Kilka porad Mistrza Yody dla Osób Moc chcących rozprowadzać po swoich domostwach

Zaczęty przez Wireless, Listopad 29, 2014, 11:46

Poprzedni wątek - Następny wątek

Wireless

Kilka wskazówek Mistrza Yody, dla Osób chcących Moc po swoim domostru rozprowadzać.

1. Najlepszy jest ethernet. Jeśli możesz, to zrób to ethernetem.

2. WiFi też może być stosowane, ale w takiej sytuacji ogrom badań i eksperymentów czeka zazwyczaj:
    * unikaj 5GHz. 5GHz daje w peakach większą przepustowość, ale to są peaki. Po nich transmisja spada
      do b. niskich poziomów, aby za chwilę skoczyć znowu. Nas - transmiterów mocy interesuje STABILNOŚĆ.
      Moc bowiem musi być transportowana z wyrównaną przepustowością. 2,4GHz daje wystarczającą przepustowość
      zarówno dla muzyki (i to HD), jak i video
     
    * Ustaw kanał na 1. NIE ZOSTAWIAJ DOMYŚLNYCH USTAWIEŃ. Kanał 1 jest wolny od zakłóceń urządzeń nie
      rozumiejących Mocy (pralek, lodówek, mikrofal, etc)
     
    * Odwiedź sąsiadów i poopowiadaj im o korzyściach stosowania jak NAJWYŻSZYCH kanałów (nie będą się nakładali na
      Twoją częstotliwość). Im wyżej tym lepiej (dla Ciebie, głownie, ale dla nich też). Pamiętaj, że dany kanał to nie jedna
      konkretna częstotliwość, ale zakres, który wchodzi na kilka kolejnych. Tak więc - im dalej od Ciebie, tym lepiej. W
      razie konieczności - pomóż im w rekonfiguracji
     
    * Urządzenia do transmisji mocy (Access Pointy): przy wyborze AP sprawdź, czy wspomaga transmisję MUTLICAST. Moc
      jest bowiem, w przypadku DLNA, MULTICSASTEM propagowana (dokładniej: źródla i odbiorniki Mocy w ten sposób się
      rozpoznają). Tak więc gdy Twój AP multicastu nie wspomaga, to nadajniki i odbiorniki mocy widzieć się
      nie będą. Może być gorzej - Twój transmiter mocy, chcąc Cię zwodzić, ów multicast będzie obsługiwał, pracując 
      "normalnie", podczas, gdy przestanie to robić, pracując w
      trybie repeatera.
   
    * Twój odbiornik mocy nie posiada karty WiFi (a tylko gniazdko ethernet) (BTW: czy Ty też, podobnie ja, jesteś Linnie ;)
      W takiej sytuacji repeatować Moc będziesz musiał.
      Potrzebne są dwa AP i trzeba je ze sobą zestawić.
      a) nie stosuj trybu WDS - powoduje spadek przepustowości mocy przynajmniej dwukrotnie, rozsyłając ją we
          wszystkich możliwych kierunkach. Dodatkowo  Organizacja Do Spraw Kontroli Transmisji Mocy wprowadziła
          bezsensowny limit: WDS musi być albo w ogole nie szyfrowany, albo szyfrowany zwykłym WEPem bez
          autentyfikacji. Moc w ten sposób może zostać łatwo wykradzona.
      b) Stosuj REPEATER MODE - tryb powtarzacza nie zmniejsza przepustowości i da się lepiej zabezpieczyć.
      c) sprawdzone urządzenia (dopisujcie, proszę, swoje wyniki) :
        Ode mnie:
        - Asus RT-N16U. Działa rewelacyjnie. Każdy firmware obsługuje multicast równiez w trybie repeatera. Urządzenie i
          wyłącznie 2,4 GHz. Obecnie pracuje pod kontrolą firmwaru 3.0.0.4.374.35_4 (Merlin build). Buildy Merlina można
          znależć, googlając ASUS Merlin Stosuję obecnie 4 takie AP rozprowadzając Moc Video&Sound po całym domu. Nie
          ma dropoutów ani dla gęstej muzyki, ani dla Video.
          Wada: już nieprodukowany, i trza by było szukać po jakichś allegrach-nieallegrach. Ale polecam gorąco
       
        - Asus RT-N66U. Urządzenie dwuzakresowe (a więc 2 AP w jednej obudowie: 1 dla 2,4GHz i 2 dla 5GHz). W trybie   
          2,4 GHz dziala b. dobrze ... ze starym firmwarem.
          Dla nowszego firmwaru (nowszego niż : 3.0.0.4.374.35_4 (Merlin build) nie obsługuje multicastu w trybie repeatera
          (w normalnym trybie sobie radzi). Na nic się zdają krzyki i hałasy (sieciowe) użytkowników tego rozwiązania. Asus
          jest twardy... 5GHz jest dobra do obsługi laptopów i surfowania po sieci, ale zbyt zmienną bedąc, nie nadaje się do
          multimediów. No z zasięgiem  5GHz znacznie gorzej...
         
