Menu główne

Thorens TD 318

Zaczęty przez 90125, Maj 28, 2014, 22:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

90125

Pozwalam sobie założyć sobie nowy wątek przede wszystkim z obowiązku a w drugiej kolejności  i poniekąd z własnej próżności dotyczący jednego z najlepszych i kultowych modeli gramofonów firmy Thorens model TD 318.

Oczekuję na wszelkie konstruktywne uwagi dotyczące użytkowania, wszelakich napraw i modyfikacji tego gramiaka  ;)

Pozdrawiam ,
90125

gratefullde

Fajny gramofon, miałem przed Ad Fontesem. Grał u mnie początkowo z 2MRed a potem z Nagaoką JT555. Miło wspominam choć do dziś nie wiem czy była tam regulacja VTA. Większość podpowiadaczy forumowych twierdziła, że tak... Ramię przy nim było chyba TP 50 i ja się tej funkcjonalności tam nie dopatrzyłem. Trochę zabawy z ustawianiem na początku było ale wszystkiego można się nauczyć.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

BMAN76

. JEzt na znanym portalu aukcyjnym takowy, wiec chętnie skorzystam z wiedzy o tym modelu. Biorę go pod uwagę jako jedną z opcji . Być może ktoś z wszechwiedzących , spojrzałby na aukcję, i na tej podstawie się wypowiedział. wyobrażam sobie model owej wypowiedzi w ten sposób .         Np O Ten ( tutaj adres) ma ramię takie i takie i nadaje się tylko do mieszania kremu bo ......  NP:)

BMAN76

Nabyłem :) Przyjedzie w piątek lub sobotę. Ramię tp21  wymienione oleje, w ramieniu , łożysku i kable, wypolerowany cały . Jedyny mankament to wkładka, at 95 leci od razu do wymiany, czy może zostać ? Ramię tp 21 .

Thorogood

Wymień.
A potem go skalibruj.

BMAN76

Właśnie miałem zamiar usłyszeć na co :) Gramiak kupiłem od gościa który sprzedaje tylko thorensy . Polerka , wymiana oleju itd cały serwis. 280 aukcji 100% pozytywów . Myślę będzie dobrze :) Sprzęt solidny niemiecki kurier dowiezie do miejsca x, skąd do polski trafi prywatnym samochodem :)  Radzcie radzcie jaką wkładkę kupić.

frywolny trucht

To ile chcesz zostawić na wkładkę?

BMAN76

Siedzi żona obok i patrzy:) 500 przeżyję :) jakbym nie pisał więcej to się przeliczyłem :)

frywolny trucht


BMAN76

YEs master :) ale sprawa jest rozwojowa :) poluję na sme

frywolny trucht


BMAN76

Ewentualnie inne wg sugestii :)  co do Tego vta znalazłem coś takiego http://www.audiostereo.pl/jak-ustawic-vta-w-tp-21-thorens-td-318_99626.html

frywolny trucht

Powiem ci tak. Moje doświadczenie ze starymi Thorensami jest w zasadzie zerowe, a na pewno czysto teoretyczne. Zahacz jakoś na priv ahaja, thorogood, czy tomasz-pianista.

BMAN76

Aleś Pan reklamie chłopakom zrobił :)

Thorogood

Tak jak Ci napisałem, polecam 2M Bronze.
Ta grająca jasno i detalicznie wkłądka, doskonale zgrała mi się z TD320.
Tylko pamiętaj o regulacji. Bez tego będzie kicha.

piotrek

no ortofon bronze teraz w cenach strasznie w górę poleciał ja półtora roku temu płaciłem 900 zł z niemieckiej dystrybucji. Można też włożyć  wkładkę  JT-555 Nagaoke.

BMAN76

NO tak. Tylko ta wkłądka jest dostępna poza polską tylko i wyłącznie .  Coś bardziej dostępnego przychodzi wam do głowy ?

frywolny trucht


BMAN76

O i to jrest to :) Jeżeli szanowni koledzy potwierdzą zamawiam.

BMAN76

JEEEEST ORZEŁ WYLĄDOWAŁ :) SPrzęt dzisiaj dostarczyła siostra  :) Jeżeli ktokolwiek zastanawia się nad Thorensem, to tylko od tego sprzedawcy. Wygląda jak totalna nówka . W poniedziałek odbieram wkładkę i przychodzi SZPEC:)
PJ C. ... Wygląda przy tym jak zabawka:)

BMAN76

Zainstalowane( goldring 2100), ustawione, gra - to interesowało mnie, wygląda - to interesowało damską część społeczności :)  Nie wiem co to jasna góra , ciemny dół, i środek. Wiem jedno gra fantastycznie. To subiektywna ocena dlatego, że obycie z analogiem mam znikome .

frywolny trucht

Gratuluję.
Zasłużyliśmy na jakieś zdjęcie? Może nawet od razu w galerii audiomaniaka.
:)

Pboczek

Załączam instrukcje obsługi użytkownika i serwisanta, bo zawsze lepiej jak są pod ręką.
Wypoziomowanie plinty znajduje się wraz ze schematami, co sugeruje że temat nie jest przeznaczony dla zwykłego użytkownika lecz wykwalifikowanego fachowca. Tak też jest, bo łatwo można ukręcić sprężyny regulujące zawieszenie, a dostać je dzisiaj jest bardzo drogo. (Można je przy zręczności manualnej wykonać domowymi sposobami ale to też temat dla fachowca.)
Proponuję więc zanim wypoziomujecie, zapoznać się z instrukcjami a śrubeczkami plinty kręcić ostrożnie. ;)



Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Obudowany przyrządami, narzędziami, płytami, zabrałem się za pierwsze samodzielne kalibrowanie Thorensa. W ruch poszedł geodisc, niteczka i ładnie udało się ustawić celownik. Zrobiłem przesięg, kąt prowadzenia, azymut i bardzo z siebie zadowolony zabrałem się za VTA.
Ustawiłem to VTA w jakimś optymalnym wariancie, bo winda ma regulację która nie pozwala jej bardziej obniżyć ale ramię było w miarę równolegle, igła dotykała płyty - podobało mi się. Sprawdziłem wszystkie parametry ponownie i super. Ustawiłem nacisk i już na płycie testowej chciałem przystąpić do wyregulowania anty scatingu. Zapuszczam talerz, a tu przy końcu płyty  - dupa, ramię stoi w miejscu, bo dotyka windy.
Obniżenie windy bez prądu – ręczne jej przytrzymanie, pozwala ciut jej zjechać niż wysokość przy której utrzymuje się sama pod prądem. To chyba jest przyczyną?

Zacząłem zabawę od nowa i kombinuję jak koń pod górę, z tego też powodu mam głupie pytania.

Czy to w jakim położeniu w płaszczyźnie poziomej ustawiona jest winda – jej podpórka (vide zdjęcia), ma jakieś znaczenie?

Jaki powinien być wyznacznik tego czy igła prawidłowo siada na płycie?

I chyba muszę nieco podnieść całe ramie?

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Na zdjęciu trochę przesadziłem z odgięciem tej windy ale chodzi o to, że może być w różnych położeniach.

Czy może być tak, że nie da się poprawnie ustawić VTA, bo nie pozwala na to minimalna wysokość windy?

Wieczorem zamierzam się ponownie za to wszytko zabrać, od samego początku :) Wczoraj zajęło mi to 3 godz. zobaczymy jak dzisiaj.

Widzę też że o ile nie było wcześniej problemów z momentem w którym automat wyłącza płytę i podnosi ramię, to teraz odbywa się za wcześniej, zanim ramie dojdzie do końca ostatniego utworu. Kurde.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite