Autor Wątek: KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"  (Przeczytany 6115 razy)

Offline MartinS

 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"
« Odpowiedź #200 dnia: Luty 12, 2019, 20:28 »
Natomiast sposób w jaki twórca tłumaczy jego dzałanie jest bzdurny od początku. Facet mierząc napięcie na kablach przy przełącznikach od światła przyjął błędne założenie że napięcie które pokazał mu miernik się wyindukowało. Tymczasem wszystko wskazuje na to że tam nie wystąpiło sprzężenie indukcyjne tylko pojemnościowe. Bo przecież nie mierzył napięcia pomiędzy dwoma końcami tego do niczego nie podłączonego przewodu, tylko mierzył napięcie pomiędzy tymże przewodem, a uziomem. I teraz paradoks, walcząc z rzekomym sprzężeniem indukcyjnym sporządził kabel który ma o niebo większą indukcyjność niż prosty drut. Co więcej, powinien walczyć z pojemnością, może choć to mu wyszło przez przypadek? Nie, przez przypadek, a raczej przez przyjęcie błędnych założeń zwiększył także pojemność faza-neutral (bo pojemność zależy m.in. od powierzchni okładek kondensatora, a on drastyczne zwiększył powierzchnię jednej z okładek. De facto przez przypadek skonstruował kabel będący filtrem złożonym z indukcyjności w szereg z zasilaniem oraz pojemności równoległej do zasilania.

Poprosiłem Steve'a Reeve'a, żeby ustosunkował się do Twojej wypowiedzi.

To jego odpowiedź:

"(...) You, and many others like you,  have tried the Helix cables and found that they provide benefits.

There are several articles on the web that explain my induced noise "theory" - formerly known as Inductive Coupling, from normal household wiring to advanced telecommunications and digital circuits. It is a known and well published issue, but no one else seems to think it applies to audio signal in cables.

https://en.wikipedia.org/wiki/Inductive_coupling

Now, since we have established that inductive coupling exists then it stands to reason that ...
- in an audio cable, the signal flowing down the signal wire will induce some noise into the neutral wire
- since the neutral wire is generally connected to the "ground" it should dissipate without effect - but it does not!
- electricity is a lot like water, if you introduce noise into a circuit it "flows" in ALL directions instantly
- so the noise permeates through the entire circuit of any attached component
- any noise on the neutral side of a component will impact the operation of that component and cause smearing of the signal
- it does this in both left and right channels  to differing degrees, which then causes phase differences between left and right channels that is responsible for a lack of focus within the image

Regarding the inductance and capacitance levels of the cables
- the Helix design Interconnect has been measured for capacitance and inductance and a typical one meter interconnect had half the capacitance and half the inductance of the lowest rated commercial products available from Van den Hul, which makes some of the lowest rated cables available.
- to me,  this  would suggest that the filtering effect is minimal, something that  is also supported by people claiming that the helix offers the most NEUTRAL sound from any cables they have tried to date 

I have not had the speaker cables or power cables measured, but I believe they would provide similar benefits

I have had people compare the Helix cables to established brands such as Cardas and Nordost and they converted all their cables to the Helix.

All I can say is that the Helix design DOES improve the sound quality significantly 
- they provide stunning clarity, imaging, dynamics and bass performance
- unfortunately I am unable to PROVE my "reasoning" as to why they work, because I lack the very expensive instrumentation required to show the noise buried in the wires.

I simply applied some thought as to why noise was present in the light switch cables and then decided to try some cable geometries that might eliminate it - I tried braiding at first and then moved to the helix coil. Both are significantly better than established cable geometries, but the Helix offer the best perofrmance

Your friend may well be right about my theories, but others more qualified than myself have looked at my  site and did not respond with similar comments.

My cables have been adopted by many people around the world and all have reported significant improvements in sound quality.

I simply let me ears be the judge.

