Autor Wątek: Blog Therion'a  (Przeczytany 8480 razy)

Offline Therion

• Moderator
Odp: Blog Therion'a
« Odpowiedź #325 dnia: Wrzesień 29, 2018, 11:53 »
Świetny pomysł!Dziękuję!
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Marantz NA6005, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #326 dnia: Wrzesień 29, 2018, 21:15 »
Świetny pomysł!Dziękuję!
Tylko kup interfejs z dwoma wejściami/wyjściami analogowymi - niektóre maja pojedyncze wejścia i wtedy..kiszka.
Z tańszych masz https://www.thomann.de/pl/focusrite_scarlett_2i2_2nd_gen_b_stock.htm
Niestety nie ma we/wy cyfrowych.

Offline Therion

• Moderator
« Odpowiedź #327 dnia: Wrzesień 30, 2018, 09:56 »
Również dziękuję!

Wracając do tematu przeciwfazy.

Ucho wciaz mam chore, ale nie na tyle, żebym nic nie słyszał. Albo słyszał glupoty. A jednak. matrix sie popsuł?

Sluchawki w przedwzmacniaczu mówią, że sygnał tam trafia ok. Stamtąd leci do wzmacniacza. Wpinałem sie słuchawkami zamiast kolumn - jest ok. Podłączam kolumny - przeciwfaza. Kable sprawdziłem. Kolumny sprawdziłem baterią.

Qrde, jak fizyka kwantowa. Obiekt badany zachowuje sie inaczej niż gdy badany nie jest.

Najprosciej by bylo gdybym pozostawil zamienione kable w jednym kanale i z grzywki. Pytanie jednak - w ktorym kanale? I dlaczego.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2018, 09:59 wysłana przez Therion »
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Marantz NA6005, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Offline McGyver

• Moderator
  • NIP 6442737255, REGON 369398784
« Odpowiedź #328 dnia: Wrzesień 30, 2018, 12:44 »
Wpinałem sie słuchawkami zamiast kolumn - jest ok. Podłączam kolumny - przeciwfaza. Kable sprawdziłem. Kolumny sprawdziłem baterią.
Występuje tu spreczność. Skoro wzmacniacz (sprawdzony słuchawkami wpiętymi w miejsce kolumn) jest OK, kable są OK, i kolumny (sprawdzone baterią) są OK, to nie ma gdzie występować błąd. No chyba że w jednej z kolumn tweeter jest wpięty w przeciwfazie, bo tego to już baterią nie sprawdzisz.
CD transport EAD T-1000 upgrade, DAC The Protagonist Mk2, pre lampowe The Protagonist Signature, monobloki Phast Triode SE na 6B4G, kolumny Studio16Hertz Tirion.
Analog: lampowe phonostage typu "wariacja (a raczej dygresja) na temat (a raczej obok tematu) EAR834", gramofon tangencjalny Sony PS-X555ES, wkładka Ortofon MC10 plus SUT Grundig vintage. Jakoś działa.

Offline Therion

• Moderator
« Odpowiedź #329 dnia: Wrzesień 30, 2018, 17:06 »
Występuje tu spreczność. Skoro wzmacniacz (sprawdzony słuchawkami wpiętymi w miejsce kolumn) jest OK

Dlatego pisałem o Matrixie.

Kolumny kupiłem jako fabrycznie nowe 11 lat temu (!). Musiałby Michał je od początku źle oznaczyć. Ale w ciągu tych 11 lat nie raz słyszałem i nagrania mono i puszczałem testy na zgodność fazową (kolory we wkładkach się zgadzały z opisami producenta a w headshellu z tym jak przyjeżdżał z fabryki). Zawsze się zgadzało.

Kable... końcówki zrobiłem sam, ale to tylko 2 żyły, łatwo sprawdzić - sprawdziłem. Są ok.

Wzmacniacz? Wpiąłem się gniazdem (duży jack) zakończony 3ma bananami - dwa wpiąłem w czerwone gniazda, masę w jedno z gniazd czarnnych. Włączyłem słuchawki - jest ok. Spinam wszystko jak było - jest źle.

I to jest zagadka. Jak dwie kulki i armatka.

Offline Therion

• Moderator
« Odpowiedź #330 dnia: Wrzesień 30, 2018, 17:24 »
Nie chce mi się, ale to zrobię - wyciągam kolumny na środek pokoju. Na codzien stoją szeroko rozstawione, może to mnie myli?

Granie w przeciw fazie powinno muzykę osłabiać (odbierać bas). Zaraz to wszystko sprawdzę, bo gdy stały oddalone od siebie, mogłem tego nie zauważać (słucham zwykle cicho)

Offline Therion

• Moderator
« Odpowiedź #331 dnia: Wrzesień 30, 2018, 18:39 »
I wszystko jasne.

