Autor Wątek: KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"  (Przeczytany 8621 razy)

Offline rudy-102

• maniak
Odp: KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 06, 2018, 22:16 »
Kupiłem potrzebne kable i jutro poskręcam. Wziąłem zwykłe instalacyjne ścieżki HO7V-K. Na żyłę aktywną 10mm2, a na neutralną i uziemienie 4 mm2.

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
  • muzyka jest jedna, słuchaczy wielu, a sprzętu ...
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 06, 2018, 22:21 »
Rudy:
 kupujesz kabelki, zamiast elementy do phono stage,a EAR-a ? ;D

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 06, 2018, 22:24 »
Bo te akurat grosze kosztują :). Jak mi zapłacą za projekty - koniec listopada - to zacznę z EARem.

Offline MartinS

• **
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 06, 2018, 22:58 »

Kupiłem potrzebne kable i jutro poskręcam. Wziąłem zwykłe instalacyjne ścieżki HO7V-K. Na żyłę aktywną 10mm2, a na neutralną i uziemienie 4 mm2.

Czyli LgY. Ja też zrobiłem z takich pierwszego Helixa, tyle że jak pisałem wyżej, z 2,5 mm2. Wystarczył do sprawdzenia koncepcji. Sądząc po przekrojach, u Ciebie będzie spektakularnie  :D
Napisz o wrażeniach. 

W ostatnią sobotę zrobiłem Helixa do CD. Tym razem z dużo lepszych przewodów. Dzisiaj go wykończyłem, ale gram od sobotniego wieczoru. Poczekam aż się wygrzeje, to napiszę jak wpłynął na brzmienie. Już teraz słychać, że było warto.

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 07, 2018, 06:59 »
Sądząc po przekrojach, u Ciebie będzie spektakularnie  :D
Nie wiem. W ścianie jest zwykłe NYM-J 3x1,5. Jak budowałem dom to nie myślałem o audio, a przynajmniej nie tak jak dzisiaj. Ten odcinek jest na szczęście krótki bo około 4m i zaraz potem jest już gnat jak ręka :).

Offline wiki

• maniak
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 07, 2018, 08:39 »
Wczoraj wykonałem prototyp helixa na Westernie.
Użyłem kabli jakie miałem.
Western 10 awg czerwony w kropki – miałem jakiś zapas około 150 cm.
Western 12 awg czerwony i czarny – pozostałości po kablach głośnikowych długości 3m.
Na przewód neutralny użyłem dwa czerwone 12 awg po 300 cm, na przewód ochronny użyłem jeden czarny 12awg, 300cm.
Na fazowy 10 awg czerwony w kropki – dociąłem po zrobieniu całości.
Najpierw próbowałem skręcić wszystkie trzy razem, ale przewody grube i jednoosobowo nie dałem rady. Więc skręcałem pojedynczo.
Po skręceniu pierwszego czerwonego wsunąłem w środek 10 awg.
Następnie skręciłem drugi czerwony i nawinąłem obok pierwszego. Czarny podobnie.
Długość kabla wyszła około 110 cm.

Wstępne porównania zrobiłem z Yarbo 1100 o długości 150 cm w normalnej konfiguracji (bez przeplotu żył).
Z pierwszych porównań Helix wygrywa, ale muszę jeszcze trochę posłuchać. Dodatkowo jeszcze porównania do Yarbo z przeplotem.
Trzeba ostudzić zapał i wziąć dźwięk „na zimno”.
Kolumny - Braun Ls200 (modyfikowane), Przedwzmacniacz Ls Audio A28 (Lite Ls26 - klon CAT SL-1) modyfikowany
Kenwood Model 600 - obecnie jako końcówka mocy (bo jako wzmacniacz grał świetne... dopóki nie kupiłem przedwzmacniacza), Odtwarzacz CD Sony (staruteńki, modyfikowany)

Offline MartinS

• **
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 07, 2018, 09:12 »

Oczywiscie zrobisz jak zechcesz, ale radzę  dać helixowi pograć chociaż z 50 godzin i dopiero porównać.
Z tego co pamiętam, to autor projektu pisze, że helix gra wyjątkowo dobrze "przy początkowej instalacji". Moim zdaniem po kilkudziesięciu godzinach brzmi świetnie.

