Autor Wątek: Smarujemy gramofon  (Przeczytany 2281 razy)

Online Jakub

• maniak
Smarujemy gramofon
« dnia: Październik 12, 2016, 22:23 »
Zakładam nowy wątek, w którym proponuję dzielić się informacjami o sprawdzonych środkach smarujących do naszych gramofonów.

Przerobiłem dużo różnych smarowideł. Właściwy smar w łożysku zdecydowanie poprawia stabilność obrotów talerza. Dużo starych gramofonów ma w instrukcjach serwisowych informacje o punktach smarowania i wymaganych smarach. Specyfiki te są już często nieprodukowane, ale mają dzisiaj swoje (częstokroć dużo bardziej zaawansowane) odpowiedniki.

No więc po kolei:

Molykote, Moriton Grease - to czarny smar litowy z dodatkiem dwusiarczku molibdenu. Konsystencja gęstej śmietany. Przeznaczony do smarowania elementów ruchomych w miejscach gdzie występują duże naciski i relatywnie niewielkie prędkości obrotowe (brzmi zupełnie jak łożysko talerza).
Dzisiaj najłatwiej dostać go pod nazwą Molytex EP2 - duża tuba kosztuje nieco ponad 10 zł.
Świetnie sprawdza się w łożysku odwróconym, bo nie wycieka.

Shell Alvania - Zamiennikami są współczesne syntetyczne oleje silnikowe. Ja używam rowerowego Finish Line (zielony). Smaruję tym łożysko idlera i rolki napędowej od paska.

Dynamic Grease - Tu chodzi najpewniej o olej przekładniowy. Dowolny olej do ręcznej skrzyni biegów załatwi sprawę.

Molykote (!) - jeżeli ma być stosowane np. na elementy plastikowe, to chodzi tu o biały smar litowy. Śnieżno-biały kolor i konsystencja jak gęsta śmietana. To podstawowy środek smarny w napędach CD. Można dostać w marketach budowlanych.

Olej silikonowy - najczęściej stosowany w windach ramienia. Trzeba uważać na zalecaną lepkość. W zależności od rodzaju mechanizmu, potrzebny będzie taki o lepkości od 100000 Cst do aż 500000 Cst. Dostępny w całej gamie lepkości jako olej do dyferencjałów w sklepach z modelami RC.
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2016, 22:38 wysłana przez Jakub »
Braun CSV13, Braun PS500, Braun CD4, Braun L60

Online malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
  • muzyka jest jedna, słuchaczy wielu, a sprzętu ...
Odp: Smarujemy gramofon
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 12, 2016, 22:52 »
Jeśli masz jakieś pewne, tanie źródla tych smarów:
   sklep, internet
to też napisz, będzie wszystkim łatwiej
Dzieki

Online Jakub

• maniak
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 12, 2016, 23:03 »
Ze stacjonarnych sklepów to wszelkie sklepy motoryzacyjne, rowerowe i modelarskie. Online chyba najłatwiej na alledrogo znaleźć. Takiego miejsca, w którym będzie wszystko raczej się nie znajdzie.

Oleje silikonowe kupowałem tutaj:
http://www.sklep.modelarnia.pl/

Finish Line kupiłem w pierwszym z brzegu rowerowym. Oleje silnikowe i przekładniowe miałem na miejscu w garażu. Pewnie każdy ma jakiś olej do swojego auta, który może przetestować. Mój teść ma też maszyny rolnicze, więc sobie mogłem przetestować różne oleje przekładniowe o dużych lepkościach. Najlepszy jest moim zdaniem ten rowerowy :)

Molytexa kupiłem na alledrogo, a oryginalny biały Molykote dostałem od kolegi. Biały smar litowy można dostać w Leroyu i Castoramie.

Co do smarowania łożyska, to moja obserwacja jest taka, że olej w łożysku nie może być zbyt "rzadki". Molytex się bardzo dobrze sprawdza, bo dzięki temu, że ma stosunkowo dużą lepkość zmniejsza podatność paska napędowego na zmianę naprężenia. Talerz się kręci z równą prędkością, bo lepkość smaru niweluje sprężynowanie paska.

jamówię

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 13, 2016, 07:10 »
Fajnie, że powstał ten wątek,mam wiele pytań w kontekście smarowania mojego T160mkII. Kupując go wiedziałem,że jest nasmarowany,winda aż za dobrze ;D ale chcę podpytać co i jak,żeby po pierwsze sprawdzić,czy konserwacja jest prawidłowa,po drugie wiedzieć,gdzie i jak w przyszłości zadziałać. Znajdę kapkę czasu to zapytam :)

Online blackholesun

• gaggablaghblagh!
  • maniak
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 13, 2016, 09:26 »
Smarowanie tulei sub-plattera w gramofonach Rega:

Comma Hypoid EP80, Castrol EPX 80w/90 lub Shell Spirax EP90

koszt kilkanaście złotych za 0,5l w sklepach motoryzacyjnych
należy zapodać dokładnie dwie krople, najlepiej na pochyloną tuleję, by olej spłynął po ściance, następnie opuścić sub-platter i dopiero jak sam opadnie, to nim zakręcić