3. Adaptery Powerline - tu będzie krócej, bo i krócej się nimi bawiłem. Bacz, aby linia, przez którą chcesz połączyć 
    urządzenia Mocy (odbiorniki,nadajniki, etc) nie przechodziła przez skrzynkę antyprzepięciową. Skrzynka ta, do Czarnej 
    Strony (też byś przeszedł na Ciemną Stronę tyle przepieć łykając i tłumiąc) niewątpliwie należąc, moc bardzo silnie
    tłumi.         

4. do analizowania, które kanały przez co są zajęte można np. użyc : inSSIDer (Windows), WiFi Analyzer (Android)...
       

[poprawiono literówkę w tytule]
Pozdrawiam, Wireless

gratefullde

Z pokorą stwierdzam, że by ze zrozumieniem przeczytać ten tekst, muszę się jeszcze do edukować trochę ;)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9


gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Wireless

Cytat: gratefullde w Listopad 29, 2014, 14:27
Jasnowidz? :D
Hmmm - starałem się jasno wytłumaczyć ;)
DLNA to przecież stosowana technologia.
Multicast - za Wikipedia : "Multicast to sposób dystrybucji informacji, dla którego liczba odbiorców może być dowolna. Odbiorcy są widziani dla nadawcy jako pojedynczy grupowy odbiorca (host group) dostępny pod jednym adresem dla danej grupy multikastowej."
A Ciemna Strona Mocy - no to już nie potrafię wytłumaczyć ;)

Pozdrawiam, Wireless

gratefullde

Spokojnie, nikt do Ciebie nie ma pretensji :) A napić zawsze się można :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

jajacek1410

KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

Wireless

Cytat: gratefullde w Listopad 29, 2014, 18:31
Spokojnie, nikt do Ciebie nie ma pretensji :) A napić zawsze się można :)
No właśnie - nie można. Na antybiotykach jestem. A Canadian Old .. tęsknie patrzy z półeczki ... :(
Ale mam nadzieję, że poradnik, rozpoczęty moim postem, okaże się przydatny. Zachęcam serdecznie do podawania konfiguracji, które u Was zadziałały ... lub nie zadziałały (ku przestrodze poszukujących).
Ponadto, wobec szczątkowej nieraz dokumentacji producentów urządzeń streamujących, którzy niejednokrotnie wolą przemilczeć, niż oficjalnie napisać w manualu, że dane urządzenie np. nie jest gapless, albo nie odtwarza muzyki HD, albo wymaga włączonego pilota non-stop o - również - podawanie swoich udanych i nieudanych konfiguracji streamerowych :)
Ja mogę rozpocząć :
1) DSy Linna. Obsługują gapless, muzykę HD (do 192KHz/24 bity), playlista składowana w urządzeniu, a więc pilot można spokojnie wyłączyć
2) SBT - tak samo, jak Linn :). Minusem jest jakość wyjść analogowych i wygląd mydelniczko-budzika. Uwaga - wykorzystują własny standard (nie-DLNA), co problemem wielkim nie jest, bo SqueezeboxServer jest za darmo na praktycznie każdą platformę
Pozdrawiam, Wireless

tomekmad

Zgłaszam małą poprawkę do poradnika. Otóż tryb REPEATER zawsze powoduje zmniejszenie prędkości przesyłanych do urządzenia końcowego danych i to o 50%. Dzieje się tak dlatego, że połowę czasu urządzenie nadawczo odbiorcze w tym trybie przeznacza na kontakt z systemem źródłowym a drugie 50% na transmisję z urządzeniem docelowym (końcowym). Wyjątkiem są niektóre urządzenia dwuzakresowe w których można ustawić iż moduł nadawczo odbiorczy dla zakresu 2.4GHz kontaktuje się tylko z bazą (odbiera i nadaje do źródła) a moduł 5GHz komunikuje się tylko z urządzeniem końcowym. Oczywiście urządzenie końcowe musi pracować w paśmie 5GHz.
Nie tracimy przepustowości w trybie Acess Point, ale wówczas do acees pointa dane doprowadzamy kablem, a nadajnik/odbirnik radiowy komunikuje się tylko z urządzeniami końcowymi.

