Autor Wątek: PŁYNY do mycia płyt winylowych / gramofonowych - te najlepsze i te najsłabsze  (Przeczytany 14987 razy)

Offline SVART

• maniak
Jak w temacie: PŁYNY do mycia płyt winylowych / gramofonowych - te najlepsze i te najsłabsze.

Jakich płynów używacie, jaki jest według Was najlepszy, a jaki najlepszy? Ewentualnie można podyskutować też o myjkach, ale taki temat już chyba jest.

Warto byłoby również gdzieś wkleić przepis na tzw. "miksturę forumową" - ktoś posiada?

Offline frywolny trucht

• maniak
ZESTAW 1: Ad Fontes z dwoma ramionami, Benz Micro Glider SL i Empire 4000 D/III, pre Husariaa, Roksan K3, Haydn Grand, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Offline SVART

• maniak
Hm, ciekawe, ale bez mechanicznej ingerencji raczej nie widzę podobnych metod czyszczenia winyli.

Aktualnie używam płynu do ON i rozcieńczam go w wodzie demineralizowanej. Nie powiem, sprawdza się, ale zastanawiam się co może być lepsze.

Planuję też zanieść kilka płyt do mycia myjką na podciśnieniu czy próżniowego, ktoś w Warszawie oferuje taką usługę, jestem ciekawy efektu.

Offline krzysiek

• peace among worlds
  • maniak
Używałem z Okki płynu firmowego Okki, a także mikstury forumowej. Na odsłuchu nie zauważyłem żadnej różnicy. Natomiast w porównaniu z Knosti mam wrażenie, że po umyciu w Okki płyta przyciąga więcej kurzu, zarówno z jednym, jak i drugim płynem (odsysanie dwa obroty). Myślałem o Art du Son czy jak to się tam nazywa, ale trochę zniechęca mnie fakt, że po jakimś czasie roztwór zaczyna żyć własnym życiem.
Modwright KWI-200, Dynaudio Special 25, Chord Qutest, poprzednio na forum jako blackholesun

MAC

• Gość
Myślałem o Art du Son czy jak to się tam nazywa, ale trochę zniechęca mnie fakt, że po jakimś czasie roztwór zaczyna żyć własnym życiem.
:o
Czyli co robi?
Ja używam go od 3 lat i nie zamierzam na nic zmieniać. Jest najlepszy ze wszystkich jakich dotąd używałem oprócz oryginalnego N-G ale ten jest trochę drogi.

Offline krzysiek

• peace among worlds
  • maniak
Modwright KWI-200, Dynaudio Special 25, Chord Qutest, poprzednio na forum jako blackholesun

MAC

• Gość
No ale tam potem jest wszystko opisane jak mogło do tego dojść.
Jeśli trzyma się płyn z daleka od światła i robi roztwór na wodzie destylowanej to nikt nie potwierdził tego zjawiska. Piszą, że trzymają po 3-4 lata i jest wszystko OK.
Bez paniki, płyn jest bardzo dobry tylko należy dokładnie przestrzegać instrukcji mieszania i przechowywania.

Offline gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
  • Wolę błąd en­tuzjas­ty od obojętności mędrca
Aj aj...  A początek tytułu wątku zapowiadał się dobrze... 
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
Płyn Knosti dostarczany z myjką niby dobrze mył płyty, były lśniące i świeże, ale chyba nie odparowywał do końca.W czasie odtwarzania igła zbierała jakiś syfek, który nadal tkwił w rowkach.Można też się zastanowić na ile była to wina samej mikstury, a na ile myjki, która nie zbierała całego brudu.Teraz już się tego nie dowiem bo sprzedalem urządzenie z resztą tego specyfiku.Obecnie sam robię taki płyn  w proporcjach: 200 ml izopropanol,800 woda demirelizowana i 5 ml fotonal, choć słyszałem też o innych proporcjach czyli 300/700.Póki co jestem zadowolony.Po dwóch, trzech obrotach przy włączonym odsyssaniu w myjce DIY płyta jest błyszczaca jak lustro i nie elektryzuje się.
Gramofon,kolumny ,myjka ,platforma antywibracyna, filtr sieciowy DIY,kondycjoner Helion,wzmacniacz Musical Fidelity A2 ,Gold Note PH 10, Amplifon WL 36,Klipsch Heresy,odtwarczacz CD Musical FidelityA2,Akai,magnetofony kasetowe Akai GX- 75 MK II i inne,szpulowe Tascam 32, Fostex A2...