Gdy kolumny stoją blisko (trójkąt 2m) zgodność fazowa jest ok. Gdy je rozsunę, jest wrażenie, że jest odwrotna. + chore ucho i wydaje się, że mamy "problem".

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #332 dnia: Wrzesień 30, 2018, 20:53 »
Granie w przeciw fazie powinno muzykę osłabiać (odbierać bas).
Granie w przeciw-fazie powoduje raczej efekt przeniesienia dźwięku z centrum na boki. Tony niskie są mniej podatne na zmianę fazy. Niektórzy nawet twierdzą, że bas jest bezkierunkowy  ;)

Offline Therion

• Moderator
« Odpowiedź #333 dnia: Wrzesień 30, 2018, 21:04 »
Gdy kolumny stoją blisko, bas jako fala najdłuższa, powinien się znosić ( jedna membrana pcha, druga zasysa)

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #334 dnia: Wrzesień 30, 2018, 22:32 »
Z basem tak prosto nie jest. A uszy nasze (oby przynajmniej zdrowe bo lepsze już nie będą) mocniej reagują na zmiany fazy średnich i wysokich tonów.
Jako miłośnik szerokiej i głębokiej sceny możesz być na zmiany fazy bardzo "uczulony".

Są fajne wtyczki do "podglądania" fazy https://www.kvraudio.com/product/stereo-tool-by-flux/details.
Są tez do grzebania w głębokości efektu stereo (działają bardziej radykalnie niż zmiana korekcji RIAA).
Jak sobie kupisz interfejs to można się tym pobawić ale ...uwaga wciąga okrutnie a efekty radosnej twórczości są czasami koszmarne.

Offline Therion

• Moderator
« Odpowiedź #335 dnia: Październik 08, 2018, 16:26 »
Dobra, to wyjaśniam, jak było z fazą:

Jak wiecie, miałem chore ucho (JUŻ JEST ZNAAACZNIE LEPIEJ!!!! ) ale qrna nie na tyle, by nie słyszeć testów.

Jak pisałem, moją uwagę zwróciło nagranie monofoniczne. Brzmiało stereo. Zacząłem szukać przyczyny i testować sprzęt. Doszedłem do tego, że odwrócony sygnał wychodzi ze wzmacniacza. JUż miałem go rozbierać i szukać przyczyny, gdy wpadłem na inny pomysł: wysunąłem kolumny, postawiłem przed sobą w trójkącie 2m i jeszcze raz zapodałem testy. Było poprawnie. Rozsunąłem kolumny (bez rozłączania) - jest niepoprawnie. Oczywiście to złudzenie. Ale też stąd zapewne biorą się te wszystkie efekty specjalne w moim salonie. Następuje seria odbić, które dają wrażenie odwróconej fazy a wraz z tym, szczególna przestrzeń.

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #336 dnia: Październik 08, 2018, 17:03 »
Następuje seria odbić, które dają wrażenie odwróconej fazy a wraz z tym, szczególna przestrzeń.

;D ;D ;D

Offline Therion

• Moderator
« Odpowiedź #337 dnia: Październik 08, 2018, 21:13 »
Takie moje domysły.

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #338 dnia: Październik 08, 2018, 23:54 »
Całkiem słuszne - odbicia zależnie od akustyki pokoju mogą plątać dziwne figle ze źródłem dźwięku.
Powinieneś zainwestować w jakieś ustroje i wytłumić miejsca odbić.

Offline Therion

• Moderator
« Odpowiedź #339 dnia: Październik 09, 2018, 12:55 »
kiedy mi się tak podoba najbardziej :)

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #340 dnia: Październik 09, 2018, 22:13 »
W sumie to masz mechaniczny "regulator sceny". Metr do przodu albo do tyłu i ....

Offline McGyver

• Moderator
  • NIP 6442737255, REGON 369398784
« Odpowiedź #341 dnia: Październik 09, 2018, 23:16 »
kiedy mi się tak podoba najbardziej :)
O dobrej lokalizacji źródeł pozornych możesz zapomnieć w takiej sytuacji. Coś za coś.
CD transport EAD T-1000 upgrade, DAC The Protagonist Mk2, pre lampowe The Protagonist Signature, monobloki Phast Triode SE na 6B4G, kolumny Studio16Hertz Tirion.
Analog: lampowe phonostage typu "wariacja (a raczej dygresja) na temat (a raczej obok tematu) EAR834", gramofon tangencjalny Sony PS-X555ES, wkładka Ortofon MC10 plus SUT Grundig vintage. Jakoś działa.

