Dociski i stabilizatory

Zaczęty przez GregWatson, Wrzesień 14, 2014, 23:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

GregWatson

Mam takiego klipsa biurowego. Ale one ściskają szpindel a nie dociskają płytę - a to różnica. Siły działają ale nie tam gdzie trzeba. Jest to dobre ale może w kosmosie żeby płyta nie spie...ła. :) A sama zasada działania różni się od tego clearaudio-clever-clamp. Tam budowa szczelin powoduje dociskanie do płyty zewnętrznego okręgu (pierścienia) tego plastiku.
Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

#26
Oryginalny docisk firmy Pro-Ject był ciekawy. Zakręcany i wymagał gwintowanego szpindla. Odkręcenie i zakręcenie to sekund dwie. Tyle, że wg mnie miał sens przy bardzo krzywych płytach. Jeśli płyta prosta, to taki docisk to czysta celebra. Wg mnie do brzmienia nic lepszego nie wniesie.

frywolny trucht

Cytat: GregWatson w Luty 06, 2015, 08:40
Mam takiego klipsa biurowego. Ale one ściskają szpindel a nie dociskają płytę - a to różnica. Siły działają ale nie tam gdzie trzeba. Jest to dobre ale może w kosmosie żeby płyta nie spie...ła. :) A sama zasada działania różni się od tego clearaudio-clever-clamp. Tam budowa szczelin powoduje dociskanie do płyty zewnętrznego okręgu (pierścienia) tego plastiku.

Najpierw, dokładnie jak w tym Clearaudio, działasz siłą w dół, a później zaciskasz na szpindlu. To jest dokładnie to samo. To musi by ten największy, bodaj 5 cm, żeby mieć odpowiednią siłę i nie ślizgać się po szpindlu. Ewentualnie jakieś gumki dokleić. Jak to Zosia Samosia :)

kangie

#28
Cytat: GregWatson w Luty 06, 2015, 08:40Ale one ściskają szpindel a nie dociskają płytę - a to różnica. Siły działają ale nie tam gdzie trzeba.
Teoretycznie powinien działać, bo mocno trzyma się szpindla. A jesli trzyma się szpindla, to i dociśnie płytę. Siła wymagana do dociśnięcia płyty nie jest duża. No, ale nie praktykowałem, to nie wypowiem się rzeczowo i przekonywująco ;)

Cytat: frywolny trucht w Luty 06, 2015, 08:42Najpierw, dokładnie jak w tym Clearaudio, działasz siłą w dół, a później zaciskasz na szpindlu. To jest dokładnie to samo.
Otóż to.

GregWatson

Jak już to ten docisk biurowy działa przy szpindlu a clearaudio na zewnętrznym okręgu labela.
Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

Jak najbardziej. Dlatego uważam, że najskuteczniej działał mój docisk Pro-Ject, bo dociskał zewnętrzną krawędzią talerzyka tuż przy zewnętrznej średnicy labela. A na zewnątrz płyty, jesli powstaje "grzybek" to chyba tylko outerring, ale ciężko go wykonać, a zakup jest bardzo drogi, niestety.

rudy-102

Ogranicznik do drzwi wi akcji:



Koszt całkowity - ok. 10 zł.

frywolny trucht

Dobry :) Jaką to ma masę? Rozumiem, że wykonałeś otwór na szpindel?
Może otworzymy jakąś linię produktów Zosia Samosia  :)

frywolny trucht

Jeszcze wracając do klipsa. Oczywiście, że tak jak ekierka do mierzenia VTA, coś co nie powstało z myślą o "naszym" przeznaczeniu, będzie miało jakieś ułomności, będzie wymagało jakiejś dodatkowej pracy. Ale!
Ten klips na zdjęciu ma podkładkę. Czy podkładka będzie miała taką czy inną średnicę- wybór Zosi.
Druga sprawa- najbardziej spektakularny efekt docisk osiąga w przypadku odkształcenia płyty w kształt miski, gdy denko jest u góry ( jeszcze raz pozwolę sobie wkleić swoje wypociny). Rysunek A. Wtedy- czy docisk ma taką czy inną średnice- jest drugorzędne. Ważniejsza jest siła pionowa. Natomiast w przypadku rysunku C żaden docisk nie pomoże. Ja przynajmniej nie znam.



miniabyr

Świetnie zobrazowane. Moim zdaniem docisk jest doskonały do płyt prostych i służy do stabilizacji. Ja dwa razy się  zastanowie  zanim użyję docisku -szkoda wkładki.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

GregWatson

Mam wrażenie, że trochę pogubiliśmy sens stosowania docisku - stabilizatora uznając go za złoty środek do wszystkiego, a tak nie jest. Na wstępie tematu są odnośniki do teorii tego zagadnienia.
Trochę tego i trochę tamtego też.

rudy-102


frywolny trucht

To już fest. Trzeba rzeczywiście uważać z matą, żeby była płaska ( za sugestią cekamar-a z fejsa)  i żeby się miejscowo nie poddawała.

gratefullde

A wiecie w jakim kształcie powinien być docisk? Nie musi być ciężki, może być lekki i zgrabny ;)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

merlin1973

Czy wydania np.japońskie też się zdarzają z takimi "anomaliami" ?
Pozdrawiam S.CH.

masza

Cytat: merlin1973 w Luty 06, 2015, 11:21
Czy wydania np.japońskie też się zdarzają z takimi "anomaliami" ?
Mam sporo japończyków (głównie z lat 70-80) i ani jedna nie jest pokrzywiona.

frywolny trucht

Ale ja na przykład nie potrafię sobie zlokalizować w swojej kolekcji angielskiego czy amerykańskiego pokrzywionego wydawnictwa z tego czasu. Czy to nie jest raczej znak czasów?

wojtek41

Mam doslownie jedna japonska, delikatnie pofalowana sztuke.
To jest przeklenstwo nowych wydan...

masza

O dziwo najwięcej krzywizn maja nowe, 180g tłoki.
Takiego grubego winylca ciężko pogiąć na skutek złego przechowywania. Takie buble muszą wychodzić od razu z tłoczni.

kangie

Nowe wydania są czasami pokrzywione, gdyż niektóre firemki mają zarąbiste maszyny do foliowania płyt. Tyle ciepła co idzie w płytę podczas foliowania woła o pomstę do nieba. Nie pytajcie ile kilodżuli, bo nie wiem ;)

Też mam trochę "japończyków". Wszystkie proste.

rudy-102

Moja teoria z pofalowanymi płytami jest taka, że najprawdopodobniej krążki za szybko wyjmowane są z formy - zanim staną się stabilne.

kangie


eyeinsert

do uzytkownikow pro jecta,
postanowilem sprawic mojemu expressionowi classic docisk.
Czy 235 g to dobre rozwiazanie... ?
ARCAM A 38, ARCAM CD 37, ARCAM T 32, PRO JECT EXPRESSION III classic, Paradigm Studio 60 v 5 kabli nie pamietam ale fajnie graja

kangie

A co chcesz uzyskac stosujac ten docisk? Lepsze brzmienie?

eyeinsert

jak najbardziej, ten cel mi przyswieca  :)
ARCAM A 38, ARCAM CD 37, ARCAM T 32, PRO JECT EXPRESSION III classic, Paradigm Studio 60 v 5 kabli nie pamietam ale fajnie graja