Test wkładek.

Zaczęty przez frywolny trucht, Listopad 20, 2014, 21:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht


frywolny trucht

Wcześniej w tej wkładce zamontowana była wkładka o szlifie sferycznym Dual M75 Type D / Shure NB-71 N-73 M75B M75MB, teraz po zakupie i pograniu dla rozruszania zawieszenia zamiennika o szlifie eliptycznym N 75ED,  czarna obudowa, wkładka zupełnie zmieniła swój charakter. Przynajmniej na głośnikach. Wow!

Na początek syczy Adele. Porównanie igły sferycznej z eliptyczną. Bez rewolucji, ale elipsa radzi sobie lepiej:

frywolny trucht

i eliptyczna:

frywolny trucht

Właściwie chciałem napisać jak dziarsko sobie radzi teraz ta wkładka z porównaniu z innymi, ale nie zrobię tego.
Napisze tylko, że to czorny kuń, jak czorny- sprawdźcie sami :) Uwaga: wkładka kosztowała 70 zł, a igła 59 zł.
Próbka 1:

frywolny trucht

próbka 2:

frywolny trucht

próbka 3:

rudy-102

Twój test staje się sławny ;-)

[quote name='excel' timestamp='1422915248' post='3375303']
Test wkładek. Shure M75 - 6S z nową igłą N75 ED
- gra tak sobie - płaskośc słyszę... od mf-ki gorsza...
[/quote]

frywolny trucht

Tak, excel od jakiegoś czasu bawi się z nami. Bo to jednak bardziej zabawa niż jakieś profesjonalne przedsięwzięcie.
Może pomóc w wyborze kolejnej wkładki, ale- moim zdaniem- tylko na podstawie porównania z wkładką jaką się posiada i zna we własnym systemie-kiedy to porównując do niej, słyszy, że potencjalny obiekt zainteresowania poszedł w kierunku, który może nam odpowiadać, albo i nie. To może pomóc podjąć decyzję o zakupie. Trzeba jednak zadać sobie nieco trudu i stworzyć w miarę zbliżone warunki odsłuchowe do toru analogowego na jakim słuchamy. I tak, wczoraj przesłuchałem parę próbek z rozpędu i różnice między wkładkami wydają się na tyle nieduże, że szkoda wydać więcej niż 300-500 zł na wkładkę. Ale odsłuchów dokonywałem na laptopie i słuchawkach o mocnej podstawie basowej. Słuchając wkładek wprost na gramofonie te różnice są znaczaco większe. Inna sprawa, że MF100 zaskakująco dobrze zapisuje się do próbek. Zanim odsłuchałem próbki Shure i MF na lapku, gdzie rzeczywiście Shure gra bardziej płasko, z odsłuchów na żywo wynikało mi, że ta wkładka do kiler do 500 zł :) Dopiero 440 ML się broni :) To naprawdę intrygujące. W czasie odsłuchów "na żywo" każda wkładka wydawała się u mnie się grać naturalniej (może poza szalonym, cykającym Philipsem) prawdziwiej od MF 100, spychając tę ostatnią do jakiegoś marginalnego użytku. Np odsłuchu TSA :)

frywolny trucht

Następna na tapecie będzie MF 102 wkładka z przesuniętą w górę charakterystyką: 40-21500 Hz.
Zupełnie nieużywana, brak śladów nawet mocowania do ramienia. Czyli parę dni musi minąć zanim pojawią się tu jej próbki. Tymczasem zbliżamy się ku poważniejszej przerwie. Mam jeszcze tylko igłę OEM do AT 91.

rudy-102

Jakbyś miał w domu body od ortofona serii 500 to mógłbym Ci podesłać igły do testu.

frywolny trucht

Będę miał, dam znać. Dzięki bardzo. Podobno Szurek do mnie idzie, ale ma pod górę :)