Skywalker

Mylisz kilka trybów (zresztą nazywających się różnie, w zależności od producenta)
Ten, o którym piszesz, nazywa się WDS (Wireless Distribution System). W takim trybie faktycznie tracimy połowę przepustowości. Natomiast faktyczny repeater - rzecz jasna - traci, ale znacząco mniej, niż 50%, dając zdecydowanie lepszą przepustowość, niż WDS. Natomiast - co do urządzeń dwuzakresowych, w których różne zakresy pracują w różnych trybach, rzecz jasna - faktycznie - problemu nie ma.

pmcomp

Wi-Fi to zło.
Jedynie słusznym rozwiązaniem jest skrętka min. cat.5.

Pozdro

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93


robiz

Pytanie zasadnicze , czy mowa o konfiguracji w routerach , czy gdzie .. ?
Zakładam , że w routerach, bo MOC z nich sie bierze ;)

robiz,
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

Wireless

Cytat: robiz w Kwiecień 06, 2016, 08:27
Pytanie zasadnicze , czy mowa o konfiguracji w routerach , czy gdzie .. ?
Zakładam , że w routerach, bo MOC z nich sie bierze ;)

robiz,

Tak :) To one są wszak źródłem mocy :)
Pozdrawiam, Wireless


robiz

Wczoraj rozmawiałem trochę z " ciemną strona Mocy ". Zaciągnąłem odpowiednia apke na telefon " wifi analyzer "i do dzieła.
WDS wyłączone, natomiast nie mogłem zlokalizować tego czegoś " REPEATER  ", może w moim TP-LINK TD-W8970 tego czegoś niet.
Dalej zabawa z kanałami wifi.
Wireless pisałes , że najlepszy jest 1, ale u mnie najmniej " złych ludzi" ,  którzy " kradną i zaśmiecają MOJĄ  MOC" jest na kanałach poniżej 10. Ustawiłem na 13, bo tutaj jest 1-2 dodatkowych użytkowników, a na 1 od cholery było.....
Ta apka na telefon podpowiadała jeszcze co by 14 uzyc , ale tyle kanałów nie ma :(
I tak rozkminiam sprawę, dlaczego polecałeś własnie kanał 1.

robiz

Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

Wireless

Cytat: robiz w Kwiecień 08, 2016, 08:12
Wczoraj rozmawiałem trochę z " ciemną strona Mocy ". Zaciągnąłem odpowiednia apke na telefon " wifi analyzer "i do dzieła.
WDS wyłączone, natomiast nie mogłem zlokalizować tego czegoś " REPEATER  ", może w moim TP-LINK TD-W8970 tego czegoś niet.
Dalej zabawa z kanałami wifi.
Wireless pisałes , że najlepszy jest 1, ale u mnie najmniej " złych ludzi" ,  którzy " kradną i zaśmiecają MOJĄ  MOC" jest na kanałach poniżej 10. Ustawiłem na 13, bo tutaj jest 1-2 dodatkowych użytkowników, a na 1 od cholery było.....
Ta apka na telefon podpowiadała jeszcze co by 14 uzyc , ale tyle kanałów nie ma :(
I tak rozkminiam sprawę, dlaczego polecałeś własnie kanał 1.

robiz



Robiz, dostępność funkcji pt. repeater zależy od urządzenia i firmware'u. Nie każdy access point to ma.
Kanał 1szy jest najlepszy, przy założeniu, że nikt go nie zaśmieca, rzecz jasna :) Jeśli na jakimś kanale znajdujesz już bimbalion różnych sieci, to, oczywiście - trzeba poszukać czegoś wolnego.
Wyższe kanały natomiast są zaśmiecane przez zakłócenia nawet nie pokazywane przez WiFi Analyzera - kuchenki mikrofalowe, lodówki, etc.
W przypadku, gdy masz właśnie taką sytuację, jak opisujesz - najlepiej po prostu sprawdzić wydajność - skonfigurować dany kanał, a potem np. skopiować parę dużych plików. Liczy się wydajność i stabilność całego procesu kopiowania.
Pozdrawiam, Wireless

gratefullde

Problem.  Plik cue. Foobar powinien widzieć poszczególne utwory, nie widzi.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

MAC

Zainstaluj sobie Medieval CUE Splitter i rozdziel plik CUE na pojedyncze pliki FLAC.

http://www.medieval.it/cuesplitter-pc/menu-id-71.html

Dziękuję za uwagę :)

Wireless

Pozdrawiam, Wireless