Offline wiki

• maniak
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 07, 2018, 10:39 »
Oczywiscie zrobisz jak zechcesz, ale radzę  dać helixowi pograć chociaż z 50 godzin i dopiero porównać.
Wstępnie w niedzielę ma przyjść kolega to posłuchamy wspólnie co z tego wyszło.
Kolumny - Braun Ls200 (modyfikowane), Przedwzmacniacz Ls Audio A28 (Lite Ls26 - klon CAT SL-1) modyfikowany
Kenwood Model 600 - obecnie jako końcówka mocy (bo jako wzmacniacz grał świetne... dopóki nie kupiłem przedwzmacniacza), Odtwarzacz CD Sony (staruteńki, modyfikowany)

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 07, 2018, 18:03 »
No i zrobiłem.Trzeba było zmienić przekroje bo kable o średnicy 4mm2 nie dawały się zawinąć. Zbyt grube i sztywne. Wziąłem 2,5mm2. W sumie wziąłem na żyłę doprowadzającą 10 mm2, na powrotną 2x2,5 i na uziemienie 1x2,5.Zwijanie tego to robota dla niewolników. Dwu i pół metrowy kabel zwijałem przy niewielkiej pomocy syna ponad pół godziny. Oprawienie trwało chyba godzinkę, a w trakcie przeszkadzał mi najmłodszy synek :).
Wyszło tak:

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 07, 2018, 18:04 »
Na 2,5 m przewodu poszło 12 m nitki powrotnej :).

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 07, 2018, 18:09 »
Brzmienie?

Na samym początku wyraźnie przygaszenie i zmatowienie wszystkiego. Bas totalnie skiepściał. Teraz po godzinie grania jest lepiej. Będę na nim grał kilka dni i powrócę do poprzedniego, żeby mieć ponownie odniesienie. Jeśli okaże się, że zwijak gra lepiej to dostanie prawdziwe wtyki. Teraz gra na chińskich podróbkach z mosiądzu.

Ciii bo przyjdzie Vasa z wodą święconą ;) >:D .

Offline gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
  • Wolę błąd en­tuzjas­ty od obojętności mędrca
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 07, 2018, 18:11 »
Brzmienie?

Na samym początku wyraźnie przygaszenie i zmatowienie wszystkiego. Bas totalnie skiepściał. Teraz po godzinie grania jest lepiej. Będę na nim grał kilka dni i powrócę do poprzedniego, żeby mieć ponownie odniesienie. Jeśli okaże się, że zwijak gra lepiej to dostanie prawdziwe wtyki. Teraz gra na chińskich podróbkach z mosiądzu.

Ciii bo przyjdzie Vasa z wodą święconą ;) >:D .

vasa to ateista jest... kaganek whisky prędzej Ci przyniesie :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Raspberry Pi 3 Digi Plus Pro ~  Tomanek ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 07, 2018, 18:12 »
ateista
No właśnie. W kable nie wierzy ;) :).

Offline gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 07, 2018, 18:19 »
W kable nie wierzy  .

wody święconej nie nosi ;)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Raspberry Pi 3 Digi Plus Pro ~  Tomanek ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Offline Moriarty

• maniak
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 07, 2018, 18:39 »
Powiadajo chłopy we wsi, że nocą przy pełni snuje sie vasa wśród chałup i jak jakiego chłopa przydybie, że na ałdiofilskich kablach gro, to mu zara caluteńki prund wysysa, że ino zostaje na dudach groć, co by sie z frasunku nie obwiesić  :o.

Coby vase strasznego odegnać, trza kabel po trzykroć  w warkocz spleść, bimbru sagan ofiarny na ganku mu ostawić, a i syra skibke, co by miał czym siwuche zagryźć. Wyje potem straszliwie jakoweś aryje łoperowe, póki kogut po trzykroć nie zapieje, ale na miesioncek cały potem we wsi spokój.

Offline gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 07, 2018, 18:40 »
Powiadajo chłopy we wsi, że nocą przy pełni snuje sie vasa wśród chałup i jak jakiego chłopa przydybie, że na ałdiofilskich kablach gro, to mu zara caluteńki prund wysysa, że ino zostaje na dudach groć, co by sie z frasunku nie obwiesić  :o.

