Autor Wątek: Wibracje? Nie, dziękuję.  (Przeczytany 3510 razy)

Offline jajacek1410

 • maniak
 • *****
 • Wiadomości: 902
Wibracje? Nie, dziękuję.
« dnia: Wrzesień 14, 2014, 02:27 »
    Warto rzucić parę uwag o wszelkiego typu ustrojach antywibracyjnych.
    Na pierwszy ogień coś, co u siebie stosuję -  podkładki antywibracyjne z piłek do squasha. Piłki przecinamy na połówki i otrzymujemy podkładki tanie i skuteczne. To naprawdę działa. Pod cd-ekiem poprawa dźwięku jest wyraźna. Spróbujcie. Warto.
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

frywolny trucht

 • Gość
Odp: Wibracje? Nie, dziękuję.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 14, 2014, 14:16 »
Zamiast piłeczek:
http://www.highfidelity.pl/@main-2182&lang=
Wybrałem zdjęcia do góry nogami.

frywolny trucht

 • Gość
Odp: Wibracje? Nie, dziękuję.
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 14, 2014, 14:28 »
Ze strony producenta:

"Większość wytwarzanych dotychczas stopek na elementach tocznych stanowią stopki na łożyskach tocznych (PAB bearing AVF). Są one zbudowane z kilku odpowiednio ukształtowanych detali metalowych, umożliwiających zamontowanie łożysk tocznych. Wyróżniają się funkcjonalnymi kształtami i nie rzucają w oczy słuchaczy. Za to znacznie poprawiają reprodukcję dźwięków oraz dynamikę przekazu. Mogą zastępować wszelkie kolce w audiofilskich stolikach, platformach, standach i kolumnach podłogowych, bądź też być bezpośrednio podkładane pod urządzenia elektroniczne. W tym celu mają nagwintowany otwór, w który można wkręcić element łączący je z urządzeniem (najczęściej są to bolce jednogwintowe o średnicy 8 mm; na zamówienie wytwarzamy też bolce dwugwintowe o średnicach: 8/4, 8/6, 8/10 i 8/12 mm oraz bolce metryczno-calowe). Stopki łożyskowe PAB można też stosować zamiast nóżek z litego metalu w platformach antywibracyjnych PAB oraz w podstawkach innych producentów.

Wszystkie stopki łożyskowe PAB są zaopatrzone w odpowiednią (pod względem ciężaru, wielkości i wyglądu) kontrę, która stabilizuje ustawioną wysokość. Można je też zaopatrzyć w oryginalną podstawkę (nadstawkę) naszej produkcji z gwintowanym otworem, która pozwala podkładać je bez mocowania pod meble, platformy, kolumny i audiofilskie „klocki”. Doświadczenia wykazały jednak, że taki sposób użycia stopek łożyskowych PAB powinien być jedynie przejściowy. Docelowo należy je wkręcać, co gwarantuje większą stabilność podpieranych nimi urządzeń czy mebli oraz wierniejszy dźwięk."
http://www.proaudiobono.pl/?page_id=93
kangie

 • Gość
Odp: Wibracje? Nie, dziękuję.
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 14, 2014, 22:20 »
Mam blat z 39mm MDFu lakierowanego na czarny polysk. Masa 22kg. Jest plywajacy, wspiera sie na 3 wibroizolatorach Elesa+Ganter z gumy o twardosci 40 stopni ShoreA. I na nim dwa gramofony.

Offline don Batonio

 • *
 • Wiadomości: 3
Odp: Wibracje? Nie, dziękuję.
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 25, 2015, 00:32 »
W moim systemie od dawna "królują" izolatory Vibrapod i stożki Vibrapod.
 ;)

Offline Pboczek

 • maniak
 • *****
 • Wiadomości: 954
Odp: Wibracje? Nie, dziękuję.
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 21, 2020, 15:40 »
Temat niepożądanych wibracji które degradują dźwięk naszych systemów, zaczyna być coraz częściej eksploatowany. W ramach eksperymentów kilka tygodni temu podłożyłem podstawki ze sprężynami pod odtwarzacz, by sprawdzić co z nimi i jak. Mam za sobą doświadczenia z gumowymi (wszelakiej maści) podkładkami i na efekty nie narzekałem, choć zastrzec trzeba, że zmiany dla jednego będą znaczące a dla innego niewystępujące :).
Zgodnie z radą Kolegi - mistrza teorii naukowej i praktyki odsprzęgania sprzętu, podłożyłem po zaledwie jednej sprężynie z dostępnych siedmiu na podkładkę, co i tak jak przewidział na podstawie wagi mojego odtwarzacza, było zbyt dużo, by uzyskać właściwy efekt. Dociążyłem dlatego cd kawałkiem kamienia, co było uzasadnione także potrzebą znalezienia sposobu na równomierne rozłożenie nacisku urządzenia, które nie jest wagowo zbalansowane. Przekonałem się że większy kawałek granitu zbytnio dociskał odtwarzacz ale cieńszy robi już odpowiednią robotę.

Osłuchałem się i jakie efekty? Na pewno nie degraduje, a jeżeli coś zmienia, to na korzyść. Mam wrażenie że osadzenie dźwięków, ich wyrazistość są lepsze.
Usprawniłem też podkładki gumowe jakie stosuję pod zewnętrznym transformatorem i również mam niepewne wrażenie że jest lepiej :). Jakoże zabawa taka nie kosztuje majątku, każdy może spróbować sprawdzić odseparować swoje urządzenia i sprawdzić czy coś usłyszy.


Offline Pboczek

 • maniak
 • *****
 • Wiadomości: 954
Odp: Wibracje? Nie, dziękuję.
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 21, 2020, 15:44 »
.

Offline Kangie

 • maniak
 • *******
 • Wiadomości: 3520
 • It sounds good...
Odp: Wibracje? Nie, dziękuję.
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 21, 2020, 15:46 »
O, karwa larwa :o
"Life is too short for boring HiFi..."

Offline Pboczek

 • maniak
 • *****
 • Wiadomości: 954
Odp: Wibracje? Nie, dziękuję.
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 21, 2020, 15:49 »
Na sąsiednim forum gdzie żywo temat kiedyś był dyskutowany, udało mi się wkleić filmik z gibania mojego odtwarzacza.

https://forum.audio.com.pl/topic/49052-wibracje-i-drgania/page/35/?tab=comments#comment-321961

 8)