Idler. Czyli Lenco, Dual, Garrard i inne...)

Zaczęty przez wojtek41, Sierpień 27, 2014, 22:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

wojtek41

Arek, rozumiem... :D  Też tak mam  ;)

wojtek41

Pewnie to herezja, ale mnie jakoś Lenco lepiej podchodzi... ;)

wojtek41

Decyzja zapadła. Jedno Lenco zostaje w oryginale. L 70. Dwa następne idą w nowe garniturki. Potrzebny kontakt do kogoś kto wykona ładną plintę pod ramię 12".  :)

tomasz_pianista

Grupa ratowania poziomu.

wojtek41

Zastanawiam się.  Podoba mi się to jak masz u siebie zrobione. Może coś w tym stylu..? Możliwe także, że zostawię w jednym egzemplarzu oryginalne ramię plus dołożę plintę z 12".  Po co stare ramie ?  Do wkładki mono z epoki, lub szelaków.

MAC

A co powiecie o Thorensie 124 z takim np SME3012?
Ostatnio łypię okiem ze smakiem na takie maszynki  :o


PiPi

Te ramię w Lenco L70 mimo pozorów jest bardzo dobrym ramieniem .

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

tomasz_pianista

Grupa ratowania poziomu.

frywolny trucht

Tu tańsza: http://www.ebelholztechnik.de/shop/HiFi/Phono/Lenco/Lenco-L75-XL-MPX-Zarge-DIY-Bausatz::204.html
Solidna,cięzka, nierezonująca plinta. Zwróćcie uwagę jak mało powietrza zostaje mechanizmowi.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

tomasz_pianista

Cytat: masza w Wrzesień 16, 2017, 16:22
A co powiecie o Thorensie 124 z takim np SME3012?
Ostatnio łypię okiem ze smakiem na takie maszynki  :o



No cóż, spora inwestycja:) Moim zdaniem kultowe idlery są zbyt drogie, sam trzymam Garrarda 401 i leży w szafie - gra gorzej niż lenco. Sam napęd to teraz przynajmniej 2500zł na ebay, za tyle to można już poszaleć z lenco. Thorens 124 stoi jeszcze drożej, Garrard 301 na szczycie podium.

Jak chcesz to gość z Sosnowca sprzedaje TD 124 z ramieniem Schick'a, możesz się przejechać na odsłuch.

Pamiętaj, że większość z tych rzeczy ma 50 lat. Części zamienne są drogie. Nowe kółko idlerowe do 401 to 500zł, do tego łożyska z brązu do kółka idlerowego - 150. Wymiana sprężyn, wymiana łożysk ze szpindla od silnika (ponad 100), wymiana części z łożyska talerza...

Nie miałem nigdy TD 124, raz byłem blisko, ale się nie udało. Musisz zakładać, że egzemplarz który kupisz też będzie do konserwacji, i nie chodzi tu o nowy pasek.

Żeby idler chodził faktycznie cicho trzeba się napracować. Jeśli włożysz w napęd 5 koła i okaże się, że brumi, to nie będzie to przyjemne doświadczenie:)
Grupa ratowania poziomu.

MAC


frywolny trucht

Żeby zrobić tę płetwę ładną (arm board), trzeba mieć trochę wyczucia. Na zdjęciu powyżej wygląda mocno przypadkowo.
Tutaj dali ognia: https://vintage-turntables.com/product/thorens-td-124-mk-i/

Ta trochę zgrabniejsza:

https://www.youtube.com/watch?v=t7DJVy74dr4
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

tomasz_pianista

Wybacz:) Pośpiech nigdy nie pomaga, ktoś może mieć z resztą odmienne zdanie niż ja, że warto i nic nie gra lepiej.

Masza, przejrzyj sobie ten wątek i zobacz jak wielki potencjał ma Lenco. Lampy też są, więc pewnie Ci się spodoba:)

http://www.lencoheaven.net/forum/index.php?topic=3287.0

Grupa ratowania poziomu.

frywolny trucht

Cytat: masza w Wrzesień 16, 2017, 16:45
Znaczy kubeł zimniej wody...