Hope that helps"


Offline Jakub

 • maniak
 • *******
 • Wiadomości: 2763
 • Taniofil
Odp: KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"
« Odpowiedź #201 dnia: Luty 12, 2019, 20:47 »
Napisz kolesiowi, że gada jak potłuczony.
Braun PS500 | CD4 | CSV13 | Snell E/III

Offline McGyver

 • maniak
 • *******
 • Wiadomości: 4173
 • NIP 6442737255, REGON 369398784
Odp: KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"
« Odpowiedź #202 dnia: Luty 12, 2019, 21:41 »
(...)
Poprosiłem Steve'a Reeve'a, żeby ustosunkował się do Twojej wypowiedzi.
To jego odpowiedź:
"(...)"
Kurde, chyba będę musiał skręcić sobie helixa i go pomierzyć (ale nie potrafię obiecać że to nastąpi wkrótce), bo to co gościu wypisuje to... hmm... nie chciałbym się wypowiadać tak jak Kuba ;), ale odczucia mam analogiczne  :o

Offline Pablo_NL

 • **
 • Wiadomości: 42
Odp: KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"
« Odpowiedź #203 dnia: Luty 12, 2019, 22:01 »
Niech tam sobie człowiek pisze co chce, tak jak każdy z nas. Fakt pozostaje faktem, że chyba jako nieliczny zrobiłem cały tor wg jego opisu. Nie dlatego, że chciałem coś udowadniać czy też obalać, ale dlatego że byłem na zwolnieniu lekarskim i miałem duuużo czasu i sporo przewodów. Poza tym lubię grzebać w sprzęcie i robić jakieś tam eksperymenty. Po skończeniu i wpięciu w system, słyszę co słyszę i już. Nie chcę też nikogo nawracać ani agitować. Dla mnie jest bardzo ok i nie wnikam za bardzo dlaczego.
Z innego podwórka - gdy kilkanaście lat temu zaczynałem swoją przygodę z karpiarstwem, wszyscy "guru" którzy mnie wprowadzali w sztukę łowienia, cały czas mnie edukowali - tylko kulki z najwyższej półki, bo proteiny, bo białko, bo sekretne składniki, zapach, bo sprawdzone itd...
Ja natomiast - jako że nie lubię zbyt utartych ścieżek - zacząłem eksperymenty z orzechem tygrysim, karmą dla psów (Frolic) itd. Wszyscy śmiali się i mówili, że równie dobrze można łowić na plastikowe koraliki. I wiecie co, dzisiaj gdy spytacie jakiegoś karpiarza na co łowi, to odpowie że trochę na kulki, trochę kukurydzę i trochę na orzech tygrysi (który nawet nie jest orzechem, nie ma zbytnio protein i super białek ani super kosmicznego zapachu), nikt nie wie dlaczego, ale działa (nie, nie jest naturalnym pokarmem dla ryb).
Tak samo jest z tymi kablami - zrobiłem, sprawdziłem i wiem że jest różnica in plus. Pewnie że chciałbym wiedzieć dokładnie dlaczego tak się dzieje, ale... mam i się z tego cieszę.

Offline dino

 • maniak
 • *******
 • Wiadomości: 2022
Odp: KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"
« Odpowiedź #204 dnia: Luty 12, 2019, 22:04 »
Smutne ale prawdziwe. Odnośnik do wiki jest kompletnie z czapy a kolo nie ma pojęcia o czym mówi.
Szumy mu się rozpływają  ;D ;D ;D.
N i PE łączą się ze sobą dopiero na szynie w rozdzielni przy liczniku i mieszanie do tego indukcyjności nie ma tutaj nic do rzeczy.
Zawsze będzie różnica potencjałów pomiędzy N i PE. I to co najbardziej istotne PE nie jest uziemieniem a złączem ochronnym połączonym z ziemią.

Offline dino

 • maniak
 • *******
 • Wiadomości: 2022
Odp: KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"
« Odpowiedź #205 dnia: Luty 12, 2019, 22:08 »
Pablo - jak wspominałem, każdy ma prawo do własnych eksperymentów i spostrzeżeń.
Ale bez rzetelnego udokumentowania pozostawmy takie działania w sferze "audio mitów" i nie brnijmy w pseudo naukę.
Ja po Waszych opisach nabrałem ochoty na sieciówkę skręcaną ale z N i L do tego prosty PE i ekran (a co).

