Autor Wątek: Kolumny pod lampę  (Przeczytany 771 razy)

Offline GregWatson

• moderator
  • Ale o co chodzi ???
Kolumny pod lampę
« dnia: Luty 07, 2019, 16:45 »
Szykuje się mi osobna linia lampowa tzn. wzmak + pre (kolegi Lenka) i to wszystko pod gramofon - szukam jakiegoś pomysłu na kolumny najlepiej podstawkowe pod lampę. Co możecie mi ewentualnie polecić z Waszego doświadczenia powiedzmy do 2,5 k. ? Im taniej tym lepiej pod warunkiem, że dobre.  :)

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
Odp: Kolumny pod lampę
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 07, 2019, 17:28 »
A dlaczego nie małe Tannoye?

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+stepup z Pre Q-Audio+Lyngdorf+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

Offline Eternal Seeker

• maniak
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 07, 2019, 17:30 »
Jaki wzmak ?
Wzmacniacz Dubiel Acoustics OTL 6AS7 + kolumny Altec Lansing model 604 + odtwarzacz CD Nirvana ,CA 851N,gramofon Pro-Ject 2Xperience SB DC z wkładką Dynavector ,Phonomaster Dubiela ,wersja modowana przez Konstruktora  .

Offline GP412

• maniak
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 07, 2019, 17:40 »
DYNACO A35 piękne spokojne relaksujące granie,łatwe do napędzenia.Ich brzmienie oraz zastosowane podobne przetworniki to chwalone dziś DeVore Orangutan(tylko cena za Orangutany hmm..nowoczesna).
Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

Offline GregWatson

• moderator
  • Ale o co chodzi ???
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 07, 2019, 18:22 »
Coś takiego ooo:

Online Jakub

• maniak
  • Taniofil
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 07, 2019, 19:59 »
W nieco podobnym klimacie możesz też poszukać Snell Type-K lub nieco większe Type-J. To protoplaści kolumn Audio Note AN-K i AN-J.

Ja mam podłogowe E/III i bez problemu napędzam je 8W i 12W wzmacniaczami.
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2019, 20:03 wysłana przez Jakub »
Braun PS500 | CSV13 | L60
Quad 405-2 | 34
Snell E/III

Offline McGyver

• McGyver's audio Asgaard
  • maniak
  • NIP 6442737255, REGON 369398784
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 07, 2019, 20:34 »
Coś takiego ooo:
Sorry, ale niewiele widać. Jakie lampy, SE czy PP?

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 07, 2019, 20:47 »
A dlaczego nie małe Tannoye?
O! Na przykład takie są na sprzedaż: https://allegro.pl/oferta/tannoy-ascot-t145-dual-concentric-7824470298
A za podobną cenę w Niemczech: https://www.cjm-audio.de/lautsprecher/tannoy/#cc-m-11852897512

Zdjęcie poglądowe.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+stepup z Pre Q-Audio+Lyngdorf+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

Offline wojtek41

• maniak
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 07, 2019, 21:08 »
Fajne te kolumny Dynaco. Maluch ma  8 watt, więc powinien sobie poradzić zwłaszcza, że spokojnie napędza duże Chevioty.

Offline GregWatson

• moderator
  • Ale o co chodzi ???
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 08, 2019, 17:00 »
Sorry, ale niewiele widać. Jakie lampy, SE czy PP?

Myślę że w przeciągu 2 tygodni będę miał już wszystko na miejscu włącznie z lampami to wówczas ładne fotki wkleję. Jeszcze rozmawiam i uzgadniam więc jeszcze moment Pany.

Offline GregWatson

• moderator
  • Ale o co chodzi ???
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 08, 2019, 17:03 »
Ale wszystkie Wasze podpowiedzi odnośnie kolumn pod lampę są dla mnie bardzo cenne. Szczególnie podstawkowe. Piszcie, piszcie bo w lampie jestem "krystalicznie czysty" jeśli chodzi o wiedzę.  :)

Offline wiki

• maniak
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 08, 2019, 20:33 »
A ja polecam jvc sx5.
Przedwczoraj widziałem w komisie w Łodzi...
Wołają chyba niecałe 2 tysiące...
Mam sx3.... są super... te kupiłem za 500....
Gdyby nie głośnik basowy na blasze (nie odlew) to byłby niezły poziom!
W sx3 średnica i wysokie są wybitne (w tej cenie).
Trzeba tylko kondensator szeregowy wymienić....
Kolumny - Braun Ls200 (modyfikowane)
Przedwzmacniacz Ls Audio A28 (Lite Ls26 - klon CAT SL-1) w ciągłej modyfikacji
Kenwood Model 600 - obecnie jako końcówka mocy (bo jako wzmacniacz grał świetne... dopóki nie kupiłem przedwzmacniacza)

Offline GregWatson

• moderator
  • Ale o co chodzi ???
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 09, 2019, 12:45 »
A za podobną cenę w Niemczech: https://www.cjm-audio.de/lautsprecher/tannoy/#cc-m-11852897512

No ten widzę w bardzo ładnym stanie.

Interesuje mnie jeszcze czy dobór paczek uzależniony jest od rodzaju wpiętych lamp? Czy w związku z tym dobierać kolumny wówczas jak będę miał pewność jakie lampy będą właśnie wpięte we wzmacniacz i pre?

Offline amati74

• maniak
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 09, 2019, 13:15 »

No ten widzę w bardzo ładnym stanie.

Interesuje mnie jeszcze czy dobór paczek uzależniony jest od rodzaju wpiętych lamp? Czy w związku z tym dobierać kolumny wówczas jak będę miał pewność jakie lampy będą właśnie wpięte we wzmacniacz i pre?
Ktoś takich używa, dobre są?

