Autor Wątek: Klub szeroko- i pełno-pasmowców  (Przeczytany 2971 razy)

Online GB

• maniak
Odp: Klub szeroko- i pełno-pasmowców
« Odpowiedź #75 dnia: Styczeń 17, 2019, 09:55 »
Pozdrawiam wszystkich fanów pełnego czystego pasma i chylę czoła za wytrwałość w poszukiwaniu wymarzonej konstrukcji  :). Ja niestety przekonałem się ćwicząc różne rozwiązania na kilku budżetowych przetwornikach typu Fostex, Tang band, Sonido, że łatwo nie jest  :). Jednak jak już się trafi w swoje preferencje to frajda jest ogromna. W moim przypadku długo to trwało i "niestety" kompromisu co do zmniejszenia gabarytów tuby nie ma  ;D
Problem? 2 x 135 litrów skrzynie w pokoju około 15m2 - żaden problem:
I tak też jest u mnie, można się przyzwyczaić. Przy zgaszonym świetle wcale ich nie widać  ;)
Sonido SFR 200A - odwrócony Aion
Czy ja dobrze widzę? W tych dużych jest tylko jeden głośnik?

Offline AudioAddicted

• Tomek. Lampocholik zadeklarowany, praktykujący. Z sukcesami :D
  • maniak
  • Does anybody want to take anymore...
« Odpowiedź #76 dnia: Styczeń 17, 2019, 10:28 »
Tak, tylko jeden. kolumny kolegi Pawelec to obudowy labiryntowe :)
AIWA AD-F880; AIWA AD-F800; Marantz CD-52 mkII SE+Mod; PC; NOS DAC TDA1543; Keishō PCC88 Pre; Accuphase Clone Power Amp / 6SN7GTA, 6S33S SET; Audio Nirvana kolumny made by me; VDH The First Ultimate mkI & mkII, VDH Optocoupler mkII, VDH CS-122; Kimber Kable Yello; Clearer Audio Copper Line Alpha One; Yarbo SP-1100PW; Atacama Evoque Eco Custom Bamboo+Mod;

Online GB

• maniak
« Odpowiedź #77 dnia: Styczeń 17, 2019, 11:29 »
Tak, tylko jeden. kolumny kolegi Pawelec to obudowy labiryntowe :)
Słowo labirynt brzmi fajnie a co daje?

Offline AudioAddicted

• maniak
« Odpowiedź #78 dnia: Styczeń 17, 2019, 12:08 »
 Właściwie to zamiast labirynt, powinienem napisać tuba, oba zwroty nie są błędne. Znacznie wzmacnia poziom niskich tonów. Jak każde rozwiązanie w tej kwestii ma swoje zalety i wady.

Jedną z wad jest właśnie rozmiar wymagany do stworzenia tej tuby. Kolejną wadą są rezonanse, które trzeba zwalczać by nie koloryzowały niskich tonów. Do wad zaliczamy również duży nakład materiałów i czasu na wykonanie obudowy. Ja osobiście do większości takich obudów dokładam jako wadę ich wygląd. Wielka skrzynia z rozdziawioną szeroko japą (lub dwiema) mi się nie podoba, dlatego konstruując kolumny dla siebie skorzystałem z dobrodziejstwa jakim jest Bass Reflex. Wyliczenie poprawnego tunelu jest trudne, osoby zainteresowane DIY często kończą rozczarowani - bo pomimo klonowania dość wiernie projektu, wystarczy użyć innego, podobnego materiału tłumiącego by tunel zadziałał nie tak jak oczekiwano.

Ale są również zalety i kilka przytoczę. Właściwie wykonane, dobrze zestrojone i odpowiednio wytłumione tunele odwdzięczają się świetnym, niepodkolorowanym przez rezonanse basem, o właściwym poziomie w stosunku do reszty pasma. Dzięki temu wysoka efektywność rozkłada się w większości pasma akustycznego i nie musimy stosować filtra BSC (Baffle Step Compensation), obniżającego poziom średnich i wysokich tonów. Niskie tony są inaczej odbierane przez nasz zmysł słuchu - o ile jesteśmy (wbrew temu co powszechnie mówi się na ten temat) w stanie zlokalizować źródło niskich tonów, to w przypadku gdy owe źródło jest niżej, ale wciąż w tym samym miejscu co źródła tonów średnich i wysokich - nie odczujemy dyskomfortu i wciąż odbierzemy dźwięk jako punktowy. Ilość użytych materiałów przekłada się na ciężar, co w przypadku kolumn również niewątpliwie jest zaletą.
AIWA AD-F880; AIWA AD-F800; Marantz CD-52 mkII SE+Mod; PC; NOS DAC TDA1543; Keishō PCC88 Pre; Accuphase Clone Power Amp / 6SN7GTA, 6S33S SET; Audio Nirvana kolumny made by me; VDH The First Ultimate mkI & mkII, VDH Optocoupler mkII, VDH CS-122; Kimber Kable Yello; Clearer Audio Copper Line Alpha One; Yarbo SP-1100PW; Atacama Evoque Eco Custom Bamboo+Mod;

Offline Old Man Kensey

• maniak
  • sapiensam sat
« Odpowiedź #79 dnia: Styczeń 17, 2019, 12:20 »
Nic dodać, nic ująć. Świetny opis, Tomek.
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Jolida 502BRC + Zu Audio Omen

Offline AudioAddicted

• maniak
« Odpowiedź #80 dnia: Styczeń 17, 2019, 12:24 »
Dziękuję :)
Poniżej przykładowe foto najprostszej obudowy typu "back horn loaded" - powszechnie stosowanej w DIY - oczywiście w uproszczeniu:

Online GB

• maniak
« Odpowiedź #81 dnia: Styczeń 17, 2019, 14:10 »
Dzięki za wyjaśnienia.

Offline Pawelec

• *
« Odpowiedź #82 dnia: Styczeń 17, 2019, 17:17 »
@tomekkk1 - bardzo trafny opis.
Mój projekt bazował wyjściowo na założeniach tuby Aion zaprojektowanej przez Sonido dla tego głosnika. Wygląda to tak jak na rysunku poglądowym. Oczywiście wszystko ma swoje uzasadnienie w obliczeniach, komora głośnikowa, kąty "rozwarcia  ;)" tyby, jej długość no i późniejsza zabawa z częściowym wypełnieniem w celu wyrównania przesunięć fali....
Dużo zabawy, ale efekt zajefajny  :D

Offline AudioAddicted

• maniak
« Odpowiedź #83 dnia: Styczeń 17, 2019, 17:28 »
Looknąłem na ten .pdf i muszę przyznać, że konstrukcja prosta, ale trochę matematyki ktoś mimo to musiał ogarnąć. Znasz może ich wagę? Jestem ciekaw czy podchodzą do 80kg/szt. ;D

Offline Pawelec

• *
« Odpowiedź #84 dnia: Styczeń 17, 2019, 17:39 »
Looknąłem na ten .pdf i muszę przyznać, że konstrukcja prosta, ale trochę matematyki ktoś mimo to musiał ogarnąć. Znasz może ich wagę? Jestem ciekaw czy podchodzą do 80kg/szt. ;D
trafiłeś w 10. Razem z podstawą 82,5 kg sztuczka. Front i tył zrobiony z MDF 38 mm. Całość wisi w powietrzu na stopie z konstrukcji stalowej którą mogę dodatkowo regulować wysokość szczeliny tuby. Sprawdza się to w zależności od kubatury pomieszczenia i sposobu ustawienia. Takie dodatkowe strojenie  :)