Autor Wątek: Let's do it together, czyli zróbmy to razem. Małpujemy preamp Kondo KSL-M7 Line.  (Przeczytany 89013 razy)

Offline AudioAddicted

• Tomek. Lampocholik zadeklarowany, praktykujący. Z sukcesami :D
  • Moderator
  • www.audioaddicted.co.uk
Mam do Was prośbę koledzy, czy mogę bez żadnych modyfikacji zastosować lampy PCC88 7DJ8 MATSUSHITA
PCB posiadam taką jak z pierwszych postów pod 12AU7 :)  z góry dziękuję za pomoc :)

Nie. Adam już o tym na Forum wspominał - musiałbyś zmniejszyć napięcie anodowe do przynajmniej 220V i wymienić kilka rezystorów, by ustawić inne punkty pracy. Poza tym ECC88/PCC88 potrzebują 6.3V hajcungu, a w tym wątku zasilacz żarzenia był robiony na 12V dla 12AY7 ;)

U siebie mam zamiennie PCB na 12AY7 i na ECC88/PCC88 (i używam Matsushita właśnie) - układy te grają różnym dźwiękiem, ale koniec końców układ bazujący na 12AY7 brzmi dla mnie lepiej. Lampy to GE :)
AIWA AD-F880; AIWA AD-F800; Marantz CD-52 mkII SE+Mod; PC; NOS DAC TDA1543; Keishō 12AY7 lub ECC88/PCC88 Pre; Accuphase Clone Power Amp / 6SN7GTA, 6S33S SET; Audio Nirvana kolumny made by me; VDH The First Ultimate mkI & mkII, VDH Optocoupler mkII, VDH CS-122; Kimber Kable Yello; Clearer Audio Copper Line Alpha One; Yarbo SP-1100PW; QED Qonduit MDH6; Atacama Evoque Eco Custom Bamboo+Mod;

Offline Atomek

• *
Dzięki Tomasz :)

Offline AudioAddicted

• Moderator
Nie ma za co Tomasz  :np:
AIWA AD-F880; AIWA AD-F800; Marantz CD-52 mkII SE+Mod; PC; NOS DAC TDA1543; Keishō 12AY7 lub ECC88/PCC88 Pre; Accuphase Clone Power Amp / 6SN7GTA, 6S33S SET; Audio Nirvana kolumny made by me; VDH The First Ultimate mkI & mkII, VDH Optocoupler mkII, VDH CS-122; Kimber Kable Yello; Clearer Audio Copper Line Alpha One; Yarbo SP-1100PW; QED Qonduit MDH6; Atacama Evoque Eco Custom Bamboo+Mod;

Offline Rangefinder

• *
Witajcie,

chciałbym się "ujawnić" :)

po dwukrotnej lekturze obu wątków obu wątków poświęconych Keisho postanowiłem spróbować. AudioAddicted wysoko postawił poprzeczkę, spróbuję się zmierzyć z jego konstrukcją...

Offline AudioAddicted

• Moderator
Witajcie,

chciałbym się "ujawnić" :)

Cześć! Nareszcie się ujawniłeś  :P

po dwukrotnej lekturze obu wątków obu wątków poświęconych Keisho postanowiłem spróbować. AudioAddicted wysoko postawił poprzeczkę, spróbuję się zmierzyć z jego konstrukcją...

No chyba żartujesz z tą "porzeczką" ;D
A tak bardziej serio - będę bardziej zadowolony jak wreszcie się pozbędę tego cholernego buczenia  :np:

Działaj, wiem że plan masz "gruby" i jesteś zmotywowany. Dasz radę!
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2019, 00:04 wysłana przez AudioAddicted »

Offline Rangefinder

• *
PCB sygnałowego LS10

R1,R2                      - 470 Ohm 0.6-1W  (2szt)
   R3,R4,R5,R6            - 1M  0.6-1W    (4szt)
   R7,R8,R9,R10,R11,R12,R13,R14   - 240K 2W (8szt)
   R15,R16                  - 6,2k  0.6-1W (2szt)
   R17,R18                  - 5,1k  0.6-1W (2szt)
   C1,C2                     -  0,47uF   (2szt) !!! Jak najlepsze (np. Jupiter copper in wax, Duelundy Alexander, Toichi Tone Factory T-Cap)
   C3,C4                     - 33u 400v (2szt) mogą też być nieco większe, tego samego producenta i z tej samej serii co kondensator C4 w zasilaczu.
   C5                          - 470uF/50v/25v jak najwiejszej pojemnosci   (1szt) elktorolit
   Podstawki pod lampy  - Podstawka Noval 9pin druk typ5 2szt
   Dioda do podstawek lamp  - 1N4007  2szt
   Lampy  -  12AY7 lub 6072WA 2szt (General Electric USA)

PCB zasilania:

R1            - 10 ohm/2W
   R2            - 20K 2W
   R3            - 2M
   R6            - 470
   R7            - 2k4
   R8            - pusty, nie montowac!
   R9            - 270R
   R10            - zworka
   C1,C2         - 220uF/500uF 400-450V elektrolit najwieksze jakie sie zmieszcz
   C3            - 2200uF/25 najwieksza pojemnosc elektrolit
   C4            - 47--- 220uF /400v elektrolit Dajemy 220uF, ma być tego samego producenta i serii co C3 i C4 na płytce sygnałowej.
   C5            - 33uF/400V elektrolit
   C6            -33nf-220nf foliowiec
   C7,C8         - 1000uf/25v najwiesze
   C9            - 2,2-4,7uf 400v foliowiec  (Jantzen Audio 2.2uF 400V Crosscap Capacitor)
   tranzystor    - IRF820     1 szt
   Z1,Z2            - diody zenera 1,3W na SUMAR. napięcie 250V (na przykład 120V + 130V) 2szt. (NEXPERIA BZV85-C12.113)
   stabilizator   - LM1086 ADJ (LM1086CT-ADJ) (1085 lub 1084)  Lm/LD - 1 szt  --->   Zamiast LM317
   Radiator       - Radiator żeberkowy TRU COMPONENTS TC-V7477WC-203, (DxSxW) 25.4 x 35 x 12.7 mm, 14 K/W 2szt
   tranzystor IRF820         1 szt
   zintegrowane diody SBYV27/400 lub inne małeh soft recovery 1A 400V  4szt. 
   Dioda Schottky 1N5818 do żarzenia 4szt.
   *Na wyjsciu zasilacza ma byc 12,36V

Czy to ostatnia/obowiązująca lista wartości dla PCB?

Offline AudioAddicted

• Moderator
Wygląda że tak. Napracowałeś się by ją znaleźć - szkoda, że autor wątku po prostu nie wkleił najbardziej aktualnej listy w pierwszym poście - dla potomnych...  :-\

Offline Rangefinder

• *
w chwili obecnej kompletuje części. Zrodziło się pewne pytanie. Którym kondensatorom z obu płytek nie można podnieść pojemności? Ewentualnie, w których kondensatorach jest górna granica pojemności?

Zasilanie:
C1 - 1380uF
C2 - 1380uF
C3 - 10000uF
C4 - można zwiększać?
C5 - można zwiększać?
C6 - można zwiększać?
C7 - 2200uF
C8 - 2200uF
C9 - 4,7uF

Wzmocnienie:
C1 - 2,2uF
C2 - 2,2uF
C3 - można zwiększyć?
C4 - można zwiększyć?
C5 - 680uF, lub 2200uF

Offline Piterski

• Moderator
w chwili obecnej kompletuje części.
Nie taniej by wyszło kupić pre Lampowego i na nim popracować?
Kolumny: Elektro Voice Delta, Wzmocnienie: Luxman CL36, Marantz Sm-9. Kompakt: Marantz CD-17Ki, Sony CDP-XA50ES. Gramofon: Pionier PL70II z wkładką Dynavector DV20X2 i preampem Sensor2. Kable IC: Stereovox HDSE, Furutech Reference III. Kable Głośnikowe: Furutech Reference III.

