Wzmacniacz Musical Fidelity A2 wymiana kondensatorów

Zaczęty przez paul_67, Kwiecień 26, 2019, 19:31

Poprzedni wątek - Następny wątek

paul_67

Moje  (nowe) mają bardzo niski ESR, a i pojemności są w porządku.

dino

To zmieniaj - nie powinno wpłynąć na prąd spoczynkowy ale najpierw pomierz napięcia na wyjściu zasilania do porównania po wymianie.

piotr77wr

Cześć
Wymieniasz w tym wzmacniaczu kondensatory pierwszy raz po 22 latach ? U mnie już po 10 latach kondensatory w zasilaniu (firmowe Jamicony) były już tak zużyte, że po ich wylutowaniu grzechotały (w środku jakby był piasek). Nie było sensu nawet robić ich pomiarów. Mój kolega też ma ten wzmacniacz, ale używał go więcej (pt -niedz. non stop pod napięciem) to po 5 latach użytkowania główne kondensatory w zasilaniu mu popuchły i wzmacniacz przy głośniejszym słuchaniu trzeszczał.
Po wymianie tych kondensatorów różnica w brzmieniu jest bardzo duża i podejrzewam, że jak je wymienisz to doznasz lekkiego szoku. Starzenie kondensatorów następuje powoli i nie zauważa się tego z dnia na dzień.
Z jakimi kolumnami u Ciebie gra ten wzmacniacz ?
Pozdr.

paul_67

Do tej pory wymieniany był tylko prostownik.Kondensatory nie zdradzały żadnych nienormalnych objawów typu wybrzuszenie czy wylanie.Nie wylutowywałem  i nie mierzyłem.Gra od nowości z Dali 104.

paul_67

Kocham brzmienie tego wzmacniacza i nie chcę niczego innego, chociaż przez te lata słuchałem wiele  droższych i na pewno lepszych, ale ten mi przypasował i z nim zostanę :)

piotr77wr

Też mi pasuje brzmienie tego wzmacniacza i przez ponad 20 lat nie znalazłem dla niego zmiennika, choć coraz bardziej zastanawiam się nad jego zmianą. Tylko na co ?
Zastanawiam się nad pozostałymi kondensatorami (tam są jeszcze inne kondensatory o małych pojemnościach) czy nie warto było ich wymienić skoro te duże były aż tak wyschnięte ? Może lepiej jest wymienić wszystkie za jednym razem i mieć spokój na następne lata ? To nie są duże koszty. Wymieniłem w nim jeszcze mostek i potencjometr. Reszta bez zmian. Co ciekawe u mojego kolegi był Alps a u mnie był jakiś inny tańszy potencjometr (oba wzmacniacze posiadamy od nowości).

paul_67

Posprawdzam w jakiej kondycji są pozostałe kondensatory i w razie czego tez wymienię, ponieważ mam , jak pisałem wcześniej cały zestaw.

paul_67

Słucham teraz Musicala i zastanawiam się czy w ogóle w nim grzebać.Być może ma na to wpływ dobre samopoczucie związane z wolnymi dniami, albo on sam się w ten sposób broni przed ingerencją w jego wnętrze, bo brzmi świetnie :)

paul_67

Wzmacniacz jest po wymianie wszystkich kondensatorów elektrolitycznych oraz potencjometru głośności,przekaźnika głośnikowego,czyszczeniu przełączników,ustawieniu prądu spoczynkowego. Kondensatory w sekcji zasilania (co dziwne) nie były zupełnie wyschnięte.Najbardziej straciły parametry te o najmniejszych pojemnościach. Dzisiaj pierwszy dzień gra u mnie :)

paul_67

Obecnie na pokładzie zamiast Jamiconów : Mundorfy,BC Components ,ROE, Elny...


wiki

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

paul_67

Trochę się obawiałem, że wzmacniacz już nie będzie brzmiał jak MF :) Jednak jest inaczej.Ogólny charakter pozostał taki sam.Nadal jest ciepło i dostojnie,ale bas uległ zdecydowanej poprawie.Jest szybszy i obfitszy.Obecnie na 8 Ohmach oddaje 32 W.Producent podawał 25.Ze skutecznymi kolumnami strach dać gałkę wzmacniacza na godzinę 10 :) Zdaję sobie sprawę z tego, że dopiero się wygrzewa i dojdzie mu jeszcze przestrzeni.Ponad 20 lat temu po wyjęciu z pudełka grał prze dwa tygodnie płasko jak deska...

wiki

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

paul_67

Pomierzyłem z ciekawości wymontowane kondensatory w sekcji zasilania.Oryginalnie były tam Jamicony 10000 uF 63V.Obecnie mają 9654 i 9635 uF ESR odpowiednio 0,00 do 0,02 Ohma.Myślałem, że po 22 latach będzie gorzej.Nie grzechoczą.W filtracji od 3082 do 3015 uF z 3300 uF.ESR od 0,05 do 0,13.

paul_67

Jak tylko będzie dostępny film z renowacji to podam linka.Może kogoś zainteresuje :)

ziko369

#41
Kurde...ja jestem jednak głuchy...mam piękne nowe sprzęgające od roku i różnic nie słyszę 😋
Lamp w pre też nie 😈

Ps. Nie słyszę bo nie muszę "odmulać" systemu

paul_67

U mnie ze słyszeniem jest jak z samopoczuciem, ale bywają i inne problemy.Ostatnio w czasie przedświątecznych porządków przed prawą kolumną stały plastikowe worki.Puściłem muzykę i nie słyszałem wysokich w lewej.Przemywałem ucho, czyściłem końcówki wtyków i nic.W końcu w..łem worki i zagrało jak powinno :)

ziko369

Też mam tak z akustyką...mam miejsca w których postawię suszarkę z gaciami i wycisza mi prawą kolumnę 😈

paul_67