Szablony i przyrządy do kalibracji wkładek

Zaczęty przez GregWatson, Sierpień 19, 2014, 19:48

Poprzedni wątek - Następny wątek

Flaem

Dzień dobry.
Czy taki zestaw wart jest 150 zł ?




miniabyr

#277
Widzę ,że zestaw zawiera wagę. Niestety ten rodzaj wagi może znacząco pokazywać inny nacisk, niż wymaga tego zalecenie producenta wkładki. Te wagi mają tackę do pomiaru umiejscowioną zbyt wysoko- wysokość tacki ma imitować grubość płyty . Jeśli ramię będzie typu unipivot lub z magnetycznym zawieszeniem pomiar będzie od czapy ! Jeśli twoje ramie będzie "tradycyjne" na dwóch łożyskach , to taki pomiar będzie zbliżony do oczekiwanej wartości . A co do szablonów. Szablony uniwersalne jak sama nazwa wskazuje, są dostosowane do np. ramion 9 calowych i da się na nich ustawić wkładkę poprawnie. Takie szablony można sobie wydrukować ze stron poświęconych gramofonom np. Vinyl Engine. Jeśli nie chcesz się pieprzyć z drukowaniem to kup taki zestaw.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Pboczek

 Nie wiem jakie ścieżki są na tej płycie, ale koszt płyty testowej, kalibracyjnej to ok. 150 zł.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Flaem

Cytat: miniabyr w Wrzesień 18, 2022, 10:54
Widzę ,że zestaw zawiera wagę. Niestety ten rodzaj wagi może znacząco pokazywać inny nacisk, niż wymaga tego zalecenie producenta wkładki. Te wagi mają tackę do pomiaru umiejscowioną zbyt wysoko- wysokość tacki ma imitować grubość płyty . Jeśli ramię będzie typu unipivot lub z magnetycznym zawieszeniem pomiar będzie od czapy ! Jeśli twoje ramie będzie "tradycyjne" na dwóch łożyskach , to taki pomiar będzie zbliżony do oczekiwanej wartości . A co do szablonów. Szablony uniwersalne jak sama nazwa wskazuje, są dostosowane do np. ramion 9 calowych i da się na nich ustawić wkładkę poprawnie. Takie szablony można sobie wydrukować ze stron poświęconych gramofonom np. Vinyl Engine. Jeśli nie chcesz się pieprzyć z drukowaniem to kup taki zestaw.

Dzięki, zestaw już kupiłem.
Co do wagi, akurat u mnie wysokość szalki idealnie zastępuje grubość płyty 180 g. Ramię idzie równolegle do powierzchni talerza. Dodam, że nie mam ustawienia ramienia vta, bo to stary Pioneer Pl 15r ;)

Flaem

Cytat: Pboczek w Wrzesień 18, 2022, 11:22
Nie wiem jakie ścieżki są na tej płycie, ale koszt płyty testowej, kalibracyjnej to ok. 150 zł.

"Każda strona płyty składa się z 15 utworów, które zostały pocięte z numerów 1-4 oraz 5-15:

1. Częstotliwość przemiatania lewego kanału 800 Hz - 50 kHz. Log. 28 sek. Cięcie liniowe* (800 - 20000 Hz ±1,5 dB)
2. 2. Przemiatanie częstotliwości w prawym kanale 800 Hz - 50 kHz. Log. 28 sek. Cięcie liniowe* (800 - 20000 Hz ±1,5 dB)
3. 3. Przemiatanie częstotliwości w lewym kanale 800 Hz - 50 kHz. Log. 28 sek. Cięcie liniowe* (800 - 20000 Hz ±1,5 dB)
4. Przemiatanie częstotliwości w prawym kanale 800 Hz - 50 kHz. Log. 28 sek. Cięcie liniowe* (800 - 20000 Hz ±1,5 dB)
5. Ton referencyjny 1000 Hz 5 cm/s rms Lewy
6. Sygnał referencyjny 1000 Hz 5 cm/sek.
7. Sygnał referencyjny 1000 Hz 5 cm/sek średnia wartość skuteczna lewa
8. Ton referencyjny 1000 Hz 5 cm/sek średnia wartość skuteczna w prawo
9. Zdolność śledzenia, szczyt boczny 50 μm
10. Zdolność śledzenia, szczyt boczny 60 μm
11. Zdolność śledzenia, poprzeczny szczyt 70 μm
12. Zdolność śledzenia, poprzeczny szczyt 80 μm
13. Zdolność śledzenia, poprzeczny szczyt 90 μm
14. Zdolność śledzenia, poprzeczny szczyt 100 μm
15. Forma fali kwadratowej Cykl pracy 2,7 msec 3:7
* Zapis ma stałą amplitudę prędkości w całym przemiataniu."

Za cały zestaw zapłaciłem 150 zł.


Bacek

Cytat: miniabyr w Wrzesień 18, 2022, 10:54Te wagi mają tackę do pomiaru umiejscowioną zbyt wysoko- wysokość tacki ma imitować grubość płyty .
Bez przesady, tacka jest dość nisko. A zawsze do pomiaru można jeszcze zdjąć mate.

miniabyr

Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Piterski

Sprawdzałem wskazania takiej wagi z szalkową i ja zawsze miałem je ok.

Może miałeś Pawle lewy egzemplarz.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Bacek

Miniabyr raczej miał na myśli nie to że sama waga jest niedokładna ale że pomiar na innej wysokości niż płyta może być niedokładny. Ale jak dla mnie o ile ktoś nie używa gołego talerza ani nie ma maty 1mm albo bardzo grubej to da tą waga zmierzyć na poziomie płyty. A nawet jak ma dziwnie rozwiązany talerz/egzotyczny gramofon to można kombinować jakiś postument obok talerza na którym można wagę postawić i mieć idealnie poziom płyty.

GB

Z tego co gdzieś słyszałem, że dokładność tej wagi zależy od kondycji baterii. Niby czym słabsza tym może pojawić się błąd w pomiarach. Nie weryfikowałem tego u siebie.

Też używam takiej wagi.
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Bacek

W komplecie jest odważnik do kalibracja. Zawsze można  sobie zweryfikować. I jak każdą wagę precyzyjną choć raz w danej lokalizacji skalibrować.

miniabyr

Ponieważ nie mam teraz takiej wagi ale wypożyczę i zrobię wam prezentację w postaci zdjęć. Mam wagę którą przystosowałem do pomiaru nacisku, ale postaram się też o taką z wysoką tacką. CDN  8)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

Elektronika budowlana w służbie analogu.


1. Poziomica elektroniczna CK-190. Allegro. 130 zł. Dokładność pomiaru: 0.1°
2. Laser krzyżowy KAIWEETS T03. Samopoziomowanie. Można mierzyć azymut i VTA, acz bez statywu fotograficznego pewnie się nie obędzie. 194 zł. Allegro. Dokładność: ± 0,3 mm/m,
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

christo

Czy spotkaliście się może z tym protractorem?

Przypomina nieco dra Feckerta :) Ciekawe jak z dokładnością
https://www.ebay.com/itm/305106760366
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Pboczek

Wygląda idento, dokładność powinna być taka sama.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Cytat: frywolny trucht w Październik 30, 2022, 17:23Elektronika budowlana w służbie analogu.

Arek nie napisałeś czy słychać zmiany po kalibracji.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite