Autor Wątek: Płyty testowe audio - takie ABC...  (Przeczytany 3379 razy)

Offline GregWatson

• moderator
  • Ale o co chodzi ???
Płyty testowe audio - takie ABC...
« dnia: Sierpień 17, 2014, 11:45 »
Płyty testowe audio - jakie są dostępne, jak działają, do czego służą, jak korzystać i jak interpretować to co nam wyszło.

Wszystko  o płytach testowych audio i czy tylko płyty testowe służą do testowania ? Jakich innych używacie do własnego przeprowadzenia testu gramofonu.
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2014, 19:07 wysłana przez GregWatson »
Zestaw I: NAD C356BEE/MOD+MDC DAC, Micro Seiki DD-40, Ortofon Quintet Black, Denon DL-103R, LAR LPS-1, Ortofon Verto, KORG DS-DAC-100, Pioneer PD 9700, PDR-05, D-07, CT-959
Zestaw II: Pioneer A-88X, Micro Seiki MR-711, AT-440MLa, Shure M97Xe, Sony MDS JA20ES, Pioneer F-91
Wspólne: Beresford TC-7220 MKII, KEF Q5, Q1

Offline GregWatson

• moderator
  • Ale o co chodzi ???
Odp: Płyty testowe audio - takie ABC...
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 25, 2014, 18:20 »

"LP Płyta testowa The Ultimate Analogue Test LP
Analogoue Productions - The Ultimate Analogue Test LP to najwyższej klasy płyta testowa.
Stworzona po konsultacjach z ekspertami w tej dziedzinie - inżynierami dźwięku, ekspertami audio, ekspertami od gramofonów oraz melomanami - tak by powstała płyta testowa, jakiej nigdy wcześniej nie było...
Płyta przeznaczona jest do kalibracji gramofonu i wkładki. Zaprojektowana by przedstawić podstawowe sygnały testowe potrzebne do kalibracji gramofonu i wkładki tak łatwo jak to możliwe. Większość sygnałów posiada specyficzną charakterystykę, ale z pewnością można użyć ich na wiele nowatorskich sposobów.
Wysoka jakość i użyteczność produktu potwierdzona wieloma nagrodami. Tłoczenie HQ Vinyl 180g"
(opis winyle.pl)

- TACET Vinyl: Check HQ180G,

"LP Płyta testowa TACET Vinyl: Check HQ180G NEW!
Vinyl: Check - New signals and recordings to test and adjust Vinyl equipment
Płyta kalibracyjna umożliwiająca przeprowadzenie praktycznie większości ustawień metodą słuchową - z pomocą zarejestrowanych sygnałów bez konieczności użycia dodatkowych przyrządów i oprogramowania...
Album wydany w 2014 roku nakładem TACET.
Egzemplarz nowy, fabrycznie zapakowany
- High Quality 180g Vinyl, Gatefold
- TACET Inspiring Tube Sound
Wydanie: TACET, 2014 | Germany"
(opis: winyle.pl)

- LP SAMPLER The Tube HQ 180g TACET Analog Recording,

"LP SAMPLER The Tube HQ 180g TACET Analog Recording
SAMPLER: Die Röhre - The Tube Stuttgard Chamber Orchestra
Album wydany w 1999 roku nakładem TACET. Tube Only / Transistorfrei - nagrania w technologii lampowej.
Egzemplarz nowy, fabrycznie zapakowany
- High Quality 180g Vinyl, Gatefold
- Tube Only, Analogue recordings AAA by TACET
Wydanie: TACET, 1999 | Germany"

- LP Płyta testowa Pro-Ject Audiophile tracks, JAZZ,

"LP Płyta testowa Pro-Ject Audiophile tracks, JAZZ
The Audiophile Spectrum to referencyjna płyta testowa Pro-Ject.
Audiofilskie tłoczenie na vinylu 180g.
Zawartość muzyczna to nagrania najwyższej próby w doskonałej realizacji - pozwalają na ocenę dynamiki, przejrzystości, sceny muzycznej, basu, pozycjonowania instrumentów...
Każdy z utworów opatrzono opisem, a dodatkowo dołączono informację w postaci kolorowego diagramu na który z aspektów dźwięku położono szczególny nacisk. "

