Autor Wątek: Ad Fontes  (Przeczytany 405321 razy)

Offline Piterski

• maniak
Odp: Ad Fontes
« Odpowiedź #3475 dnia: Marzec 06, 2018, 20:20 »
Płyta Adjust przydaje się do precyzyjnego ustawienia azymutu igły.
Na Hi-Fi sprawdzisz częstotliwość rezonansową ramienia z wkładką i jak przechodzi testy bias setting.
To pokazuje też czy kalibracja poprawiła trakcję igły.

Zaczynam jednak od protaktora Clearaudio lupy i lusterka, używam też pomocniczo prostych grafitów ołówkowych i ekierki.
Przepraszam że nie opisuje tego bardzo dokładnie ale nie czuje się dziś za dobrze a i tak napotyka się czasem na rożne problemy lub błędy których nie przewidzę i rozwiązuje w trakcie obserwując jak mi idzie kalibracja i wychodzą testy.
Przykładowo możesz mieć odchyloną przeciwwagę.

Ja zaczynałem tę zabawę to wszystko wydawało się generalnie proste a i tak potrafiły mi się pojawiać w dźwięku artefakty.
W miarę jak poznałem Ad Fontesa nauczyłem się go tak ustawiać by problemy usuwać lub minimalizować.

Sprzęt: Elektro Voice Delta, Luxman CL36, Marantz Sm-9, Micro Seiki DD-40, DV-20x2L, Sensor2, Denon 3910, Marantz CD-17Ki.

Offline gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
  • Wolę błąd en­tuzjas­ty od obojętności mędrca
« Odpowiedź #3476 dnia: Marzec 06, 2018, 20:27 »
Owszem sensu 0,1mm pewnie nie ma, jednak jeśli jest powiecmy różnica 3mm to raczej ma to znaczenie?

Ma i ja to stwierdziłem. Jednak to przytoczone 3 mm nie występuje zbyt często, najczęściej mamy z różnicą miniejszą, stąd różnice mniejsze :)
6S33S & V-T99 TungSol SET ~ Audio Nirvana - InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Raspberry Pi 3 Digi Plus Pro ~  Tomanek ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Yamaha CDX-9

Offline Therion

• maniak
« Odpowiedź #3477 dnia: Marzec 06, 2018, 20:32 »
A co zrobisz jak ustawisz superekstraprofesjonalnie dla płyty cieniutkiej, założysz płytę 200g ( inna grubość), z lekką miską? Czy jeśli założysz na talerz płytę z krzywizną 2-3mm o łagodnym przebiegu- słyszysz różnicę w dźwięku?

Gdy miałem AdFontesa, to raz, w przypływie desperacji, włączyłem nieważną płytę, słuchawki i zluzowałem śrubkę od VTA. Chciałem sprawdzić, czy będzie moment w którym gramofon zagra normalnie, bez mulenia. Albo w którym zacznie mulić bardziej. Trzymając " w palcach" regulację, unosiłem i opuszczałem podstawę ramienia do skrajnych pozycji. Okazało się, że w przypadku VTA, dokładnie skrajne pozycje, mają jedynie wpływ na brzmienie. Pośrednich kompletnie nie słychać.
Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Marantz NA6005, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  AKG K702. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Offline christo

• maniak
« Odpowiedź #3478 dnia: Marzec 06, 2018, 20:39 »
Gdy miałem AdFontesa, to raz, w przypływie desperacji, włączyłem nieważną płytę, słuchawki i zluzowałem śrubkę od VTA. Chciałem sprawdzić, czy będzie moment w którym gramofon zagra normalnie, bez mulenia. Albo w którym zacznie mulić bardziej. Trzymając " w palcach" regulację, unosiłem i opuszczałem podstawę ramienia do skrajnych pozycji. Okazało się, że w przypadku VTA, dokładnie skrajne pozycje, mają jedynie wpływ na brzmienie. Pośrednich kompletnie nie słychać.
To zależy od szlifu igły. Czym ostrzejszy tym vta ma większe znaczenie. W przypadku sferyków VTA jest praktycznie nieistotne. To raz. Dwa - zagadka. O ile milimetrów trzeba podnieść 14" ramię, żeby zmienić SRA o i stopień? :)

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #3479 dnia: Marzec 06, 2018, 21:01 »
O ile milimetrów trzeba podnieść 14" ramię, żeby zmienić SRA o i stopień? :)

Całkiem sporo, pewno nie wystarczy 1-2 mm. Bawiłem się z tym już kilkakrotnie i ślęczałem z lupą i latarką, w końcu wzrok też jest niedoskonały.
Przy prostopadłym czole wkładki przydaje się ekierka (patent od Grzegorza) i potem można się pobawić w dopasowanie ustawienia wysokości kardana.
Sprzęt: Elektro Voice Delta, Luxman CL36, Marantz Sm-9, Micro Seiki DD-40, DV-20x2L, Sensor2, Denon 3910, Marantz CD-17Ki.