Offline McGyver

 • maniak
 • *******
 • Wiadomości: 4173
 • NIP 6442737255, REGON 369398784
Odp: KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"
« Odpowiedź #206 dnia: Luty 12, 2019, 22:14 »
bez rzetelnego udokumentowania pozostawmy takie działania w sferze "audio mitów"
IMHO niekoniecznie, bo coś może się w praktyce sprawdzać, mimo że nikt nie wie czemu. Tego typu przypadki przypisałbym raczej do grupy "trafiło się ślepej kurze ziarno"  ;)
nie brnijmy w pseudo naukę.
Tutaj oczywiście pełna zgoda.

Offline Pablo_NL

 • **
 • Wiadomości: 42
Odp: KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"
« Odpowiedź #207 dnia: Luty 12, 2019, 22:16 »
Masz rację dino, też jestem ciekawy co z czym i dlaczego, niestety nie mam odpowiednich narzędzi aby to pomierzyć. Gość faktycznie nie może tego jakoś naukowo wyjaśnić i jest to bardzo dziwne i mętne opowiadanie. Ja szumów wcześniej też nie miałem na innym okablowaniu, być może dlatego, że co mogłem - zasilałem z akumulatora. Instalację AC też mam bardzo dobrą i w miarę nową. Dopinguję Was w ukręceniu tych sznurków i fachowym pomiarom, bo jestem tego bardzo ciekawy. Jak na razie, mogę jedynie gdybać i pisać o swoich odczuciach słuchowych.

Jeszcze jedna sprawa, oplot mam tylko na sieciówce, na IC i głośnikowym coś nie tak się dzieje z dźwiękiem i przy dużym wzmocnieniu bez źródła na sucho, chyba łapałem jakąś stację radiową (zbyt cicho aby się połapać co to). Po zdjęciu oplotu, wszystko wróciło do normy.
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2019, 22:23 wysłana przez Pablo_NL »

Offline dino

 • maniak
 • *******
 • Wiadomości: 2022
Odp: KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"
« Odpowiedź #208 dnia: Luty 13, 2019, 18:33 »
 ;D

Offline finchers

 • maniak
 • **
 • Wiadomości: 86
Odp: KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"
« Odpowiedź #209 dnia: Luty 16, 2019, 10:06 »
Panowie na jakich przewodach polecacie wykonanie Helixa tylko i wyłącznie żeby zrobić "królika doświadczalnego"?
Ostatnio wystrugałem kabel pod DAC na takim "cudzie":

https://pl.aliexpress.com/item/Viborg-VP1606-5N-OFC-RISR-AC-kabel-zasilaj-cy-6MM-2-rdze-z-drutu-ekranowania-HIFI/32878944875.html?spm=a2g17.search0104.3.51.56537345uaELOX&transAbTest=ae803_4&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_7_10065_10068_319_317_10696_10084_453_10083_454_10618_10304_10307_10820_10821_10301_537_536_10902_10843_10059_10884_10887_321_322_10103%2Csearchweb201603_45%2CppcSwitch_0&algo_pvid=a5f0d4f4-4e6e-428d-a8d1-6c26cbf83099&algo_expid=a5f0d4f4-4e6e-428d-a8d1-6c26cbf83099-7

Muszę powiedzieć że jakość samego kabla mnie zaskoczyła jak ze tę cenę i myślę żeby może zamówić wiecej i dłubać. Czy na początek castorama i testy?

