Autor Wątek: Szablony i przyrządy do kalibracji wkładek  (Przeczytany 23808 razy)

Offline robiz

• maniak
Odp: Szablony i przyrządy do kalibracji wkładek
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 01, 2015, 17:26 »
Z tymi ekierkami do VTA i azymutu to nie chory pomysł.

http://allegro.pl/koh-i-noor-ekierka-45-177-mm-pelna-z-uchwytem-i4974016051.html

Za kila złotych mamy "audiofilski " przyrząd.. ;)

rbiz

frywolny trucht

• Gość
« Odpowiedź #51 dnia: Luty 01, 2015, 17:43 »
Ujmijmy to tak. Mamy do czynienia  z przyrządem ( ekierka z kątomierzem), dzięki któremu najpewniej da się sprawdzić VTA i azymut. Nie jest audiofilski, bo został stworzony w innym celu, bo podziałki są dość rzadkie jak na potrzeby audiofila, odcinki poziome przykrótkawe, ale zapewne starczą, no i audiofilski sam stoi, czyli parę niepotrzebnych ruchów i uwolnione ręce daje. Niemniej  nieaudiofilski jest- że się powtórzę- najpewniej wystarczający.

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #52 dnia: Luty 01, 2015, 20:50 »
Ta moja poprzednia wklejka to taka na szybko znajeziona w sieci.
To , co gwizdnąłem smarkowi wygląda dokładnie tak:

Przynajmniej do utawienia azymutu jest idealne. Wcześniej ustawiałęm na lusterko.
VTA udało mi się też skutecznie skorygować i to słychać. Frywolny jeszcze raz dzięki za inspirację.
Długości linii są wg. mnie wystarczające bo sięgaja do krawędzi talerza.

Acha, cena jest mocno fajna:
http://www.druckerzubehoer.de/shop/product.phtml?catid=D-PAPIER_LAMINIEREN_FOLIE_LPF&subcatid=BUEROBEDARF_LPF&productid=1726006-B37020&lng=de_DE&refid=g.druckerzubehoer.de&gclid=CNH58ojCwcMCFQ6WtAodYWQAxw

Offline GregWatson

• moderator
  • Ale o co chodzi ???
    • audiomaniacy
« Odpowiedź #53 dnia: Luty 01, 2015, 21:05 »
Tylko patrzeć jak cena ekierki podskoczy do góry na alle... jak wyczają. Ale pomysł dobry, cza by spróbować.
Zestaw I: NAD C356BEE/MOD+MDC DAC, Micro Seiki DD-40, Ortofon Quintet Black, LAR LPS-1, Ortofon Verto, KORG DS-DAC-100, KEF Q5, Q1
Zestaw II: Pioneer A-88X, Micro Seiki MR-711, MA-202L, Denon DL-103R, Pioneer PD 9700, Pioneer PDR 555RW, Technics RS-BX747, Pioneer F-91, KEF Q5, Q1

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • maniak
« Odpowiedź #54 dnia: Luty 01, 2015, 21:41 »
Odcinki poziome na samej górze będą za krótkie do badania VTA
Odcinki na górze są ok 4cm od podstawy.
Jakiej Ty wkładki używasz  :o  :P
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+Pre Q-Audio+Pionieer SA-810+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

• Gość
« Odpowiedź #55 dnia: Luty 01, 2015, 23:05 »
Ten który jest na wysokości 4 cm ma długość dwóch centymetrów i do niczego się nie nadaje, a mógłby się przydać gdyby patrzeć lekko od dołu. Jeśli wziąć wysokość pracującej wkładki stąd: http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=387.msg11978#msg11978 - wkładka potrafi osiągać niemal 2 cm. W tej chwili wisi u mnie  Shure M75 6S o wysokości roboczej 1,67 cm, a górna krawędź belki znajduje się 3 cm nad krawędzią płyty- patrząc idealnie poziomo. Odcinek na ekierce na wysokości 3 cm ma ok. 5,5 cm i pewnie wystarczy skoro "profesjonalny" przyrząd pomiarowy ma 6 cm. Akurat tu bym wolał jednak i tak o wiele dłuży odcinek, stąd pomysł by przymocować do ekierki z kątomierzem linijkę :)

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 02, 2015, 08:01 »
Jak patrzę na moją to na wysokości 3 cm mam po 3 cm w każdą stronę. Według mnie jest OK, ale są przecież inne ekierki

i one są trochę większe.

