Autor Wątek: Przewód zasilający  (Przeczytany 4391 razy)

Offline Bedford

• maniak
Odp: Przewód zasilający
« Odpowiedź #75 dnia: Czerwiec 20, 2019, 09:35 »
  "W schuko jak się N ułamie to zmienisz miejscami więc prawdopodobieństwo porazenia przy 2 przewodowej instalacji jest większe (np. jak przewód N jest zwarty z obudową)"
Tu właśnie widać błąd w rozumowaniu , albo brak wyobraźni. Otóż nigdzie i nigdy nie zwiera się przewodu N z obudową. Co to za pomysł.
Z obudową zwiera się tylko bolec uziemienia  i na nim zawsze będzie to co połączone jest ze stykiem uziemienia w gniazdku w ścianie , a wiec N[w TN-C] , i jak się ten mostek ułamie - to do styku uziemienia nic nie będzie podłączone. Tak , że nawet wymyślanie jakichś bezsensownych przypadków z ułamanym mostkiem nic tu nie zmieni.

Bo jest przypadek w, którym zadziała i kilka, w  których nie zadziała. Znakomicie to porównano do kierowcy jadącego po pijaku - przecież nie spowodował wypadku wiec jest OK.

Właśnie chodzi o to , że w kilku przypadkach zadziała[przebicie przy zdartej izolacji w ścianie i poza nią  , dotknięcie ręką do takiego miejsca] i ewentualnie uratuje komuś życie. Przy braku RCD same bezpieczniki topikowe , czy wyłączniki nadprądowe takiej ochrony nie zapewnią. A w takim przypadku w którym RCD w TN-C nie zadziała zadziałają tradycyjne zabezpieczenia. Więc RCD w instalacji TN-C niczym nie zaszkodzi , tyko uzupełni i poszerzy zabezpieczenia. Przykład porównania  tego do sytuacji z  pijanym kierowcą  wcale nie jest  znakomity , tylko zupełnie bezsensowny. Ale generalnie lepiej oczywiście dodać dodatkowe przewody PE jeśli jest to możliwe.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 20, 2019, 09:44 wysłana przez Bedford »

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #76 dnia: Czerwiec 20, 2019, 13:39 »
Tu właśnie widać błąd w rozumowaniu , albo brak wyobraźni. Otóż nigdzie i nigdy nie zwiera się przewodu N z obudową. Co to za pomysł.
Z obudową zwiera się tylko bolec uziemienia  i na nim zawsze będzie to co połączone jest ze stykiem uziemienia w gniazdku w ścianie , a wiec N[w TN-C] , i jak się ten mostek ułamie - to do styku uziemienia nic nie będzie podłączone. Tak , że nawet wymyślanie jakichś bezsensownych przypadków z ułamanym mostkiem nic tu nie zmieni.

Zabezpieczenia są na wypadek uszkodzenia urządzenia, które z reguły polega na zwarciu z obudową któregoś z przewodów L lub N, zalania, wilgoci i.t.p.
Gdyby takie sytuacje nie miały miejsca to zabezpieczenia byłyby niepotrzebne  ;) ;D

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #77 dnia: Czerwiec 20, 2019, 13:47 »
Właśnie chodzi o to , że w kilku przypadkach zadziała[przebicie przy zdartej izolacji w ścianie i poza nią  , dotknięcie ręką do takiego miejsca] i ewentualnie uratuje komuś życie. Przy braku RCD same bezpieczniki topikowe , czy wyłączniki nadprądowe takiej ochrony nie zapewnią. A w takim przypadku w którym RCD w TN-C nie zadziała zadziałają tradycyjne zabezpieczenia. Więc RCD w instalacji TN-C niczym nie zaszkodzi , tyko uzupełni i poszerzy zabezpieczenia. Przykład porównania  tego do sytuacji z  pijanym kierowcą  wcale nie jest  znakomity , tylko zupełnie bezsensowny. Ale generalnie lepiej oczywiście dodać dodatkowe przewody PE jeśli jest to możliwe.

Porównanie z pijanym jest jak najbardziej na miejscu. Bo stosowanie RCD w TNC daje złudną informacje, że jesteśmy zabezpieczeni (dopóki nic się nie stanie).
Poczytaj sobie forum SEP. Jest tam cała dyskusja. Szczególnie ciekawe przy np 2 fazach i RCD w TN-C.
A generalnie - ja mam proste podejście. Po to są normy, żeby nie kombinować.
Chcesz mieć zabezpieczenia - zmodyfikuj instalacje i załącz protokół pomiaru podpisany przez osobę z uprawnieniami.

Koledzy budują kable helix coś tam w sześciu ekranach oplecione ferrytami a tu zonk. Bo PE wisi w powietrzu.
I jeszcze co ciekawe słyszą zmiany po zaekranowaniu kabla sieciowego  ;)

Offline Bedford

• maniak
« Odpowiedź #78 dnia: Czerwiec 20, 2019, 14:00 »
Tak by było gdyby różnicówka była stosowana jako jedyne zabezpieczenie w TN-C , a tak nie jest bo stosuje się tam bezpieczniki jako podstawowe zabezpieczenie , więc RCD nie będzie złudnym zabezpieczeniem , tylko dodatkowym.
Odezwałem się tutaj tylko dlatego , żeby ktoś nie mieszał niepotrzebnie ludziom w głowach.
Te ostatnie wpisy świadczą o tym , że Ty po prostu nie rozumiesz co ja piszę , to jest Twój główny problem , który najlepiej się uwidacznia się  w tym przykładzie z gniazdkiem Schuko.

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #79 dnia: Czerwiec 20, 2019, 15:13 »
Panowie
Ja od dawna nic nie rozumiem i podejrzewam że sporo innych też tak ma.
W obliczu umysłów tak wielkich i tematów nieogarniętych nikt jednak nie ma odwagi się słowem odezwać

To może zwolnijcie ju miejsce i kontynuujcie na prv

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+stepup z Pre Q-Audio+Lyngdorf+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #80 dnia: Czerwiec 20, 2019, 18:24 »
Tak by było gdyby różnicówka była stosowana jako jedyne zabezpieczenie w TN-C , a tak nie jest bo stosuje się tam bezpieczniki jako podstawowe zabezpieczenie , więc RCD nie będzie złudnym zabezpieczeniem , tylko dodatkowym.
Odezwałem się tutaj tylko dlatego , żeby ktoś nie mieszał niepotrzebnie ludziom w głowach.
Te ostatnie wpisy świadczą o tym , że Ty po prostu nie rozumiesz co ja piszę , to jest Twój główny problem , który najlepiej się uwidacznia się  w tym przykładzie z gniazdkiem Schuko.

To co proponujesz jest po prostu niezgodne z normami i jak wspominałem - nie da się zgodnie z prawem odebrać takiej instalacji.
Janusze elektrycy będą zawsze kombinować, żeby coś "potanić" albo zrobić z syrenki wołgę.
Bezpieczniki są zabezpieczeniem przeciw przeciążeniom i nie mają nic wspólnego z zabezpieczeniem przeciwporażeniowym.

Mariuszu - pisze o tym tutaj bo potem koledzy konstruują dziwne wynalazki typu "dodatkowe uziemienie", super ekranowane kable do instalacji TN-C czy (był taki przypadek) sprzedają transformatory separujące z zaciskiem PE po stronie wtórnej.
I dzieje się tak bo zamiast jednoznacznego interpretowania norm zawsze się trafi ktoś, kto próbuje uzasadnić, że może niezgodnie z norma i zasadami ale trochę lepiej.

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #81 dnia: Czerwiec 20, 2019, 18:44 »
sprzedają transformatory separujące z zaciskiem PE po stronie wtórnej.
Gdzie to miało miejsce. U nas na forum?
Kolumny: Elektro Voice Delta, Wzmocnienie: Luxman CL36, Marantz Sm-9. Kompakt: Marantz CD-17Ki, Sony CDP-XA50ES. Gramofon: Pionier PL70II z wkładką Dynavector DV20X2 i preampem Sensor2. Kable IC: Stereovox HDSE, Furutech Reference III. Kable Głośnikowe: Furutech Reference III.

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #82 dnia: Czerwiec 20, 2019, 19:19 »
Jak pamiętam był link - pominę to milczeniem bo zaraz wyjdę na nie słyszącego kabelków  ;) :D

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #83 dnia: Czerwiec 20, 2019, 19:23 »
Jak pamiętam był link
To było typowe trafo separujące 240=240V?
Kolumny: Elektro Voice Delta, Wzmocnienie: Luxman CL36, Marantz Sm-9. Kompakt: Marantz CD-17Ki, Sony CDP-XA50ES. Gramofon: Pionier PL70II z wkładką Dynavector DV20X2 i preampem Sensor2. Kable IC: Stereovox HDSE, Furutech Reference III. Kable Głośnikowe: Furutech Reference III.

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #84 dnia: Czerwiec 20, 2019, 20:11 »
Jakiś "audiofilski" "kondycjoner" oparty na trafie separującym.
Sprzedawany na alle, bez znaku CE

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #85 dnia: Czerwiec 20, 2019, 22:23 »
Muszę Ci kiedyś pokazać zdjęcia tego mójego 240/110 i dopytać o szczegóły czy czegoś nie przekombinowałem.

Offline wiki

• się słucha...
  • maniak
  • Mój stan umysłu... Kin-dza-dza!
« Odpowiedź #86 dnia: Czerwiec 20, 2019, 23:50 »
Koledzy budują kable helix coś tam w sześciu ekranach oplecione ferrytami a tu zonk. Bo PE wisi w powietrzu.
I jeszcze co ciekawe słyszą zmiany po zaekranowaniu kabla sieciowego 
Dino, może już starczy tej krucjaty na temat kabli, ekranowanie, ferrytowania... itp. .......
Staje się to już nudne... z Twoich ust....
Kolumny - Braun Ls200 (modyfikowane); Odtwarzacz CD Sony (staruteńki, modyfikowany);  Przedwzmacniacz Ls Audio A28 (Lite Ls26 - klon CAT SL-1) modyfikowany; Końcówka mocy Harman Kardon Citation 16a;
Kenwood Model 600 - chyba pójdzie na działkę do systemu górnego?

Offline wiki

• się słucha...
  • maniak
« Odpowiedź #87 dnia: Czerwiec 20, 2019, 23:51 »
Mariuszu - pisze o tym tutaj bo potem koledzy konstruują dziwne wynalazki typu "dodatkowe uziemienie", super ekranowane kable do instalacji TN-C
I kolejna krucjata..... itp. wpisy.....
Kolumny - Braun Ls200 (modyfikowane); Odtwarzacz CD Sony (staruteńki, modyfikowany);  Przedwzmacniacz Ls Audio A28 (Lite Ls26 - klon CAT SL-1) modyfikowany; Końcówka mocy Harman Kardon Citation 16a;

Offline Bedford

• maniak
« Odpowiedź #88 dnia: Czerwiec 20, 2019, 23:56 »
Bezpieczniki są zabezpieczeniem przeciw przeciążeniom i nie mają nic wspólnego z zabezpieczeniem przeciwporażeniowym.
Z kim Ty polemizujesz - sam ze sobą , bo przecież nie ze mną. To nie ma zupełnie sensu.  Czy ja gdzieś napisałem , że bezpieczniki są zabezpieczeniem przeciwporażeniowym?
Była mowa o starej instalacji TN-C , gdzie bezpieczniki były podstawowym zabezpieczeniem. Poza tym ja niczego nie proponuję , tylko teoretycznie rozważam czy dodanie RCD w TN-C dało by dodatkowe zabezpieczenie i oczywiście , że by dało , ale to , że nikt takiej instalacji by nie odebrał to inna sprawa , bo przecież tak już się nie robi od dawna , więc nie może być na to norm.
Jeszcze na koniec uwaga do Rudego , bo wyglądało , ze się bardzo martwił o swoją instalację po tym co mu Dino naplątał. Otoż z opisu Rudego wynika , że elektryk tę instalację wykonał prawidłowo i nie ma co panikować. Ale każdy opis [szczególnie pochodzący od nieprofesjonalisty] jest tylko opisem i powinien go zweryfikować na miejscu elektryk z uprawnieniami.

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #89 dnia: Czerwiec 21, 2019, 17:38 »
Dino, może już starczy tej krucjaty na temat kabli, ekranowanie, ferrytowania... itp. .......
Staje się to już nudne... z Twoich ust....

Ot czasy - prawidłowe wykonanie instalacji stało się ..krucjatą  ;D ;D ;D
BTW czy ja Tobie marudzę, że pakowanie do wszystkiego ferrytów jest nudne ?
Napisałem już kiedyś, że jak ktoś lubi sobie coś podoklejać (np. były takie cudowne ustroje w  postaci dysków)
albo obłożyć kabel czy lampy ferrytami nie podłączając ekranu do masy ...bo tak !  >:D To jego prywatna sprawa.
Natomiast w kwestii bezpieczeństwa instalacji zasilających niestety takiej dowolności nie ma. Tudzież "audiofilskich" przeróbek, które bezpieczeństwu zagrażają. Bo się może ukłonić jakiś prokurator i wtedy będzie zonk.

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #90 dnia: Czerwiec 21, 2019, 17:38 »
i powinien go zweryfikować na miejscu elektryk z uprawnieniami.
Amen  ;D

Offline jafi

• maniak
  • **
« Odpowiedź #91 dnia: Czerwiec 21, 2019, 22:03 »
Bo elektryk ponad audio jest ;)
Mógł aktor/rzy, mógł i elektryk...

Offline wiki

• się słucha...
  • maniak
« Odpowiedź #92 dnia: Czerwiec 21, 2019, 22:34 »
albo obłożyć kabel czy lampy ferrytami nie podłączając ekranu do masy ...bo tak !   To jego prywatna sprawa.
Nastąpiła zmiana.... terminologii..... w innym wątku.... Cytuję:
"OK, zmiana terminologii.... Może "kapturki" polepszające dźwięk?"
I skoro kapturek miedziany nałożony na lampę powoduje zmianę dźwięku na lepszą (w moim systemie i mojego kolegi, w moim odczuciu i kolegi) to po co mam podłączać go pod masę urządzenia?
Mógłbym sprawdzić, czy jak podłączę pod masę to gra lepiej, czy gorzej. Ale tego nie zrobiłem i nie wiem....
Jak robiłem to na scalaku/przetworniku cyfra/analog, to z kapturkiem miedzianym grało lepiej (wg moich spostrzeżeń), a z kapturkiem miedzianym podłączonym do masy grało jeszcze lepiej... (wg moich spostrzeżeń)....
Bo to są moje eksperymenta... Dzielę się z nimi, każdy może spróbować... Nie piszę, że to jest jedyna słuszna racja, po prostu dzielę się doświadczeniem....

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #93 dnia: Wrzesień 10, 2019, 20:55 »
Nie wiedziałem gdzie to podwiesić, więc niech będzie tutaj. Podobno działa.

iFi AC iPurifier

Offline Melepeta

• maniak
« Odpowiedź #94 dnia: Wrzesień 10, 2019, 21:06 »
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

Offline moon

• maniak
« Odpowiedź #95 dnia: Wrzesień 11, 2019, 10:46 »
jak/gdzie to sie 'wsadza'?
Ad Fontes + Ortofon 2M Bronze + Pre Retro by Benpe + Cayin MT-35S + Canto Grand

Offline Kangie

• maniak
  • It sounds good...
« Odpowiedź #96 dnia: Wrzesień 11, 2019, 11:07 »
Jakoś w 2013 r. pojawiły się te gadżety w polskich salonach audio na literkę, na którą zaczyna się stolica Kraju Kwitnącej Wiśni.
Sprzedawca zaproponował mi 3 modele. Pierwszy budżetowy Real Cabla za jakieś 450-500zł i dwa dużo droższe, bodajże Nordost itp. Powiedział mi, że wziął do domu i wpiął w gniazdko 230V. I że działa i nie będzie wypinał, bo po wypieciu gra dużo gorzej.
"Life is too short for boring HiFi..."

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #97 dnia: Wrzesień 11, 2019, 11:20 »
jak/gdzie to sie 'wsadza'?
Gdziekolwiek
A efekt na całą kamienicę

Sprzedawca zaproponował mi 3 modele. ... Powiedział mi, że wziął do domu i wpiął w gniazdko 230V. I że działa i nie będzie wypinał, bo po wypieciu gra dużo gorzej.

Mam wrażenie że słowo kluczowe to "sprzedawca"

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+stepup z Pre Q-Audio+Lyngdorf+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

Offline moon

• maniak
« Odpowiedź #98 dnia: Wrzesień 11, 2019, 11:32 »
A efekt na całą kamienicę

pozostaje zlozyc sie z sasiadami ;)
Ad Fontes + Ortofon 2M Bronze + Pre Retro by Benpe + Cayin MT-35S + Canto Grand

Offline frywolny trucht

• maniak
Odp: Przewód zasilający. Wtyki VIBORG
« Odpowiedź #99 dnia: Wrzesień 11, 2019, 17:19 »
Najpierw kupiłem na allegro wtyki no name za 98 zł za parkę ( męski i żeński). Następnie u tego samego sprzedawcy takie ze złotym paskiem, a na nim"Viborg power connectot for audiograde". Parka podwoiła swoją cenę. Na sam koniec dorzuciłem wersję ( ten sam sprzedawca) z aluminiową obudową ( ona jest lakierowana na kolor tytanowy? W środku obudowa jest wyłożona plastikiem, z zewnątrz malowanie nie przewodzi prądu. Tylko zakręteczka od wewnątrz nie jest niczym wyłożona i tam prąd może latać). Cena 320 zł plus przesyłka. Kupiłem trzy parki tego titanium, cena jakby przekroczyła tysiaka. Szaleństwo, co?

Na początek wtyki męskie
ZESTAW 1: Ad Fontes z dwoma ramionami, Benz Micro Glider SL i Empire 4000 D/III, pre Husariaa, Roksan K3, Haydn Grand, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93