Mój gramofon Zontek

Zaczęty przez miniabyr, Sierpień 28, 2014, 21:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

miniabyr

Dlaczego gramofon? Ano wyjścia nie było. Jak mnie matka wydaliła na świat to od razu na gramofon. Byłem ja i gramofon i tak pozostało do dnia dzisiejszego, tylko repertuar się zmienił (bajki o koziołku Matołku) jak i sam gramofon. Nie będę tu pisał o gramofonach z lat 70' ,kiedy  grało się na tym co było. Nie będę pisał o gramofonach z lat 80' bo grało się na tym co było ,plus obśliniona szyba Pewexu z marzeniem ,że takie cudo co tam stoi stanie kiedyś u mnie. Myślę ,że spora część obecnych audiofili przechodziła podobną drogę. Dopiero w latach 90' mogłem sobie pozwolić na już bardzo dobry gramofon z super ramieniem i bardzo dobrą wkładką. A był to gramofon System Deck IIX z ramieniem Audio Innovations  ∆i TONEARM  oraz okablowaniem ramienia Audio Note an-vx Wisiała na nim wkładka Goldring  Eroica. To był dobry start ,który  w dobie bardzo szybko rozwijającego się rynku płyt cd  pokazał mi ,jak wersje płyt kompaktowych  brzmieniowo odbiegają od wersji winylowej. Mój gramofon i system w którym grał zachwycał mnie ,oraz znajomych ,którzy właśnie u mnie załapali bakcyla na dobry dźwięk. Ten gramofon grał u mnie do 2008 roku. Zmieniałem w nim tylko wkładki na kolejne Goldringi. Miał bardzo ciekawe ramię Audio Innovations . Ramię jest bardzo rzadkie i obecnie na ebay kosztuje (NOS) 5000 usd!!!!!!Chyba żałuje że sprzedałem ten gramofon z tym ramieniem ,ale trudno już nic nie poradzę. Coś mnie podkusiło do sprzedaży ,jakieś zamroczenie umysłu  oraz recenzje cholerstwa które następnie  kupiłem. Cud wizualny .Sam jego wygląd powodował ,że słyszałem  w głowie jego piękne brzmienie. Innowacje w nim zastosowane jeszcze bardziej rozpalały wyobraźnie. Magnetyczny antyscating , zawieszenie talerza na magnesie oraz jakość wykonania nie pozostawiały złudzeń ,że mam przed sobą wstęp do hiend'u. Ja pierdziu cóż to był za niewypał brzmieniowy. Clearaudio  Performance  z firmową wkładką mm Maestro. Ten zestaw brzmiał tak,że po ok.jednym miesiącu  intensywnego grania ,udałem się do dystrybutora z prosbą o wymianę wkładki ,sugerując ,że chyba musi być zepsuta,że takie cudo grać nie może źle. Poszli na rękę i wymienili mi wkładkę na  ortofona mc15 (chyba taki to był model) Powiem ,że grało o niebo lepiej lecz w dalszym ciągu dźwięk pozostawiał wiele do życzenia . Pomyślałem sobie,że jak mam tak dobry gramofon to należy uzbroić go w odpowiedni  do ceny gramofonu przetwornik,bo przecież ten gramofon nie może grać źle  bo tak pięknie wygląda!Wybór wkładki padł na Benz Micro Glider L........i dupa ,choć było lepiej to brzmiało to jak mp3.Jakby ktoś dźwięk wykastrował z detali ,dodał mało subtelną górę i odciął bas. Pierdziałem w wannie i ze złości gryzłem bąble! A może mam nieodpowiedni przedwzmacniacz gramofonowy? Tak to musi być to,bo przecież ten piękny gramofon nie może grać źle! Oj czego ja z tym gramofonem nie żeniłem Ale zawsze było do dupy-(. Plusem całej sytuacji było to ,że w amoku dopasowanie czegoś co sprawi ,że ten gramofon zabrzmi, przerzuciłem tonę gratów. Zawiązały  się też nowe  znajomości, które  zaowocowały  pewnymi zmianami sprzętu w moim systemie odsłuchowym .Podjąłem więc decyzję. Sprzedaje piękny gramofon ,który nie może brzmieć źle bo tak pięknie wygląda i recenzje ma entuzjastyczne w prasie światowej. Po 2 latach męki ,ze stratą dla mnie olbrzymią zmienił On właściciela. Mam nadzieję że nowy właściciel jest głuchy  a brzmienie rekompensuje mu wygląd. Acoustic Solid Machine Black to była maszyna która w przeciwieństwie do Clearaudio nie miała w sobie żadnych innowacyjnych rozwiązań, poza wyglądem . Ciężk i grubyi talerz z POM kręciło się na tradycyjnym łożysku . Ramię 9' Acoustic Solid  As211 które wyglądało jak Ortofon lub Jelco osadzone na nowoczesnej plincie robiło to co robić powinno. Wygrzebywało z rowka muzykę w sposób, który był bardzo satysfakcjonujący i właśnie zacząłem pod ten gramofon dopieszczać  system. Przede wszystkim zmieniłem lampowe  phono  Audio Note'a na ,,tranzystorowy"Simaudio Moon lp5.3 z