Autor Wątek: Szablony i przyrządy do kalibracji wkładek  (Przeczytany 20840 razy)

Offline gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
  • Wolę błąd en­tuzjas­ty od obojętności mędrca
Odp: Szablony i przyrządy do kalibracji wkładek
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 29, 2014, 12:17 »
Dziś,  kiedy już po Andrzejkowe dewiacje miną, to odbędzie się nastepne starcie,  ja vs. protractor Clearaudio. Jest  na tym przyrzadzie, naniesionych kilka podziałek, względem różnych punktów bazowych.  Różnice niewielkie jednak w odsłuchu znaczne.
el34+pre phono ecc83 Gennett + Tannoy Cheviot + Sony PSX-70 + Dynavector 20x2 + Protagonist Tube DAC + Denon 3910

Offline gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 29, 2014, 14:37 »
Jedno jest pewne. Żaden papierowy szablonik nie zastąpi tego urządzenia,  prostego skądinąd.  Kangie miał rację propagując ideę protractora.
Następny etap: adjust+. Karta zewnętrzna usb z pre phono już do mnie jedzie.
el34+pre phono ecc83 Gennett + Tannoy Cheviot + Sony PSX-70 + Dynavector 20x2 + Protagonist Tube DAC + Denon 3910

Offline miniabyr

• maniak
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 29, 2014, 14:43 »
Witaj w klubie. Ja już tak się bawię od 2009 i bez tego urządzenia jak i programu nie podchodzę do gramofonu.Jednym słowem słychać różnicę. Wielu z nas narzeka na sybilanty a w wielu przypadkach lekarstwem jest dobrze wyjustowana wkładka . Ot wszystko.
Niech żyje Dupa prezydent wszystkich Wolaków.

Offline gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 29, 2014, 15:10 »
Jakie sybilanty ? ;) Peter Gabriel na płycie Us przestał szelescic :) jest miodzio :) Najlepszy zakup w tym roku, szkoda, że tak późno...

frywolny trucht

• Gość
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 03, 2014, 00:57 »
Teraz najdroższa zabawka. SMARTractor.

http://www.thecableco.com/Product/SMARTractor

Offline gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 03, 2014, 06:33 »
To już całkiem poważna sprawa. No i cena. Ale wygląda jak małe, domowe laboratorium NASA ;)
Cena... zapewne adekwatna do możliwości, jak zawsze w naszym hobby ;)

Offline miniabyr

• maniak
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 03, 2014, 21:14 »
Fajny ten smartractor i w zeszłym roku myślałem o nim ,ale ma jeden mankament-jest za krótki do mojego kijka >:( Tak samo jak nowy feickert NG ,który jest za krótki,choć fotki w necie pokazują wersje z długa belką i z krótszą......Słowem audiofil ma zawsze pod górę >:(

frywolny trucht

• Gość
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 03, 2014, 21:55 »
Miniabyr, do kalibracji wkładki używasz tej płyty? Może miałeś z nią do czynienia przy innej okazji? Bawiłem się dziś testem na prędkość obrotową talerza i kołysaniem, ale wprawiło mnie bydle w konsternację. Płyta piszczy, komórka, po zainstalowaniu darmowej aplikacji Platterspeed, pokazuje spore odchyłki.

Offline miniabyr

• maniak
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 03, 2014, 22:09 »
Nie znam tej płyty ,ale kolega z Audiostereo ja ma. To taki gadżet. Co do kołysania to niestety adfontes tak może mieć.Ja mam prościej ,bo mam podziałkę do kontroli obrotów  na "rancie" talerza i jakikolwiek odchylenie obrotów są od razu widoczne nawet przy świetle dziennym. W adfontes'sie trzeba zdejmować płytę kłaść szablon i dokonywać pomiaru.

frywolny trucht

• Gość
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 03, 2014, 22:25 »

To jest test Ad fontes.

A teraz najlepsze. Aplikacja ma możliwość puszczenia tego pisku i pomierzenia. Czyli puszczam sobie z komórki pisk testowy ( ten sam zawarty na winylu) i wychodzi to:

Wychodzi, że sygnał z komórki ma odchyłki? O co chodzi?
Jak w ogóle czytać- jeśli możesz pomóc- te wykresiki i co na dole ozanczają konkretne odchyły? Są mierzone wg różnych standardów, że są dwa?

Z góry dzięki za rozjaśnienie.
p.s. Zgubiłem hasło do audiostereo i już tam sobie nie pogadam na PW.

frywolny trucht

• Gość
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 03, 2014, 22:31 »
Na płycie są też inne testy. Wygląda, że dedykowane Adjust+. Mówisz, że zabaweczka?
Na jakiej płycie się testujecie?