Offline Rangefinder

• *
Zastanawiałem się nad tym. Uważam, że wyjdzie drożej. Zapłacę za elementy, które są w środku oraz te, które chcę tam włożyć.  Do tego na koniec dnia zostaną mi trzy garście niepotrzebnych komponentów.

Offline Piterski

• Moderator
Może niekoniecznie bo preamp ma już tylko wadliwą płytkę sterowania głośnością.
Myślę, że z Maćkiem warto negocjować.
Kolumny: Elektro Voice Delta, Wzmocnienie: Luxman CL36, Marantz Sm-9. Kompakt: Marantz CD-17Ki, Sony CDP-XA50ES. Gramofon: Pionier PL70II z wkładką Dynavector DV20X2 i preampem Sensor2. Kable IC: Stereovox HDSE, Furutech Reference III. Kable Głośnikowe: Furutech Reference III.

LampowY

• Gość
TKD...
Zamówiłem za sporą dopłatą potencjometr TKD zamiast Alpsa bo miał być lepszy, dokładniejszy...
Uj tam...
Nie da się cicho słuchać  >:( Jak chce posłuchać w miarę cicho to gra mi tylko lewy kanał...  >:( W miarę cicho to znaczy nie bardzo cicho. Inaczej... Równo gra tylko jak jest głośno (przy Tannoyach jedyne 92dB...)

Adam, do dupy jest kolejna rzecz  >:(
Szkoda, że już cię to nie interesuje...

Offline wiki

• się słucha...
  • maniak
  • Mój stan umysłu... Kin-dza-dza!
Pisałem... na przekaźnikach płytka....
To nie sluchaleś....
Te dzisiejsze potencjometry to jakieś lewe są, brak im dokładności w kanałach a buli się za nie ze hej...
Kolumny - Braun Ls200 (modyfikowane); Odtwarzacz CD Sony (staruteńki, modyfikowany);  Przedwzmacniacz Ls Audio A28 (Lite Ls26 - klon CAT SL-1) modyfikowany; Końcówka mocy Harman Kardon Citation 16a;
Kenwood Model 600 - chyba pójdzie na działkę do systemu górnego?

LampowY

• Gość
Pisałem... na przekaźnikach płytka....
To nie sluchaleś....
Gupi byłem...

LampowY

• Gość
Z drugiej zaś strony... miałem kilka pre od Waldka  (MPW) i Włodka (Phast) na niebieskich Alpsah i chodziły równo od samego zera.
To co jest do q nędzy?  :o Teraz się jakość pogorszyła czy aplikacja nietrafiona?

Offline wiki

• się słucha...
  • maniak
Moim zdaniem... Jak oryginalny Alps to i owszem...
Teraz jednak królują chińczyki, a czy oryginalne, tego nie wie nikt.
Kolumny - Braun Ls200 (modyfikowane); Odtwarzacz CD Sony (staruteńki, modyfikowany);  Przedwzmacniacz Ls Audio A28 (Lite Ls26 - klon CAT SL-1) modyfikowany; Końcówka mocy Harman Kardon Citation 16a;

LampowY

• Gość
tego nie wie nikt

Zdałem się na McG... Nie wyszło jak trzeba niestety...