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #3480 dnia: Marzec 06, 2018, 21:13 »
Jeśli jeszcze pamiętam trygonometrię to ponad 6 mm.

Offline christo

• maniak
« Odpowiedź #3481 dnia: Marzec 08, 2018, 09:01 »
Jeśli jeszcze pamiętam trygonometrię to ponad 6 mm.
No tak. ok 7mm. Brawo. Przy ramionach 9" jest to ok. 4mm.

Offline czerni

• *
« Odpowiedź #3482 dnia: Marzec 09, 2018, 20:56 »
Myślę że całkiem na miejscu będzie pochwalenie się moim egzemplarzem który od kilku miesięcy cieszy oko i wspomaga cieszenie się ucha.

Cała przygoda zaczęła się całkiem niewinnie czyli od zobaczenia intrygującej fotki w necie. Potem podróż przez pół Polski do Włocławka gdzie w miłej atmosferze z Panem Andrzejem porozmawialiśmy sobie o gramofonach i nie tylko.

Potem było już z górki. ... finalna decyzja ... dosyłanie okleiny ... i po kilku tygodniach oczekiwania finalna podróż po gotowy egzemplarz.

Było w tym wszystkim wiele niepewności gdyż był to pierwszy gramofon manualny, paskowy i z tak wieloma regulacjami. Całe szczęście obawy były na wyrost :)

To mój pierwszy post więc pozdrawiam wszystkich forumowiczów a w szczególności Pana Andrzeja oraz wszystkich byłych/obecnych/przyszłych użytkowników AdFontesa.

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #3483 dnia: Marzec 09, 2018, 21:03 »
pozdrawiam wszystkich forumowiczów
No proszę, jaki piękny kawałem muzyki :)
Też pozdrawiamy.
Napisz coś więcej. Jakiej wkładki używasz, jakiego preampa.
Coś o reszcie toru by się przydało. Np w podpisie :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+stepup z Pre Q-Audio+Lyngdorf+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #3484 dnia: Marzec 09, 2018, 21:03 »
Witam kolegę, jako ten były, ale zadowolony użytkownik Ad Fontesa :)
Bardzo ładny fornir, co to za gatunek?

Jednego odmówić tym gramofonom nie można na pewno, czyli uroku. Na tych zdjęciach wygląda jak milion dolarów  :np:.

Offline Bartolo

• maniak
« Odpowiedź #3485 dnia: Marzec 09, 2018, 21:22 »
Cześć. Prezentuje się zacnie.. ;)

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #3486 dnia: Marzec 09, 2018, 21:53 »
Bardzo ładny fornir, co to za gatunek?
To chyba oliwa.

Offline Old Man Kensey

• maniak
  • sapiensam sat
« Odpowiedź #3487 dnia: Marzec 10, 2018, 08:51 »
Piękny gramofon, gratulacje!

Troszkę się pozmieniało w kwestii wykończenia, moim zdaniem in plus. Świetnie np. wygląda ten detal - bolec na docisk z kamyczkiem na szczycie, super pomysł! I widzę, że talerz teraz składa się z 2 grubych plastrów aluminium, zaś akryl w środku jest wyraźnie cieńszy. Ciekaw jestem, czy to wynik odsłuchów, zmiany koncepcji, czy tylko estetyka?
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Jolida 502BRC + Zu Audio Omen

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #3488 dnia: Marzec 10, 2018, 10:27 »
Jakiej wkładki używasz

On używa Goldring 2100 tudzież 2200 ;)

I widzę, że talerz teraz składa się z 2 grubych plastrów aluminium, zaś akryl w środku jest wyraźnie cieńszy

Też tak mam. Z rok czasu mam taką wersję? Jakoś tak.

ZESTAW 1: Ad Fontes z dwoma ramionami, Benz Micro Glider SL i Philips GP 412 Mk2, pre Husariaa, MAP 306, MCD 204, Haydn Grand, JBL ES 150P, Sennheiser HD 598, OPPO PM-2, HA-1, Takstar 80 PRO V2, Akai GX 620, Teac X-1000M, Albedo Blue.
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93, Kimber Cable 8VS, Pioneer Monitor

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #3489 dnia: Marzec 10, 2018, 11:10 »
I widzę, że talerz teraz składa się z 2 grubych plastrów aluminium, zaś akryl w środku jest wyraźnie cieńszy. Ciekaw jestem, czy to wynik odsłuchów, zmiany koncepcji, czy tylko estetyka?
Wygląd talerza to zawsze była sprawa indywidualna i można było sobie zamówić sobie własną wersję. Ja wolałem pełną z aluminium.