- Płyta testowa CLEARAUDIO BREAK IN | WYGRZEWANIE

"Płyta testowa CLEARAUDIO BREAK IN | WYGRZEWANIE
CLEARAUDIO Brake In Test Record to płyta z zestawem zarejestrowanych sygnałów pozwalających na skrócenie czasu potrzebnego do osiągnięcia przez wkładkę optymalnej charakterystyki.
Wkładka gramofonowa w zależności od producenta, swojej specyfiki i budowy potrzebuje na to 40-100 godzin, stosując clearaudio Brake In Test Record można znacznie ten czas skrócić. Na płycie znajdziemy 6 różnych ścieżek dźwiękowych umieszczonych w różnych pozycjach płyty (ścieżki 5,6,7,9,10,11)
W ścieżce nr 3 - sinusoidalny sygnał testowy pasma przenoszenia dla wkładki w przedziale 20Hz do 20kHz.
Ścieżki 4 i 13 bez zarejestrowanego sygnału dla sprawdzenia poziomu szumu całego systemu audio.
Ścieżki 8 i 13 z zawartym specjalnym sygnałem do ustawienia i optymalizacji siły anty-skatingu."

I na koniec jeszcze jedna płyta testowa:

- Płyta testowa The Ultimate Analogue Test LP,
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2015, 17:39 wysłana przez frywolny trucht »
Zestaw I: NAD C356BEE/MOD+MDC DAC, Micro Seiki DD-40, Ortofon Quintet Black, Denon DL-103R, LAR LPS-1, Ortofon Verto, KORG DS-DAC-100, Pioneer PD 9700, PDR-05, D-07, CT-959
Zestaw II: Pioneer A-88X, Micro Seiki MR-711, AT-440MLa, Shure M97Xe, Sony MDS JA20ES, Pioneer F-91

Offline GregWatson

• moderator
  • Ale o co chodzi ???
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 27, 2014, 19:27 »
Czy tylko płyty testowe służą do testowania ? Jakich innych używacie do własnego przeprowadzenia testu gramofonu.
A może jest jeszcze coś?

Offline GregWatson

• moderator
  • Ale o co chodzi ???
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 08, 2014, 17:37 »
Jeszcze jedna tego typu płyta testowa:

LP Płyta testowa VINYL-ESSENTIALS Ultimate Test

VINYL ESSENTIALS - The Ultimate Pickup Test Record to płyta testowa

z rekomendacją Pro-Ject.

Audiofilskie tłoczenie 180G.

« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2015, 17:37 wysłana przez frywolny trucht »

kangie

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 05, 2015, 11:19 »
Czy tylko płyty testowe służą do testowania ? Jakich innych używacie do własnego przeprowadzenia testu gramofonu.
A może jest jeszcze coś?
Doskonała płyta do testowania systemu audio, porządnego rozgrzania wzmacniacza, sprawdzenia możliwości kolumn. W pełni syntezatorowe granie, zero grania akustycznego. Włączam na sam koniec aby sprawdzić jak system radzi sobie z naprawdę "trudnym" materiałem.

http://en.wikipedia.org/wiki/Minimum-Maximum

Offline gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
  • Wolę błąd en­tuzjas­ty od obojętności mędrca
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 05, 2015, 11:54 »
Poproszę o definicję "system radzi sobie" ;) To jakieś mierzalne parametry czy "bo mi się podoba"?  Czy jest to pojęcie względne a może w ogóle nie pojęcie ale "wrażenie"? Może być z przymrużeniem oka ;) Pytam bez złośliwości. Po prostu już kiedyś się z tym stwierdzeniem spotkałem i tez nie wiedziałem jak je rozpracować. U mnie poprzedni wzmacniacz słabo sobie rodził z symfoniką. Gęstym instrumentarium, gubił się, był bałagan, zlewało się wszystko. Znaczy się, nie radził sobie. Jak jeszcze może sobie nie radzić? :)
SE 6C33C/6F8G + pre phono ecc83 Gennett + Tannoy Cheviot + Sony PSX-70 + Dynavector 20x2 + Raspberry Pi 3 Digi Plus Pro +  Tomanek + Questyle CMA 600i + Senheiser HD598 + AKG 240DF + Denon AH-D7200

kangie

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 05, 2015, 12:10 »
Poproszę o definicję "system radzi sobie" ;) To jakieś mierzalne parametry czy "bo mi się podoba"?

