECF82, 6CA7-Z Class A PP+Mod / 6SN7GTB, 6S33S-V Class A SET; Głośniki w budowie - mój projekt zatwierdzony do fabrykacji; VDH The First Ultimate mkI & mkII; VDH Optocoupler mkII; VDH CS-122; Kimber Kable Yello; Clearer Audio Copper Line Alpha One; Atacama Evoque Eco Custom Bamboo+Mod;

#2 Naim Mu-so;

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
« Odpowiedź #80 dnia: Czerwiec 27, 2018, 22:52 »
rozumiem,
 że stosowanie tego rodzaju rozwiązania zalezy od charakterystyki przetwornika,
 a własciwie od własciwości sonicznych typu "darcie ryja" i zalezy od preferencji słuchowych
 i moze, ale nie musi być stosowane

Offline daris666

• Moderator
« Odpowiedź #81 dnia: Czerwiec 27, 2018, 22:59 »
Dokładnie.

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
« Odpowiedź #82 dnia: Czerwiec 27, 2018, 23:04 »
Dleczego nazywanie to filtrowaniem średnicy, skoro widzę na wykresach(jezeli górny wykres  jest przed filtracją a dolny po),
 że:

podbił dół który był za nisko
obniżył górę która była za wysoko
i tylko wyrównał srednice

wszystko względem poziomu 600

Offline tomekkk1

• Moderator
« Odpowiedź #83 dnia: Czerwiec 27, 2018, 23:08 »
Dleczego nazywanie to filtrowaniem średnicy, skoro widzę na wykresach(jezeli górny wykres  jest przed filtracją a dolny po),
 że:

podbił dół który był za nisko
obniżył górę która była za wysoko
i tylko wyrównał srednice

Ponieważ to jest inny przykład zastosowania filtrowania - tu w celu wyrównania całej charakterystyki do bardziej liniowej. Jak wspominałem wcześniej nie mogę znaleźć strony, gdzie objaśniono i pokazano filtrowanie jedynie zakresu średnicy przetwornika szeroko-pasmowego :)

#2 Naim Mu-so;

Offline Jakub

• Moderator
  • Taniofil
« Odpowiedź #84 dnia: Czerwiec 27, 2018, 23:08 »
Pasywne filtry w zwrotnicach nie nie podbijają, tylko tłumią. Ten konkretny tłumi środek pasma.
Braun CSV13 | PS500 | CD4 | L60 (i parę innych)

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
« Odpowiedź #85 dnia: Czerwiec 27, 2018, 23:13 »
ten z charakteryski ?
popatrz na 400 HZ po fitracji (dony wykres) jest wyżej

Offline tomekkk1

• Moderator
« Odpowiedź #86 dnia: Czerwiec 27, 2018, 23:13 »
Poziomu 60.0 (chodzi o SPL, wyrażony w decybelach).

Widać również, że filtrowanie jest proste i nie pozbawia nas już istniejących newralgicznych dołków (630Hz i 2kHz) i górek (56Hz) :)

#2 Naim Mu-so;

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
« Odpowiedź #87 dnia: Czerwiec 27, 2018, 23:16 »
Poziomu 60.0 (chodzi o SPL, wyrażony w decybelach).

nie zauważyłem kropki

Offline tomekkk1

• Moderator
« Odpowiedź #88 dnia: Czerwiec 27, 2018, 23:19 »
Loozik, też mam problem z kropkami  :np:

#2 Naim Mu-so;

Offline krzysiow122

• **
« Odpowiedź #89 dnia: Czerwiec 28, 2018, 06:48 »
Witam - już kiedyś wspominałem, że w tym wątku "gościo" sporo pisze nt. kolumn Audio Nirvana:
https://www.htforum.com/forum/threads/la-gioconda-ans10br-uma-fullrange-de-10-polegadas-com-audio-nirvana-super-10.159313/

PS. Nowe głośniki trzeba dobrze wygrzać, u mnie było to po ok. 100 godz. grania - wtedy zauważyłem, że zaczęły "drzeć ryja" na wysokich, tak ok. 2kHz.
Pozdrawiam
Monobloki DIY SET 300B/6SN7  kolumny DIY Audio Nirvana Super 10" i CASTLE ISIS   CD Fonica CDF 002R   Lenco L-75 - ART DJ II  PC audio: HP 5740 Daphile -> DAC PCM 1794 + XMOS U8 + Raspberry pi 2  lub  konwerter JarkaC -> DAC NOS Muse 4xTDA1543

Offline gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
  • Wolę błąd en­tuzjas­ty od obojętności mędrca
« Odpowiedź #90 dnia: Czerwiec 28, 2018, 06:54 »
To wygrzewanie troszkę potrwa a dźwięk bedzie się sporo zmieniał w czasie. Moje wzbudzały zachwyt. na przemian z chęcią wyrzucenia ich przez okno.Jestem w 4 miesiącu uzytkowania i tak naprawdę dźwięk niedawno się ułożył i jest super.
Accu clone amplifier ~ Audio Nirvana - InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Raspberry Pi 3 Digi Plus Pro ~  Tomanek ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ KBL Sound (dzięki miniabyr) ~ Yamaha CDX-9