[zmniejszyłem podgląd obrazka, klik w zdjęcie je powiększa]
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2015, 09:09 wysłana przez frywolny trucht »

Offline robiz

• maniak
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 02, 2015, 08:20 »
Nie jest audiofilski, bo został stworzony w innym celu,

frywolny, to z ta " audiofilskością ekierki " to miał być sarkazm w całej rzeczy. Z tego co widziałem sam używasz zwykłaej wagi jubilerskiej i jakoś daje radę, wazy pokazuje cyferki .... Tak więc nie dajmy się zwariować wymysłom producentom, że jak coś jest do gramofonu to ma kosztować "pincet trylionów "
Jezeli mozna sie posłużyc ekierką aby pomierzyć VTA i azymut, to czemu nie. W końcu ekierka to przyrząd do dokładnego odmierzania ,a tutaj własnie o dokładność chodzi ;)
robiz

frywolny trucht

• Gość
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 02, 2015, 09:07 »
O! Rumold 1158 niszczy system! Podstawa 30 cm, na wysokości 3 cm odcinek ma 22 cm długości. To ta ekierka jest bardziej audiofilska niż przyrząd audiofilski i to bez żadnych cudzysłowów i uśmieszków.
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2015, 10:17 wysłana przez frywolny trucht »

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 02, 2015, 09:50 »
[zmniejszyłem podgląd obrazka, klik w zdjęcie je powiększa]

Ale tam już nie ma zdjęcia :-(

frywolny trucht

• Gość
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 02, 2015, 10:12 »
Takie? Jest :)

frywolny trucht

• Gość
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 02, 2015, 10:20 »
O Geo Disc i jego porównaniu z szablonem Hi Fi News: http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=398.0

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 02, 2015, 10:34 »

Offline gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
  • Wolę błąd en­tuzjas­ty od obojętności mędrca
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 02, 2015, 13:03 »
Ja się właśnie przymierzam do skonfrontowania różnych ustawień wkładki wg. Clearaudio Alignment Tool. Jestem ciekaw czy sonicznie będą różnice. Zabawa generalnie polega na minimalizowaniu zniekształceń wynikających z kąta prowadzenia igły w rowku płyty. Tych punktów jest kilka. Ogólnie ogarniam temat w języku obcym bo polska instrukcja to jakiś skandal jest, choć i angielska niewiele wyjaśnia ale coś tam wyjaśnia.
6CA7-Z + pre phono ecc83 Gennett + Tannoy Cheviot + Sony PSX-70 + Dynavector 20x2 + Protagonist Tube DAC + Raspberry Pi 3 Digi Plus Pro +  Tomanek + Questyle CMA 600i

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 02, 2015, 13:40 »
Wspomniałeś wcześniej, że miałeś różnicę 5 mm. U mnie ta różnica była aż 8 mm. Poprzednio ramię było dłuższe. Pierwotne ustawienie to Andrzejowy szablon od Ad Fontes, korektę zrobiłem teraz szablonem "Walter Schön Typ 2".
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2015, 13:48 wysłana przez rudy-102 »

Offline gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
« Odpowiedź #65 dnia: Luty 02, 2015, 13:46 »
Wspomniałeś wcześniej, że miałeś różnicę 5 mm. U mnie ta różnica była aż 8 mm. Poprzednio ramię było dłuższe. Pierwotne ustawienie to Andzrejowy szablon od Ad Fontes, korektę zrobiłem teraz szablonem "Walter Schön Typ 2".

