Autor Wątek: Ortofon Rohmann  (Przeczytany 19927 razy)

Offline elektroboy

• maniak
Odp: Ortofon Rohmann
« Odpowiedź #475 dnia: Listopad 06, 2018, 10:27 »
Postanowilem prawdzic “patent” Piotrka na swoim PL-70II uzywajac S-ramie oraz fantastyczna Denon DL-305 wkladke.
Ustawilem nacisk na 0,98g (zakres fabryczny 1.0-1.4g, zalecany 1.2g).
Ustawilem tlumienie na prawie max. (silikon o mniejszej lepkosci 100.000 jednostek, fabryczny ma okolo 200.000)).
Na talerz wyladowal najpierw rewelacyjny Isao Suzuki - Blue City i pozniej nie mniej swietny Chris Rea - Auberge.
No i odlecialem. Dzwiek dostal nowe skrzydla. Niewiarygodna zwiewnosc, sprezystosc mnie doslownie powalily.
Po prostu to co pisze Piterski dziala!
Oczywiscie mozna sie jeszcze pobawic z dopasowaniem vta, jak slusznie napisano, ten parametr zmienia sie ze zmiana nacisku. ale to oxnacza tylko jedno, prawdopodobnie moze byc jeszcze lepiej.
Oczywiscie sprawdzilem na lp z torem przeszkod oraz przez ataki fortepianu na Isao Suzuki, ze nie ma najmniejszego problemu z trackingem i nie wystepuja zadne slyszalne znieksztslcenia charakterystyczne dla mniej zaawansowanych tanszych ramion/gramofonow.
No i na sama mysl, ze nacisk mam tylko 0,98g mi sie buzia smieje. I moje plyty mi zaczynaja dziekowac za jeszcze lepsze traktowanie :)
Jest rewelacyjnie!
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2018, 10:34 wysłana przez elektroboy »

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
  • muzyka jest jedna, słuchaczy wielu, a sprzętu ...
« Odpowiedź #476 dnia: Listopad 06, 2018, 15:05 »
Ponieważ to ramie ma duzo wieksze tłumienie pionowe niz poprzeczne to powoduje zmniejszenie głownie  amplitudy rezonansowej pionowej
 dlatego  siłę nacisku można moim zdaniem zmniejszyc jeszcze o 10-15% (ale tez bez przesady) i to nie powinno spowodować wyskoku igły z rowka
 a przy tym polepszyc warunki dynamiki  w płaszczyżnie poprzecznej, czyli warunki  odtwarzania rowka przez igłę ( poszerzyć zakres czestotliwości i zmniejszyć zniekszałcenia pochodzace od rezonansu)
to raczej mój patent  ;D

Offline miniabyr

• maniak
« Odpowiedź #477 dnia: Listopad 06, 2018, 15:19 »
U mnie panowie ten patent nie działa. Wczoraj sprawdzilem. Z 2 gram zrobiłem 1,7 a tłumienie ustawiłem na3, 5. Dźwięk zrobił się matowy i pojawiły się zniekształcenia na tonach wysokich. U mnie Kuzma najlepiej gra n 2 gramach i ok 2 na skali tłumienia.
Niech żyje Dupa prezydent wszystkich Wolaków.

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #478 dnia: Listopad 06, 2018, 15:38 »
to raczej mój patent  ;D
Grzesiu gwoli sprawiedliwości dziejowej  ;D to Ty przeczytawszy o moich doświadczeniach zasugerowałeś zejść z tłumieniem poniżej zalecanego przez producenta.

U mnie Rohman wczoraj tak rozwinął skrzydła, że kopara mi opadła, czekam już tylko na gęstszy olej i robię testy z płyty by dobrać bezpieczne nastawy.
Sprzęt: Elektro Voice Delta, Luxman CL36, Marantz Sm-9, Pionier PL70II, DV-20x2L, Ortofon Rohman, Sensor2, Denon 3910, Marantz CD-17Ki.
Kable IC: Stereovox HDSE, TMR Ramzes, Furutch Reference III, Cardas Neutral Reference.
Kable Głośnikowe DIV Barka z Lukarnet.

Offline Therion

• maniak
« Odpowiedź #479 dnia: Listopad 06, 2018, 16:44 »
Mi tez ktoś (chyba Ahaja) kiedyś powiedział coś, na co najpierw się zjeżyłem a co się w praniu potwierdziło. Powiedział, że szkoda potencjału Rohmanna na mój tor audio (miał na myśli LARa). Dziś mogę tylko przyznać rację. Z GN gra tak, że z innych wkładek się wióry sypią. Na słabym PRE było lepiej, ale tylko ciut.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Marantz NA6005, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Offline elektroboy

• maniak
« Odpowiedź #480 dnia: Listopad 06, 2018, 16:56 »
najlepsze sa wkladki Grace. Sa wersje modeli F-8 oraz F-9 gdzie producent podaje zakres zalecanego nacisku, uwaga, 0,5-2,5g!!!!!!!
i babo radz!

