Modyfikacja kolumn saba 1300 profesional

Zaczęty przez Mikut1982, Sierpień 20, 2017, 21:42

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piterski

Na wysokie tony dałbym
Mundorf supreme silver Oil 3,3 uF, użyłem go tylko jako kondensator bocznikujący i efekt był bardzo obiecujący.
Sądzę że zagra Ci dużo lepiej od Jantzen czerwony superior który dla mnie jest za agresywny.

Z tych na średnice nie miałem do czynienia z żadnym ale jak już to próbował bym z
Mundorf Mcap Evo Oli - aluminium 

A na bas z tej samej serii
Mundorf Mcap Evo Oli - aluminium lub
Mundorf Mcap EVO Aluminium

lub może wypróbuj też Mundorf Ecap 70 VDC PLAIN
Ja go tymczasowo testuje na basie i będę porównywał z Mundorf Mcap EVO Aluminium
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Mikut1982

Już zamówiłem kondensatory jantzen silver 3,3uf,  i kabel do kolumn od terminalu do zwrotnicy i od zwrotnicy do głośnika niskotonowego też jantzen .  Napewno będzie lepiej niż teraz a zawsze można wymienić na lepszy.  Gorzej z okablowaniem w średniotonowym i wysokotonowych bo tam jest trochę dziwnie.  Są tam i kable głośnikowe i są też druty.  Myślę że pomierze średnicę kabli i wstawię tam takie same tyle ze nowe, tam gdzie jest drut to wstawię drut, może to coś poprawi.

Mikut1982

Wymieniłem kabel od terminalu do zwrotnicy i od zwrotnicy do głośnika niskotonowego.  I jest różnica, wprawdzie niewielka ale  gra troszkę szerzej.  Jeżeli każda zmiana przyniesie taki efekt to będę zadowolony.  Jutro lub we wtorek przyjdzie kondensator jantzen silver 3,3uf, wybrałem taki bo nie chce zbyt dużo inwestować a zawsze mogę zmienić na inny.  I tak te wszystkie modyfikacje będą kosztowały tyle co kolumny.  A chce to robić powoli, nawet zdecydowałem się na przerobienie amplitunera a dokładnie chce dać tam nowe terminale. Resztę kondensatorów wymienię później.

Mikut1982

I są kondy.  Chciałbym je już zamontować ale chyba poczekam,  niespodziewalem się że są takie duże.  Musze jakoś to wszystko zmieścić.  Pewno odczuje więcej  zmian po wymianie terminali i wtyków din bo co z tego jak to wszystko pomontuje jak te diny nie są za dobre. 

Mikut1982

Jest mały problem ale do rozwiązania.  Otóż musze przesunąć dwie cewki żeby kondy się zmieściły, naszczęscie jest to do zrobienia.  Będzie trochę tłok na płytce ale będzie ok.

Mikut1982

Przesunąć cewki dam radę, to akurat nie jest trudne i musze wymyślić jedno bo zwrotnica jest przykręcona 3 śrubami, trochę w nietrafionym miejscu bo każda ze śrub przechodzi przez środę cewki powietrznej.  Zmienić położenie śrub to nie jest problem ale to i tak nic nie zmieni bo przez środek cewki przechodzi też metalowa tulejka.  To jest problem, pomyślę i go rozwiąże bo jak usunę tulejkę to cewka się rozleci wiec muszę ją czymś zastąpić.  Tak jak mówiłem jestem laikiem ale powiem że wciągło mnie to i to bardzo.

Mikut1982

Rozmiar konda  jest duży, widać to po zdjęciu.

Mikut1982

Dziś znów troszkę się bawię,  wymiana okablowania w drugiej kolumnie, no i taki mały detal nie dawał mi spokój.  Wtedy tego aż tak nie było widać a chodzi o osłony głośników o te kratki.  Troszkę były porysane i nie domalowane w zakamarkach niby taki szczegół a było widać.

Mikut1982

Kratka pomalowana teraz wygląda o wiele lepiej.  A kondensator jantzen montuje właśnie teraz, do porównania stary kond i nowy.

Mikut1982

W jednej kolumnie nic nie robiłem a w drugiej wymieniłem okablowanie i kondensator.  I wrażenia z odsluchu są jak dla mnie niesamowite.  Nie sądziłem że wszystko się aż tam zmieni, oczywiście na lepsze.  Jedna kolumna gra też fajnie ale dźwięk z niej jakby taki stłumiony  a teraz wszystko dostało przestrzeni gra o wiele lepiej  nawet nie wiem jak to opisać.  Dlatego zaprosiłem spalon i on odsłucha i opiszę wrażenia.  Sam bym tego nie dokonał,  to wszystko dzięki wam.  Za około 3tyg wymienię resztę kondensatorów i terminal.  Musze się też zastanowić nad kablem między kolumną a amplitunerem. 

tomasz_pianista

Polecam Duelund DCA16GA:) U mnie zrobił robotę.
Grupa ratowania poziomu.