źródło: materiały serwisowe producenta.
Sony PS-X65 / Rega RP6; wkładki: BM Ace SL, Denon DL-110, DL-103R; Nuda II
Rotel RC-995, RB-991, RCD-965BX, rDAC, Dynaudio Contour 1.3 MK II

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 13, 2016, 09:35 »
Shell Alvania - Zamiennikami są współczesne syntetyczne oleje silnikowe. Ja używam rowerowego Finish Line (zielony). Smaruję tym łożysko idlera i rolki napędowej od paska.
Ja użyłem rowerowego Finish Lina do smarowania łożyska w ADFontesie ze względu na jego lepkość.
Nie spływa tak jak oliwa maszynowa, daje większe opory na talerzu ale łożysko pracuje znacznie ciszej i stabilniej. Również jest przeznaczony do pracy z dużymi obciążeniami, przy okazji wypróbuje Molytex EP2 może będzie jeszcze lepiej.

Online Jakub

• maniak
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 13, 2016, 10:57 »
Też używałem Finish Line, ale jednak trochę wypływał z łożyska. Poza tym, jest świetny i w standardowym łożysku może być olejem docelowym.

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 13, 2016, 17:18 »
Potwierdzam.Mam obecnie (dzięki koledze J.) łożysko przesmarowane Finish Line i jestem z niego zadowolony.Różnica między wrzecionowym, a tym obecnym jest taka,że gramofon szybciej wchodzi na obroty i są one stabilniejsze.Również po wyłączeniu silnika talerz się dłużej kręci niż poprzednio.

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 14, 2016, 09:20 »
Też używałem Finish Line, ale jednak trochę wypływał z łożyska.
Faktycznie potrafi się przecisnąć przez tę śrubkę od dołu. Gdyby nie to, to można by mieć świetnie smarowane łożysko.
Rozumiem, że Shell Alvania nie wypłynie? Pytam bo kombinowałem z uszczelnieniem śruby taśmą teflonową.

Online Jakub

• maniak
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 14, 2016, 11:07 »
To jest olej stosowany kiedyś. Finish Line jest zamiennikiem.

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 14, 2016, 12:31 »
Mój błąd, myślałem o Molytex EP2.

Online Jakub

• maniak
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 14, 2016, 13:36 »
Molytex nie spływa, bo to jest smar. Z tym, że ma konsystencę jak gęsta śmietana, a nie jak towot.

kawosz

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 14, 2016, 13:46 »
To że trochę oleju wypłynie to nawet dobrze . Jak uszczelniłem łożysko to ciężko było włożyć trzpień łożyska . Włożyłem go z poluzowaną śrubą i dopiero dokręciłem . To jednak i tak spowodował że tam zostało trochę powietrza i wytworzyła się poduszka . Obroty wariowały jeszcze gorzej .

Online Jakub

• maniak
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 14, 2016, 14:24 »
U mnie jest łożysko odwrócone, więc olej wypływa dołem. Dodatkowo w szpindlu jest mały otwór spustowy, przez który wypychany jest nadmiar smaru/oleju podczas zakładania podtalerzyka.

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 14, 2016, 16:22 »
Coś mnie nęci, aby popróbować z tymi olejami rekomendowanymi przez Regę.Na Allegro są w litrowych opakowaniach.To za dużo...

Online blackholesun

• gaggablaghblagh!
  • maniak
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 14, 2016, 20:30 »
Paul jak chcesz to kupie w rossmanie mały pojemniczek i odleję ci z mojego, ja raptem 4 czy 6 kropel zużyłem - a chyba taki olej nie ma terminu przydatności?

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 14, 2016, 21:20 »
Który z tych trzech masz?

Online Jakub

• maniak
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 14, 2016, 21:27 »
Wszystkie te oleje mają takie same parametry. To są oleje przekładniowe 80w90, takie jak np hipol.

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 14, 2016, 21:35 »
Jakub, próbowałeś u siebie Molytex EP2 ? Nie stawia za dużych oporów toczenia jeśli idzie o gramofon?

Online Jakub

• maniak
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 14, 2016, 21:47 »
Opór jest nieco większy niż z finish line, ale talerz rozpędza się szybciej. W zasadzie robi może jeden obrót od uruchomienia do zadanej prędkości.

Online blackholesun

• gaggablaghblagh!
  • maniak
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 14, 2016, 21:58 »
Który z tych trzech masz?

Comma

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 15, 2016, 08:34 »
Eksperymentów nigdy dość.Warto spróbować i porównać :)

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 16, 2016, 18:22 »
Jakie są Wasze spostrzeżenia na temat wpływu smaru na głośność pracy napędu? Moim zdaniem takie zjawisko można zaobserwować.Może nie są to zbyt spektakularne różnice, czasem tylko na granicy percepcji słuchu i na pewno będą one zależeć od samego łożyska.

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 23, 2016, 13:37 »
Nikt nie słucha smarów ? ;)

Offline moon

Ad Fontes + Goldring G1042 + Pre Retro by Benpe + Cayin MT-35S + Canto Grand