Na przykład ten pierwszy na stronie 2 wprawia w pewnym momencie wkładkę w wibracje i wyrzuca ją na kolejny test :) Na pewno wkurzający jest brak instrukcji obsługi, ale zapewne znajduje się na płycie z oprogramowaniem.

« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2014, 22:38 wysłana przez frywolny trucht »

Offline miniabyr

• maniak
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 03, 2014, 22:38 »
Niestety nie pomogę ,ale mogę zapytać o co chodzi.Jeśli chodzi o obroty,to bym sie tak bardzo tym nie przejmował(choć wiem ,że w moich ustach brzmi to jak herezja). O ile tego nie słychać i nie mamy słuchu absolutnego to kontrolował bym obroty co 2 płyty.

Offline elem

• maniak
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 03, 2014, 23:00 »
kontrolował bym obroty co 2 płyty.

Ale po co? Skoro wszystko jest ok, co może zmienić się przez 2 godziny? Zakładam, że nie mamy do czynienia z wadliwym sprzętem.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Offline miniabyr

• maniak
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 03, 2014, 23:16 »
Odszczekuję to co napisałem o tej płycie,ale miałem "wiedzę" o zupełnie innym wydawnictwie ,które ma kumpel i zawartość jest zupełnie inna!. Widzę na odwrocie ,że mozna pobawić się w ustawienie azymutu track 3b,3c .Frywolny ,czy wszystkie testy zawarte na tej płycie  można  kontrolować za pomoca programu w komórce? Widzę ,ze jest też test rezonansu i antyscating...Co do obrotów w Adfontes to zróbcie test co dwie płyty i sprawdźcie ,ale wiem jaki będzie wynik ....cholera ledwo pisze, bo mam  zapalenie oka.....sory daję dziś na luz.....

frywolny trucht

• Gość
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 03, 2014, 23:39 »
Z komórki tylko można ustawić prędkość obrotową i zbadać odchyłki obrotów. Ale jak to czytać?-póki co nie wiem.
Zdrowia życzę.

Offline gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 06, 2014, 12:57 »
Dzisiaj bawię się tym:

http://pl.creative.com/p/sound-blaster/sound-blaster-digital-music-premium-hd

w połaczeniu z gramofonem oczywiście.

Na razie etap zapoznawczy, zgrywam sobie coś z gramiaka na HDD.

karta niezbędna do współpracy z Adjust+ Feickerta do którego to zakupu się przymierzam.

Offline GregWatson

• moderator
  • Ale o co chodzi ???
    • audiomaniacy
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 08, 2014, 10:59 »
Jest to zbliżony wątek do tego już istniejącego ph: "Przyrządy do kalibracji wkładek" ale tym razem dla tych o mniejszym zasobie finansowym i tyczyć się będą różnym wersjom szablonów ogólnie dostępnych na rynku.

1. Szablon papierowy.

Najprostszą wersją takiego szablonu jest wersja papierowa, którą możemy otrzymać wraz z zakupioną wkładką np. w sklepie www.wamat.pl gdzie do wkładki otrzymasz dokładną instrukcję kalibracji wraz z przydatnym szablonem papierowym.
Powyższy szablon jest też dostępny do pobrania pod adresem: http://www.rcm.com.pl/?action=hobby

2. Szablon do kalibracji wkładki Analogis JUST-1.

Szablon ten zakupiłem w jednym ze sklepów internetowych za kwotę 39 zł z tego co zauważyłem obecnie w tej cenie niedostępny ale już za 84,90 jak najbardziej. Szablon pozwala precyzyjnie skalibrować wkładkę gramofonową w ramieniu dla zapewnienia właściwego śledzenia informacji zawartej w rowku płyty.
Prawidłowe ustawienie wkładki owocuje wysoką jakością odtwarzania. Z pomocą szablonu Analogis JUST-1 ustawimy właściwie kąt styczności wkładki gramofonowej, oraz dzięki jego lustrzanej powierzchni możliwe jest także ustawienie Azymutu.

A teraz kilka uwag praktycznych.

Szablon wykonany jest z przezroczystego plastiku podklejonego od spodu zwykłą folią aluminiową mającą udawać lustro. Sam kształt szablonu wykonany jest bardzo niestarannie: krawędzie pół zaokrąglone są w sposób nierówny a wręcz krzywy, sam plaster szablonu odchyla się od poziomu po ok 2 mm z każdej strony, folia aluminiowa odchodzi (odkleja się) już w oryginalnym opakowaniu. Z szablonu po kilku już użyciach należy zedrzeć folię bo następuje dalszy proces samego odchodzenia od powierzchni.

