Autor Wątek: Nietypowe użycie kabla głośnikowego  (Przeczytany 1176 razy)

Offline nook736

• maniak
  • **
Nietypowe użycie kabla głośnikowego
« dnia: Październik 07, 2017, 23:19 »
Panowie,

Mam pomysł na trochę nietypowe użycie kabla głośnikowego i kilka wątpliwości z tym związanych.
Mam w zasadzie dwa różne systemy podłączone do jednej pary kolumn. Pierwszy zestaw do lampowy system stricte pod stereo a drugi to w pełni tranzystorowy zestaw do kina.
Problemem są kable głośnikowe do kolumn frontowych prawej i lewej bo za każdym razem muszę je przepinać z lampy do tranzystora i pdwrotnie. Strasznie to upierdliwe...
Pomyślałem sobie żeby kupić kable z czterema żyłami i podłączyć to w taki sposób że od strony kolumn podłączam wszystkie cztery czyli po dwie na plus i minus a od strony wzmacniaczy tylko po dwie żyły do każdego wzmacniacza.
Czy ma to sens czy są jakieś przeciwwskazania? Oczywiście wzmacniacze NIGDY PRZENIGDY nie były by używane jednocześnie.
Z założenia oszczędziło by mi to ciągłego przepinania ale nie wiem czy nie ma jakiś potencjalnych problemów o których nie wiem.
Może mądrzejsi mnie uświadomią :)
Z góry dziękuję

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
  • muzyka jest jedna, słuchaczy wielu, a sprzętu ...
Odp: Nietypowe użycie kabla głośnikowego
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 08, 2017, 00:12 »
Będziesz musiał bardzo uważać, aby sprzętu nie wlączyć jednocześnie,
to chyba trochę niebezpiczne rozwiązanie.
A kabli 4-zylowych jest na rynku troche do biwireingu, np nowy typ REZON-a

Offline Melepeta

• maniak
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 08, 2017, 06:36 »
Lampy raczej nie uszkodzisz, ale jak tranzystor nie ma przekaźników, to załatwisz tranzystory w końcówce mocy. Lepiej kup przełącznik do kolumn. Coś takiego:
https://www.conrad.pl/p/przelacznik-do-glosnikow-2-porty-metalowa-obudowa-speaka-professional-1285755-srebrny-1285755
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

Offline Therion

• maniak
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 08, 2017, 09:54 »
Kiedyś miałem podobny problem i sam skonstruowalem przełącznik do kolumn (mogły grać dwa wzmacniacze jednocześnie, przełącznik przepinał kolumny raz do jednego raz do drugiego systemu). Wadą rozwiazania okazał calkowity zanik sceny muzycznej.

I jeszcze dla przypomnieniaz wzm.lampowy, po podaniu sygnału,  nie może grac bez obciążenia kolumnami.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Marantz NA6005, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Offline nook736

• maniak
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 08, 2017, 17:11 »
Przelacznikow unikam jak ognia i takie rozwiązanie raczej nie wchodzi w rachubę.
Chyba rozwiąże ten problem inaczej. Końcówkę mocy i lampę postawię na górnej półce stolika obok siebie i dalej będę te nieszczęsne kable przepinał.

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 08, 2017, 17:17 »
Coś takiego:
https://www.conrad.pl/p/przelacznik-do-glosnikow-2-porty-metalowa-obudowa-speaka-professional-1285755-srebrny-1285755
Ale ten przełącznik jest na jeden wzmacniacz i dwa komplety kolumn, a nie odwrotnie. To mu nie pomoże.

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 08, 2017, 17:18 »
Mam w zasadzie dwa różne systemy podłączone do jednej pary kolumn. Pierwszy zestaw do lampowy system stricte pod stereo a drugi to w pełni tranzystorowy zestaw do kina.
Jak wygląda Twój zestaw lampowy?

Offline Melepeta

• maniak
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 08, 2017, 20:38 »
Prawda. Podałem dla przykładu, aby nakierować kolegę na właściwy trop.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 08, 2017, 20:48 »
Coś takiego:
Ale ten przełącznik jest na jeden wzmacniacz i dwa komplety kolumn, a nie odwrotnie. To mu nie pomoże.

Ale to przecież wszystko jedno,
 czy zastosujesz jedno wejście i dwa wyjścia
 czy dwa wejścia i jedno wyjście
przełacznik jest taki sam zwiera jedno z dwóch do tego jednego  ;D
Wiec można zastosować ten co podał Melepeta

Zgadzam się jednak, że kaźdy przełącznik to degradacja - więc albo wygoda albo dźwięk

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 08, 2017, 20:50 »
Przelacznikow unikam jak ognia i takie rozwiązanie raczej nie wchodzi w rachubę.
Chyba rozwiąże ten problem inaczej. Końcówkę mocy i lampę postawię na górnej półce stolika obok siebie i dalej będę te nieszczęsne kable przepinał.
To chyba najlepszy pomysł w tym przypadku

Offline cdt

• Sferyk który zadziwia ;)
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 08, 2017, 21:49 »
Betesford tc-7220 . Kiedyś go miałem bo uważałem że fajnie mieć możliwość przełączania . Po czasie uważam że oba wzmacniacze . Copland i Luxman grały jak ten przełącznik  ;) . Teraz też mam jeszcze 2 końcówki . Lampe i trana . Lampa gra lepiej na jednym kablu tran na innym . Mam więc podłączone różne kable pod kolumny . Jak chcę przełączyć ( od dawna nie chce swoją drogą ) to zmieniam kable  . Tak jest bezpieczniej . Wiem jak ciężko się pozbyć ukochanych klamotów ale jednak warto się zdecydować na jeden . Tak jest zdrowiej i więcej kasy w kieszeni . Luxman na dniach trafi do komisu .
Lampowy CD , preamp , końcówka , phono i szpulak .
Tranzystorowy gramofon i kaseciak .
Rylcowe wkładki MC

Offline nook736

• maniak
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 09, 2017, 11:07 »
Jak wygląda Twój zestaw lampowy?
Konwerter usb-spdif Lampizatora na lampie ecc84, dac lampizator Golden Gate, monobloki lampowe Tektron 2a3/50 Reference na roznych lampach 45, 2a3 i 300b. Mam też różne vintagowe końcówki mocy Telefunkena i Telewatta.

Offline Stefan2s

• maniak
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 09, 2017, 14:34 »
nook 736, nie masz dwóch systemów. Masz jeden system i kilka elementów drugiego. Jak się powiedziało A to trzeba powiedzieć B. Kup drugą parę kolumn...
Mac Mini MOD, Gustard U12, Audio-gd NFB-7.32, Leben 300F, JBL Studio Monitor 4307, Sennheiser HD 600, Denon 3910, Tomanek, Bada 5600, Belden 9497, Belden 8402, In-Akustik NF-202, Wireworld, Elecaudio

Offline nook736

• maniak
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 10, 2017, 15:34 »
Ja to widzę jako dwa kompletne systemy ze wspólnym mianownikiem jakim jest jedna para kolumn. Innych nie wstawię bo po pierwsze nie mam miejsca a po drugie moje kolumny bardzo mi odpowiadają zarówno w kinie (bo mają stricte kinowe pochodzenie) jak i w stereo niezależnie czy gram na lampie czy na tranzystorze. Problemem są tylko owe kable ale już chyba znalazlem rozwiazanie..ustawiłem lampy obok końcówki wielokanałowej i teraz przepiecie kabli trwa 5 sekund.
Solved..

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 11, 2017, 01:06 »