Jakub

• Gość
Ten syf w rowku to wina płynu, a nie myjki.

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
Myślę,że po trochu myjka i sam płyn miał na to wpływ, bo na pewno Knosti nie zbierała całego brudu, a raczej go rozmazywała.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2016, 11:35 wysłana przez paul_67 »
Gramofon,kolumny ,myjka ,platforma antywibracyna, filtr sieciowy DIY,kondycjoner Helion,wzmacniacz Musical Fidelity A2 ,Gold Note PH 10, Amplifon WL 36,Klipsch Heresy,odtwarczacz CD Musical FidelityA2,Akai,magnetofony kasetowe Akai GX- 75 MK II i inne,szpulowe Tascam 32, Fostex A2...

Jakub

• Gość
Ja myję w knosti miksturą forumową i nie mam takich objawów. Z tym, ze po myciu jeszcze odsysam płyn.

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
Z tym, ze po myciu jeszcze odsysam płyn.
I właśnie o to odsyssanie chodzi :)

Offline rockandroll

• maniak
  • **
Jeśli ktoś z Warszawy lub okolic chciałby sprawdzić płyn do czyszczenia płyt to niebawem będę mógł zorganizować małe spotkanie.

Offline rudy-102

• maniak
To racja. Też myję póki co w Knosti płynem tzw. forumowym i jest ok. Płyn Knosti strasznie oblepiał igłę fuzlem.

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
Też kręciłem Knosti z płynem forumowym i niby było dobrze.Właśnie "niby"... Teraz samo się kręci, a mycie stało się lżejsze :)

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
Podejrzewam,że gdyby umyć płytę płynem Knosti z odsysaniem to wszystko byłoby OK , ale tego już nie  spróbuję...

Offline rudy-102

• maniak
Frywolny coś kiedyś wspominał o takiej kombinacji i chyba był zadowolony. Może sam coś napisze.

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
Na jednej z płyt, która latami stała nieodtwarzana zauważyłem ślady po odciśniętej folii.Umyłem, ale to niewiele pomogło.W tych miejscach bardziej szumi.Mieliście takie przypadki? Można się tego pozbyć? Widziałem w ofercie jednego ze sklepów płyn, który podobno ma sobie z tym poradzić, ale może wystarczy nierozcieńczony izopropanol...

Offline rudy-102

• maniak
A w czym myłeś do dej pory?

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
W forumowym.

Offline rudy-102

• maniak
Teoretycznie powinien pomóc, ale jeśli nie to lepiej powinien zadziałać czysty etanol. Spróbowałbym zrobić w krytycznych miejscach kompresy z kawałka bawełny nasączonego alkoholem etylowym. Zostawić to na powiedzmy pół godziny i potem zmyć.

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
Spróbuję na razie izo.

Offline rudy-102

• maniak
Z polietylenem jest problem bo on jest neutralny chemicznie i w zasadzie nie rozpuszczalny. Chyba tylko benzen z nim reaguje i to w stopniu ograniczonym. Z tego powodu opakowania chemiczne wykonane są albo z polietyleny, albo z metalu  nim powlekanego.
Z benzenem trzeba być ostrożnym bo to trucizna, opary są rakotwórcze i poza tym nie jestem pewny, czy nie wejdzie w rekcję z płytą winylową.
W ostateczności pozostaje polubić szumy, albo kupić inny egzemplarz.

A czy my nie mamy na forum chemików? Two-FacedGirl?

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
Izo nie pomógł.No nic druga strona płyty jest ok.Trzeba się na niej skupić :)