Autor Wątek: Gdzie jest faza, czyli polaryzacja kabli sieciowych w HI-FI  (Przeczytany 303 razy)

Offline Therion

• maniak
Gdzie jest faza, czyli polaryzacja kabli sieciowych w HI-FI
« dnia: Październik 18, 2017, 22:55 »
Zrobiłem sobie sieciówki. I mam zagwozdkę. O ile wtyczka do gniazda we wzmacniaczu wchodzi tylko w jednej pozycji (ma taki kształt, że nie da się jej obrócić) to przecież wtyczkę Schuko do listwy można podłączać dowolnie - nie ma bolca uziemiającego, zatem możemy ją "okręcić" i do wzmacniacza puścić fazę na inny wtyk. Poza tym, skąd mam wiedzieć, który wtyk we wzmacniaczu ma być "gorący"? Zwracacie na to uwagę, jak macie podłączony sprzęt?

I druga sprawa. Lapp kabel ma ekran. W starej sieciówce miałem go podłączony tylko z jednej strony do uziemienia. Od strony wtyczki wzmacniacza, w ogóle nie był podpięty. Lepiej żeby był podłączony z obu stron? Wiem, że są różne szkoły, dlatego pytam. Jak mają referencyjne kable sieciowe? Zaglądaliście kiedyś?

Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Marantz NA6005, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  AKG K702. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Offline masza

• maniak
  • Lampofil :D
Odp: Gdzie jest faza, czyli polaryzacja kabli sieciowych w HI-FI
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 18, 2017, 23:11 »
Takie są prawidłowości

Offline tomasz_pianista

• maniak
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 18, 2017, 23:41 »
Oprócz tego warto sprawdzić czy nie ma jakiś kwiatków w instalacji i czy nie jest na odwrót.

Tak często bywa w podwójnych gniazdkach, jedno ma prawidłowo "fazę " , drugie na odwrót.

Offline dyletant

• maniak
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 19, 2017, 00:00 »
Tak często bywa w podwójnych gniazdkach, jedno ma prawidłowo "fazę " , drugie na odwrót.
Oczywista oczywistość, że w takim wypadku bolec odwraca polaryzację. Dlategoż warto sprawdzić próbnikiem, w ktorej dziurce jest przysłowiowe "światło w tunelu".

Offline Therion

• maniak
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 19, 2017, 02:19 »
Takie są prawidłowości

Dzieki Masza. Tego szukałem
Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Marantz NA6005, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  AKG K702. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Offline Therion

• maniak
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 20, 2017, 11:49 »
To jeszcze tylko się upewnię, żeby mieć pewność, że rysunki powyższe mówią o stronie wtyczki - ma być jak poniżej, zgadza się?

Offline masza

• maniak
  • Lampofil :D
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 20, 2017, 11:55 »
Tak

Offline Therion

• maniak
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 20, 2017, 12:00 »
Na Maszę można zawsze liczyć :)

Na kable sieciowe niestety nie.

Wzmacniacz i Audiolab CD zaakceptowały lepsze sieciówki (nic nie wniosły, ale nie pogorszyły), natomiast Marantz NA6005 (odtwarzacz sieciowy) zmuliło, więc będzie pracował na "urzędowym" sznurku.