dedykowanym zasilaczem xlp5.3. Czapki z głów . Dynamika detal i przestrzeń. Zapewne  Acoustic Solid cieszył by moje ucho ,gdyby nie nastał rok 2012 i pewien wpis na Audiostereo nie zburzył mi mojego dobrego samopoczucia. Cholera jasna Zontek. Poznałem Her Nadkonstruktora w sierpniu 2012 roku a decyzja o zakupie podjęta została miesiąc później.Kiedy po raz pierwszy spotkałem się z Pawłem i zobaczyłem jeszcze niedokończony ,ale już grający prototyp ,nie  było odwrotu. Paweł nie miał  wtedy dobrze brzmiącego systemu odsłuchowego ,ale to co produkował  jego drapak zaskakiwało . Na nędznej wkładce takie brzmienie? Na szczęście w ferworze poprawek i ustawień złamał igłę w tej wkładce i musiał kupić Lyra Dorian. Gramofon  z dedykacją odebrałem w listopadzie 2012 po Audio Show. Właśnie wtedy został publicznie zaprezentowany .Mój entuzjazm i kisiel w majtkach, które ten drapak wywoływał u mnie ,zdopingował  Pawła do wystawienia go na wspomnianej wystawie. Możecie wierzyć  lub nie ,ale jest to urządzenie ,które swoim brzmieniem pozytywnie szokuje . Nie ma takich słów ,które są w stanie opisać jakość brzmienia które reprodukuje. Miałem wiele gramofonów, wielu  też słuchałem u przyjaciół . Ale mogę powiedzieć że jest czas przed Zontkiem i po. Kto raz posłucha muzyki z tego gramofonu u siebie ,we własnym systemie ten przypłaci to niepokojem że nie jest dobrze z jego brzmieniem a może być rewelacyjnie. Co oferuje oprócz brzmienia? Wygląd który jest połączeniem klasycznych rozwiązań z nowoczesnym projektowaniem. Ten gramofon ma piękne proporcje ,które najlepiej podziwiać  w bezpośrednim kontakcie. Może na zdjęciach nie wygląda potężnie ale kontakt oko w oko wymusza respekt. Całe ramię jest jednym 44 centymetrowym, wytoczonym kawałkiem hebany  bez klejeń czy jakichkolwiek  sztukowań . Wykonanie jednej belki trwa ponad tydzień a struktura drewna niejedną belkę wysłała do śmieci .Kolumna ramienia wykonana jest również z hebanu i składa się na nią kilka oszlifowanych ,,trójkątów" przedzielonych  przez metalowe elementy w zależności od upodobań będą złote lub srebrne. Ramię zamontowane jest do podstawy ,która umożliwia precyzyjne ustawienie VTA(chyba nie trzeba wyjaśniać po co) Ramię jest 14 calowe. Odległość montażowa to 350mm +ok 10mm przesięg . Ramię nie ma tradycyjnego łożyska tylko działa na zasadzie przyciągajacych się magnesów –jednym słowem lewituje . Ramię można zamówić  tak, aby miało odpowiednią masę efektywną ,aby dopasować je do podatności  wkładki. Moje ramię to 22gramy masy efektywnej więc jest już ramieniem cięższym.Do wkładki Miyjajima Paweł wykonał ramię o wadze blisko 50gram.Są też ramiona lekkie zaczynające się od ok 13/14 gram. Mówimy tu o ramionach 14 calowych z hebanu i myslę,że lżejszych nie będzie. Talerz w wersji standard to 15 kilo aluminium precyzyjnie wyważone ,niemagnesujące. Precyzyjne łożysko ślizgowe wykonane z najwyższej jakości stali utwardzanej oraz brązu łożyskowego z zawieszeniem magnetycznym. Chyba lepiej być nie może dla dźwięku. Plinta to cztery ,pełne kawałki szlachetnego drzewa przedzielone  stalą–robi to wrażenie. Całość waży 45kg.Do plinty można zamontować jeszcze 2 dodatkowe podstawy  dla dwóch dodatkowych ramion . Co by tu jeszcze napisać. Myślę ,że  więcej  szczegółów dotyczących tego gramofonu znajdziecie na stronie Zontka. Trudno pisać jest o brzmieniu ,bo na pewnym pułapie to jest bardzo trudne. Ja 2 lata temu znalazłem swoją nirwanę i wiem że ten pogląd jest podobny do coraz większej rzeszy fanów tego gramofonu. Miło mi również zaskakiwać osoby które znały wkładkę  denon 103r ze swojego systemu.Co można wycisnąć z ,,taniej" wkładki na dobrze zestrojonym systemie . Wyraz ich twarzy –bezcenny. W moim systemie grały wkładki Denon 103r, Dynavector -XX2 ,Lyra Dorian , Phasetech 3 . Obecnie gram na wkładce Soundsmith.która brzmi zjawiskowo .Myslę,że w przyszłości skuszę się na Lyra "kleos" , a na drugim ramieniu coś hiper twardego np.Miyjajima. W system mono raczej bawić sie nie będę-zbyt mała ilość pozycji  mono w mojej kolekcji...........idę posłuchać ,szkoda pisać. Amen
,
[drobna korekta tytułu za zgodą autora]

frywolny trucht


wojtek41

Moim zdaniem swietnie wyglada...)

jajacek1410

Bardzo fajny dizajn. W prostocie siła. Oszczędnie, bez fajerwerków. Urządzenie ma grać, a nie rozpraszać swoja ekstrawagancją. Może wolałbym metalowe elementy w satynie, chociaż sam nie wiem..., trzeba by obejrzeć na żywo.
Jako i frywolny tako i ja zazdraszczam:)
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

Jakub


kangie

Piękna maszyna! Można być dumnym, że wyszła spod ręki Polaka. Chciałbym kiedyś posłuchać go w akcji. Gratuluję nabytku.

Powiedz mi, czy to ramię ma system kompensacji dynamicznej?

P.S. Ciekawa Twoja historia, zwłaszcza rozwaliło mnie gryzienie tych baniek w wannie ;)

miniabyr

#6
Cytat: kangie w Sierpień 29, 2014, 06:11Powiedz mi, czy to ramię ma system kompensacji dynamicznej?
Nie ma kompensacji dynamicznej -to proste ramie. Zapewne będą jakieś  zmiany w konstrukcji ramion,to raczej naturalne.Nie napisałem o pewnym elemencie ramienia, które ma bardzo istotny wpływ na rezonans.Można go sobie "dostroić" w przedziale ok.2Hz  zwiększając lub zmniejszając  szczelinę między magnesami.Sprawdziliśmy to ,mamy pomiary i wpływa to na brzmienie całego układu. Nie muszę przypominac ,że bedzie prezentowany na audio show 2014.Jak ktoś jest z Warszawy to może wpaść do mnie i posłuchać. A tak prezentował się Capital Audio Show




[wstawiono poprawny link do filmu]

jajacek1410

#7
Jak są poprowadzone przewody pod ramieniem? Jest wyfrezowana szczelina? Ze zdjęcia nie wiele wynika.
Czy jest dedykowana pokrywa, czy to już każdy w swoim zakresie kombinuje?