Tak, faktycznie taka była róznica u mnie. Dlatego widzę sens stosowania wszelkich urządzeń do kalibracji ale tych markowych, nie internetowych druczków.
6CA7-Z + pre phono ecc83 Gennett + Tannoy Cheviot + Sony PSX-70 + Dynavector 20x2 + Protagonist Tube DAC + Raspberry Pi 3 Digi Plus Pro +  Tomanek + Questyle CMA 600i

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #66 dnia: Luty 02, 2015, 13:53 »
To nie tylko to. Druczek od Andrzeja to jest "Löfgren A" i wymiary poadne na wydruku zgadzały się z ustawieniami. Walter Schön otwarcie mówi, że stosuje inne punkty odniesienia. I to słychać.

Offline gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
« Odpowiedź #67 dnia: Luty 02, 2015, 14:02 »
To nie tylko to. Druczek od Andrzeja to jest "Löfgren A" i wymiary poadne na wydruku zgadzały się z ustawieniami. Walter Schön otwarcie mówi, że stosuje inne punkty odniesienia. I to słychać.

Clearaudio ma też swoje punkty, tez to słychać. Przeskok w jakości w stosunku do drukowanego szablonu jest bardzo duży.

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #68 dnia: Luty 02, 2015, 14:19 »
No to pozostaje wybrać odważnego, który na danym gramofonie przetestuje dostępne szablony i protraktory. :-)

Offline gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
« Odpowiedź #69 dnia: Luty 02, 2015, 14:29 »
A jest tego trochę na rynku. Trzeba by trzosem mocno potrząsnąć i cierpliwości nabrać w usta wielki chałst. Ja tam mówię pass. Podziwiam Frywolnego za test wkładek. Samozaparcie niesamowite. Zaimponował mi normalnie :)
PS
Pisałem to z nadzieją, że się potem weźmie za te przyrządy, gdy mu się już wkładki skończą, znudzą czy tp.

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #70 dnia: Luty 02, 2015, 14:54 »
Podziwiam Frywolnego za test wkładek. Samozaparcie niesamowite. Zaimponował mi normalnie :)
Również składam tu moje pokłony

Jeśli ktoś w przyszłości się zdecyduje to miogę podesłać mojego "waltera".

frywolny trucht

• Gość
« Odpowiedź #71 dnia: Luty 02, 2015, 15:28 »
Taaa, ładnie kadzicie.
Fonciak nie jest reprezentatywny dla urządzenia zwanego gramofonem. Raz, że długość wędki, dwa- proste ramię, czy headshell, który ułatwia kalibrację. Na szczęście tak się składa, że te wszystkie przyrządy i tak są już w naszych rękach i potrzeba tylko kolejnego chętnego do przetestowania przyrządów na esce dziewięciocalowej.
Jeśli chodzi zaś o fonciaka to chętnie przetestuję co tam macie na stanie. Zapraszam na priv :)

Offline gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
« Odpowiedź #72 dnia: Luty 02, 2015, 15:44 »
Taaa, ładnie kadzicie.
No :)
Fonciak nie jest reprezentatywny dla urządzenia zwanego gramofonem
Ale kilku posiadaczy onego mogło by to zainteresować.
chętnie przetestuję co tam macie na stanie
Widzę, że wola walki nie umarła :) Powinieneś zagrać główną rolę w serialu "Niezłomny"

frywolny trucht

• Gość
« Odpowiedź #73 dnia: Luty 02, 2015, 16:19 »
Widzę, że wola walki nie umarła

Nawet wolę tak zużywać internetową energię.
Swoją drogą rzeczywiście wkładki się kończą...

frywolny trucht

• Gość
« Odpowiedź #74 dnia: Luty 02, 2015, 16:54 »
Idę do drogerii.