Coby vase strasznego odegnać, trza kabel po trzykroć  w warkocz spleść, bimbru sagan ofiarny na ganku mu ostawić, a i syra skibke, co by miał czym siwuche zagryźć. Wyje potem straszliwie jakoweś aryje łoperowe, póki kogut po trzykroć nie zapieje, ale na miesioncek cały potem we wsi spokój.

;D ;D ;D

Offline MartinS

• **
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 07, 2018, 18:47 »
Brzmienie?

Ciii bo przyjdzie Vasa z wodą święconą   .

Moim zdaniem popełniłeś błąd z przekrojami i zalet Helixa nie usłyszysz. Przy prawidłowym doborze przewodów zalety Helixa słychać od razu, jest dynamika i to spora, bez przygaszenia.

Przesadziłeś z fazowym. Fazowy masz 10 mm2, a neutralny w sumie 5 mm2.
Żeby było OK, a kabel zadziałał jak należy, to fazowy powinien mieć mniejszy przekrój niż suma neutralnych, a u Ciebie jest odwrotnie.
Lepiej byłoby to naprawić, jeśli masz jeszcze z czego, tj. wyjąc tego "grubasa" ze spirali, wziąć 2 przewody 2,5 mm2, które złączyć w parę taśmą izolacyjną i użyć zamiast 10mm2, ostatecznie wziąć jeden przewód 4mm2 zamiast 10 mm2.

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 07, 2018, 18:52 »

W punkt

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+stepup z Pre Q-Audio+Lyngdorf+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

Offline MartinS

• **
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 07, 2018, 19:07 »
Na żyłę aktywną 10mm2, a na neutralną i uziemienie 4 mm2.

Zgapiłem się, jak przeczytałem wczoraj tę wypowiedź. Bo taki dobór przekrojów przewodników również jest nieprawidłowy z powodu, który wyżej podałem.
Szkoda, że tego nie dostrzegłem, bo napisałbym Ci wcześniej, żebyś tak przewodów nie dobierał.

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 07, 2018, 20:12 »
Zobaczę co tam w szopie.

Offline MartinS

• **
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 07, 2018, 20:15 »
Zobaczę co tam w szopie.
Uważam, że koniecznie, bo szkoda Twojej roboty  :)

Offline GP412

• maniak
  • **
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 07, 2018, 20:20 »
Fajne kabelki Panowie kręcicie..ale w te w ścianach też będziecie pruć? :o bo tak na zdrowy rozum co daje ten metr kabelka między gniazdem a urządzeniem? :D
Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

Offline wiki

• maniak
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 07, 2018, 20:22 »
Dwu i pół metrowy kabel zwijałem przy niewielkiej pomocy syna ponad pół godziny.
A nie używałes wkrętarki z dlugim pretem stalowym? Idzie migiem.
Potem przeplatane jest upierdliwe i trochę schodzi.

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 07, 2018, 20:25 »
Fajne kabelki Panowie kręcicie..ale w te w ścianach też będziecie pruć ??? bo tak na zdrowy rozum co daje ten metr kabelka między gniazdem a urządzeniem ???
Ten ostatni kawałek działa jak filtr i magiel w jednym. Likwiduje skoki napięcia i pasożytnicze harmoniczne na początku wygładza w środku i nadaje idealny kształt sinusoidy w odcinku końcowym. W efekcie zasilany element jest karmiony prądem idealnym za co odwdzięcza się takim dźwiękiem.

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+stepup z Pre Q-Audio+Lyngdorf+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

Offline gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 07, 2018, 20:45 »
Fajne kabelki Panowie kręcicie..ale w te w ścianach też będziecie pruć ??? bo tak na zdrowy rozum co daje ten metr kabelka między gniazdem a urządzeniem ???
Ten ostatni kawałek działa jak filtr i magiel w jednym. Likwiduje skoki napięcia i pasożytnicze harmoniczne na początku wygładza w środku i nadaje idealny kształt sinusoidy w odcinku końcowym. W efekcie zasilany element jest karmiony prądem idealnym za co odwdzięcza się takim dźwiękiem.

w końcu zrozumiałeś ;D