Offline Therion

• Moderator
« Odpowiedź #342 dnia: Październik 10, 2018, 08:43 »
Dobra to jest, pewnie masz na mysli poprawną. Trudno powiedzieć. Byc moze troche rozdmuchana, szersza, glebsza, ale naprawdę tak lubię.

Punkt G jest rzeczywiście tylko w jednym miejscu i jak pisze Dino, metr w tę czy wewtę i czar znika. Ale gdy siedzi sie posrodku, to: "trwaj chwilo... "

Offline Therion

• Moderator
« Odpowiedź #343 dnia: Październik 15, 2018, 13:46 »
Swój sprzęt uważam za ogarnięty w sposób jak najbardziej mnie satysfakcjonujący, nie planuję dalszych zmian, dlatego w sezonie jesień/zima 2018 zamierzam zanurzyć się już tylko w muzyce. W związku z tym rozpoczynam tworzenie czegoś takiego:

Lista najpiękniejszych UTWORÓW muzyki poważnej

Będę wdzięczny za Waszą pomoc, podpowiedzi i sugestie.

Żeby nie wyszło banalnie (jest już w cholerę już takich list), chcę skupić się tylko na utworach mniej popularnych.

Będę numerował je :
1.
2.
3.

Utwory powszechnie "znane na pamięć" (trudno je pominąć), będą poprzedzone literą A
A1.
A2.

Dlaczego utwory a nie kompozycje? Czasami, z braku czasu nie słucha się całej opery, lecz tylko ulubioną arię lub suitę. I dlatego chcę spisać taki The Best Of :) Może dzięki temu odkryję coś czego nie znam?

Zaczynam. Zapraszam wszystkich, którzy zechcą się przyłączyć.

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #344 dnia: Październik 15, 2018, 14:15 »
To może podaj kilka przykładów które Ci się podobają. Jest przepaść pomiędzy Tannhauser'em a La fille mal gardée.

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+stepup z Pre Q-Audio+Lyngdorf+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

Offline Therion

• Moderator
« Odpowiedź #345 dnia: Październik 15, 2018, 15:13 »
Tak tak Vasa, długo pisałem, bo przeszkadzają telefonami. Oto przykłady:

Utwory nominowane (czyli jeszcze bez klasyfikacji)

Będę cyklicznie dorzucał, bo taką wstępną listę kilkunastu już mam, tylko na Spoty a tam nie da się kopiować nazw utworów i muszę każdy googlować.

Respighi: Ancient Airs and Dances, Suite No.3 - 4. Passacaglia
Brahms ein deutsches requiem denn alles fleisch
Dvorak: Slavonice Dances Op.72 no.2 in E minor - Allegretto grazioso
Verdi - Messa da Requiem - Lacrymosa Dies Illa
Pietro Mascagni - Cavalleria Rusticana Regina Caeli
Tchaikovsky - Violin Concerto in D major, Op. 35 Allegro moderato
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2018, 15:39 wysłana przez Therion »

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #346 dnia: Październik 15, 2018, 16:06 »
Oto przykłady
OK. Już wiem.
No to mam dwie propozycje testowe. Jeżeli posłuchasz i kiwniesz głową że OK to będzie wiadomo gdzie szukać.
- Rossini. Stabat Mater z Pavarottim.
- Bedrich Smetana. Cykl Moja Ojczyzna (Má Vlast).
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+stepup z Pre Q-Audio+Lyngdorf+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

Offline Therion

• Moderator
« Odpowiedź #347 dnia: Październik 15, 2018, 20:25 »
Przepraszam, ale w międzyczasie miałem przygodę ze sprzętem.

Już naprawdę myślałem, że głuchnę na prawe ucho. Zamieniłem kanały, ogłuchłem na lewe. Qwa! Rozebrałem wzmacniacz żeby pomierzyć BIAS ( u mnie nie ma na wierzchu punktów pomiarowych), poprawny. Tel do Włodka i m.in pada stwierdzenie: "u ciebie b.ważna jest środkowa ECC83". Wypierdzeliłem wszystkie, wsadziłem NOSy - gra jak nowy sprzęt. Więc cofnąłem ruch, wsadziłem stare oprócz środkowej - tu pozostał NOS. Znowu dobrze. Wsadzam dotychczasową, prawy kanał siadnięty. Pierdzielona ECC88 Sylvania. Jak ja nie lubię tych Sylvanii!

« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2018, 20:30 wysłana przez Therion »

Offline elem

• maniak
« Odpowiedź #348 dnia: Październik 15, 2018, 20:29 »
NOS jest mocno powiązany laryngologicznie z uchem :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Offline Therion

• Moderator
« Odpowiedź #349 dnia: Październik 15, 2018, 20:31 »
Słusznie i dlatego:

Sprzedam Sylvanię ECC83 używany NOS  :) niemal trzyma parametry.  >:D Jeden kanał świadkiem!