Autor Wątek: Katalogowanie zbiorów na półkach  (Przeczytany 9592 razy)

Offline GregWatson

• moderator
  • Ale o co chodzi ???
Katalogowanie zbiorów na półkach
« dnia: Sierpień 25, 2014, 19:25 »
Przyznam się szczerzę iż posiadam niewielki zbiór płyt ponad 300 szt. a może i nawet więcej, który w momencie jak zaczął się rozrastać z dnia na dzień trzeba było jakoś poukładać. Zastanawiałem się się parę razy jak je poukładać fizycznie na półce aby były dla mnie czytelne. I przyznam się szczerzę iż przyjąłem pewne zasady, których się trzymam do dziś. A mianowicie płyty układam na półkach nie alfabetycznie po zespołach czy tytułach a w/g rodzaju muzyki a później w kupie wykonawca/zespół. Taki układ pozwala mi na pewien porządek - nawet jak wyciągnę kilka płyt to i tak wiem gdzie je potem upchać. I póki co układ ten zdaje mi egzamin.

Czytałem o takich co układają swoje płyty w/g daty zakupu. A jakie są Wasze pomysły na trzymanie porządku na półkach...
Zestaw I: NAD C356BEE/MOD+MDC DAC, Micro Seiki DD-40, Ortofon Quintet Black, LAR LPS-1, Ortofon Verto, KORG DS-DAC-100,
Zestaw II: Pioneer A-88X, Micro Seiki MR-711, Denon DL-103R, Pioneer PD-9700, PDR-05, PDR-555RW, CT-959, F-91,
Wspólne: Beresford TC-7220 MKII, KEF Q5, Q1

Jakub

• Gość
Odp: Katalogowanie zbiorów na półkach
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 25, 2014, 23:54 »
Też kiedyś myślałem żeby poukładać po gatunkach, ale ostatecznie mam wszystko ułożone alfabetycznie wg wykonawców.

frywolny trucht

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 25, 2014, 23:56 »
Ja mam gatunkami, bo raczej szukam klimatu niż konkretnego wykonawcy. Nie zawsze- fakt.  Te mniej uczęszczane  gatunki są tam dalej, ale w sumie to źle, bo tym rzadziej do nich zaglądam.

Offline merlin1973

• maniak
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 25, 2014, 23:56 »
Piszecie o CD czy winylach?
Pozdrawiam S.CH.

frywolny trucht

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 25, 2014, 23:57 »
W moim przypadku o tym i o tym :)

Offline merlin1973

• maniak
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 26, 2014, 00:05 »
Ja układam wg. gatunku. CD nie wiem ile mam- 5 lat temu było 1000szt , Winyli (nie cały rok mam do czynienia z czarnym krążkiem) jest 300szt. Troche wszystko zajmuje miejsca, ale ze znalezieniem danej płyty nie mam problemu.
Pozdrawiam S.CH.

Offline jajacek1410

• maniak
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 26, 2014, 00:47 »
Po gatunkach, inaczej się nie da. Mam sporo klasyki i tu dodatkowy porządek: chronologicznie od średniowiecza do współczesności. Cała reszta w grupach: dżez, rock, ekskrementalny metal, śpiewające baby itd.
Problem jest jednak gdzie indziej. Płyty ( winyle) trzymam w foliowych, grubych koszulkach. Płyty przesuwają sie w koszulkach i nie widać grzbietów i nazw wykonawców. Wkurzające to było, ale znalazłem na to  sposób, który opiszę przy innej okazji. Najpierw go opatentuję, żeby nie było Wam za łatwo :)

Aha -  i oddzielnie trzymam nędzne wydania z demoludów.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 26, 2014, 00:52 wysłana przez jajacek1410 »
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

Offline il cattivo

• maniak
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 26, 2014, 11:15 »
U mnie w zasadzie płyty są poukładane alfabetycznie, z jednym tylko małym rozróżnieniem.
Muzyka klasyczna jest przechowywana osobno, coby elity z motłochem nie mieszać :P
Die Farbe ist dunkel im Licht des Todes

Offline miniabyr

• maniak
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 27, 2015, 19:25 »
Ja właśnie zakupiłem licencję na pełną wersję programu do katalogowania zbiorów Za 40 euro kupiłem  http://www.collectorz.com/. Zobaczymy jak będzie się to sprawdzać .Z muzyką na cd nie ma problemu wkładasz w stacje i po chwili są wszystkie dane ,ale gorzej to wygląda z winylami,choć wpisując nr katalogowy winyla  w 90% jest trafne. Za 15 euro mozna dokupić aplikację na smartfony i wszystko zsynchronizować Na razie wprowadzam do bazy Clifforda Browna. 8)
Niech żyje Dupa prezydent wszystkich Wolaków.

Offline masza

• maniak
  • Lampofil :D
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 27, 2015, 19:31 »
Zobaczymy jak będzie się to sprawdzać
Używam tego od kilku lat i jest świetne.
Dane trzymasz w chmurze (jak chcesz). Idziesz do sklepu, nie jesteś pewny czy masz już taka płytę? iPhone w rękę, 5 sekund i masz dostęp do całej swojej kolekcji.
Dla mnie bombastyczne!

Offline Wireless

• maniak
  • winyl i pliki - oto przyszłość muzyki ;)
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 27, 2015, 19:36 »
A to ja Was poirytuję (znowu). Pliki mi się automatycznie katalogują po tagach ... :)

Z winylami, to, rzecz jasna, zupełnie inny problem  :o
Pozdrawiam, Wireless

Offline merlin1973

• maniak
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 27, 2015, 19:47 »
Idziesz do sklepu, nie jesteś pewny czy masz już taka płytę? iPhone w rękę, 5 sekund i masz dostęp do całej swojej kolekcji.
1 sek i wiem czy mam:) pamiętam wszystkie płyty:) mało tego ,wiem kiedy i gdzie kupiłem i za ile :)
Pozdrawiam S.CH.

Offline masza

• maniak
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 27, 2015, 19:53 »
A to ja Was poirytuję (znowu). Pliki mi się automatycznie katalogują po tagach ...
Mi też :)

Offline masza

• maniak
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 27, 2015, 19:54 »
1 sek i wiem czy mam:) pamiętam wszystkie płyty:) mało tego ,wiem kiedy i gdzie kupiłem i za ile :)
Jak byłem w Twoim wieku też pamiętałem. Cierpliwości  8)

Offline Two-FacedGirl

• maniak
  • "Ty i Ja teatry to są dwa"
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 27, 2015, 19:56 »
Ja właśnie zakupiłem licencję na pełną wersję programu do katalogowania zbiorów Za 40 euro kupiłem  http://www.collectorz.com/. Zobaczymy jak będzie się to sprawdzać .Z muzyką na cd nie ma problemu wkładasz w stacje i po chwili są wszystkie dane ,ale gorzej to wygląda z winylami,choć wpisując nr katalogowy winyla  w 90% jest trafne. Za 15 euro mozna dokupić aplikację na smartfony i wszystko zsynchronizować Na razie wprowadzam do bazy Clifforda Browna. 8)
No to masz zabawę na długie zimowe wieczory :). A poważnie, warto wydać 55 euro na coś takiego? :o

Ja, jak chyba większość tutaj układam płyty wg gatunku, moja kolekcja to ok 100 CD i 50 winyli i chyba na razie nie potrzebuję programu do katalogowania :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2015, 20:03 wysłana przez Two-FacedGirl »
Pozdrawiam

Offline Keef98

« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 27, 2015, 20:54 »
No to masz zabawę na długie zimowe wieczory :). A poważnie, warto wydać 55 euro na coś takiego? :o

Ja, jak chyba większość tutaj układam płyty wg gatunku, moja kolekcja to ok 100 CD i 50 winyli i chyba na razie nie potrzebuję programu do katalogowania :)
Myślę to samo i mam z płytami podobnie ;)
Moja koleżanka, która ma z 250 CDków czasem się myli i kupuje dwa razy to samo, mnie się to jeszcze nie zdarzyło, a pamiętam też płyty rodziców :) Ale ogólnie mam niezłą pamięć (jeszcze ;)).

Offline miniabyr

• maniak
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 27, 2015, 21:03 »
No ja mam wszystkiego ze 2000  sztuk na róznych nosnikach. Problem mam z klasyką ,bo wznowień sporo,pozmieniane okładki a człowiek nie pamięta roku wydania.Z jazzem podobnie.Ja jestem zadowolony...........Spróbujcie sami ,jest wersja za free ale z ograniczeniami do skatalogowania 100 pozycji.
Niech żyje Dupa prezydent wszystkich Wolaków.

Online vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 27, 2015, 21:11 »
na razie nie potrzebuję programu do katalogowania
ogólnie mam niezłą pamięć (jeszcze ).
pamiętam wszystkie płyty:)

nie jesteś pewny czy masz już taka płytę?

Masza ma sklerozę ale walczy :)
Ja mam sklerozę i kupuję podwójne :o
Przecież nie ma nic fajniejszego niż zakup ulubionej płyty w doskonałym stanie :P
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+stepup z Pre Q-Audio+Pionieer Lyngdorf+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

Offline Keef98

« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 27, 2015, 21:12 »
No nie ma ;)

Offline masza

• maniak
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 27, 2015, 21:15 »
Przecież nie ma nic fajniejszego niż zakup ulubionej płyty w doskonałym stanie

Tylko miejsca szkoda bo deficyt.
Przez ostatnie czy lata zdublowałem prawie 40 płyt  :o
Wiem bo latem zrobiłem przegląd i duble odłożyłem na bok.

Online vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 27, 2015, 21:18 »
Wiem bo latem zrobiłem przegląd i duble odłożyłem na bok.
Dobrze zrobiłeś.
Odłożenie na bok bardzo pomaga :)
Ja np zauważyłem że problemy odłożone na bok w 50% rozwiązują się same :P
Z płytami jeszcze nie próbowałem ???
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+stepup z Pre Q-Audio+Pionieer Lyngdorf+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 27, 2015, 21:37 »
Mogę nie pamiętać co jadłem na obiad, ale nigdy czy mam już jakąś płytę...a jest tego trochę :)
Muzyka ponad polityką!

Online rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 27, 2015, 21:47 »
Też nie bardzo wiem po co takie programy. Zdublować jeszcze mi się nie zdarzyło. Być może mam jeszcze za mało płyt :).

Offline wojtek41

• maniak
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 27, 2015, 22:29 »
Mam okolo 2000 lp i pewnie okolo 1000 cd.  :o Chyba czas zaczac zrobic porzadek, bo sam nie wiem czy mam duble...Pewnie tak, ale jakos mnie to zbytnio nie boli  :P
Przy 100 czy 500 pozycjach nie widze potrzeby  ;)

Offline wojtek41

• maniak
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 27, 2015, 22:44 »
Tak sie zastanawiam, kiedy to sie uzbieralo.... ???