Autor Wątek: Onkyo Integra TA-2550 - ładny ale nie działa  (Przeczytany 1281 razy)

Offline tomcio

• **
  • Dziwny jest ten świaaaaat.....
Odp: Onkyo Integra TA-2550 - ładny ale nie działa
« Odpowiedź #50 dnia: Czerwiec 20, 2020, 23:26 »
Na 100 % coś jest brudne/zepsute, raczej brudne/ za bardzo nasmarowane.
Czy na różnych kasetach tak się dziej? czy np. tylko na 90 min, a na 60 min jest OK ?
Podstawkowce mojej konstrukcji w oparciu o KEF B139 i T15. Imperial J864 (po modyfikacji),Rotel RA-1212, klon SL-1 (prowizorka), JVC XL-V1100, Beogram 1202

Offline christo

• maniak
« Odpowiedź #51 dnia: Czerwiec 25, 2020, 14:10 »
Problem wydaje się usunięty. Nie chcę zapeszać ale od "naprawy" problem nie powtórzył się. A o co chodziło..? Wydaje się, że kółko gumowe (idler?), które dociska taśmę do kabstana czasami po wciśnięciu Play zahaczało o obudowę kasety blokując cały mechanizm. Naprawa polegała na podgięciu blaszek (sprężyn) w kieszeni i kaseta dzięki temu wchodzi nieco głębiej. Mam nadzieję, że to było to.

Ale żeby nie było za słodko! Nagrywanie działa tylko w prawym kanale. Lewy - zero reakcji nawet przy odkręconej gałce na max. Może to kwestia lutów, może nie... Ręce opadają.
Yamaha PF-800 (Ortofon Rondo Blue ), NUDAmini + trafa, KT88SE, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Offline christo

• maniak
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 26, 2020, 09:25 »
Potencjometr balansu jest uszkodzony. Sam chyba nie wymienię...
Yamaha PF-800 (Ortofon Rondo Blue ), NUDAmini + trafa, KT88SE, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Offline christo

• maniak
« Odpowiedź #53 dnia: Czerwiec 27, 2020, 12:44 »
Trochę ochłonąłem. Może jednak dam mu jeszcze szansę. Zastanawiam się, czy potencjometr jest czymś absolutnie niezbędnym... W tym wypadku problem jest taki, że lewy kanał zwiera się do masy. A jakby po chamsku od drugiej strony płytki (tu mam dostęp bez rozbierania) zmostkować wejście z wyjściem i dać rezystor 5k do masy? Zasymuluje to istnienie potka ale po prostu nie będzie działać regulacja. Taki pomysł mnie rano naszedł! :)
Oczywiście mogę szukać sposobu na rozbiórkę i  czyszczenie bądź wymianę. Jak się uda - po prostu wylutuję rezystory i zworki. Muszę tylko odnaleźć które piny za co odpowiadają. Z tyłu płytki widzę 5 złącz w jednej linii. Zakładam, że środkowe to masa i po bokach wejścia i wyjścia dla obu kanałów. Myślę, że miernikiem uda się to odszukać. Chyba, że ktoś z was zna taki układ pinów..?

Offline christo

• maniak
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwiec 27, 2020, 19:52 »
Nie wiem czy nie powinno się tego wątku przenieść do blogów. Bojów z magnetofonem ciąg dalszy. Idę na całość. zamówiłem na allegro kasetę testową. Trochę męczyło mnie przy odtwarzaniu kiepskie wysokie (właściwie ich brak) i ogólnie słaba dynamika. Możliwe, że to problem ustawienia azymutu głowicy. Zobaczymy. Oscyloskopu nie mam ale coś się wymyśli. Na pewno można wykorzystać cool edit pro. Może "nasz" Soundcard scope..? zobaczymy.

Offline christo

• maniak
« Odpowiedź #55 dnia: Czerwiec 27, 2020, 20:04 »
Kolejna rzecz którą zauważyłem to różnica poziomów między kanałami. Lewy gra zdecydowanie głośniej. Widać to również po paskach wskaźników. Na wskaźnikach jest to ok 3dB różnicy więc sporo. Widać to nawet na zdjęciu z poprzedniej strony. Kaseta testowa jak najbardziej potrzebna! :)
Balans nagrywania na razie odpuszczam. Zajmę się tym jak już odtwarzanie będzie na satysfakcjonującym poziomie. Na koniec zrobimy z tego może poradnik! :)

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #56 dnia: Czerwiec 27, 2020, 22:18 »
Rozumiem, że ta tendencja z nierównością kanałów, dynamiką jest analogiczna dla różnych kaset, nagranych na różnych magnetofonach?
ZESTAW 1: Ad Fontes z dwoma ramionami, Benz Micro Glider SL i Empire 4000 D/III, pre Husariaa, Roksan K3, Haydn Grand, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Offline christo

• maniak
« Odpowiedź #57 dnia: Czerwiec 27, 2020, 22:56 »
Nierówność kanałów występuje absolutnie na wszystkich kasetach. Dynamika - w zasadzie nie ma kaset, które grałyby bardzo dobrze. Są kasety grające średnio i kiepsko. Jedna gra akceptowalnie ale daleko jej do cd czy winyla. W większości jednak brzmi to jak stary kasprzak. Mówię tu o kasetach oryginalnych.

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #58 dnia: Czerwiec 27, 2020, 23:42 »
Kasety oryginalne są z reguły drętwe. Natomiast jeśli tendencja się powtarza na różnych źródłach ( u producentów różnych)- trzeba szukać problemu u siebie.
ZESTAW 1: Ad Fontes z dwoma ramionami, Benz Micro Glider SL i Empire 4000 D/III, pre Husariaa, Roksan K3, Haydn Grand, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Offline christo

• maniak
« Odpowiedź #59 dnia: Lipiec 02, 2020, 10:08 »
Uparłem się. Postanowiłem jednak przywrócić (w miarę możliwości) magnetofon do w miarę używalnego stanu. Co mu dolega... Uszkodzony potencjometr balansu. Sprawdziłem - część praktycznie nie do zdobycia. Na razie odkładam to na później.
Dziś zajmę się poniższymi punktami:
  • obroty silnika - prawdopodobnie poprzedni właściciel obrotami rekompensował kończący swój marny żywot pasek,
  • wyraźnie głośniejszy lewy kanał
    • jako podpunkt dodać należy ewentualną różnicę poziomu wskaźników
  • marna dynamika i brak wysokich tonów.
Procedura powyższych regulacji opisana jest w instrukcji serwisowej. Wprawdzie nie mam instrukcji do mojego TA-2550 ale dostępna jest do TA-2570. To wyższy model ale z tej samej serii i de facto bardzo podobny jeśli chodzi o budowę. Do regulacji potrzebne są również:
  • kasety testowe
    • VTT-658 - 10kHz -15dB (skos głowicy)
    • MTT-111 - 3kHz -10dB (prędkość przesuwu taśmy)
    • MTT-150 - 400 Hz tone 200nWb/m
  • oscyloskop,
  • multimetr,
  • precyzyjne, nienamagnesowane(!) śrubokręty,
  • instrukcja serwisowa z opisem potków na płycie głównej magnetofonu.
Oczekiwana kontra rzeczywistość. Kaset oczywiście nie mam. Nie do zdobycia. Nawet jeśli bym gdzieś je znalazł, obawiam się, że 30-40 letnie kasety testowe mogłyby mieć jedynie wartość kolekcjonerską. Zamiast tego, na znanym portalu kupiłem kasetę testową dla japońskich magnetofonów. Dostępna jest również kaseta dla magnetofonów europejskich - różnica dotyczy sygnałów dla których ustawia się poszczególne wartości.
Oscyloskopu nie mam. Mam za to znany i lubiany :), opisywany tu już nie raz Soundcard Scope. Używaliśmy go do ustawiania azymutu. Tu uwaga. Magnetofon podłączamy do wejścia Line In (nie mikrofonowe!). W laptopie nie mam takiego ale mam za to interface Behringera na USB. Musi wystarczyć. Multimetr mam. Śrubokręty są.

Offline Pboczek

• maniak
« Odpowiedź #60 dnia: Lipiec 02, 2020, 10:26 »
Poczekaj, poczekaj. Ale jeżeli na wstępie wiesz że rąbnięta część jest nie do zdobycia - potek, to czy ma sens reanimowanie go na całego?  ???

Offline christo

• maniak
« Odpowiedź #61 dnia: Lipiec 02, 2020, 10:43 »
Poczekaj, poczekaj. Ale jeżeli na wstępie wiesz że rąbnięta część jest nie do zdobycia - potek, to czy ma sens reanimowanie go na całego?  ???

Uszkodzony jest potencjometr od balansu nagrywania i nie ma to wpływu na odtwarzanie. Potencjometru będę szukał (może dawca..?). W ostateczności wylutuję go lub zrobię obejście mostkując wejście z wyjściem. Powyższe regulacje wymagały inwestycji w kasetę (45 zł) i to wszystko. Oczywiście trochę czasu i cierpliwości ale to taka zabawa... :)

Offline christo

• maniak
« Odpowiedź #62 dnia: Lipiec 02, 2020, 11:01 »
Na początek regulacja prędkości przesuwu taśmy. Na kasecie podawany jest sygnał 3000 Hz przy -10dB (4 min). Odczyt pokazał ok 3100 Hz więc trochę za dużo. To nie jest prosta sprawa. Potencjometr obrotu jest bardzo czuły i wystarczy delikatny nacisk aby zmienić prędkość. Udało mi się uzyskać wskazania z dokładnością kilku Hz.

Offline christo

• maniak
« Odpowiedź #63 dnia: Lipiec 02, 2020, 11:03 »
Na powyższym widać też lekkie przesunięcie fazowe. Zaraz więc zajmę się azymutem głowicy. Cdn...

Offline christo

• maniak
« Odpowiedź #64 dnia: Lipiec 02, 2020, 11:25 »
I wszystko jasne. Poniżej screen z serwisówki. Idealne ustawienie to 0 - 45 st. U mnie było nieco inaczej :) Kaseta podaje sygnał 6300Hz, 8kHz i 10kHz przy -10dB

Offline christo

• maniak
« Odpowiedź #65 dnia: Lipiec 02, 2020, 11:52 »
Skos ustawiony. Oczywiście nie ma równej kreski (0st.) ale poziom akceptowalny myślę. Dla 6,3kHz, 8 i 10 kHz.

Offline christo

• maniak
« Odpowiedź #66 dnia: Lipiec 02, 2020, 12:14 »
Czas na poziomy. Wg instrukcji ustawiamy to na pinach TP1 i TP2 multimetrem. Musi być podany oczywiście sygnał z kasety testowej. Powinno być 245mV na każdym kanale.

Offline christo

• maniak
« Odpowiedź #67 dnia: Lipiec 02, 2020, 12:21 »
U mnie było dużo mniej. Dodatkowo spora różnica między kanałami. Podkręciłem trochę i jest w miarę równo. Oczywiście w następnym kroku trzeba było ustawić wskaźniki.

Offline christo

• maniak
« Odpowiedź #68 dnia: Lipiec 02, 2020, 12:25 »
Sprawdziłem jeszcze przesłuchy - w normie i zakresy (do 18kHz). Wygląda na to, że wszystko jest ok. Skręcam i testy. Ciekaw jestem czy odniosło to jakiś skutek...

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #69 dnia: Lipiec 02, 2020, 13:03 »
Sądzę, ze różnica będzie zauważalna i wyraźna.

Offline christo

• maniak
« Odpowiedź #70 dnia: Lipiec 02, 2020, 13:19 »
Sądzę, ze różnica będzie zauważalna i wyraźna.
Różnica zdecydowana. Teraz daje się tego słuchać. Nie ma koca przede wszystkim. Dynamika na przyzwoitym poziomie, jest też głośniej nieco. Bardzo prosty zabieg a poprawa kolosalna. Powiem szczerze - miałem ochotę pozbyć się go. Albo sprzedać za parę groszy albo w worek i do piwnicy (rozważałem też strzelnicę :) ). Myślę, że powyższe można śmiało wykorzystać w większości decków. Jeśli moderatory uważają, że warto - zróbcie z tego poradnik w oddzielnym wątku.
Jedna uwaga na koniec. To zabiegi absolutnie amatorskie! Nie mam oryginalnych kaset testowych, nie mam oscyloskopu z prawdziwego zdarzenia, mój multimetr kosztował tyle co lepsze sondy do jakiegoś Fluke'a. Raczej nie polecam do regulacji dobrze grających werków. Ja nie miałem praktycznie nic do stracenia.

Offline jacek-k-wawa

• maniak
  • **
« Odpowiedź #71 dnia: Lipiec 02, 2020, 13:48 »
Oczywiście popieram żeby nie grzebać na oślep bez narzedzi i wiedzy ale jeśli chodzi o ustawienie azymutu za pomocą figur Lissajous (tak jak to zrobiłeś) to nie za bardzo ma tu znaczenie precyzja oscyloskopu. Więc cokolwiek, co ma możliwość takiego pomiaru będzie zdecydowanie lepsze niż ustawienie 'na ucho'. Dodatkowo - ustawienie azymutu warto robić dla wysokich częstotliwości sygnału testowego bo wtedy jest największy wpływ regulacji azymutu na to co widzisz na ekranie. W zasadzie - jeśli ustawisz dobrze azymut dla np 16kHz to dla każdej niższej częstotliwości powinno być też dobrze.

Gratuluję zacięcia i uzyskanych rezultatów!

Online vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #72 dnia: Lipiec 02, 2020, 14:59 »
Zrobił Pan kawał dobrej roboty.
Rudemu pomocnikowi co na koniec padł, też się nagroda należy

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.