Keef98

Jak podobno? Wątpisz w moją uczciwość? ;) A ta góra była straszna: biologia, niemiecki i rozszerzenie "ósemkowe" matmy (czyli na studiach będę się nudzić;)). W ciągu najbliższych dni powinna przyjść, a opakowanie wytrzyma wybuch jądrowy ;)

frywolny trucht

Czas na nową emefkę w czerwono-czarnej szacie, zakupioną jako nieużywana. Pograła sobie tydzień intensywnie w celu rozruszania zawieszenia i oto jest :) Pierwsze dźwięki jakie z siebie wydobyła sugerowały, że może uszkodzona? Totalna zbita buła bez skrajów i bardzo cicha. Z czasem było tylko lepiej. Przesunięte w górę pasmo ( wg danych technicznych) wykazuje mniejsze epatowanie dołem pasma, większe górą. To pierwsze tak i zdecydowanie wychodzi wkładce na plus, ale więcej góry nie byłem w stanie odkryć. Pewnie słuch już nie ten. Porównanie z tanim odtwarzaczem blu ray pokazuje bardziej naturalną barwę. Tak jak MF 100 przegrywała na całe linii tak MF 102 gra przyjaźniej i porażka jest mniejsza. Syczenie na Adele "19"  obie wkładki mają na tym samym poziomie. MF 102 gra wyraźnie ciszej i delikatniej od MF 100. Kurczę wolę MF 102. Oto próbki:

frywolny trucht

próbka nr 2

frywolny trucht

próbka nr 3

frywolny trucht

Dane techniczne MF 102: http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=538.0
Dane techniczne Shure M75 Type D: http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=539.0

Jak widać stare wkładki mają cokolwiek zaśniedziałe piny. Warto je przetrzeć przed założeniem.
Shure M75 mają najwyraźniej tendencję do krzywego ustawienia się igły, ale da się to poprawić.
Poprzedni test  nieco innej wersji M75 pokazał, że warto zainwestować w igłę o szlifie diamentowym. Drogo nie jest.
Niesympatycznie wygląda sprawa mocowania tej wkładki, śrubkę wkręca się w plastikowe body wkładki. Brrr, jest strach, że coś pęknie.


frywolny trucht

#166
Zalecany nacisk dla fabrycznej igły to 2,5g. Troszkę martwi. Z drugiej strony igła jest z zamiennikiem no name i dość mocno siedziała. Może 2,5g to dla niej za dużo? Ładna barwa, więcej dołu, pewne braki na górze pasma. Konfrontacja z tanim napędem blu ray- na dwoje babka wróżyła, kwestia upodobań. Ładniejsza barwa z wkładki, lepsza scena i szczegółowość z cyfry. Syczenie na albumie Adele "19" duże. W ogonie stawki.
Warto zastanowić się nad zakupem eliptyka N 75ED. Pojawi się więcej tonów wysokich, zmniejszy nacisk igły na płytę do 1,2 grama. Płyty tylko się ucieszą!

Próbka nr 1:

frywolny trucht

próbka nr 2:

frywolny trucht

próbka nr 3:

frywolny trucht

Chwilowa posucha. Zanim coś potestujemy, co Państwu przypadło do gustu?

neomammut

Frywolny, rozumiem, że wszystkie próbki nagrane były z takimi samymi ustawieniami wkładki?

frywolny trucht

Każda wkładka była ustawiana niejako od zera. Przesięg, kąt prowadzenia, azymut, VTA, nacisk. Weryfikowana na słuch czy da się ustawić lepiej i powrót do ustawień wg przyrządów. Za każdym razem. Jedynie poziom nagrania nie był wyrównywany. Można więc ocenić "jak głośna" jest dana wkładka.

neomammut

W zasadzie tylko to, szkoda, że nie wybrałeś jednego utworu... Ten ostatni jest dobry do testu.

frywolny trucht

Nie rozumiem. Każda wkładka daje te same trzy fragmenty do posłuchania. Muzyka rozrywkowa, dżezikowata i poważna. Czasem próbki są pozamieniane numerami, że muzyka poważna nie jest trzecią próbką, a drugą.

neomammut

No to może byś uściślił w jednym poście, bo tak to nie wiadomo o co chodzi :)