Offline nosferartur

• maniak
  • VINO E MUSICA
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 09, 2019, 15:41 »
To jest z pewnością głośnik zbudowany z myślą o lampach niskiej mocy, 95db skuteczności. Można znaleźć z drugiej ręki od 500$. Pasmo przenoszenia też niezłe jak na jednogłośnikowy monitor.

https://darko.audio/2015/04/an-affordable-single-driver-standmount-from-omega-loudspeakers/
Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Hattor Audio Passive Preamplifier, Bel Canto CD 2, Sonore MicroRendu, Musical Paradise MP-D2 dac, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe EAR 834 P.

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 09, 2019, 17:49 »

Całe stado ktosiów używa Tannoy'i na dual concentric
A czy dobre?
Co kto lubi ?

Offline amati74

• maniak
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 09, 2019, 19:36 »

Całe stado ktosiów używa Tannoy'i na dual concentric
A czy dobre?
Co kto lubi ?

Mariusz sam używam tannoy na dual concentric, ale ja pytam o te z linka bo dobrze wyglądają, ale czy dobrze grają, to starsze modele a ja mam młodszy i na mniejszych drajwerach

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 09, 2019, 19:57 »
Przecież one wszystkie z jednej stajni. Czy te konkretne mają mniej lub więcej tego czy tamtego to nie wiem.
Ale jak Ci to włączą to z zawiązanymi oczami poznasz Tannoya
Duży głośnik w relatywnie niewielkiej obudowie da pewnie umiarkowane zejście ale bardzo szybki i punktowy bas.
Średnie jak to z papierowej membrany. Nieźle.
A wysokie regulowane i z trąbki.

Postawiłbym kolejkę że grają bardzo dobrze.

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 09, 2019, 20:13 »
Duży głośnik w relatywnie niewielkiej obudowie da pewnie umiarkowane zejście ale bardzo szybki i punktowy bas.
Uważaj bo te akurat mają resor gumowy.
Bez słuchania raczej bym nie ryzykował.

Offline GregWatson

• moderator
  • Ale o co chodzi ???
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 10, 2019, 21:47 »
Jeszcze coś Wam tam do głowy przychodzi? Co prawda trochę potrwa zanim wybiorę coś pod te moje lampy ale chciałbym wiedzieć koło czego mam się obracać.

Offline Kangie

• It sounds good...
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 18, 2019, 12:14 »
Coś tam do głowy przychodzi. Teoria i intuicja podpowiada żeby nie igrać i nie obracać się wśród trudnych impedancyjnie kolumn nieskoefektywnych, bo kapeć będzie, a nie brzmienie. Pytanie ile dany piec lampowy poda prądu kolumnom, bo lampy są różnie implementowane i topologie są przeróżne. A czasami jest tak, że człowiek nie patrzy na parametry, podpina coś pod coś i japa się cieszy, a teoretycznie grać nie powinno.

Miałem okazję posłuchać z lampą takich starych Yamah. Gdyby nie zakup innych kolumn wraz z podstawkami albo gdybym miał dodatkowo wolne 2000zł w kieszeni, to wziąłbym je. Stan bdb, wręcz idealny. Brzmienie całkiem inne niż z konstrukcji 3-drożnych / twardokopułkowych. Rzekłbym brzmienie misiowate, cieplutkie, zagęszczone i sprawiające przyjemność ze słuchania starych spokojnych nagrań, zwłaszcza z dobrą lampą SET i w torze gramofonowym (analogowym). Wokale – coś wspaniałego. Można się zakochać w takim vintage. Gratka dla kolekcjonera marki, zwłaszcza gdy sprzęt jest w takim stanie. Na szczęście forsy nie starczyło i dość szybko ktoś je odkupił. A był czas, że chodziły mi po głowie.

https://audio-heritage.jp/YAMAHA/speaker/ns-15.html
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2019, 12:19 wysłana przez Kangie »
"Life is too short for boring HiFi..."

Offline GregWatson

• moderator
  • Ale o co chodzi ???
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 18, 2019, 18:00 »
Tymczasem grywam na tych KEFach ale zdaję sobie sprawę, że docelowo do lampy muszę dokupić zupełnie coś innego. Chwilowo nie będę się palił do zakupu bo to trzeba poważnie przemyśleć i dobrze dobrać. Póki co szukam pomysłu i pacze co mają inni :) taki sęp trochę ze mnie. :)

Offline jajacek1410

• maniak
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 18, 2019, 21:28 »
szukam jakiegoś pomysłu na kolumny najlepiej podstawkowe pod lampę.
Pytanie podstawowe - pod JAKĄ lampę? Przecież nie można tak uogólniać. Lampa lampie nie równa. Potrafią zagrać z zupełnie różnym brzmieniem, tak jak różnie grają wzmaki tranzystorowe. Wielkiego doświadczenia nie mam - tylko dwie lampy (przy drugiej zostałem). Jedna na EL 34 , druga na KT 88. Diametrialnie inne granie. W Yaqinie 100B, który u mnie  został jest dodatkowa możliwość przełączania trybu pracy lamp, na triodowy lub pentodowy. Tutaj także różnice są wyczuwalne.
A szukałem czegoś właśnie do KEFów. I to połączenie  sprawdziło się. Z KEFów na twoim miejscu bym na wstępie nie rezygnował, tylko zaczął raczej od wzmacniacza. Może być przyjemna niespodzianka.
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

Offline GregWatson

• moderator
  • Ale o co chodzi ???
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 19, 2019, 09:05 »
Masz całkowitą rację co do zastosowanych lamp.