Autor Wątek: Kolumny oparte o głośniki szerokopasmowe  (Przeczytany 28526 razy)

Online vasa

• Słucham klasyki.
  • maniak
Kolumny oparte o głośniki szerokopasmowe
« dnia: Listopad 13, 2014, 23:19 »
Od czasu do czasu mnie dopada.
A jak mnie dopada to nie ma zmiłuj.
Żadne sposoby na "starego górala" nie pomagają i mimo że walczę dzielnie to wiem że przegram.
Pytanie tylko kiedy? Czy wytrzymam tydzień, miesiąc czy dwa. Dłużej nigdy nie zdzierżyłem.

Ani i właśnie na ostatnim AS mnie dopadło. Posłuchałem sobie wzmacniaczyka lampowego o wdzięcznej nazwie BLOCK (sic!) podłączonego do kulumienek na szerokopasmowcu i nawrót gotowy.

Kolumny na głośnikach szerokopasmowych mają same wady. To technologia jeszcze starsza niż lampy i gramofony. Zniekształcają, mają pasmo pofalowane jak spieniony ocean. Podkolorowują dźwięk zniekształceniami z którymi nie ma jak walczyć. Generalnie, z punktu widzenia audiofila są do du...y.
Tylko że jeżeli ktoś jest podatny na ich czar, szybkość, bezpośredniość to umarł w butach. Żadne Utopie nie zapewnią tego co prosty Lowther.

Najpierw skonstruowałem sobie kolumienki tubowe na bazie Lowthera Fidelio
Grały koszmarnie, stały w zbyt dużym pomieszczeniu, nie miały oparcia w ścianie nie mówiąc już o narożniku. I co z tego? Ano nic. Ten strzępek dźwięku który był słyszalny wystarczał.
Potem zaraziłem drugiego delikwenta. Poszedł na łatwiznę i zrobił Skrzynkę z bass refleksem optymalizowaną pod szerokopasmowca. Efekt podobnie mizerny.
Ale w międzyczasie miałem okazję posłuchać kolumn zbudowanych w oparciu o inne projekty i grało tak jak powinno.
Tyle że to ogromne potwory są.
Teraz wpadł mi w oko taki projetkt:
Nie jest to obudowa tubowa tylko labiryntowa. Wykonanie nie jest ani zbyt kosztowne ani trudne.

Może tym razem ???

Jak macie jakieś doświadczenia z szerokopasmowcami to podzielcie się nimi.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+Pre Q-Audio+Pionieer SA-810+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

wojtek41

• Gość
Odp: Kolumny oparte o głośniki szerokopasmowe
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 13, 2014, 23:25 »
Wzmak lampowy 2 watowy i dobre szerokopasmowce. Do tego gramofon z epoki i pierwsze wydania jazzu......)
Nie ma po co wracac do swiata zywych.....)))))
A tak powaznie podobno diabel lezy, w podziale zwrotnicy. Pomijam juz dobre glosniki. Ponoc nie ma powrotu do obudow zamknietych...
Osobiscie jeszcze nie trafilem.

Online vasa

• Słucham klasyki.
  • maniak
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 13, 2014, 23:57 »
Ano nie ma powrotu.
Dlatego kupiłem Tannoye Stirlingi. Relatywnie wysoka skuteczność, koncentryczny głosnik z papierem na basie i średnich, łatwa impedancja pozwalająca je napędzić byle czym dały pewną namiastkę szerokopasmowca. Ale, mimo że to świetne paczki to jednak nie to.
A wracając do naszych baranów to jest jeszcze jeden projekt który kusi strasznie:

Tylko jak to żonie powiedzieć ?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+Pre Q-Audio+Pionieer SA-810+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

Jakub

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 13, 2014, 23:59 »
Tylko jak to żonie powiedzieć ?

"Kochanie, posprzątałem piwnicę"

wojtek41

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 13, 2014, 23:59 »
- )

wojtek41

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 14, 2014, 00:02 »
Jade na sporych Sansui z epoki gdzie bas ma 16 cali. Ladnie to gra. Tylko nie wyobrazam sobie szerokopasmowcow z jakims mniejszym glosnikiem basowym.......

Online vasa

• Słucham klasyki.
  • maniak
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 14, 2014, 00:03 »
"Kochanie, posprzątałem piwnicę"
Znam moją kochaną od tak dawna że wiem co należałoby powiedzieć; Tak kochanie już się wyprowadzam, wezmę tylko szczoteczkę do zębów.

Te kolumny o których piszę mają jeden głośnik, nie mają zwrotnicy a bas jest pompowany przez kanał wzmacniający (tubę, labirynt)

Cholera, może jednak zaryzykuję te większe. Recenzja może być trefna ale przecież koleś tego nie sprzedaje tylko się chwali: http://www.yildiz.edu.tr/~ilkorur/ILKORUR/FE206EM.html
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2014, 00:06 wysłana przez vasa »

Online merlin1973

• maniak
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 14, 2014, 00:06 »
Jade na sporych Sansui z epoki gdzie bas ma 16 cali.
Bas 41 cm,:) daj fotkę ,lubię kolumny z epoki.
Pozdrawiam S.CH.

wojtek41

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 14, 2014, 00:12 »
Takie same, jak moje...) Tylko przeniesc w szerokopasmowe....)

Online merlin1973

• maniak
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 14, 2014, 00:24 »
No no, jak grają?
Pozdrawiam S.CH.

wojtek41

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 14, 2014, 00:35 »
Nie wiem jak opisac....Ale czujesz muzyke..) Czujesz instrumenty.

kangie

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 14, 2014, 10:45 »
16 cali? To musi kopać w brzuch, a nie dzisiejsze wąziuteńkie kolumny z BR efekciarsko pompujące powietrze. Ja to nazywam "furgotem".

Co do głośników szerokopasmowych, mam taki głośnik 12-calowy Eminence Guitar Legend w 2,5W/10W lampowym piecu gitarowym. Daje radę, gdyż... gitara to średnie tony ;)

Online elem

• maniak
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 14, 2014, 15:54 »
Mam Tesle ARZ w obudowie Voigt Pipe, czasami przynoszę te wielkoludy z brudownika, głównie , zeby posłuchać starego jazzu. Małe składy, kameralna muzyka i nawet tania Tesla daje radę. wykłada sie przy łomotach  i gęstym graniu.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Online vasa

• Słucham klasyki.
  • maniak
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 15, 2014, 22:45 »
Wyprawa na pawlacz zakończyła się sukcesem :)
Dwa ciężkie jak cholera kapelusze przetrwały bezawaryjnie. Nie widać śladu moli ani gryzoni.
Nadadzą się.
Teraz trzeba znaleźć wykonawcę pudeł. A co najważniejsze, zdecydować jakie pudła zrobić  ???

Online vasa

• Słucham klasyki.
  • maniak
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 20, 2014, 14:48 »
No to zamówiłem pudła.
Jak się bawić to się bawić podwójne horny.
Mają być gotowe pod koniec przyszłego tygodnia :)

frywolny trucht

• Gość
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 20, 2014, 15:05 »
Żona będzie zachwycona. 8) Da się je choć w garniturek lakieru piano wcisnąć?
Możesz przybliżyć koszty? Pudło będzie wykonywała firma specjalizująca się w tym, to będzie pomierzone, czy po prostu projekt  wrzucony jakiemuś stolarzowi?

Zdaje się, że lancaster, admin audiohobby.pl konstruuje namiętnie takie historie.

Online vasa

• Słucham klasyki.
  • maniak
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 20, 2014, 15:40 »
Pudło będzie zrobione po minimum kosztów czyli surowy MDF. Głośniki mam.
Stolarz robi na bazie dokumentacji i przed zatrzaśnięciem wieka daje do kontroli. Tutaj profesjonał nie zaproponuje nic więcej. Komplet pudeł to ok 1kzł więc bankructwo nie grozi.
Żona o niczym nie wie bo pudła są do mieszkalni pod Poznaniem :) a tutaj wolność Tomku.
Gdyby się okazało że obliczenia teoretyczne zgadzają się z realem to dopiero wtedy będzie kłopot !!!
Wszystkich chętnych na odsłuch zapraszam. Jak staną to zamelduję.

W teorii to ma grać tak:

kangie

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 20, 2014, 17:27 »
vasa, odsluchy w Poznaniu czy we Wro?

Online vasa

• Słucham klasyki.
  • maniak
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 20, 2014, 17:46 »
W Poznaniu.
Chcesz żebym zginął tragicznie

kangie

• Gość
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 21, 2014, 07:06 »
vasa, nie żartuj, że boisz się swojej żony!!! :O :O :O ;)

Pamiętam, jak przytargałem swoje stare szafy i wstawiłem je do salonu, to pamiętam wzrok mojej żony. Powiedziała wtedy, że tamte były ładniejsze, bo nowe. Ja wtedy odparłem: "Kochanie, ale te GRAJĄ" ;)

Online vasa

• Słucham klasyki.
  • maniak
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 21, 2014, 08:43 »
nie żartuj, że boisz się swojej żony!!!

Jak to nie?
Zawsze powtarzałem że ani szefa ani boga a jedynie żony. To wyjątkowo dobra strategia.

Offline zukzukzuk

• *
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 21, 2014, 18:34 »
Witam!

Czy mógłbym się zapisać? Jak już będą gotowe - chętnie posłucham :)

W dawnych czasach słuchałem bodajże Lowthera. Przy niewielkich składach, solowych głosach - piknie to brzmiało!  Choć niewielkie obudowy (może miały metr wysokości i 20 cm głośnik?), nie pozwalały na odtworzenie zbyt skomplikowanego materiału muzycznego (robił się bałagan, braki w dole pasma).
W tym wypadku - wielkość skrzynki wygląda obiecująco!

Pozdrawiam!
Jacek
Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment.Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway?The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it.Differentiation by numbers is for those who do not.

Online vasa

• Słucham klasyki.
  • maniak
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 21, 2014, 18:40 »
Pewnie że tak.
Jak pudła będą zmontowane to dam znać i rozpocznę przedsprzedaż biletów. (joke:)
Do dyspozycji są generalnie wieczory wtorkowe i środowe.
Też miałem małe Lowthery i było tak jak napisałeś + kompletny brak basu.
Jestem ciekaw co wylezie z tej trąby.

Online vasa

• Słucham klasyki.
  • maniak
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 26, 2014, 21:11 »
Jak pan stolarz okaże się człowiekiem słownym to jutro powinienem odebrać trąby.
Zakupiłem już kabelek do lampki żeby połączyć wszystko elektrycznie. (taki prawdziwy do lampki, w okrągłym ubranku:))
A teraz siedzę nad obrazkiem i zastanawiam sie czy wpakować do środka jakieś wytłumienie a jeżeli tak to jakie i gdzie?
Może szanowne koleżeństwo ma jakieś sugestie?

frywolny trucht

• Gość
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 26, 2014, 21:40 »
Najpierw chyba bez?