Audio Technica OC9 II

Zaczęty przez vasa, Październik 16, 2014, 01:02

Poprzedni wątek - Następny wątek

vasa


W opisie Benza Micro ACE wspomniałem o marnym końcu mojej ATOC9.
To pociągnę ten temat.
Dane:
- Type: Moving coil
- Output voltage: 0.4mV
- Frequency range: 15Hz - 50kHz
- Recommended load impedance: 20 ohms or higher
- Channel balance @ 1 kHz: <1dB
- Channel separation @ 1kHz/10kHz: 32/21dB
- Stylus shape: Microline
- Stylus construction: Nude square shank
- Cantilever: Gold-plated solid boron
- Wire used for coils: PCOCC
- Dynamic compliance: 9 x 10-6cm/dyne
- Static compliance: 35 x 10-6cm/dyne
- Recommended tracking force: 1.25 - 1.75 g
- Dimensions: 1.01 x 0.66 x 0.68
- Color: Gold/Black
- Weight: 8.09 g
Audio Technica nie publikuje danych nt wewnętrznej impedancji wkładki ale wygrzebałem gdzieś że jest to 12 Ohm. Niby wartość nie najniższa ale dużo też nie.
AT OC9 gra innym dźwiękiem niż Benz. To szkoła dźwięku charakterystyczna dla wielu wkładek japońskich; niezwykle dokładna, precyzyjna, w niektórych systemach może się wydać wręcz kliniczna. Wyłowi każdy szmer, każde skrzypnięcie i oddech artysty. Taka szczegółowość i zdolność do doskonałego oddawania wysokich tonów pozwala uzyskać rewelacyjną stereofonię. Na dobrze nagranych płytach można usłyszeć kształt pomieszczenia w którym dokonano nagrania. Mam płytę z nagraniem Emmy Kirkby zarejestrowaną w kościele. AT OC9 pozwalała wyobrazić sobie ostrołukowe sklepienie od którego dźwięk się odbijał i wracał opóźnionym pogłosem. Stereofonia stawała się czasem wręcz holografią. (Myślę że nietoperze by ją pochwaliły:)
Nie każdemu przypadnie do gustu taki dźwięk, ale ja akurat tak lubię. Tak więc średnica i wysokie tony są najwyższej próby. A bas? Bas jest nieco odchudzony, iest obecny, jest niezwykle punktualny i dobrze zróżnicowany, krótko wybrzmiewający ale jest go mniej niż potrzeba we współczesnej muzyce, która "łojeniem stoi" W jazzie też można czasami odnieść wrażenie że kontrabas jakiś taki trochę chory jest.
Jednak jeżeli ktoś ma resztę systemu z b. mocnym dołem lub słucha głównie klasyki lub wokalu to ten niedostatek staje się nieistotny wobec wierności oddania barw, detalu i stereofonii na środku i w górze pasma.
Jest to obecnie wkładka MC LO o najlepszym współczynniku cena/jakość wśród dostępnych wkładek.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

masza


GregWatson

Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht


masza

Wg mnie MkIII jest najlepszą ze wszystkich OC9

kangie

Jesli oceniac brzmienie na podstawie tego filmiku na YT, ze smartfona i sluchawek za 100zl (ale duzych nausznych), to 440-stka wypadla lepiej. Ladniejsza gora. W OC9 jakby jej nie bylo.
Moznaby wykonac kilka ruchow i wydobyc piekno gry tej wkladki, no ale trzeba wiedziec co robic. A tak to na podstawie tego filmiku ludzie pomysla ze 440-stka jest lepsza i w dodatku tansza.

kangie

Cytat: masza w Październik 16, 2014, 20:56
Wg mnie MkIII jest najlepszą ze wszystkich OC9
Jesli miales ja w swoim systemie i miales tez nizsze wersje, to Ci wierze :-)

vasa

Cytat: GregWatson w Październik 16, 2014, 19:08A ja dorwałem jeszcze takie porównanie tylko chyba ciut innej wersji - ale w temacie.
To jest dokładnie ta wkładka. Przeczytałem opis brzmienia i zgadzam się z nim prawie absolutnie. Jedyne co mi nie do końca pasuje to bas. No ale może reszta toru była bardziej basowa niż u mnie a może oczekiwania inne.
Wiecie może kto napisał ten tekst?
Cytat: masza w Październik 16, 2014, 19:00Będzie odcinek o OC9 MkIII?
Nie będzie. Moją wkładkę kupiłem po odsłuchach wersji pierwszej. Obydwie mają bardzo podobną sygnaturę dźwiękową. Ostatnio słuchałem wersji III i tutaj też charakter przekazu pozostał. Oczywiście żeby je dokładnie porównać to należałoby je po kolei zaaplikować na ten sam gramofon, nagrać w DSD i posłuchać. Pewnie byłyby jakieś różnice ale ogólne wrażenia byłyby bardzo zbliżone.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

masza

Mam MkI i MKIII i wg mnie różnica jest spora.
III ma wszystkiego więcej co w sumie nie powinno dziwić bo i igła zupełnie inna i podatność diametralnie różna.

vasa

Cytat: masza w Październik 16, 2014, 23:27III ma wszystkiego więcej co w sumie nie powinno dziwić bo i igła zupełnie inna i podatność diametralnie różna.
Widocznie trzeba posłuchać ich w masie i porównać. Ciekawe czy trójka ma "wszystkiego więcej" od dwójki?
Jakoś nie bardzo wiem gdzie by to coś poupychała :)

Masza, skrobnij jakąś wkładkę od siebie.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

masza

II niestety nie miałem okazji słuchać.

Spróbuje w weekend zrobić pisemne porównanie OC9 III z Dynavectorem XX2 MkII

kangie

Cytat: vasa w Październik 16, 2014, 23:15
Wiecie może kto napisał ten tekst?
Cyt.
Autor: Paweł Gołębiewski
Źródło: HFiM 10/2009

vasa

Dzięki, Kangie. Ślepy już jestem. Dopiero teraz zauważyłem.
Ale to nie częsty wypadek że zgadzam się z opinią recenzenta.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

kangie

#13
Luzik, za 20 lat tez bede siegal po okulary. Mam nadzieje, ze do tego czasu nie strace sluchu od glosnego sluchania ;-)

Wg mnie istnieje Audio Technica pozbawiona wad OC9 - po prostu grajaca lepiej. Jest to wkladka na ktorej gram od ponad pol roku. I jak na razie nie zmeczyla mnie. Audio Technica 33 PTG Prestige Gold Model. Pierwsza seria. Zlota. Wyprodukowana z okazji 35-lecia firmy. Kiedy po raz pierwszy uslyszalem ja u kolegi w jego systemie, wiedzialem, ze to jest granie o ktore mi chodzi. Podwieszona nie do byle jakiego ramienia, wspomagana trafami, wpieta do niedrogiego LARa LPS-1 potrafi zagadac, ze mucha nie siada. Nie jeden siedzial u mnie na odsluchach "obeszczany po pachy" ;-) Oczywiscie to granie precyzyjne, kreslone wyraznymi kreskami. Brak rozmazania, mulowatego ciepelka, oferowanego przez inne wkladki. Niesamowita gora, tony detali, piekna srednica, potezny bas. Oczywiscie jesli jest nagrany na plycie. Krotko mowiac - to chyba najlepsza wkladka Audio Techniki.

GregWatson

Cytat: vasa w Październik 16, 2014, 23:15To jest dokładnie ta wkładka. Przeczytałem opis brzmienia i zgadzam się z nim prawie absolutnie. Jedyne co mi nie do końca pasuje to bas. No ale może reszta toru była bardziej basowa niż u mnie a może oczekiwania inne.
Wiecie może kto napisał ten tekst?

Paweł Gołębiewski.

Pod spodem tego artykułu możesz ściągnąć sobie wersję w pdf-ie.
Ja dotarłem do tego jak zastanawiałem się nad zakupem AT-440MLa. Bardzo ciekawy opis. A z 440 jestem zadowolony.
Trochę tego i trochę tamtego też.

vasa

Dzięki Greg.
Jak masz 440-kę to jesteś już blisko MM-kowego sufitu.
Co będzie następne?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

GregWatson

#16
No ja mam dwa grajki na jednym (Pro-Ject wisi Blue Point No.2  a na Micro Seiki MR-711 właśnie 440 MLa). Muszę powiedzieć, że oprócz tego że 440 czyści niesamowicie rowki to dźwięk jest genialny.  Tak się zastanawiałem wcześniej co kupić czy AT-120 czy wyżej i w sumie nie żałuję. To był dobry wybór. Ta wkładka warta jest tej kasy.
Co dalej ? hmm. Mam trochę tyłów w płytach i tu muszę nadrobić więc w najbliższym czasie powiedzmy ok 8 miesięcy nie planuję wkładki. Ale kiedyś trzeba będzie się za to wziąć.

Ale generalnie myślę iż AT-440MLa warta jest założenia odrębnego wątku.
Trochę tego i trochę tamtego też.

elem

Cytat: masza w Październik 17, 2014, 00:04Spróbuje w weekend zrobić pisemne porównanie OC9 III z Dynavectorem XX2 MkII

Czekam z niecierpliwością. Obydwie wiszą na SME V?
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

masza

Postaram się choć dopadło mnie jakieś choróbsko i ledwo zipię.
SME V fajna sprawa ale dla mnie za droga. Mam 309kę.

OC9 zostały mi jeszcze z czasów LP12 z SME3009III. Na obecnej 309 wisi Dynavector XX2 II.

elem

Nie wiem czemu, ale byłem przekonany, ze masz SMEV. Tanio nie jest, ale udało mi sie dorwać lekko używane w bardzo przyzwoitej ( lub wręcz nieprzyzwoitej :) ) cenie.  Zdrowia życzę.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

masza

309 nie opłaca mi się specjalnie zmieniać na V bo docelowo poluje na drugie ramie 12", które będzie głównym. Na obecnej 309 chcę powiesić wkładkę mono.
Nawet już kupiłem kit do montażu drugiego ramienia :)

rudy-102

Właśnie w zasadzie przez przypadek stałem się posiadaczem tej wkładki. Pewnie kilka dni mi zajmie zanim trafię w optymalne ustawienie ramienia. Zobaczymy. Na razie słucham drugiej płyty. Pierwsze wrażenie to było - gdzie jest bas?

rudy-102

Z różnych opisów spodziewałem się raczej ostrego i jasnego brzmienia, a ono jest spokojne i czyste.

vasa

Cytat: rudy-102 w Sierpień 11, 2016, 23:10Pierwsze wrażenie to było - gdzie jest bas?
Wrażenie prawidłowe. Ona tak ma. Ale ten bas co nie uciekł powinien być najwyższej klasy :)
Jeżeli uda Ci się dojść z basem do ładu (manewry kolumnami, wyjęcie skarpet z bass reflexu, korekcja we wzmacniaczu) to nie powinieneś narzekać bo to doskonała wkładka jest ;D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

Spróbowałbym nałożyć na headshell 5g plasteliny. Oczywiście korygując odpowiednio następnie nacisk.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93