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
« Odpowiedź #481 dnia: Listopad 06, 2018, 18:35 »
to raczej mój patent  ;D
Grzesiu gwoli sprawiedliwości dziejowej  ;D to Ty przeczytawszy o moich doświadczeniach zasugerowałeś zejść z tłumieniem poniżej zalecanego przez producenta.
naciskiem a nie tłumieniem

Ponieważ to ramie ma duzo wieksze tłumienie pionowe niz poprzeczne to powoduje zmniejszenie głownie  amplitudy rezonansowej pionowej
 dlatego  siłę nacisku można moim zdaniem zmniejszyc jeszcze o 10-15% (ale tez bez przesady) i to nie powinno spowodować wyskoku igły z rowka
 a przy tym polepszyc warunki dynamiki  w płaszczyżnie poprzecznej, czyli warunki  odtwarzania rowka przez igłę ( poszerzyć zakres czestotliwości i zmniejszyć zniekszałcenia pochodzace od rezonansu)
to raczej mój patent  ;D

ale rzeczywisci to Ty robisz doświadczenia nie ja
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2018, 18:38 wysłana przez malg »

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #482 dnia: Listopad 06, 2018, 22:36 »
Ustawilem nacisk na 0,98g (zakres fabryczny 1.0-1.4g, zalecany 1.2g).

Czyli 0.02g różnicy ?
Jaką dokładność ma waga ?

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #483 dnia: Listopad 06, 2018, 22:48 »
Grzegorzu nie przeczę, to ty namówiłeś mnie w KAiM by zmniejszyć nacisk w Rohmanie do 1,8g. Zwracam tylko uwagę, że to mi przyszedł do głowy ten szalony pomysł na eksperymenty z tym ramieniem. Normalnie to właśnie masa ramienia i siła nacisku zapewniają odpowiednie śledzenie rowka płyty. W tym ramieniu jest jednak coś jeszcze, wspomniane tłumienie.

Spróbowałem z 1,8 grama i jest bardzo dobrze. Wymienię tylko smar silikonowy na ten o większej gęstości bo tłumienie mam ustawione maksymalnie, a przydało by się mieć jakiś zapas na płycie testowej.

Pawle spróbuj powiesić tę swoją wkładkę na ramieniu węglowym prostym i wtedy poeksperymentuj.
Sprzęt: Elektro Voice Delta, Luxman CL36, Marantz Sm-9, Pionier PL70II, DV-20x2L, Ortofon Rohman, Sensor2, Denon 3910, Marantz CD-17Ki.
Kable IC: Stereovox HDSE, TMR Ramzes, Furutch Reference III, Cardas Neutral Reference.

Offline Therion

• maniak
« Odpowiedź #484 dnia: Listopad 09, 2018, 22:42 »
Mam taką małą zagwozdkę. Słuchałem sobie płyty Twin Peaks na DL301R. Gdy skończyła się strona, zmieniłem wkładkę na Rohmanna (Lisbona). W pewnym momencie, w cichym fragmencie płyty usłyszałem zniekształcenie wynikające jakby z zabrudzenia płyty. Zdziwiłem się, bo na DL103R tego nie zauważyłem. Wróciłem do DL - no coś tam faktycznie zaskrzeczało, ale cicho. Rochman - zauważalnie. Nastawiłem drugiego Rohmanna (US) - a ten przepłynął przez ten fragment tak samo cicho jak DL.

Hmm... ?

Rozumiem, że DL ma inny szlif, ale skąd różnica pomiędzy Romkami? Brzmieniowo to samo, tylko ten z Lizbony jakby wyciąga więcej płytowych "brudków" .

HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Marantz NA6005, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Offline LampowY

• maniak
  • Zdzisław Dyrman, zasadniczo...
« Odpowiedź #485 dnia: Listopad 09, 2018, 23:15 »
MZ to różnica w zużyciu wkładek.
Lub w kalibracji?
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2018, 23:22 wysłana przez LampowY »
Radio kuchenne i serce do Muzyki.

Offline Therion

• maniak
« Odpowiedź #486 dnia: Listopad 10, 2018, 10:07 »
MZ to różnica w zużyciu wkładek.
Lub w kalibracji?

Chiba tak. Nie chcę ale sprawdzę to.

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #487 dnia: Listopad 10, 2018, 17:59 »
Chiba tak. Nie chcę ale sprawdzę to.

To może być to bo podobnie mam z jedną płytą z Dynavectorem i Rohmanem.
Ta pierwsza wyłapuje jakieś "interferencje" a Rohman który jest w doskonałym stanie już nie ma tam problemów.

Muszę się Grzesiowi przypomnieć o zdjęcia igły mojego Rohmana.

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
« Odpowiedź #488 dnia: Listopad 10, 2018, 21:30 »
Pamietam
oto przykładowa fotka

Offline LampowY

• maniak
« Odpowiedź #489 dnia: Listopad 10, 2018, 21:32 »
Co to jest?  :o

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #490 dnia: Listopad 10, 2018, 21:54 »
Pamietam
oto przykładowa fotka
Dlaczego on ma gwóźdź wbity w poprzek?

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+stepup z Pre Q-Audio+Lyngdorf+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
« Odpowiedź #491 dnia: Listopad 10, 2018, 23:16 »
Co to jest?  :o
Rohman Piterskiego

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
« Odpowiedź #492 dnia: Listopad 10, 2018, 23:18 »
Pamietam
oto przykładowa fotka
Dlaczego on ma gwóźdź wbity w poprzek?

to nie jest gwóżdz, tylko zadzior (chyba), na końcu cantlivera

Offline LampowY

• maniak
« Odpowiedź #493 dnia: Listopad 11, 2018, 09:05 »
Rohman Piterskiego
A! Rohman. To OK bo już myślałem, że to ma być Rohmann ale zdrowy Rohmann tak nie wygląda  :o ;)

Offline Therion

• maniak
« Odpowiedź #494 dnia: Listopad 11, 2018, 10:46 »
Igla wygląda zdrowo.