Offline Old Man Kensey

• maniak
  • sapiensam sat
« Odpowiedź #3490 dnia: Marzec 10, 2018, 20:52 »
U mnie jest wersja 1:1:1. Teoretycznie można zamienić miejscem aluminium na akryl, alem znaczącej różnicy nie zauważył. Za to pięknie się rozszczepia światło w akrylu, gdy go podświetlisz od tyłu, a w kolorze to już bajka; )
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Jolida 502BRC + Zu Audio Omen

Offline amati74

• maniak
« Odpowiedź #3491 dnia: Marzec 10, 2018, 21:13 »
U mnie jest wersja 1:1:1. Teoretycznie można zamienić miejscem aluminium na akryl, alem znaczącej różnicy nie zauważył. Za to pięknie się rozszczepia światło w akrylu, gdy go podświetlisz od tyłu, a w kolorze to już bajka; )
Poproszę jakiś ładne foto

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
  • muzyka jest jedna, słuchaczy wielu, a sprzętu ...
« Odpowiedź #3492 dnia: Marzec 10, 2018, 22:24 »
Wersja talerza z tego co pamiętam z rozmów z AA to też wynik aktualnie dostępnego ALU na rynku nie zawsze grube (takie ajk ma kolega Czerni) było dostępne.
Ja np chciałem grube jednolite, ale nie było go aktualnie w sprzedazī więc skończyło sie na waflu - notabene ALu u mnie też nie jest taki gruby
Widziałem natomiast AF-a z pierwszych sztuk (pewnie z pierwszej 50-tki, jak nie 30-tki) gdzie wafel na grube ALU

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
« Odpowiedź #3493 dnia: Marzec 10, 2018, 22:25 »
@czerni - bardzo ładny AF
chyba musze coś zrobic ze swoim talerzem bo wygląda jak ze zładu złomu w porównaniu z ostatnimi modelami prezentowanymi na forum
zazdraszczam ;D

Offline Old Man Kensey

• maniak
  • sapiensam sat
« Odpowiedź #3494 dnia: Marzec 11, 2018, 14:16 »
Poproszę jakiś ładne foto

Zrobię kilka fotek, obiecuję, niech tylko przyjdzie moja wkładka i znów uruchomię Foncjusza.

Offline czerni

• *
« Odpowiedź #3495 dnia: Marzec 11, 2018, 19:05 »
Dziękuję za miłe słowa. Okleina to faktycznie Oliwka, zakupiona w CDO z Izdebnika. Trochę zajęło mi szukanie takiej bez zielonego odcienia oraz z wyraźnym usłojeniem a tam wybór ogromny.

Co do wkładki to faktycznie jest to Goldring 2100 i gra sobie z NAD 356BEE oraz modułem pre NAD PP375. Wzmacniacz napędza Pylon Sapphire 31SE.

Załączam zdjęcie kardana może dostrzeżecie jakieś zmiany/ulepszenia.

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #3496 dnia: Marzec 11, 2018, 22:45 »

Co do wkładki to faktycznie jest to Goldring 2100 i gra sobie z NAD 356BEE oraz modułem pre NAD PP375. Wzmacniacz napędza Pylon Sapphire 31SE.
Nie miałeś nigdy ochoty na spróbowanie jakiegoś innego preampa gramofonowego?
Jakoś mnie ten NAD nie przekonuje.

🥃

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+stepup z Pre Q-Audio+Lyngdorf+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

Offline brbr

• maniak
  • **
« Odpowiedź #3497 dnia: Marzec 13, 2018, 21:56 »
Panowie, a czy ktoś się pokusił o postawienie na wadze takiego 'kredensa'? Ja mam daleko do warzywniaka, ale ciekawym ile waży ze swoimi ustrojstwami całość :)

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #3498 dnia: Marzec 13, 2018, 23:20 »
Lekko poniżej 20kg chyba było.

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
« Odpowiedź #3499 dnia: Marzec 14, 2018, 16:56 »
Ja ostatnio poczyniłem  drobną modyfikację w swoim AF-ie.

W śrubce którą trzeba odkręcać i przykręcać przy kalibracji VTA wyrobiło się trochę gniazdo ampulowe.
Myślę że jeszcze dwie, trzy kalibracje i już w ogóle nie będę miał możliwości jej odkręcenia

Dorobiłem śrubkę - foto1 - do kręcenia ręcznego
Tak to wygląda - foto 2