Andrzeju, czy jak jesteś na koncercie, to kierujesz się paramtrami mierzalnymi czy po prostu słuchasz i delektujesz się muzyką, otoczeniem, otoczką koncertu?

Są rzeczy które można zmierzyć (jak się umie), a są rzeczy których nie wypada mierzyć, albo nie da się zmierzyć - patrz np. poziom zadowolenia z odbytego stosunku seksualnego, choć i tutaj znajdą się ankiety u szkoleniowca ;)

Andrzej, uważam, że bardzo dobrą definicję podałeś.

Każdy z nas ma płyty, którymi w jakimś stopniu testuje nowe klocki. Ja mam takich płyt kilkadziesiąt i ta jest jedną z nich.

Online Therion

• maniak
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 28, 2017, 08:28 »
Czy ktoś może zarekomendować którąś z tych płyt jako porządną do sprawdzenia poprawnej kalibracji ramienia?
Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Marantz NA6005, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  AKG K702. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
  • muzyka jest jedna, słuchaczy wielu, a sprzętu ...
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 28, 2017, 15:04 »
Nie ma najlepszej jedenej płyty testowej
Każda ma swoje zalety i wady

ja mam 4 rózne  (1,3,4 z posta Grega + GN Records )
używam:
  HIFINews - bo ma najlepsze w/g mnie scieżki do Antiscatingu i rezonansu
  The Ultimate Analogue - do azymutu i VTA
« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2017, 15:23 wysłana przez malg »

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 28, 2017, 15:21 »
Widzę że nie ma tu GN Records, to zamieszam
to w miarę nowa pozycja koniec 2016 lub początek 2017 (chyba)

http://www.akamaiaudio.it/index.php?id_product=99&controller=product

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 28, 2017, 15:34 »
Najtańszą opcją ( najmniej uniwersalną, bo zawiera najmniej ścieżek testowych) jest dr Feickert Adjust+ 7 Inch test record
http://winyle.pl/plyty-testowe/4714-plyta-testowa-dr-feickert-adjust-7-inch-test-record.html

Przy czym to: - kontrola prędkości speed / wow & flutter z programem PlatterSpeed -to jest kicha. Z winyla leci stały sygnał, a smartfon ( po zainstalowaniu darmowej aplikacji) ustala jakie mamy pływanie obrotów. Wiarygodność odczytu podważa to, że program może sam sobie puścić sygnał testowy i wykazuje wtedy również odchyłki :) No śmieszności po prostu.
Płyty używałem przede wszystkmm do badania rezonansów ramienia.

ZESTAW 1: Ad Fontes z dwoma ramionami, Benz Micro Glider SL i Philips GP 412 Mk2, pre Husariaa, MAP 306, MCD 204, Haydn Grand, JBL ES 150P, Sennheiser HD 598, OPPO PM-2, HA-1, Takstar 80 PRO V2, Akai GX 620, Teac X-1000M, Albedo Blue.
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93, Kimber Cable 8VS, Pioneer Monitor

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 28, 2017, 15:46 »
Leciuchno :)
W sklepie firmowym 45 Euro: https://www.ortofon.com/test-record-p-707-n-3444
ZESTAW 1: Ad Fontes z dwoma ramionami, Benz Micro Glider SL i Philips GP 412 Mk2, pre Husariaa, MAP 306, MCD 204, Haydn Grand, JBL ES 150P, Sennheiser HD 598, OPPO PM-2, HA-1, Takstar 80 PRO V2, Akai GX 620, Teac X-1000M, Albedo Blue.
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93, Kimber Cable 8VS, Pioneer Monitor

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 28, 2017, 15:49 »
Leciuchno :)
W sklepie firmowym 45 Euro: https://www.ortofon.com/test-record-p-707-n-3444
tak to pomyłka

@Frywolny:
ten LP Ortofona nadaje sie do testowania Twojego Empire bo zawiera testy do 50KHz dla "Frequency sweep – a tool for checking frequency response"

tu masz normalną cenę:
http://www.ebay.pl/itm/Ortofon-Test-Record-Accuracy-in-Sound-/162599503827?hash=item25dbaf87d3:g:ZkkAAOSwEHpZMCK3