Offline Bedford

• maniak
Moim zdaniem... Jak oryginalny Alps to i owszem...
Teraz jednak królują chińczyki, a czy oryginalne, tego nie wie nikt.
Przestali byście w końcu powielać te bzdury o chińskich podróbkach. Nie ma innych producentów Alpasa oprócz Chin , bo tam została zlecona ich produkcja , więc nie ma na rynku innych Alpsów jak chińskie. Chiny mają drugą najnowocześniejszą gospodarkę na świecie i ze względu na to , jak również na wciąż jeszcze niskie koszty produkcji to do nich spływają  zamówienia na podobne produkty z całego świata. Chińskie podróbki i ich jakość - to stereotyp sprzed 30lat , bezmyślnie powielany do dzisiaj. Pomijając fakt , że taki Alps to żadna tam rocket science , tylko niezwykle proste urządzenie , to jakość jego wykonania jest perfekcyjna. Wystarczy go rozebrać , żeby się o tym przekonać. Osobiście nigdy nie trafił mi się egzemplarz z jakąkolwiek wadą , czy nierównomiernością poziomu kanałów. Alpsy stosują w swoich referencyjnych  urządzeniach bardzo renomowane firmy takie jak Nagra , Octave , czy Leben i nie mają z tym problemów. I choć do wyboru maja wiele innych potków , to po profesjonalnych testach [Nagra testowała swój topowy preamp przez rok zanim wypuściła go na rynek] , ryzykując przecież swoją renomę wybierają Alpsa. I są to te same Alpsy wyprodukowane w Chinach.

LampowY

• Gość
Pełna zgoda. Dlatego też bardzo żałuję, że dałem się namówić na TKD, jako rzekomo lepszy od ALPSA.
Jak pisałem wcześniej, nie miałem nigdy problemów z Alpsem.

LampowY

• Gość
Chyba, że mój opisywany problem to nie jest problem TKD tylko czegoś...

Offline wiki

• się słucha...
  • maniak
Co ja tam mogę wiedzieć..... z ludu jestem.... nawet nie stałem nigdy koło Nagry....  A co dopiero jej słuchać....
A jak oni ją przez rok testowali.... to wg mnie niezły marketing mają....
Alps.... super potencjometry są....  u Nagry....
Ale na płytce sterowania u LampowY.... niestety niet....
Jak to się dzieje? Ot zagwozdka....
No jakbym czytał Bułhakowa.....

LampowY

• Gość
Ale ja nie mam Alpsa. McG polecił jako lepsze rozwiązanie TKD, które daje właśnie ciała  >:(

Offline wiki

• się słucha...
  • maniak
Ale ja nie mam Alpsa. McG polecił jako lepsze rozwiązanie TKD, które daje właśnie ciała  >:(
A i tak bywa, za się coś źle doczyta....  ;)
Miłego wieczoru/nocki... 😀

Offline AudioAddicted

• Moderator
W moim Adam wstawił pot Panasonica. Znam te potki od dawna i to ta sama liga co czarny Alps. Oba łoją niebieskiego bez znieczulenia. Nie umiem powiedzieć czy TKD jest lepszy, ale na pewno Panas, podobnie jak pot Audio Note jest równy od zera. I z flakami na płytce Panasy nie tworzą buczenia...

Adam jest aktywny na AS. Czyli chyba odpuścił sobie AM...

Żaden z trzech pre nie był sprawny, co wymusza wnioski dotyczące jego Protagonist'a. Nie czuję  się  na siłach by ferować wyroki, ale wystarczy pomyśleć choćby o powtarzalności wad u wszystkich z nas...
A to dopiero pre, w planach był  DAC, a nawet wzmacniacz... Razem do kupy mogłoby buczeć jak sto chooji - patrząc wstecz...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 07, 2019, 14:04 wysłana przez AudioAddicted »

Offline ahaja

• maniak
  Potki mechaniczne ze ścieżką węglową są ułomne - raz, że się wyciera, dwa, że nie sposób precyzyjnie nanieść takiej warstwy by wartości były identyczne w obu kanałach.

Drugi problem to bezsensowne wzmacnianie sygnału tam gdzie ono/aż takie jest niepotrzebne - pisałem kilka razy, warto było przeczytać i zrozumieć. Wtedy są problemy z regulacją głośności.

Drabinka na rezystorach 1% jak również kiedyś pisałem i potwierdza to Wiki działa, będzie działać i za 20, 30 lat dokładnie tak samo. Podobnie jak działa w starych np Sphinx'ach ... a jak czytam,że jakiś Alps gra 'lepiej' to mnie śmiech ogarnia ...