Zakupiony szablon miał się okazać przydatny w użyciu ale stał się zupełnie nieużytecznym przedmiotem (ze względu na swoje krzywizny nie nadaje się do użycia nawet jako linijka).
Krótko mówiąc - pieniądze wyrzucone w błoto. Szablon nie nadaje się do użytku do jakiego został przeznaczony.

W sprzedaży znajdują się jeszcze inne szablony choćby ORTOFONA za 19,90 zbliżone w budowie z tym ANALOGISA. Ale na ile użyteczne? Jeśli macie jakieś własne doświadczenia z tego typu szablonami proszę o parę słów własnych opinii choćby o takich jak: RELOOPA, SCHONA oraz innych.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2014, 11:14 wysłana przez GregWatson »
NAD C356BEE/MOD+MDC DAC, Micro Seiki MR-711, MA-202L, Ortofon Quintet Black, Denon DL-103R, LAR LPS-1, Ortofon Verto, KORG DS-DAC-100
Pioneer A-88X, Pioneer PD 9700, Pioneer PDR 555RW, Technics RS-BX747, Pioneer F-91, KEF Q5, Q1

Online rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 01, 2015, 00:06 »
@frywolny trucht
Powiedz mi proszę w jaki sposób sprawdasz poprawność VTA. Przy tylu różnych wkładkach musisz i ten czynnik nastawiać, a to nie całkiem łatwe.

frywolny trucht

• Gość
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 01, 2015, 00:18 »
Wręcz przeciwnie. Możesz narysować na kartce linie od ekierki co jakąś podziałkę ( powiedzmy  co pół centymetra), ustawić kartkę, by były w poziomie po ułożeniu kartki w pionie na wysokości płyty ( jakaś zużyta?) i zbliżyć do ramienia od tyłu, równo- ramię z wkładką i prawidłowo ustawionym naciskiem leży na płycie, tudzież na przyrządzie Geo Disc i kiwając głową góra- dół obserwować jak się ma ramię do owych linii.
Albo użyć takiego wesołego przyrządu za drobną kwotę i to samo. Ustawiasz za ramieniem, przysuwasz ramię, opuszczasz i obserwujesz kukając góra dół czy równolegle. Rura AF ma stałą średnicę więc pomiar jest banalny.
Przyrząd dzięki przeźroczystości ułatwia też ustawienie azymutu. Wtedy przyrząd jest przed wkładką i musi być przeźroczysty.

http://winyle.pl/akcesoria/4476-bloczek-regulacji-vta-i-azymutu-millennium-anlageblock.html

[tfu! od ekierki nie kątomierza]
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2015, 00:24 wysłana przez frywolny trucht »

Online rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 01, 2015, 00:45 »
Dziękuję. Wygląda rzeczywiście prosto, a ja do tej pory katowałem się fotografowniem igły w makro i liczeniem kąta.

frywolny trucht

• Gość
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 01, 2015, 00:57 »
Przy bardziej wyuzdanych kapturkach. Tfu! Szlifach, warto zweryfikować to co wychodzi z geometrii przyrządów na słuch ( słuchawki). Jeszcze lepiej nabyć oscyloskop jakowyś lub oprogramowanie z wymaganym oprzyrządowaniem. Wtedy pomiaru dokonuje się bezpośrednio z igły.
Ja ze swoim Goldringiem 2500 radzę sobie w ten sposób, że na podstawie wielu prób, wiem co mi wychodzi z tych prostych przyrządów i co powinienem przekręcić w którym kierunku i o ile, żeby było jak chcę.
Ale to nie jest  jakieś szczególnie mądre i profesjonalne.

Online rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 01, 2015, 12:10 »
:-) to co prawda nie "millennium block", ale zabrałem z tornistra mijego syna :-)
Działa i jest przeźroczyste.

Offline gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 01, 2015, 12:17 »
Piękny szablon, można nałożyć na zdjęcie wkładki i ewentualnie dokonać korekcji.

Online rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 01, 2015, 12:59 »
:-)

frywolny trucht

• Gość
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 01, 2015, 15:08 »
Odcinki poziome na samej górze będą za krótkie do badania VTA, ale azymut myślę, że spoko.
Niestety moje potwory nie mają takiego modelu w tornistrach, nie sprawdzę :)

Sam pomysł super. Doczepić jakąś linijkę i mamy za 4 zł kompletny przyrząd pomiarowy.