E tam. Po prostu trzeba odłożyć trochę papierów na wszelki pożarny. Jak się uda upolować egzemplarz cały i zdrowy- dużo radości. Jak przyjdzie coś poprawić- nie jesteś zdziwiony, byłeś przygotowany. To w końcu pięćdziesięciolatek :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Na pewno Garrard jest wdzięczniejszy, bo sam napęd. Plinta, ramię... no można cudować :)
Na jebaju są sprzedawane całkowicie odrestaurowane, chyba jako nówki. Z gwarancją.

https://www.youtube.com/watch?v=E_l20pCUkBE

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

bat73

Odrestaurowane gotowce to już dość droga sprawa.
Lepiej kupić coś do zrobienia  i zrobić samemu. Wbrew pozorom nie jest to zbyt skomplikowane. Jest w sieci sporo opisów bardzo dokładnych i pomocnych.
Cały czas nie mogę wyjść z podziwu jak musi grać to Lenco że Garrard leży w szafie. Moja 401 zdziera kapcie z nóg. Co robi Lenco ? :)

bat73

Co do plinty. Nie wiem jak to jest w przypadku Lenco ale rozważając plintę dla Garrarda przeczytałem sporo dyskusji na różnych forach. Przekonały mnie argumenty grupy która uważała że plinta maksymalnie tłumiąca nie wpływa dobrze na dźwięk. Najlepsze podobno miały być plinty z łupka ale ze względu na trudności w zorganizowaniu takowej (ponoć ma to być konkretny "walijski" zdaje się łupek) zdecydowałem się pójść w kierunku tego co robi Loricraft czyli plinty szkieletowej.
To znaczy względnie masywny motorboard wsparty na 4 piłkach do squasha opatych na czymś w rodzaju skrzynki. W moim przypadku dźwiękowo wyszło super choć nie porównywałem bezpośrednio innych plint czy napędów



frywolny trucht

Cytat: bat73 w Wrzesień 22, 2017, 00:44"walijski" zdaje się łupek

Ta jest. Walijski łupek. Z uwielbieniem stosowany przez brytyjskiego producenta gramofonów JBE:
http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=348.0

Plinta z akrylu wychodziła im jakoś niecałe -70 dB, a z łupka -80 dB
Ładniusi ten twój gramofon. rozumiem, że plinty niczym nie wytłumiałeś? Jest tam sporo wolnego powietrza i bez pokrywy od dołu?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

tomasz_pianista

Ja nie skreślam 401, biorę też pod uwagę, że może lepiej zagrać z SME 3012 i inną wkładką, dlatego trzymam ten napęd. Ostatnio wymieniłem łożyska idlera, wrzucę jakieś zdjęcia.

Co do plint - sprawa oczywista. Łupek w UK jest bardzo tani, w Polsce ceny są bardzo drogie. Alternatywą może być coś co się nazywa Corian, niektórzy robią z tego płyty łazienkowe.

Ja do Garrarda mam plintę z drewna tekowego, wykonanie super, ale to kawał dechy, przydałyby się porządne nóżki. Na pewno powinienem poeksperymentować z plintą, ale póki co nie mam kiedy:)



Grupa ratowania poziomu.

bat73

Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 22, 2017, 08:27Ładniusi ten twój gramofon. rozumiem, że plinty niczym nie wytłumiałeś? Jest tam sporo wolnego powietrza i bez pokrywy od dołu?

Pokrywa od dołu jest. W oryginalnym Loricrafcie jest pełna, ja wyciąłem otwór na wystające elementy silnika bo zależało mi na jak najniższej plincie. To znacznie lepiej wygląda. W tym samym celu te poziome nacięcia - dla optycznego odciążenia. Starałem się też zrobić plintę o jak najmniejszych wymiarach pod 2 ramiona 12 i 9 cali stąd niezbyt komfortowe rozmieszczenie odstaw ramion (tuż przy krawędzi). Byłem ograniczony miejscem na ścianie. Z efektu jestem bardzo zadowolony. Gra muzyka. Polecam szczególnie pod tor mono. te płyty brzmią wyjątkowo.

Beowulf

Witam, czy ktoś może wie gdzie znajdę szablon do montażu ramienia Technics EPA 500? Z góry dziękuje i pozdrawiam.
Tannoy Eaton, AdFontes, Shure. Pre MC/MM, Lampa EL84, Kondycjoner sieciowy, kable sieciowe, interkonekty wykonane przez Audio Tube, kable głośnikowe wyrwane ze ściany z babcinego domu ( miedź/srebro)

tomasz_pianista

Masz ramię EPA-500?:) Tam są jakieś niewiarygodne łożyska, jedno z najlżejszych oporów jakie udało się zrobić w ramieniu gramofonowym (łożyskowanym).

Po prostu sprawdź mounting distance, odmierz od szpindla i będzie git.

https://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?f=18&t=52378

Instrukcja:

Grupa ratowania poziomu.

Beowulf

Hej, ono trafiło się:) Będę robił plintę bazując na ciekawym projekcie w sklejce liściastej, z moimi modyfikacjami ( balsa plus sprasowane wióry opon:) Pisałem do niego i był tak dobry, ze podzielił się wskazówkami i planem projektu.
Tannoy Eaton, AdFontes, Shure. Pre MC/MM, Lampa EL84, Kondycjoner sieciowy, kable sieciowe, interkonekty wykonane przez Audio Tube, kable głośnikowe wyrwane ze ściany z babcinego domu ( miedź/srebro)