spalon

No tak na pewno ale niestety Duelund DCA16GA to zupełnie inna cena niż Jantzen Audio zwłaszcza że te głośniki są w przedziale cenowym około 1500 zł

spalon

Korzystając z zaproszenia i gościnności naszego kolegi miałem okazją posłuchać kolejny raz jego zestawu , tym razem po delikatnej modyfikacji jednej z kolumn ( z tego co pamiętam wymienione zostało okablowanie wewnątrz od terminala do zwrotnicy i od zwrotnicy na głośnik basowy a do tego jeden z kondensatorów ten najistotniejszy ) . Robiliśmy test słuchając na przemian raz jednej z kolumn po chwili przełączaliśmy na drugą no i oczywiście obydwu naraz . Kolumna po modyfikacji gra głośniej żywiej i bardziej dynamicznie od tej nie poddanej jeszcze modyfikacji która przy tej jest bardziej przygaszona jak by była przykryta grubym kocem  . A jeśli chodzi konkretnie co się jeszcze zmieniło to główną cechą jest na pewno więcej środka , ma on o wiele ładniejszą barwę niż poprzednio jest bardziej otwarty  . Mówiąc o tej modyfikacji muszę wspomnieć jeszcze o dolnym paśmie które również zmieniło się na duży plus teraz o wiele więcej dzieje się również na dole , bas jest bardziej zróżnicowany i lepiej niż w oryginale oddaje niższe zejścia . Myślę że nasz kolega poszedł w dobrym kierunku z modyfikacją i po wczorajszym teście myślę że uzyska zamierzony efekt . 

miniabyr

Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Mikut1982

Witam.  Długo mnie nie było,  w poniedziałek zamawiam resztę drobiazgów do kolumn .  I mam pytanie co do okablowania od samej zwrotnicy do głośnika sredniotonowego  i wysokotonowych.  Są tam kable głośnikowe i są też druty.  Wymieniać czy zostawić.  Kable i druty mają średnicę 1mm. Jeżeli wymieniać to na takie same czy dać przewód na wszystkie głośniki.  Drut czemuś musi służyć, po coś go tam dali.  Tylko co wybrać miedź srebro.  Na zdjęciu widać okablowanie, tam gdzie żółta taśma to jest drut. 

Mikut1982

A może dać na średnie i wysokie tony drut jantzen solid ofc 1mm.   Jakie jest wasze zdanie. 

Mikut1982

Jutro przemyśle jeszcze parę rzeczy za i przeciw.  I jutro wieczorem zamawiam wszystko co potrzebuje. Myślę że w czwartek już paczka dojdzie.  Chce zrobić jeszcze parę zmian.  Będę też robił maskownice choć powiem ze nie lubię zasłaniać głośników Lubie jak je widać bo to psuje cały efekt ale coś za coś.  Niestety kurz dostaje się poza kratki do głośników a to duży problem bo żeby to wyczyść trzeba rozkręcać kolumny i wyciągnąć głośniki.  Chciałem podziękować koledze który przesłał mi zdjęcia maskownic i podał dokładne wymiary.  Dzięki i pozdrawiam.  Chciałem też wymienić okleine na nową, znalazłem coś na allegro.  Jest to okleina 0,4mm gruba,  nawet przypomina oryginalną .  Narazie zamówię próbkę żeby sprawdzić czy warto się za to brać.  Dodam że nie jest to okleina foliowa samo przylepna.

Piterski

Cytat: Mikut1982 w Październik 28, 2017, 17:14jantzen solid ofc
Myślę, że za te pieniądze to dobry wybór.Ja wprawdzie zamierzam zmienić go na Neotecha też drut w teflonie ale to już większy znacznie wydatek.
Na górę możesz kupić ten cieńszy 2x0,5, a na resztę 2x1.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Mikut1982

Ja dałem na bas i kabel od terminalu do zwrotnicy 2x2,5 jantzen ten biały co był na zdjęciach i powiem że kolumna ożyła.  Wiem ze każdy ma swoje zdanie na temat średnicy okablowania ale czy na basie 1mm nie za cienki?

Mikut1982

No i dotarły do mnie następujące rzeczy.  Kondensatory jantzen standard 33uf,  kabel jantzen miedź.,  kabel jantzen solid core,  terminal głośnikowy jantzen, wkręty, materiał na maskownice Monacor,  zaczepy maskownic Monacor.   Niestety kondensatory jantzen standard 47uf pojechały do kogoś innego,  pomylili zamówienia.  Na szczęście już się wszystko wyjaśniło i jutro mi je wyślą. 

frywolny trucht

Trochę mnie martwi nazwa Monacor. Podejrzewam, że gniazda nie są z miedzi  ::)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Mikut1982

Terminal głośnikowy to jantzen. . Monacor to zaczep do maskownic i materiał na maskownice.

tomasz_pianista

Monacor trochę poprawił jakość przez lata. Aczkolwiek elektroniki bym tej firmy nie kupował:)
Grupa ratowania poziomu.

Mikut1982

Dlatego elektroniki Monacor nie kupowałem.. Dla mnie jantzen jest takim minimum,  chciałbym coś lepszego ale niestety wszystko kosztuje. Napewno te terminale jantzen będą lepsze niż din2. 

Mikut1982

Piterski miał rację 0,5 drut na górę a 1mm na bas.