Ale mnie korci żeby zamówić coś takiego:
https://pl.aliexpress.com/item/Viborg-VP1501-g-o-nik-kabel-zasilaj-cy-DIY-kabel-1-m-OFC-dyrygent-100-miedzi/32962249257.html?spm=a2g17.search0104.3.23.56537345uaELOX&transAbTest=ae803_4&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_7_10065_10068_319_317_10696_10084_453_10083_454_10618_10304_10307_10820_10821_10301_537_536_10902_10843_10059_10884_10887_321_322_10103%2Csearchweb201603_45%2CppcSwitch_0&algo_pvid=a5f0d4f4-4e6e-428d-a8d1-6c26cbf83099&algo_expid=a5f0d4f4-4e6e-428d-a8d1-6c26cbf83099-3

Tylko który kolor tutaj robi za N i F ?według prawideł środkowy(tutaj żółty) powinien być fazowy, ale ten jest tylko 4 żyłowy...
NAD 356 + mod, Tannoy revolution dc6t se, DAC Audio-gd 1.32, sznurki Chord, muza Daphile, Marantz cd 52

Offline dino

 • maniak
 • *******
 • Wiadomości: 2022
Odp: KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"
« Odpowiedź #210 dnia: Luty 16, 2019, 13:33 »
Według prawideł żółto zielony a ostatecznie żółty to przewód PE.
Niebieski N
Czarny i Brązowy L (czyli "faza")
Czasami zdarza się odstępstwo i szary robi za N.

Podłączanie żółtym L (czyli u kolegi "F" czyli popularnej "fazy"  ;)) powinno być karalne i czasami jest jak kogoś zabije prąd  >:D

Offline rudy-102

 • maniak
 • *******
 • Wiadomości: 10525
Odp: KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"
« Odpowiedź #211 dnia: Luty 16, 2019, 13:34 »
na takim "cudzie":
Ten opis jest dla mnie nie jasny. To jest 6 mm2 na żyłę, czy razem 6 (3x2mm)?

Offline dino

 • maniak
 • *******
 • Wiadomości: 2022
Odp: KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"
« Odpowiedź #212 dnia: Luty 16, 2019, 13:49 »
To jest 6 mm2 na żyłę
Spawarka ?  ;D ;D ;D

Offline finchers

 • maniak
 • **
 • Wiadomości: 86
Odp: KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"
« Odpowiedź #213 dnia: Luty 16, 2019, 14:09 »
rudy-102 żyła 2 mm a średnica ma ok 16 mm jest mega ciężki ten drut boję się że mi gniazdko ze ściany wyrwie;P
dino mniej więcej wiem ale jak zrobić zasilanie oparte na tym 2 chińczyku?
NAD 356 + mod, Tannoy revolution dc6t se, DAC Audio-gd 1.32, sznurki Chord, muza Daphile, Marantz cd 52


Offline rudy-102

 • maniak
 • *******
 • Wiadomości: 10525
Odp: KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"
« Odpowiedź #215 dnia: Luty 16, 2019, 14:31 »
To jest 6 mm2 na żyłę
Spawarka ?  ;D ;D ;D
Się spytałem bo te chińskie translejty są conajmniej karkołomne :).
W tym drugim przykładzie np. "głośnik kabel zasilający DIY dyrygent". I bądź tu mądry :).

Offline rudy-102

 • maniak
 • *******
 • Wiadomości: 10525
Odp: KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"
« Odpowiedź #216 dnia: Luty 16, 2019, 14:32 »
Do kupienia np. tu:
Za tyle to ja nową ścianę postawię. ;D

Offline McGyver

 • maniak
 • *******
 • Wiadomości: 4173
 • NIP 6442737255, REGON 369398784
Odp: KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"
« Odpowiedź #217 dnia: Luty 16, 2019, 14:33 »
Za tyle to ja nową ścianę postawię.
Toż wiem, jaja sobie robię. Cena jest absurdalna, aczkolwiek fajnie ten diwajs wygląda.

Offline dino

 • maniak
 • *******
 • Wiadomości: 2022
Odp: KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"
« Odpowiedź #218 dnia: Luty 16, 2019, 21:13 »
aczkolwiek fajnie ten diwajs wygląda
Jak będziecie używać 6mm2 to będzie potrzebny   ;D