O, na filmiku widzę, że jest postulowana przeze mnie satyna - jest zdecydowanie lepiej.
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

miniabyr

#8
Przewody "biegną"przez całą długość ramienia w środku.Czyli klasycznie. Ja mam srebrne SME,ale mogą być VdH lub co sobie klient zażyczy.Pokrywy brak więc trzeba kombinować.Ja wole wersję nie satynową,ale najlepiej to widać na żywo jak współgra z drewnianymi elementami i wtedy zdecydować które wykończenie najlepiej pasuje.

frywolny trucht



Takie zdjęcie znalazłem w internetach.

Waluch

miniabyr, zlituj się nad naszymi oczami i sformatuj tekst
taki ciąg wyrazów ciężko jest czytać



Zontek

#11
Chcąc się przywitać ze wszystkimi załączę takie video.



[poprawiono link do filmu]

frywolny trucht


Zontek

Hello Frywolny...  he sami starzy znajomi  ;)

frywolny trucht

A w sumie tak, ale sami najsympatyczniejsi :)

Może tylko dodam, że Paweł- konstruktor tej maszyny, na filmiku jaki zapodał, to ten w brązowej koszulce.
Zazdraszam sylwetki :)

miniabyr

#15
Cytat: Waluch w Sierpień 29, 2014, 11:09
miniabyr, zlituj się nad naszymi oczami i sformatuj tekst
taki ciąg wyrazów ciężko jest czytać

Masz rację ,poprawię się następnym razem. Na usprawiedliwienie powiem ,że wysmarowałem ten tekst na tablecie więc łatwo nie było i wiem ,że taki sposób pisania to męka

Waluch

Skoro pisałeś go na tablecie to podziwiam Twój upór. Ja nadal się bronię przed używaniem telefonu z dotykowym wyświetlaczem. Tablet, mam , ale ograniczam się do przeglądania serwisów giełdowych. Chociaż odkryłem ostatnio ,że można podłączyć klawiaturę do tabletu i o dziwo działa :)

koniec Off t.

miniabyr

Miałem dużo czasu ,ale brak dostępu do "normalnego" komputera.Zajęło mi to ponad trzy godziny klepania,ciągłego poprawiania podpowiedzi. Na koniec byłem tak zmęczony i poirytowany ,że zrobiłem się niemiły dla otoczenia. Tablet to nie jest dobre narzędzie do opisywania stanu umysłu audiofila. Tu potrzebna jest audiofilska klawiatura,z audiofilskim edytorem :P

Zontek

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 29, 2014, 21:48
Może tylko dodam, że Paweł- konstruktor tej maszyny, na filmiku jaki zapodał, to ten w brązowej koszulce.
Zazdraszam sylwetki :)

Buuuahhhaaa.... aż monitor musiałem przecierać, bo zaplułem. Taki to ja byłem 30lat temu. :)

frywolny trucht

:)

Wiadomo już w jakiej konfiguracji gramofon wystąpi w tym roku na Audio Show?

Zontek

Chciałbym na bogato ale czy się uda? Przymiarki trwają.  :)

miniabyr

Z powodu  awarii własnej pamięci,musiałem zlikwidować konto i ponownie się zarejestrować. ;D :o Tak więc pierwszy post jest opatrzony  nazwą  "gość"....... Widziałem ,że szykuje się pierwsza polska recenzja Zontka na portalu Highfidelity -czyli u p.Pacuły.Zobaczymy co napiszą.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

Nie spodziewam się ekscesów. Gdyby miało być źle- nie pojawiłaby się recenzja. Nie chcę się wygłupiać, ale zapewne mógłbym tu napisać baaaardzo podobną recenzję, pomimo, że słuchałem jak gra Zontek tyle co kot napłakał :)

Tak poza tym nasz konkurs http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=247.0 dopiero co ruszył, czasu sporo- co Ty na to by wykroić z pierwszej pracy coś tam, coś tam i stworzyć opowiastkę o drugim gramofonie?

:)




miniabyr

Mówisz o cleraudio brrrrrrr?
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht